Skocz do zawartości
  • 0

Cem26+ Asi Air Pro + Asi120mm + Canon


kruzd

Pytanie

Właśnie wróciłem z pierwszej próby ogarnięcia takiego zestawu.

 

Wcześniej działałem na SA. Poszło tragicznie to mało powiedziane.

Nie zagrało nic. Nie wiem czy stopień skomplikowania takiego zestawu jest dla mnie do przeskoczenia. Rozstawilem montaż, założyłem canona i samyanga. Wyważylem zestaw. Tu moje pytanie nr 1.

Montaż uruchomiłem jakiś czas temu raz, zaraz po zakupie. Przeskoczyłem konfigurację z kontrolera go2.

Czy powinienem przejść konfigurację mimo że docelowo chce pracować z AsiAir? Jeśli tak jak ponownie ją włączyć?

Dalej wszystko podłączyłem tj. AAP zasilane z akumulatora Celestrona. Z niej montaż. Poprzez porty USB podłączony aparat i kamera guidingu. No i miałem zagwozdke jak ma się komunikować Asi z montażem uznałem więc że....

W zestawie były dwa kable rj 11. Dłuższy i krótszy. Wziąłem więc krótszy podpiąłem pod pilot, do pilota kabel USB i do Asi air. Wszystkie potrzebne rzeczy były wykrywane w aplikacji. Kamerę 120mm podpiąłem drugim długim kablem tj 11 w port guidingu w cemie.

Zacząłem się bawić w ustawianie na polarną. Zeszło mi ponad godzinę.

Co robiłem źle? Myślę że wszystko. Montaż oczywiście był wypoziomowany. 

Jaka powinna być wyjściowa pozycja montażu do zrobienia plate solve w aplikacji? Wszystko w linii prostej, przeciwwaga skierowana do ziemi? Montaż robi obrót 60°, dwa razy omalo bym nie spowodował kolizji i nieszczęścia.

Muszę ustawić wcześniej pozycję home? To co pominąłem przy pierwszym uruchomieniu.

 

Jakims cudem się udało ustawić na polarną. Była ładnie widoczna w guidingu. W aplikacji po zrobieniu PA kliknąłem return to home i montaż wrócił do pozycji na "pionowo"

 

Z tej pozycji postanowiłem więc wybrać mój ulubiony obiekt. NGC 7000.

Wybrałem w aplikacji. Kliknąłem go i montaż zaczął się obracać i próbowac namierzyć obiekt. I tak próbował i próbował. 

Nie ruszała się os Ra. Pamiętacie dwa kabelki? Krótszy powinien chyba łączyć jednostkę Ra i Dec? U mnie go nie było?

Czyli brakowało mi jednego przewodu. Tego który będzie robił za łącznik albo będzie kablem do guidingu. W zestawie z kamerą nie miałem przewodu rj.

Na tą chwilę więc nie mogę korzystać z guidingu. Chyba że jest jakaś inna opcja by podłączyć montaż do Asi air, której ja nie ogarnąłem? Posilowałem się filmikiem Petera zelinki.

 

Zebrałem sprzęt i zdenerwowany wróciłem do domu.

 

Wybaczcie może słabą składnię ale pisze zmęczony i na telefonie.

 

Jakies porady albo gotowy workflow podłączeniowy na tym zestawie? Rano mogę wrzucić zdjęcia złożonego zestawu.

 

Pozdrawiam 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Przed sesją MUSISZ ustawić mu pozycje home, czyli tak jak napisaleś celujesz jakby w polarna, oś ra "w pionie" i wtedy w menu pilota w settings dajesz "set zero position", zasilanie asi air możesz se wpiąc w port 12v out w montażu, albo jak koledzy wyżej napisali kupić rozdzielacz :)

Po wykonaniu platesolve jakiekolwiek ruchy ze zwolnieniem sprzegieł/blokad  spowodują rozsynchronizowanie montażu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zasilania montazu lepuej nie podpinaj przez adi air bo mozesz je spalic :)

