Skocz do zawartości

Adaptery lornetkowe do filtrów 2”


szquar

Rekomendowane odpowiedzi

Zachciało mi się posiadać adaptery do mojej lornetki TS Optics 10x50 MX Marine do filtrów 2”.

Rozwiazanie wcale nie okazało się takie proste. Po małym researchu doszedłem do wniosku że najlepsze będą dedykowane wydrukowane na drukarce 3D. Z pomocą przyszedł @sidiouss.

Tutaj zaczęły się lekkie schody. Na same obiektywy lornetki wydrukowane adaptery pasowały idealnie, dzięki temu że lornetka jest pokryta warstwa gumy ładnie się trzymają a samo zakładanie czy ściąganie nie wymaga wiele siły i nie widać żeby to szkodziło lornetce. Zakładam że jakbym to zrobił tysiąc razy to guma się trochę wytrze ale po kilku próbach nie ma śladu. 

Problemem okazał się sam gwint. Bardzo ciężko było przykręcić równo filtry, do tego po kilku próbach go chyba uszkodziłem:mad2: Na szczęście @sidiouss bez problemu i bez dodatkowych kosztów był uprzejmy wydrukować drugą parę. Z tego co mówił zrobił tez wersje z szerszym gwintem ale filtry wypadały. Pełen obawy że po raz kolejny zjadę gwint wpadłem na następujący pomysł: na Ali zamówiłem przedłużki M48 (razem ze zniżką i wysyłka 22zł), te wkręciłem w wydrukowane adaptery, siedzą na tyle ciasno że nie ma obawy że wykręcę je zmieniając filtr, same filtry chodzą jak masełko. :movingtongue:

Ameryki może nie odkryłem ale nie widziałem żeby ktoś na forum wrzucał podobne rozwiązanie wiec się dziele z wami.

 

1F1025D3-FD3D-4EE1-A6A9-26156077942F.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Im dalej masz filtr od obiektywu, tym większa winieta. Ja staram się wykombinować takie mocowanie, żeby filtr był bliżej.

Słuszna uwaga.

Zawsze można je wkręcić od środka bo gwint jest przez cała grubość wydruku, minusem będzie konieczność zdejmowania adapterów z lornetki do zmiany filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym ogarnąć na lornetkę 10x50 adaptery , najlepiej żeby miały kilka trybów pracy - filtry 2", filtry słoneczne około 20mm, przesłona 20mm i dekielek na kurz, a więc 4 tryby pracy.. fajnie jakby się to składało do kupy tak żeby zawsze z lornetką mieć zestaw. O ile z 2" filtrów w takiej konfiguracji mogę zrezygnować, to folie słoneczna chciałbym mieć zawsze przy lornetce. Jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.