Skocz do zawartości
  • 0

Cem26+ Asi Air Pro + Asi120mm + Canon


kruzd

Pytanie

Właśnie wróciłem z pierwszej próby ogarnięcia takiego zestawu.

 

Wcześniej działałem na SA. Poszło tragicznie to mało powiedziane.

Nie zagrało nic. Nie wiem czy stopień skomplikowania takiego zestawu jest dla mnie do przeskoczenia. Rozstawilem montaż, założyłem canona i samyanga. Wyważylem zestaw. Tu moje pytanie nr 1.

Montaż uruchomiłem jakiś czas temu raz, zaraz po zakupie. Przeskoczyłem konfigurację z kontrolera go2.

Czy powinienem przejść konfigurację mimo że docelowo chce pracować z AsiAir? Jeśli tak jak ponownie ją włączyć?

Dalej wszystko podłączyłem tj. AAP zasilane z akumulatora Celestrona. Z niej montaż. Poprzez porty USB podłączony aparat i kamera guidingu. No i miałem zagwozdke jak ma się komunikować Asi z montażem uznałem więc że....

W zestawie były dwa kable rj 11. Dłuższy i krótszy. Wziąłem więc krótszy podpiąłem pod pilot, do pilota kabel USB i do Asi air. Wszystkie potrzebne rzeczy były wykrywane w aplikacji. Kamerę 120mm podpiąłem drugim długim kablem tj 11 w port guidingu w cemie.

Zacząłem się bawić w ustawianie na polarną. Zeszło mi ponad godzinę.

Co robiłem źle? Myślę że wszystko. Montaż oczywiście był wypoziomowany. 

Jaka powinna być wyjściowa pozycja montażu do zrobienia plate solve w aplikacji? Wszystko w linii prostej, przeciwwaga skierowana do ziemi? Montaż robi obrót 60°, dwa razy omalo bym nie spowodował kolizji i nieszczęścia.

Muszę ustawić wcześniej pozycję home? To co pominąłem przy pierwszym uruchomieniu.

 

Jakims cudem się udało ustawić na polarną. Była ładnie widoczna w guidingu. W aplikacji po zrobieniu PA kliknąłem return to home i montaż wrócił do pozycji na "pionowo"

 

Z tej pozycji postanowiłem więc wybrać mój ulubiony obiekt. NGC 7000.

Wybrałem w aplikacji. Kliknąłem go i montaż zaczął się obracać i próbowac namierzyć obiekt. I tak próbował i próbował. 

Nie ruszała się os Ra. Pamiętacie dwa kabelki? Krótszy powinien chyba łączyć jednostkę Ra i Dec? U mnie go nie było?

Czyli brakowało mi jednego przewodu. Tego który będzie robił za łącznik albo będzie kablem do guidingu. W zestawie z kamerą nie miałem przewodu rj.

Na tą chwilę więc nie mogę korzystać z guidingu. Chyba że jest jakaś inna opcja by podłączyć montaż do Asi air, której ja nie ogarnąłem? Posilowałem się filmikiem Petera zelinki.

 

Zebrałem sprzęt i zdenerwowany wróciłem do domu.

 

Wybaczcie może słabą składnię ale pisze zmęczony i na telefonie.

 

Jakies porady albo gotowy workflow podłączeniowy na tym zestawie? Rano mogę wrzucić zdjęcia złożonego zestawu.

 

Pozdrawiam 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 27.08.2022 o 00:51, cmku napisał:

zasilania montazu lepuej nie podpinaj przez adi air bo mozesz je spalic

Hmmm... Zawsze podłączam CEM26 przez ASIair i nic takiego się nie dzieje. W końcu ASIair jest dostosowane do zasilania chłodzonych kamer, a takie chłodzenie bierze znacznie więcej prądu niż silniczki w tym, w końcu niewielkim, montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.08.2022 o 00:32, kruzd napisał:

Czyli brakowało mi jednego przewodu. Tego który będzie robił za łącznik albo będzie kablem do guidingu. W zestawie z kamerą nie miałem przewodu rj.

Na tą chwilę więc nie mogę korzystać z guidingu. Chyba że jest jakaś inna opcja by podłączyć montaż do Asi air, której ja nie ogarnąłem?

CEM26 łączysz z ASIair kablem USB, a nie RJ-ką. To RJ-kowe złącze w CEM oznaczone jako guide używa się tylko w przypadku stosowania fabrycznego rozwiązania guidujacego iOptrona.

Jeśli masz inną lunetkę guidująca i normalną kamerkę do guidingu (np. ASI120mini, czy też ASI290) to kamerkę podpinasz przez USB do ASIair i guiding robisz przez ASIair.

Co do kabelków RJ-kowych w CEM26 to potrzebne są tylko 2: dłuższy do podłączenia pilota i krótki do połączenia modułów sterowania RA i DEC.

ASIair łączysz z montażem przez USB za pośrednictwem pilota (ma gniazdo USB typu B).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, piotrfie napisał:

CEM26 łączysz z ASIair kablem USB, a nie RJ-ką. To RJ-kowe złącze w CEM oznaczone jako guide używa się tylko w przypadku stosowania fabrycznego rozwiązania guidujacego iOptrona.

