Skocz do zawartości

Misja ARTEMIS I Lecimy na Księżyc po ponad 50 latach !


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejszego wieczoru zgłębiłam się w matematykę... kosmiczną :) 

Przez około 4 h na symulacji lotu Oriona wykonaną przez NASA, obserwowałam prędkość statku. Wynikło z tego 6 różnych wyników, z każdą godziną, zmniejszała się jego prędkość, co miało skutek z... jego hamowaniem do Księżyca. Z jego początkowych - 12 000 km/h, obecnie jest już mniej niż 7700 km/h. Dlatego obliczyłam średnią z tych wyników... i tak wyszło w jakim mniej więcej czasie misja Artemis I dotrze do Łysego ;) Oczywiście teoretycznie - z ŚREDNIEJ, wiadomo że z każdą chwilą zajmuje mu to coraz więcej ;) To teraz trochę obliczeń:

Średnia prędkość statku - 9762 km/h Obecna odległość Ziemia-Księżyc - 400 000 km/h = teraz to tylko podzielić i mamy wynik ^_^

400 000:9762= 40,9... 

Czyli statek doleci do Księżyca w ciągu 40h - jakby statek leciał z tą samą prędkością...

Takie wieczorne przemyślenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Pytanie do Kolegi @komprez . Śledzisz dokładnie temat Artemis-1. Czy poniższe dane, pochodzące z JPL (tools/Horizons System) są poprawne, tzn. czy uwzględniają zmianę czasu startu (czy taka była faktycznie godzina startu Oriona wg. naszego czasu CET 07:47:44  ?).

 

Cytat
MAJOR EVENTS:
  Launched November 16 @ 06:47:44 UTC from pad 39B at the Kennedy Space Center. 

  Timings below might shift a bit if launch is delayed past the start 
  of the reference window (Aug 29), so are approximate:

  launch+00h 18m 20s - Orion deploys solar arrays in Earth orbit
        +00h 51m 22s - Perigee raise maneuver (22 second burn)
        +01h 38m 03s - Trans-lunar injection burn (17m59s burn)
        +02h 06m 10s - Orion/ICPS separation 
        +02h 07m 31s - Upper stage separation burn

  After Orion separates from the ICPS ("Interim Cryogenic Propulsion Stage"), 
  10 small spacecraft ("CubeSats") will be deployed to perform experiments and
  technology demonstrations. Each CubeSat provides its own propulsion and 
  navigation.

        +07h 56m 05s - Outbound Trajectory Correction-1 burn

   Flight Day  02-05 - Outbound transit 
               06-09 - Transit to Distant Retrograde Orbit (DRO) around Moon,
                         closest lunar approach ~97 km
               10-23 - In DRO
               24-34 - Exit DRO (departure burn on Day 24)
               35-42 - Return transit
                  43 - Entry and splashdown (Pacific)

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Milena Niemczyk napisał:

Dzisiejszego wieczoru zgłębiłam się w matematykę... kosmiczną :) 

Przez około 4 h na symulacji lotu Oriona wykonaną przez NASA, obserwowałam prędkość statku. Wynikło z tego 6 różnych wyników, z każdą godziną, zmniejszała się jego prędkość, co miało skutek z... jego hamowaniem do Księżyca. Z jego początkowych - 12 000 km/h, obecnie jest już mniej niż 7700 km/h. Dlatego obliczyłam średnią z tych wyników... i tak wyszło w jakim mniej więcej czasie misja Artemis I dotrze do Łysego ;) Oczywiście teoretycznie - z ŚREDNIEJ, wiadomo że z każdą chwilą zajmuje mu to coraz więcej ;) To teraz trochę obliczeń:

Średnia prędkość statku - 9762 km/h Obecna odległość Ziemia-Księżyc - 400 000 km/h = teraz to tylko podzielić i mamy wynik ^_^

400 000:9762= 40,9... 

Czyli statek doleci do Księżyca w ciągu 40h - jakby statek leciał z tą samą prędkością...

Takie wieczorne przemyślenia...

Myślę  że gdyby zajrzeć do archiwalnych danych z lotów Apollo to nie byłoby wielkiej różnicy. W końcu dynamika lotu chyba się nie zmieniła a prawa fizyki tym bardziej.

