Skocz do zawartości

Misja ARTEMIS I Lecimy na Księżyc po ponad 50 latach !


komprez

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem !

Z uwagi na to, że chyba nikt tu nic nie mówi o tym to postanowiłem założyć taki zbiorczy temat o misji Artemis I.

Jest wątek osobny ale ucichł w marcu więc ... zróbmy to na nowo :)

Temat dotyczy samej misji.

 

Niestety dziś planowany start został odwołany z powodu problemów z silnikiem nr 3. Wykryto przeciek ciekłego tlenu oraz ciekłego wodoru do silnika który zamarzł (został oblodzony), wstępne doniesienia mówią, że prawdopodobnie winowajcą jest zawór ciśnieniowy który sobie popuścił ;) - takie info wywnioskowałem z konferencji która odbyła się ok godziny 18 naszego czasu.
Lot testowy jest obecnie zaplanowany na 2 września 2022 r. o godzinie 16:48 UTC (18:48 czasu PL) z kompleksu startowego 39B Kennedy Space Center, z którego Apollo 10 został wystrzelony 53 lata wcześniej.

Wtedy misja zostanie skrócona o ten czas zwłoki. Jeśli inżynierom uda się naprawić usterkę na launchpad to załatwi to sprawę, jeśli usterka okaże się zbyt poważna, to rakieta zostanie znów przetransportowana do hangaru na naprawę i start opóźni się o ok 2 miesiące (prawdopodobnie). Istnieje jeszcze jedno okno startowe tj poniedziałek 5 września około połnocy a wtedy misja będzie trwać tyle ile zakładano tj 42dni

Miejmy nadzieję że w piątek się uda ;)

 

PLAN MISJI:

1920px-Artemis_I_map_October_2021.jpg

 • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie do końca tak - silniki są aktywnie chłodzone ciekłym wodorem i żeby to zrobić, trzeba otworzyć odpowiednie zawory (bleed valves), żeby pobrać wodór z głównego zbiornika. No i zawór odpowiadający za dopływ chłodziwa do silnika nr 3 się nie otworzył; próbowali zwiększać ciśnienie itp. ale nic to nie dało.

Te zawory nie były podczas poprzednich prób przetestowane - z powodu wycieku paliwa z linii powrotnej; czyli generalnie system chłodzenia nie został porządnie sprawdzony, ale liczyli na to, że będzie działał, no i się niestety przeliczyli. Pytanie teraz, czy dadzą radę to naprawić do piątku (ewentualnie poniedziałku) na stanowisku startowym, czy jednak trzeba będzie wrócić do VAB. Zobaczymy.

 • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie te informacje są trochę sprzeczne , bo to co napisałeś słyszałem wcześniej ... podczas LIVE-u mówili o oblodzeniu więc nie wiem teraz ... ale

najpierw w jednym zbiorniku pojawiły się wycieki, które zdołano zatamować. Później jednak pojawił się problem, który może być znacznie trudniejszy w opanowaniu, a dotyczy on jednego z czterech głównych silników, mianowicie RS-25 nr 3.

Okazało się bowiem, że część ciekłego wodoru trafiła do silnika. Chwilę później podano informację, że zarówno ciekły wodór, jak i ciekły tlen, zostały wykryte również w pozostałych trzech silnikach głównych rdzenia SLS.

Zespół odpowiedzialny za tankowanie ciekłego tlenu pracuje w tym momencie nad odpowietrzaniem i oczyszczaniem silników. Następnie ich stan będzie monitorowany pod kątem potencjalnych dalszych wycieków. Także wnioskuję, że oblodzenie jednak wystąpiło ... ale taki przeciek niczego dobrego nie wróży niestety :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NASA ogłosiła, że odbędzie się konferencja na temat Artemis 1 dziś wieczorem o 18:00 czasu wschodnioamerykańskiego (2200 GMT) po wczorajszym przeglądzie.

 

 

Uczestnikami telekonferencji są:

 

Mike Sarafin, Artemis mission manager, NASA Headquarters
Charlie Blackwell-Thompson, Artemis launch director, NASA Exploration Ground Systems Program, NASA Kennedy
John Honeycutt, manager, Space Launch System (SLS) Program, NASA’s Marshall Space Flight Center

 • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NASA wyznaczyła nową datę rozpoczęcia misji Artemis 1 na Księżyc. 