Jeśli masz inną lunetkę guidująca i normalną kamerkę do guidingu (np. ASI120mini, czy też ASI290) to kamerkę podpinasz przez USB do ASIair i guiding robisz przez ASIair.

Co do kabelków RJ-kowych w CEM26 to potrzebne są tylko 2: dłuższy do podłączenia pilota i krótki do połączenia modułów sterowania RA i DEC.

ASIair łączysz z montażem przez USB za pośrednictwem pilota (ma gniazdo USB typu B).

Tak, tak robie i robiłem. Niepotrzebnie podpinałem przez RJ guiding do montażu.

Problem natomiast mam inny teraz.
Po zestackowaniu materiału i pierwszym takim próbnym wyciągnieciu stacku w PS. Mam kolorowe RGB piksele. Nigdy one nie występowały.

Przechwytywanie.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie dorobiłem ich niestety, ale nigdy nie miałem takiego problemu gdy nie dodawałem darków.
image.png.3ba63c6124ffe18cbecd8c6dbed0e9e8.png

Widać, że te piksele układają się w pewien pattern. Nie używałem ditheringu, ale brak go raczej powoduje innego rodzaju szum.

 

Chciałem sprawdzić czy na pojedynczej klatce też jest taki problem, ale Asi Air zapisuje pliki w formacie .fit, nie da się w ps jej otworzyć, a gdy otwieram pojedynczą klatkę w DSS jest ona cała w kolorze szarości jako gray 16bit.
 

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Darki dorób choćby teraz, miałeś 25*C i ISO 1600 według obrazka. Ekspozycję daj taka samą, zrób 20 klatek w ciemnym pokoju sama puszką i będzie OK. Nowe darki jak będzie jesień i np. 5*C (zrobisz w lodówce) i kolejne przy minusowych temperaturach.

Jak dorobisz - zestackuj jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, kruzd napisał:

 

Chciałem sprawdzić czy na pojedynczej klatce też jest taki problem, ale Asi Air zapisuje pliki w formacie .fit, nie da się w ps jej otworzyć, a gdy otwieram pojedynczą klatkę w DSS jest ona cała w kolorze szarości jako gray 16bit.
 

 

 

Jest cała masa darmowych fits viewerów:  https://fits.gsfc.nasa.gov/fits_viewer.html

 

i pluginów do PS: https://noirlab.edu/public/products/fitsliberator/

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, kruzd napisał:

że gwiazd za dużo i zalewają obraz

No ale tam gwiazd jest dużo i zalewają obraz ;) To się da w sumie obejść tylko gwiazdami z wąskopasmowych filtrów, albo mistrzostwem obróbki ;) 

Ale kolorystyka mgławicy w poprzedniej wersji siedziała mi jakoś bardziej. 

Edit:

Pod każdym względem było lepsze

Edytowane przez Zlew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, Zlew napisał:

No ale tam gwiazd jest dużo i zalewają obraz ;) To się da w sumie obejść tylko gwiazdami z wąskopasmowych filtrów, albo mistrzostwem obróbki ;) 

Ale kolorystyka mgławicy w poprzedniej wersji siedziała mi jakoś bardziej. 

Edit:

Pod każdym względem było lepsze

A jakie elementy twoim zdaniem w tym drugim są gorsze? Tylko sama kolorystyka nie pasuje?

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, kruzd napisał:

A jakie elementy twoim zdaniem w tym drugim są gorsze? Tylko sama kolorystyka nie pasuje?

Nie traktuj mnie jako wyroczni bo ja jestem raczej raczkujący ;) ale:

Kolorystyka drugiego zdjęcia jest moim zdaniem przekombinowana. No nie leży mi ten różo-fiolet. Na tym poprzednim widać jakiś detal w mgławicy a na drugim rozciągnięte jest to zdecydowanie za mocno i traci się jakakolwiek dynamika, Gwiazdki na drugim zdjęciu wydają się takie "kaszkowane".

Generalnie to jakby z tego pierwszego wyciąć te hotpixele to serio fajne foto by było. 

ezgif-5-1c10aea70b.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrobiłem kolejne podejście do obróbki tego materiału, trochę potrenowałem PI.  Chyba wyszło najlepiej z tych trzech prób. Jednak nie jestem w stanie do końca rozwiązać problemu hot pixeli. Obstawiam, że przy zbieraniu klatek było po prostu za ciepło i matryca miała z tym problem. Powtórzymy temat w tym roku.image.thumb.jpeg.4e91a8cd0cc4cff1031f0688661d0249.jpeg

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, kruzd napisał(a):

Na którym etapie mam to zastosować? Po złożeniu materiału, kalibracji SPCC i wyrównaniu tła?

W WBPP - jest okienko do zaznaczenia - trzeba sobie stworzyć na pulpicie proces CosmeticCorrection z własnymi parametrami i wybrać go w WBPP. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.