Tam było coś około 73 godzin od opuszczenia orbity Ziemi do wejście na eliptyczną orbitę wokół Księżyca ( Apollo 11)

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Myślę  że gdyby zajrzeć do archiwalnych danych z lotów Apollo to nie byłoby wielkiej różnicy. W końcu dynamika lotu chyba się nie zmieniła a prawa fizyki tym bardziej.

Tam było coś około 73 godzin od opuszczenia orbity Ziemi do wejście na eliptyczną orbitę wokół Księżyca ( Apollo 11)

Ale trajektoria może być zupełnie różna (nie mówię, że jest, bo w sumie nie wiem) - np. w przypadku Apollów trajektoria była dobrana tak, żeby statek bezpiecznie wrócił na Ziemię po okrążeniu Księżyca, praktycznie bez żadnych manewrów (free-return trajectory się to po angielsku nazywało). I ona nie jest optymalna, jeśli celem jest orbita Księżyca albo lądowanie; była taka a nie inna ze względów bezpieczeństwa.

 

Źle napisałem, więc zmieniam: od 12 była jeszcze inna trajektoria, z wejściem na mocno eliptyczną orbitę wokół Ziemi, która miała apogeum w pobliżu Księżyca i do FRT brakowało jej bardzo niewiele (efektywnie wychodzi mniej-więcej na to samo, ale dawało to szersze możliwości przy wyborze miejsca lądowania).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, o ile przekazy nie kłamią to jednak w czasie misji Apollo 13 były odpalenia silnika, no tyle że posługiwano się silnikiem lądownika- w celu wprowadzeniu na trajektorię powrotu.

"At 61:29:43.49 the DPS burn of 34.23 seconds took Apollo 13 back to a free return trajectory"

Ale to off topic. Wróćmy do tematu :)

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gość na chwilę napisał:

Krzysztof, o ile przekazy nie kłamią to jednak w czasie misji Apollo 13 były odpalenia silnika, no tyle że posługiwano się silnikiem lądownika- w celu wprowadzeniu na trajektorię powrotu.

"At 61:29:43.49 the DPS burn of 34.23 seconds took Apollo 13 back to a free return trajectory"

Ale to off topic. Wróćmy do tematu :)

Poprawiłem się, tylko w przypadku 9, 10 i 11 była prawie prawdziwa FRT od samego początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy nową fotkę widoku statku Orion na Naszą Błękitną Kropkę :) Tym razem cz-b, bo zrobione kamerą nawigacyjną ;)

Czekamy na więcej fotek Ziemi, a już 21 listopada największe zbliżenie Oriona do Księżyca :D Nie moge się doczekać zdjęć Łysego z jego pokładu ;)

IMG_20221118_225050.jpg.ad07e5a419b4ac110b7f05558b811f66.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MISSION UPDATE 19.11.2022 - W drodze na Księżyc....

 

Bezzałogowy statek kosmiczny NASA Orion jest w czwartym dniu swojej podróży w kierunku Księżyca w ramach planowanego 25,5-dniowego testu w locie. Orion wykonał drugie odpalenie silników o 6:32 czasu wschodniego, używając pomocniczych silników odrzutowych w europejskim module serwisowym, który będzie używany do większości korekcjikorekcji trajektorii.

Zespoły zebrały również dodatkowe obrazy za pomocą optycznej kamery nawigacyjnej i aktywowały ładunek Callisto , demonstrację technologii firmy Lockheed Martin we współpracy z Amazonem i Cisco. Callisto znajduje się w kabinie Oriona i będzie testować technologię aktywowaną głosem i wideo, które mogą pomóc przyszłym astronautom w misjach kosmicznych.

Wczoraj kontrolerzy lotów wypozycjonowali każdy panel słoneczny w inne miejsce, podczas gdy INCO (Integrated Communications Officer) testował szybkość transferu Wi -Fi między kamerą na czubku paneli słonecznych a kontrolerem kamery. Celem było określenie najlepszej pozycji do najefektywniejszego przesyłania plików obrazów.

 

Statek Orion zbliża się do Księżyca i niebawem rozpocznie się szereg manewrów korygujących trajektorię i mających na celu umieszczenie statku na orbicie DRO.

 

21 listopada około 13:15 przeleci jedynie 110 kilometrów nad powierzchnią srebrnego globu! ?