Co do polaczen kabli typu RJ z kamera nie uzywasz, 1 wpinasz canona w port usb asi air, 2 kamere kablem usb takze w port usb w asi air, 3 montaz poprzez gniazdo usb z pilota wpinasz w usb asi air. Kolejna rzecz ten krotki kabel rj sluzy do podpiecia osi dec do montazu, bez tego ani rusz :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po pierwsze takie sprawy jak komunikacja asiair z montażem to ogarniaj w domu na sucho . W porównaniu z swa ten zestaw jest dużo bardziej skomplikowany , i nie musi odpalić prosto z pudełka.  Asi air na stronie producenta ma dobry manual , jak podłączyć konkretne montaże i jak konfigurować program .

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, cmku napisał:

zasilania montazu lepuej nie podpinaj przez adi air bo mozesz je spalic :)

Co do polaczen kabli typu RJ z kamera nie uzywasz, 1 wpinasz canona w port usb asi air, 2 kamere kablem usb takze w port usb w asi air, 3 montaz poprzez gniazdo usb z pilota wpinasz w usb asi air. Kolejna rzecz ten krotki kabel rj sluzy do podpiecia osi dec do montazu, bez tego ani rusz :)

A odwrotnie? Cem ma wyjście 12v. Niestety powertank ma tylko jedno wyjście zasilające 12V. 

No i pięknie jeśli nie muszę wpinać kamery bezpośrednio w port guide montażu. Rozwiązuje to główny problem. Dzięki 

3 godziny temu, Maro21 napisał:

Po pierwsze takie sprawy jak komunikacja asiair z montażem to ogarniaj w domu na sucho . W porównaniu z swa ten zestaw jest dużo bardziej skomplikowany , i nie musi odpalić prosto z pudełka.  Asi air na stronie producenta ma dobry manual , jak podłączyć konkretne montaże i jak konfigurować program .

 

 

 

 

 

Dzięki. Dzisiaj wszystko przećwicze przed wieczorem.

 

Pytanie jeszcze tylko na które bym chciał znać odpowiedź to pozycja wyjściowa montażu do startu sesji.

Na pionowo w linii prostej do ziemi?

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
54 minuty temu, orlen napisał:

 

Po PA odjedz montażem kawałek od polarnej, zrób krótka klatkę w preview, Plate solve i sync z montażem

Robiłem tak.

Ustawiałem setup na pionowo z ręki. (To chyba błąd bo wtedy montaż nie wie gdzie jest). Tu chyba powinno iść ustawienie jako home. 

Wybieram Pa w apce. Montaż robi skręt w dec o 60°. W tej pozycji ustawiłem polarną i zrobił się też plate solve.

I tutaj też z ręki wróciłem do pozycji pionowej. Wybrałem obiekt i montaż się nie ustawił bo jak już wiemy nie było połączenia między osiami.

 

Czy może całe ustawianie powinienem zacząć od pozycji "poziomej" żeby montaż by obrocie o te 60° był bliski pozycji "pionowej"?

59 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Ja to - mówiąc szczerze  - nieco się Tobie dziwię. Dlaczego nie sprawdziłeś tego w domu przed wyjazdem? Okablowania, konfiguracji.. oszczędza to dużo nerwów i frustracji a w wielu przypadkach także kasy...

Niestety mało czasu miałem i tak wyszło że postanowiłem w polu to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, kruzd napisał:

...Pytanie jeszcze tylko na które bym chciał znać odpowiedź to pozycja wyjściowa montażu do startu sesji.

Na pionowo w linii prostej do ziemi?

 

Zwykle wyjściową pozycją  montażu jest wycelowanie w biegun. Potem można parkować gdzie i jak chcesz. Do transportu najwygodniejszą pozycją parkowania jest znowu biegun.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, tylko ja rozumiem że na biegun można być wycelowanym w +/- każdej pozycji Dec. Chodzi mi o to z jakiej pozycji wyszukiwać obiekt. Chyba że montaż wie jeśli z ręki przestawie dec w jakiej pozycji aktualnie jest.