 

Space Launch System i jego statek kosmiczny Orion wystartują nie wcześniej niż w sobotę, 3 września, o 14:17 czasu wschodniego (1417 GMT) na początku dwugodzinnego okna startowego. W momencie startu istnieje 60% szansa na dobrą pogodę. Pełna historia tej zmiany zostanie wkrótce opublikowana.

 

NASA wykona pewne prace nad boosterem rdzenia SLS, aby zaradzić wyciekowi wodoru wykrytemu podczas odliczania do startu. Kontrolerzy startu rozpoczną również schładzanie czterech głównych silników rakiety SLS wcześniej niż podczas poniedziałkowego odliczania, aby upewnić się, że osiągną odpowiednią temperaturę do startu, wynoszącą -420 stopni Fahrenheita. To podejście zostało pomyślnie przetestowane podczas testów w Stennis Space Center w Mississippi.

Jeśli Artrmis nie wystartuje 3 września ze względu na pogodę, agencja będzie dążyć do zapasowego uruchomienia daty 5 września.

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 3 września SLS szczęśliwie wystartuje to jest szansa na teleskopowe obserwacje statku Orion od 22:25 czasu polskiego czyli po okrążeniu Ziemi w trakcie oddalania się od naszej planety.

 

Możecie pokusić się o rejestrację tego przelotu i zrobić fajną animacje. Przelot będzie dość wysoki (34 stopnie nad horyzontem) ale i odległy, około 9400 km od obserwatora z Polski.

 

Myślę że Orion może mieć +10 magnitudo więc całkiem jasny jak na astrofoto jakie wielu z was robi :)

 

Jeśli ktoś będzie chciał spróbować to dajcie mi znać to pomogę stworzyć mapkę dla konkretnej miejscowości lub efemerydę tekstowa.

To co piszę opieram na danych z JPL Horizons NASA gdzie dziś pojawiły się nowe dane.

 

Pozdrawiam Adam Hurcewicz (FB: Tato Astronom)

FB_IMG_1661962085480.jpg

 • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby coś, to najnowsza wersja SkyTracka ma możliwość pobierania efemeryd z JPL i śledzenia obiektów według nich:

https://www.heavenscape.com/download.html

 

 

Efemerydy dla Artemis I pojawią się po ewentualnym udanym starcie (teraz można pobrać plik, ale jest pusty).

 

 • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowinek na koniec dzisiejszego dnia .... nie ma nowinek ;) Wszytsko po staremu czyli można by powiedzieć, że to że nic nie ma to dobra informacja czyli coś idzie w kierunku naprawy.

Pozostaje czekać i ja też mam nadzieję, że w sobotę to się uda - w końcu nadzieja umiera ostatnia heh.

 

Co do efemeryd to wszystko fajnie ale pogoda będzie w kratkę - zachmurzenie (przynajmniej u mnie na południu ma być znośnie) ale i tak niestety nie będzie mnie przy obserwatorium więc .... kto może niech próbuje :) 

 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już oficjalne: NASA  spróbuje rozpocząć swoją misję księżycową Artemis 1 w ten weekend.

 

Po wczorajszym spotkaniu (1 września) zespół Artemis 1 dał zielone światło, aby kontynuować próbę startu w sobotę (3 września) z NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Wyczekiwany start rakiety ma nastąpić w dwugodzinnym oknie, które otwiera się o 14:17 EDT (1817 GMT).

 

 

A teraz trochę informacji z ostatnich dni i prac :

 

 

Artemis 1 pierwotnie miał wystartować w poniedziałek rano (29 sierpnia), ale zespół misji zauważył problem podczas odliczania: jeden z czterech silników RS-25, które napędzają główny stopień SLS, nie schładzał się do właściwej temperatury przed uruchomieniem. Taki zabieg termiczny, osiągany przez „przepuszczanie” superzimnego ciekłego wodoru do RS-25, pomaga zapobiegać szkoku termicznemu podczas zapłonu silników.

 

Zespół Artemis 1 nie mógł rozwiązać problemu przed zamknięciem okna startowego, więc poniedziałkowa próba została odwołana . 

