Skocz do zawartości

"Pacman" NGC 281 w HST


beny

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym się zastanowił czy to nie bardziej tilter aniżeli flattener. Chociaż akurat w moim przypadku flattener posłużył mi też jako tilter, a w zasadzie jego kontr-pierścień xD
Być może to kwestia tiletra i flattenera w jednym. Zakładam że pacmana miałeś w środku kadru a tam zaraz po lewej stronie przy mgławicy już widać że z gwiazdą się coś dzieje, gdzie to symetrycznie patrząc po prawej jest ok. Najpierw bym ustawił płaskość pola tilterem, później bym się bawił odległością flattnera analizując gwiazdy. 

Zdjęcie bardzo fajne, jedyne co bym zmienił to coś co jest kwestią gustu więc nie będę o tym pisał :) 
Super wyszedł ci tlen na obrzeżach mgławicy. Mam wrażenie że środek Pacmana go wręcz oświetla.

 

 

Edytowane przez wismat
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dudeck napisał:

Zdjęcie super, mój cel na jesień/zimę.

Dzięki! Pierwsze moje HST :)
 

1 godzinę temu, dudeck napisał:

Mogłbyś wyjaśnić laikowi w temacie APO co to dokładniej znaczy??

Jeśli w Twoim torze optycznym używasz flattenera (a ja używam) to jego odległość musi być idealnie ustawiona względem matrycy bo inaczej będziesz miał zły kształt gwiazd:


Flattener spacing: Does it work? - Imaging - Discussion - Stargazers Lounge

 

1 godzinę temu, Robson_g napisał:

Akurat kształt gwiazdek w rogach nie decyduje o przeciętności zdjęcia.

Fota jest super.

Nie możesz tym flattenerem bardziej pokręcić?

Dzięki! A co do gwiazdek to u mnie naprawdę nie jest z tym super, dlatego wolałem obciąć. No i oczywiście już raz gmerałem przy tym ale jak widać trzeba zaatakować jeszcze raz.

 

 

1 godzinę temu, pablo12311 napisał:

Zdecydowanie mniej bym odszumił.

To prawda, jest trochę miękkie ;)

 

1 godzinę temu, wismat napisał:

Ja bym się zastanowił czy to nie bardziej tilter aniżeli flattener. Chociaż akurat w moim przypadku flattener posłużył mi też jako tilter, a w zasadzie jego kontr-pierścień xD
Być może to kwestia tiletra i flattenera w jednym. Zakładam że pacmana miałeś w środku kadru a tam zaraz po lewej stronie przy mgławicy już widać że z gwiazdą się coś dzieje, gdzie to symetrycznie patrząc po prawej jest ok. Najpierw bym ustawił płaskość pola tilterem, później bym się bawił odległością flattnera analizując gwiazdy. 

Zaraz wstawię surowy stack i zobaczysz co jest 5. Z tego co widzę to na pewno muszę poprawić odległość ale też mam lekki tilt. A co do samej fotki i kolorów to kręciłem, kręciłem aż stanąłem na tym co mi się najbardziej spodobało :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gość na chwilę napisał:

Już nie będę pisał więcej, że Kosmos to gwiazdy i trochę pyłów - a ten obszar akurat jest stosunkowo bogaty w gwiazdy. No ale nie na tej fotce....

Wiem wiem, biję się w pierś za te gwiazdki tutaj, ALE na moją obronę odeślę Cię do mojego poprzedniego zdjęcia Welonu gdzie te gwiazdki udało mi się okiełznać. Przyznam, że temat gwiazd jest kolejnym etapem do poprawienia podczas moich etapów obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gość na chwilę napisał:

Ale to jest jakiś fenomen - wszyscy mają problem że gwiazdki są za duże a ty - że za małe :)

Jak zacząłem pracować nad nimi to przy większym rozciąganiu były ble. Poprawię się następną razą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym, że tło odrobinę za ciemne.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie plamy? Duże, małe? Czy występowały na plikach mono? Może powstały w efekcie nadmiernego odszumiania?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.