Żeby nie było sytuacji że ustawiłem wychylenie powiedzmy wychylenie powiedzmy 45° w którymś z kierunków, wybieram obiekt i montaż jedzie dalej i robi kolizję. 

Może to jakiejś laickie pytania osoby nieogarniętej, ale chciałbym być pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli " z ręki" oznacza - elektrycznie przyciskami z pilota - to montaż powinien "wiedzieć". Jesli zwolnisz którykolwiek hamulec- synchronizacja z obrazem nieba pada i trzeba to zrobić od nowa.

Najdokładniej zachowują się montaże z enkoderami. Te, które liczą kroki silnika krokowego - raczej mniej dokładnie.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, kruzd napisał:

Z ręki mam na myśli zwolnienie blokad i obrót osiami ?

Tak to nawet z enkoderami montaż nie będzie znał pozycji. 

 

"Na biegun" to tak samo jak przy polar alignment. Azymut na zero i elewacja równa szerokości geograficznej obserwatora.  W zasadzie używane są dwa położenia osi deklinacji bo albo "patrzy" prosto na biegun (teleskop w osi) albo prostopadle - teleskop dalej patrzy na biegun ale imadełko jest pod katem prostym bo teleskop jest na szynie i np. są dwa obok siebie.  Ponieważ montaż "nie wie" gdzie patrzy po włączeniu przyjmuje, że teleskop jest wycelowany w biegun na azymucie 000° 

 

 

EDIT: Dokładnie to azymut 000°, deklinacja 90°, altitude (elewacja) = Twoja szerokość geograficzna. To jest "zerowy" punkt w większości montaży. Potem wszystko jest liczone od tego położenia.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, kruzd napisał:

Ok, tylko ja rozumiem że na biegun można być wycelowanym w +/- każdej pozycji Dec

Tak, mniej więcej wycelowana w polarną. 

Potem podczas polarną align korygujesz sobie.

 

Godzinę temu, kruzd napisał:

tutaj też z ręki wróciłem do pozycji pionowej.

Błąd,  w takim przypadku asiair nie będzie wiedzieć, gdzie kieruje montaż. Musiałbyś zróbcie wtedy fotkę, plater solve i potem align mount.

Ogólnie po ustawieniu na polarną (jak masz o te 60° obrócone) to normalnie wpisujesz obiekt i montaż do niego jedzie. Nic nie trzeba robić dodatkowo.

 

Co do home position, to asiair bierze pozycje montażu w chwili włączenia asiair. Potem jak wciskasz return to home, to wraca dokładnie w to miejsce.

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Mam nadzieję że dzisiaj to ogarnę. Przed wyjazdem sobie wszystko poukładam tak żeby jak najmniej czasu spędzić na instalacji. 

 

 

 Co do zasilania. Mam jedno wyjście 12V w formie powertanka. 

Obecnie podłączałem tak że montaż z Asi air. Ktoś wcześniej powiedział że to niezbyt dobre rozwiązanie. Z drugiej strony mogę zrobić odwrotnie tzn asi air z montażu. Oba rozwiązania tak samo złe?

 

Edytowane przez kruzd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, kruzd napisał:

 

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Mam nadzieję że dzisiaj to ogarnę. Przed wyjazdem sobie wszystko poukładam tak żeby jak najmniej czasu spędzić na instalacji. 

 

 

 Co do zasilania. Mam jedno wyjście 12V w formie powertanka. 

Obecnie podłączałem tak że montaż z Asi air. Ktoś wcześniej powiedział że to niezbyt dobre rozwiązanie. Z drugiej strony mogę zrobić odwrotnie tzn asi air z montażu. Oba rozwiązania tak samo złe?

 

image.png.744e36f670a075bf21e020a105e43393.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

13 minut temu, kruzd napisał:

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Mam nadzieję że dzisiaj to ogarnę. Przed wyjazdem sobie wszystko poukładam tak żeby jak najmniej czasu spędzić na instalacji. 