Dalsza analiza następnego dnia sugerowała, że problem nie był poważny; dowody wskazywały na wadliwy czujnik temperatury w uszkodzonym silniku RS-25, poinformowali członkowie zespołu podczas konferencji prasowej we wtorek wieczorem (30 sierpnia). Wyrazili przekonanie, że Artemis 1 nie zostanie uziemiony na długo, wskazując sobotę jako kolejną datę startu .

Dwa kolejne dni pracy i konsultacji potwierdziły ten wniosek, ogłosili członkowie zespołu misyjnego podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

„Przekonaliśmy się bez cienia wątpliwości, że przez silniki przepływa płynny wodór dobrej jakości.” – powiedział John Honeycutt, kierownik programu SLS w NASA Marshall Space Flight Center w Alabamie.

„Wiemy, że mieliśmy zły czujnik”.

 

Wymiana czujnika prawdopodobnie wymagałaby przetoczenia Artemis 1 z wyrzutni i z powrotem do ogromnego budynku montażu Kennedy Space Center. Zespół uważa, że nie jest to konieczne, więc planuje pozostawić czujnik na miejscu i zignorować jego błędne odczyty w dniu premiery, powiedzieli dziś wieczorem przedstawiciele NASA. 

Zespół Artemis 1 przyjrzał się również kilku innym problemom, które pojawiły się podczas poniedziałkowego odliczania, w tym niewielkiemu wyciekowi wodoru i pęknięciu pianki, która jest częścią systemu ochrony termicznej rdzenia SLS. Wyciek został naprawiony, powiedzieli dziś wieczorem członkowie zespołu. A pęknięcie pianki wymaga tylko „przyrostowej akceptacji ryzyka”, podobnie jak problem z czujnikiem silnika.

„Czujemy się komfortowo z naszym uzasadnieniem i akceptacją ryzyka” – powiedział Sarafin.

 

Coś innego może utrzymać Artemis 1 na ziemi w sobotę — notorycznie kapryśna pogoda na Wybrzeżu Kosmicznym. Ale wszystko wygląda dobrze na sobotę; Melody Lovin, specjalista ds. pogody z grupy Space Launch 45 US Space Force , powiedziała podczas dzisiejszej odprawy, że istnieje 60% szans na dobre warunki, gdy otworzy się sobotnie okno.

Jeśli Artemis 1 nie będzie mógł polecieć w sobotę, następna okazja nadejdzie w poniedziałek (5 września), powiedzieli członkowie zespołu misji. A pogoda tego dnia wygląda obiecująco, według Loving.

„Zasadniczo pogoda wygląda dobrze” – powiedziała. 

Edytowane przez komprez
 • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już oficjalne : Jak nie poniedziałek/wtorek ? to lecimy dopiero w pażdzierniku .... 

 

Inżynierowie NASA wielokrotnie próbowali zatamować wyciek paliwa podczas odliczania Artemis 1. Najpierw próbowali ogrzać złącze zbiornika i schłodzić je zimnym paliwem, aby ponownie osadzić szybkozłącze wodoru. Następnie inżynierowie próbowali ponownie zwiększyć ciśnienie za pomocą helu, a następnie wrócili do metody ciepłej i zimnej, aby zatrzymać wyciek. Wszystkie trzy próby nie powiodły się.

Opóźnienie, drugie w tym tygodniu dla misji księżycowej NASA Artemis 1, oznacza, że agencja będzie musiała poczekać najwcześniej do poniedziałku (5 września) na kolejną próbę wystrzelenia. A to stanie się tylko wtedy, jeśli źródło wycieku można naprawić na czas.

„Polecimy, gdy będzie gotowy.

Astronauta Victor Glover powiedział, że decyzja o odwołaniu startu była „absolutnie słuszną decyzją”.

Nelson powiedział, że jeśli NASA będzie musiała wtoczyć rakietę SLS Artemis 1 z powrotem do hangaru budynku montażu pojazdów w celu naprawy, start przesunie się na październik. NASA już planuje wystrzelić czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną na misję SpaceX Crew-5 Dragon na początku października, więc start Artemis 1 byłby pod koniec tego miesiąca. 

