Skocz do zawartości

Mgławica Jaskinia vdB152 - uratowany materiał


Jan Bielański

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie ten materiał jest do ponownego zebrania. Co do zafarbu zostawiłem nie wiem co jest faktycznym sygnałem, bo tam jest sporo słabej Ha: https://noirlab.edu/public/images/noao-vdb152/

Zobaczę co wyjdzie przy kolejnym podejściu do tego obiektu, gdy zbiorę po pierwsze więcej materiału (tu jest malutko 2h na kanał) i uzupełnię Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz jest lepiej, bo to może też jest kwestia monitora i to co u mnie wygląda ok gdzie indziej wygląda dziwnie.

Poprawiałem kolory przy ustawieniu monitora w tryb 'Warm':

vdB152_RGB_24_24_28x300s_Binning2x2.thumb.jpg.1a4b949e2e275fe8267ed4a67ff3bc5e.jpg

Nie mam tu teraz laptopa gdzie mam lepszą matrycę, jak będę miał do niego dostęp to sprawdzę jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak. Albo na wczesnym etapie z klatkami kalibracyjnymi, albo później w wyrównaniu tła. Na pewno zmiana parametrów, odległości itp podczas sesji danego obiektu to nie najlepszy pomysł i może się okazać, że nie da się odratować materiału.
Zdjęcie ma spory potencjał.

Nie masz co narzekać na 1 godzinę zabawy z tilterem. Ja swój cały setup ustawiałem od stycznia do czerwca 2021 :) 

 

 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze warto zrezygnowac z opisu gwiaz w formie jaką zaprezentowałes. 

całkowicie zamazuje informacje, które chcesz przekazac.

 

np zamiast nazwy katalogowej mozesz ustawic zakres opisywanej jasności. czyli, ze gwiazdki jasniejsze od np 7mag beda opisane swoją jasności mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, _Spirit_ napisał:

@Jan Bielański 10 minut w PS dotknięte tylko kolory. Mam nadzieję że się nie gniewasz.

 

jan.jpg

Jak napiszesz jakie barwy i jak zneutralizowałeś? Prawdopodobnie SCNR w PixInsight to można problemem dobór współczynników...

Edytowane przez Jan Bielański
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Jan Bielański napisał:

Jak napiszesz jakie barwy i jak zneutralizowałeś? Prawdopodobnie SCNR w PixInsight to można problemem dobór współczynników...

Akurat samo SNCR się nie sprawdziło. Musiałem popracować kolorem  selektywnym, trochę zamaskować, odsłonić, przesunąć balans kolorów, powalczyć z madżentą, w centrum miękkim brushem usunąć rudy safarb...

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2022 o 07:29, MaPa napisał:

W środku mam zielonkawą poświatę .

Coś takiego miałem po zastosowaniu nieudanych flatów. 

Niby pole się wyrównywało, ale tworzyło się zielone przebarwienie.
 

1 godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Akurat samo SNCR się nie sprawdziło. Musiałem popracować kolorem  selektywnym, trochę zamaskować, odsłonić, przesunąć balans kolorów, powalczyć z madżentą, w centrum miękkim brushem usunąć rudy safarb...

a nawet nie sprawdzało ;) Generalnie gimnastyka. 

Nie wiem oczywiście, czy to podobny przypadek (objawy w każdym razie podobne), ale nawalczyłem  się z paroma pracami, zanim zorientowałem się o co chodzi (wyszło w Siril w trybie podglądu "Histogram").

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja pisałem ten materiał był nieudany, przez przestawiony tilter miałem szereg negatywnych efektów:
- dziwacznie zniekształcone gwiazdy

- odbicia z filtrów

- zła kalibracja na pewno (flaty było robione przy poprawne ustawionym teleskopie)

- jeszcze to była mieszana sesja, bo w trakcie sesji próbowałem poprawiać ustawienia tiltera

Materiał do ponownego zebrania, klatek z tej sesji nawet nie trzymam. Jedyne co ta sesja dała

to sprawdziłem sobie ustawienie kadru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.