.... Obecnie podłączałem tak że montaż z Asi air. Ktoś wcześniej powiedział że to niezbyt dobre rozwiązanie. Z drugiej strony mogę zrobić odwrotnie tzn asi air z montażu. Oba rozwiązania tak samo złe?

Bawie się ostatnio AsiAir(AA) i mam kilka spostrzeżeń. Zestaw to taki "samograj" pod obiektyw na HEQ5.

Monta zasilam z AA. Bez problemu sobie radzi. Specyfikacja pisze chyba o 3A jakie są dostępny   ( nie mylic z zasilaniem z gniazda USB bo to wynika ze specyfikacji klasycznego rapsberry jak rozumiem).

Polar aligment jest dziwny. Mam ten komfort ze posiadam zalignowana linetkę w montażu. To co robi AA w czasie PA do mnie nie przemawia. Idelanie ustawiona pozycja na lunetke a on chce poprawki. Dwa razy dałem mu szanse bo sobie pomyślałem ze jesli ja na lunetkę dam radę prowadzić bardzo dobre 4min klatki z 135mm to po takim ustawieniu chyba będę miał 8min klatki be guidingu ( ?! ). Nic bardziej mylnego procedure PA wypacza ustawienie nawet gdy jest podwojna/potrójna. Nie bardzo wiem o co chodzi ( ktoś się z tym spotkał i rozczaił przypadkiem ?) Chwilowo nie mam pomysłu ale dla przyjemności po ustawieniu w lunetce patrze o ile chciałby abym korygował ,uśmiecham się  i przerywam procedure.

Wszytko inne działa jak z nut w takim zestawie.

To co  piszą Ci koledzy : na sucho sprawdzisz praktycznie wszystko w domu poza PA, kalibracją guidingu i ostrością.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, MaPa napisał:

....Polar aligment jest dziwny. Mam ten komfort ze posiadam zalignowana linetkę w montażu. To co robi AA w czasie PA do mnie nie przemawia. Idelanie ustawiona pozycja na lunetke a on chce poprawki. Dwa razy dałem mu szanse bo sobie pomyślałem ze jesli ja na lunetkę dam radę prowadzić bardzo dobre 4min klatki z 135mm to po takim ustawieniu chyba będę miał 8min klatki be guidingu ( ?! ). Nic bardziej mylnego procedure PA wypacza ustawienie nawet gdy jest podwojna/potrójna. Nie bardzo wiem o co chodzi ( ktoś się z tym spotkał i rozczaił przypadkiem ?) Chwilowo nie mam pomysłu ale dla przyjemności po ustawieniu w lunetce patrze o ile chciałby abym korygował ,uśmiecham się  i przerywam procedure.

...

Ustawienie "na lunetkę" jest mało dokładne. Niewątpliwie najdokładniejszą metodą - i najbardziej czasochłonną - jest drift alignment. Nie wiem jak w AA ale w PHD2 jest narzędzie "drift Align" do ustawiania "na dryf" i narzędzie GuidingAssistant - do w miarę szybkiej oceny dokładności ustawienia PA. Lunetką nie ustawisz z dokładnościami na poziomie 1 arc-min - nie ma szans. Wszystkie "komputerowe" narzędzia do PA pozwalają na zbliżenie się do tej 1 arc-min. Nie wiem jak w AA ale PolarMaster, SharpCap i NINA spokojnie dają dokładność ustawienia i poniżej jednej minuty kątowej.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie chciałbym robić off topa :) ale pod guiding dobrze zalignowana lunetka jest wystarczająca - to moja wieloletnia praktyka na 4 montażach różnych producentów.

Przykład: NJP pozowlił na bardzo dobre niguidowane klatki 8min zestawem 200mm + asi1600 - skalę i wymagania co do dokładności można sobie policzyć.

Ale.... to nie przeczy że ustawienia metodami o jakich piszesz nie są diokładniejsze - bo są . Pytanie tylko co jest łatwiejsze, mniej czasochłonne i na co ewentulanie ta większa dokładność się przyda w danym czasie.