 

Aktualna pozycja Oriona:

image.thumb.png.5fbb49f0c820a856e8313f9160a19ce7.png

image.thumb.png.0e05d016a5d8277f9da8ced3f97c3e6d.png

Edytowane przez komprez
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do rzeczy prawdziwych, no to...

Mamy zdjęcie z pokładu Oriona tym razem skierowanego na Księżyc :D

IMG_20221119_203958.jpg.b916db51796be72f328ecbdad8c1150b.jpg

A już jutro nad ranem (pora niesamowita-4:00 rano) Mateusz z AstroLife spróbuje złapać Oriona swoją Franią ;)

Jak ktoś chce wstać, to można sprawdzić ;)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusza poznałem daaaawno temu jak zaczynał działać na FB i tak się złożyło że po awarii laptopa .... dobrałem mu nowy sprzęt do edycji wideo ;) Ma na prawdę fajne LIVE-y i polecam gorąco ! 

Co do fake-live-ów to sporo tego jest Milenko,  czasem powtórki lecą albo jakieś inne bzdety - takie już "parcie na kabel" ... kiedyś było na "szkło" a wszystko po to aby nabijać ilość wyświetleń na kanał bo hajs srogi ;) 

 

Jutro rano raczej nie będzie mi się chciało wstawać ale zobaczę później co on tam franią podziałał ale widzę że może być słabo z pogodą ....

Tymczasem ... mamy taką selfiaczkę ;)

Artemis 1 Orion Takes Another Selfie - SpaceRef

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, komprez napisał:

Mateusza poznałem daaaawno temu jak zaczynał działać na FB i tak się złożyło że po awarii laptopa .... dobrałem mu nowy sprzęt do edycji wideo ;) Ma na prawdę fajne LIVE-y i polecam gorąco ! 

Oj, zgadzam się - filmy również! :D

9 godzin temu, komprez napisał:

Co do fake-live-ów to sporo tego jest Milenko,  czasem powtórki lecą albo jakieś inne bzdety - takie już "parcie na kabel" ... kiedyś było na "szkło" a wszystko po to aby nabijać ilość wyświetleń na kanał bo hajs srogi ;) 

Niestety, ale widzę jak dużo ludzi wierzy w to, i uważają się 'ekspertami' :(

9 godzin temu, komprez napisał:

Jutro rano raczej nie będzie mi się chciało wstawać ale zobaczę później co on tam franią podziałał ale widzę że może być słabo z pogodą ....

Niestety, nie udało im się :(

9 godzin temu, komprez napisał:

Tymczasem ... mamy taką selfiaczkę ;)

Artemis 1 Orion Takes Another Selfie - SpaceRef

Świetne zdjęcie wyszło! Fajna ta misja ;) Lecz dalej czekam na Księżyc z jego pokładu... :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnienie: już jutro, około godziny 13:15 statek Orion przeleci w najbliższej odległości od Srebrnego Globu :) 

https://www.youtube.com/watch?v=BvWtNx3VOUA

A pół godziny temu został przesłany film na YT przez kanał Rakietomania - takie podsumowanie, co do tej pory się wydarzyło ;) 

https://www.youtube.com/watch?v=HS7-kDvcD6E

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, komprez napisał:

za 15 min staruje LIVE z przelotu !

 

 

Dzięki za przypomnienie, byłam pewna że dopiero o 13:15 :uhm: Ale mam czas :) Najświeższe fotki postaram się od razu wrzucać do wątku ;) Przy okazji, podobno ma być w 4K :D

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bliżej :D Za mniej niż godzinę będziemy mieć najlepsze widoki ;) Na 13:17 mamy zaplanowane zerwanie połączenia z Orionem.

P.s czy Orion patrzy teraz na niewidoczną stronę Księżyca? 

ISS_LIVE_NOW-20221121_121156.jpg.f634423bf234b7785724aae85f2c04e2.jpg

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Milena Niemczyk napisał:

Piękna fotka - obecnie jest ok. 10800km/6800mil od Księżyca :D I leci z prędkością ok. 730 km/h ;) 

W jaki sposób w ciągu 2 godzin ma z tą prędkością przelecieć 11 tys km? Ciągle jest daleko, a zbliżenie już za kilka minut? Czego tu nie ogarniam? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.