NASA ma obecnie 90-minutowe okno na uruchomienie Artemis 1 w poniedziałek, a start nastąpi o 17:12 EDT (2212 GMT). Jeśli agencja nie spróbuje wystartować w poniedziałek, może spróbować we wtorek (6 września), ale czas na uruchomienie jest niewielki, zaledwie 24 minuty. NASA poinformowała, że wtorkowy start, jeśli zostanie podjęta próba, nastąpi o 18:57 EDT (2257 GMT).

Edytowane przez komprez
 • Lubię 2
 • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update: Spokojnie to tylko uszczelka pod głowicą ... ale że co ?  certyfikat ?

 

Pierwsze odwołanie startu można było uznać "wypadkiem przy pracy", ale druga wpadka 3 września i w ostatniej chwili wstrzymanie uruchomienia silników wydają się sprawą o wiele poważniejszą. Tym razem chodzi o wyciek paliwa, a to właśnie tego typu awaria była kiedyś przyczyną katastrofy promu Challenger w 1986 roku i śmierci 7 astronautów. Trudno się dziwić, że w tej sytuacji inżynierowie z  NASA wolą dmuchać na zimne.

 

Prawdopodobnie zawiodła jedna z najważniejszych uszczelek całej rakiety. Jej wymiana na wyrzutni startowej była nawet możliwa, ale pojawił się inny problem. Z certyfikatem.

Rakieta SLS ma specjalne systemy bezpieczeństwa, które pozwolą błyskawicznie zniszczyć rakietę, gdyby coś poszło nie tak w trakcie - cytat z dokumentów NASA - "nieobliczalnego startu". Kluczowym elementem tej hipotetycznej "autodestrukcji" całej rakiety są baterie, które muszą być ponownie sprawdzone. Po wymianie uszczelki przy głównym silniku cały system wymaga ponownej certyfikacji, a taka operacja jest możliwa tylko w hangarze naprawczym. Rakieta SLS zostanie odholowana do hangaru, gdzie zajmą się nią najlepsi inżynierowie NASA. Ta operacja jest na tyle skomplikowana, że trzecia próba startu rakiety zapowiadana na tzw. okno startowe w dniach 19-30 września jest mało prawdopodobna. Wszystko wskazuje, że realnym terminem może być 17-31 października, kiedy ponownie pojawią się możliwość startu SLS.

 

NASA stara się uspokajać, że drugi falstart z początkiem misji Artemis 1 to jedynie "drobne kłopoty techniczne", ale rzeczywistość wydaje się wyglądać inaczej. Kierownik misji Artemis 1 w NASA Mike Sarafin powiedział w wywiadzie dla mediów, że czeka ich "kilka tygodni pracy". Przyznał także, że sobotni wyciek paliwa to sprawa o wiele poważniejsza niż ten, który stwierdzono podczas pierwszej próby startu kilka dni wcześniej. "W poniedziałek 29 sierpnia  mieliśmy wyciek łatwy do opanowania. Ale ten ostatni z soboty taki nie był" - ujawnił jeden z najważniejszych inżynierów NASA.

 

Być może także w przypadku tego projektu sprawdzi się zasada "do trzech razy sztuka" i w drugiej połowie października podczas kolejnego okienka startowego (17-31 października) misja Artemis 1 wreszcie wystartuje. Jeśli jednak dojdzie do kolejnego, trzeciego odwołania startu przez równie poważną awarię jak ta ostatnia, wtedy pojawi się pytanie o bezpieczeństwo całej misji. 

Jeśli NASA nie była w stanie zadbać o tak podstawowe rzeczy jak szczelność instalacji z ciekłym paliwem, to tym bardziej uzasadniony może być niepokój o pozostałe elementy programu powrotu ludzi na Księżyc.

 

Edytowane przez komprez
 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów mniejszy update ;) : Coś tam się dzieje ... ale co dokładnie ?

 

Po dwóch nieudanych próbach startu w zeszłym tygodniu, zespół zarządzania misją Artemis 1 z NASA spotyka się w tym tygodniu, aby omówić opcje następnej próby lotu testowego. 

NASA ma kilka opcji na stole po tym, jak duży wyciek wodoru zmusił agencję do odwołania próby startu 3 września. 