Wracając do podniesionej przeze mnie kwestii zastanawiam się czy ktoś przerabiał PA w AA i miał podobne spostrzeżenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Godzinę temu, MaPa napisał:

 

Bawie się ostatnio AsiAir(AA) i mam kilka spostrzeżeń. Zestaw to taki "samograj" pod obiektyw na HEQ5.

Monta zasilam z AA. Bez problemu sobie radzi. Specyfikacja pisze chyba o 3A jakie są dostępny   ( nie mylic z zasilaniem z gniazda USB bo to wynika ze specyfikacji klasycznego rapsberry jak rozumiem).

Polar aligment jest dziwny. Mam ten komfort ze posiadam zalignowana linetkę w montażu. To co robi AA w czasie PA do mnie nie przemawia. Idelanie ustawiona pozycja na lunetke a on chce poprawki. Dwa razy dałem mu szanse bo sobie pomyślałem ze jesli ja na lunetkę dam radę prowadzić bardzo dobre 4min klatki z 135mm to po takim ustawieniu chyba będę miał 8min klatki be guidingu ( ?! ). Nic bardziej mylnego procedure PA wypacza ustawienie nawet gdy jest podwojna/potrójna. Nie bardzo wiem o co chodzi ( ktoś się z tym spotkał i rozczaił przypadkiem ?) Chwilowo nie mam pomysłu ale dla przyjemności po ustawieniu w lunetce patrze o ile chciałby abym korygował ,uśmiecham się  i przerywam procedure.

Wszytko inne działa jak z nut w takim zestawie.

To co  piszą Ci koledzy : na sucho sprawdzisz praktycznie wszystko w domu poza PA, kalibracją guidingu i ostrością.

Mam w tym cemie iPolara ale go nie podłączam. Wydawało mi się że procedura z AsiAir jest bardzo dobra.

Godzinę temu, cmku napisał:

Przed sesją MUSISZ ustawić mu pozycje home, czyli tak jak napisaleś celujesz jakby w polarna, oś ra "w pionie" i wtedy w menu pilota w settings dajesz "set zero position", zasilanie asi air możesz se wpiąc w port 12v out w montażu, albo jak koledzy wyżej napisali kupić rozdzielacz :)

Po wykonaniu platesolve jakiekolwiek ruchy ze zwolnieniem sprzegieł/blokad  spowodują rozsynchronizowanie montażu.

Dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, MaPa napisał:

Wracając do podniesionej przeze mnie kwestii zastanawiam się czy ktoś przerabiał PA w AA i miał podobne spostrzeżenia.

Hej
No tak, ten PA jest taki sobie w AA. 

Ale ... ja ustawiam tylko do "uśmiechniętej buźki" i to wystarcza w moim zestawie. Guiding sobie z tym radzi. Pewnie przy długich ogniskowych może być problem.

23 godziny temu, cmku napisał:

zasilania montazu lepuej nie podpinaj przez adi air bo mozesz je spalic :)

A mógłbyś rozwinąć temat, bo ja tak prawie zawsze robiłem i nie miałem najmniejszych problemów. 

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, bas.sic napisał:

Hej
No tak, ten PA jest taki sobie w AA. 

Ale ... ja ustawiam tylko do "uśmiechniętej buźki" i to wystarcza w moim zestawie. Guiding sobie z tym radzi. Pewnie przy długich ogniskowych może być problem.

Usmiechnieta buzka odjeżdza od lunetki. Lunetka jest nie do pobicia na razie bo prowadzenie mam w punkt bez guidingu na kilkuminutowych. To mnie mocno zastanawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, bas.sic napisał:

 

A mógłbyś rozwinąć temat, bo ja tak prawie zawsze robiłem i nie miałem najmniejszych problemów. 

pk

Jak podpinalem kamere przez asi air to przy poborze okolo 2A mialem juz spadki napiecia o jakies 0.5v  stad troche strach podpinac tam cos co potrafi pociagnac wiecej pradu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.