Jedną z opcji jest naprawienie przecieku na wyrzutni i przeprowadzenie testu tankowania paliwa, ale aby pozostać na wyrzutni na Florydzie, rakieta Artemis 1 musiałaby uzyskać zwolnienie od amerykańskich sił kosmicznych w systemie terminacji lotów, które należy sprawdzać co 25 dni na spełnienie wymagań bezpieczeństwa. Tej kontroli można dokonać tylko wewnątrz budynku montażu pojazdów NASA, gdzie zmontowano rakietę Artemis 1 Space Launch System. 

Jeśli NASA nie otrzyma pozwolenia, agencja może nadal wykonać naprawę i przetestować uszczelkę, ale będzie musiała wrócić do VAB w celu sprawdzenia systemów, dodając tygodniowe opóźnienie. Agencja może również poczekać i wykonać naprawę wycieku wodoru wewnątrz VAB wraz z kontrolą systemów, a następnie wrócić na lauchpad w celu przeprowadzenia testu tankowania. 

Kolejne okna uruchamiania Artemis 1 rozpoczną się od 16 września do 4 października i 17 października do końca tego miesiąca.

Jeśli Artemis 1 będzie musiał wrócić do VAB, najlepszym harmonogramem może być przesunięcie do połowy października, powiedziała NASA.

Będziemy śledzić temat i jeśli pojawią się nowe informację na pewno się z Wami podzielę...

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę więcej informacji - tych pozytywnych ;)

 

Inżynierowie NASA wymienili nieszczelne uszczelki na dwóch przewodach paliwowych rakiety księżycowej Artemis 1, przygotowując grunt pod test tankowania, aby sprawdzić, czy naprawy się powiodły. 

Inżynierowie pracujący nad ogonem ogromnej megarakiety Artemis 1 Space Launch System (SLS) zakończyli wymianę w piątek (9 września), poinformowali przedstawiciele NASA w aktualizacji.

Prace naprawcze mają na celu zatkanie wycieku paliwa wodorowego w 8-calowej linii prowadzącej do rdzenia 32-piętrowej rakiety SLS. Ten wyciek zmusił NASA do odwołania 3 września próby wystrzelenia Artemis 1 , pierwszego bezzałogowego lotu testowego programu Artemis, którego celem jest powrót astronautów na Księżyc . Wymieniając tę uszczelkę, inżynierowie wymienili również uszczelkę na mniejszej, 4-calowej „linii upustu” wodoru, w której również zauważono nieszczelność w próbie startowej 29 sierpnia.

 

Po zakończeniu prac naprawczych NASA przygotowuje się teraz do testu tankowania, aby sprawdzić, czy wycieki wodoru w rakiecie SLS są rzeczywiście naprawione. Ten test może nastąpić już w sobotę, 17 września, i wypełni rakietę o wysokości 322 stóp (98 metrów) 736 000 galonów ciekłego wodoru i ciekłego tlenu, których potrzebuje do startu, podała NASA. 

„Ta demonstracja pozwoli inżynierom sprawdzić nowe uszczelnienia w warunkach kriogenicznych lub super zimnych, zgodnie z oczekiwaniami w dniu startu i przed przystąpieniem do następnej próby uruchomienia” – napisała NASA w aktualizacji w piątek.

 

W czwartek (8 września) urzędnicy NASA poinformowali, że celem kolejnej próby wystrzelenia Artemis 1 jest 23 września 27 września. Dostępna jest również data 27 września 2 pażdziernika. Obie możliwości startu zależą od tego, czy NASA naprawiła wyciek paliwa, a rakieta SLS przejdzie test tankowania, podała agencja. 

 

NASA musi również otrzymać zwolnienie od amerykańskich sił kosmicznych , aby nie trzeba było wtoczyć SLS z powrotem do budynku montażu pojazdów w celu przeprowadzenia standardowych testów systemu zakończenia lotu rakiety, systemu zaprojektowanego do zniszczenia rakiety, jeśli zboczy z kursu podczas początek.

Zbliżający się test tankowania pozwoli NASA na przeprowadzenie tak zwanego „ kick-start bleed test” na czterech głównych silnikach rakiety SLS. Ten test ma na celu schłodzenie silników do temperatury minus 420 stopni Fahrenheita (minus 251 stopni Celsjusza), aby przygotować je na super schłodzone paliwo. Agencja nie była w stanie przeprowadzić tego testu podczas dwóch pierwszych prób uruchomienia Artemis 1. 

„Zespoły potwierdzą, że wyciek został naprawiony, a także przeprowadzą  test kick-start bleed podczas rozruchu oraz test ciśnieniowy, który sprawdzi, czy naziemne i lotnicze systemy sprzętowe i oprogramowanie mogą wykonywać niezbędne funkcje wymagane do termicznego kondycjonowania silników do lotu” – napisali urzędnicy NASA w aktualizacji. „Po teście zespoły ocenią dane wraz z planami na kolejną okazję do uruchomienia. "

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 tygodnie później...

MIssion Status 21.09.2022 - tankujemy ... ojej znów się coś leje !

image.png.a8183269ec940f8a865a5ee10eec94e2.png

Dzisiejsza próba tankowania rakiety przebiegła pomyślnie ! W 100% zapełniono Core Stage z małym problemem przecieku przy spodzie SLS ale rozwiązali to podgrzewając złącze a następnie zostało ono zapięte na nowo. O godzinie 21 planowane jest napełnienie zbiornika Upper Stage. Strach to mówić już teraz ale wygląda to obiecująco  i jest szansa na 27 września ! Oczywiście pod warunkiem że SLS nie trafi znów do VAB ... bo to opóźni lot nawet to listopada :( 

 

PS: przewody połączeniowe do Upper Stage są inne .. miejmy nadzieję że tam będzie już ok ;)

Edytowane przez komprez
 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie .... Test zakończony - wstępnie lecimy ;)

Mamy to ! Test przebiegł pomyślnie ( no z małymi dopuszczalnymi wyciekami).

Będzie jeszcze konferencja potwierdzająca.

 

trzeba poczekać na potwierdzenie czy i kiedy dostaną zezwolenie. Będziemy in tacz ;) 

image.png.6e64a1e2517083d2c4c39d0c68e4147c.png

image.png.ee93c97362d7b68d47718f85dd7d8506.png

Edytowane przez komprez
 • Lubię 3
 • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mission status 25.09.2022 - "Marian lecimy czy nie ? Czesiek wiater idzie wyłącz to ustrojstwo !" - czyli znów pod górkę ....

 

NASA rezygnuje z możliwości startu we wtorek, 27 września i przygotowuje się do wycofania do VAB, jednocześnie kontynuując obserwację prognozy pogody związanej z burzą tropikalną Ian.

Podczas spotkania w sobotę rano zespoły postanowiły zrezygnować z przygotowań do wtorkowej daty startu, aby umożliwić im skonfigurowanie systemów do wycofania rakiety Space Launch System i statku kosmicznego Orion do budynku montażu pojazdów. Inżynierowie odroczyli ostateczną decyzję o rolowaniu do niedzieli 25 września, aby umożliwić dodatkowe gromadzenie i analizę danych pogodowych. Jeśli menedżerowie Artemis I zdecydują się wycofać, rozpocznie się późnym wieczorem w niedzielę lub wczesnym poniedziałkowym rankiem

 • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update status 25.09.2022 - Spokojnie ....  przejdzie bokiem ?

 

NASA nadal ściśle monitoruje prognozę pogody związaną z burzą tropikalną Ian, ponieważ trwają przygotowania do wycofania rakiety Space Launch System i statku kosmicznego Orion do budynku montażu pojazdów. Agencja podejmuje stopniowo decyzje, które nadają priorytet ludziom i sprzętowi agencji, a jej proces jest zgodny z ustaloną polityką NASA dotyczącą burz tropikalnych i huraganów.

 

Najnowsze informacje dostarczone przez National Oceanic and Atmospheric Administration, US Space Force i National Hurricane Center wskazują na wolniejszy ruch i potencjalnie bardziej zachodni tor burzy niż wskazywały wczorajsze prognozy, co daje więcej czasu na proces decyzyjny agencji i pracownicy powinni traktować priorytetowo swoje rodziny, gdyby burza uderzyła w obszar Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego.

Menedżerowie NASA spotkają się dziś wieczorem, aby ocenić, czy wycofać się, czy pozostać na wyrzutni, aby zachować szansę na próbę startu 2 października. Dokładny czas potencjalnego wycofania będzie zależał od przyszłych prognoz pogody w ciągu dnia i może wystąpić W poniedziałek lub bardzo wcześnie we wtorek rano.

 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.