Skocz do zawartości

Trąba słonia...


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, kubaman napisał:

Ja mówię serio, naświetlanie OSC powyżej 2 minut tylko pod doskonałym niebem,

Potwierdzam.

Mi się raczej 10min klatki nie zdarzają (no chyba żez filtrami dual band, jak l-extreme),  mimo robienia z bortle 4.

Nie jest to związane z jasnością tła, ale z tym, że gwiazdki się po prostu przepalają powyżej 5min

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden powód dla którego stosunek długość/liczba klatek powinien być inny. Otóż im większa liczba klatek tym lepiej działają algorytmy uśredniające ich treści, a to robią i algorytmy stackujące i odszumiające. Nie widzę sensu rejestracji 3 klatek po 30 minut. Owszem, ja rejestruję takie ale przy bardzo ciemnych obiektach, kamerą mono i rejestruję ich 40-50. Wtedy to ma sens. Ja wiem, że jest różnica pomiędzy moimi kamerami CCD i nowymi CMOS, ale pewne reguły nie ulegają zmianie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Robson_g napisał:

Zazdroszczę jakości prowadzenia dla takich długich klatek.

Na jakim montażu działasz? Chwal się.

 

DIY z dwóch przekładni falowych. Całość połączona drukiem 3D - jak znajdę czas

to pewnie skończy się wersją CNC z aluminium, szczególnie jeśli będę chciał coś

cięższego niż RedCat powiesić. Prowadzenie przez 30min to w sumie żadna sztuka -

jeśli montaż prowadzi z guidingiem 1min to i godzinę poprowadzi :)

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Otóż im większa liczba klatek tym lepiej działają algorytmy uśredniające ich treści, a to robią i algorytmy stackujące i odszumiające. Nie widzę sensu rejestracji 3 klatek po 30 minut.

 

Największy zysk jest przy stackowaniu malej ilości klatek.

Kolosalna różnica jest przy połączeniu kilku klatek, przy kilkunastu mniejsza itd...

Powyżej pewnej ilości "stopa zwrotu" z dalszej inwestycji jest znikoma, oczywiście nadal mierzalna ale nie warta zachodu.

 

Popełniłem niedawno filmik ilustrujący ten temat:

 

Pomysł na zabawę z takimi ekspozycjami i najniższym gain wziął się stąd, że porównałem

jak wyglądają darki przy różnych ustawieniach i szczególnie przy mocnych chłodzeniu...

Dark przy minimalnym ISO i mocnym chłodzeniu jest gładziutki jak pupa niemowlaka...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak Guiding ma poprowadzić, jeśli nie raz u mnie skacze?

Wystarczy skok w ułamku sekundy i klatka do kosza.

A tak może się dziać np co 2-3 minuty.

To połowa sesji zmarnowana.

Na szczęście Pix ma fajne algorytmy, które niwelują te błędy, oczywiście nie w pełnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś takiego się powtarza w jakiś sposób regularnie to wskazuje na problemy mechaniczne,

chyba że chmurki latają w równych odstępach ;) U mnie od kiedy guiduje co 0.2s (pięć razy na

sekundę) błąd prowadzenia mieści się zazwyczaj w 1" i uzysk wynosi 100% klatek.

Zdarzają się dni, że ten błąd rośnie trochę albo maleje, ale nie wiem już od czego to zależy -

słynny "seeing" może... albo złośliwe gnomy trącają statyw :)

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Miesilmannimea napisał:

 

Największy zysk jest przy stackowaniu malej ilości klatek.

Kolosalna różnica jest przy połączeniu kilku klatek, przy kilkunastu mniejsza itd...

Powyżej pewnej ilości "stopa zwrotu" z dalszej inwestycji jest znikoma, oczywiście nadal mierzalna ale nie warta zachodu.

 

Popełniłem niedawno filmik ilustrujący ten temat:

 

Pomysł na zabawę z takimi ekspozycjami i najniższym gain wziął się stąd, że porównałem

jak wyglądają darki przy różnych ustawieniach i szczególnie przy mocnych chłodzeniu...

Dark przy minimalnym ISO i mocnym chłodzeniu jest gładziutki jak pupa niemowlaka...

Tak, ale ten próg nie jest przy kilkunastu tylko kilkudziesięciu klatkach. Niezależnie od matrycy. Z tego co pamiętam to jest powyżej 40- 45 klatek przy stackowaniu algorytmami Pixa.

Oczywiście mogę nie mieć racji, ale według mojej wiedzy  dark jest gładki przy mocno schłodzonej matrycy a nie specjalnie zależy to od długości klatki.

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Miesilmannimea napisał:

U mnie od kiedy guiduje co 0.2s (pięć razy na

sekundę) błąd prowadzenia mieści się zazwyczaj w 1" i uzysk wynosi 100% klatek.

Mam ustawione 2 do 4 sekund w zależności od jasności nieba i błąd około 0,5”. Jaki jest sens podążania za fluktuacjami atmosfery?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miesilmannimea chodzi o to, że w ten sposób nie korzystasz z możliwości kamery i nie korzystasz z dobrodziejstw stakowania.

Po pierwsze jak w powyższej tabeli, ważna jest wartość SN a co za tym idzie ADU. W większości miejscówek LP jest duże i dlatego zaleca się stakowanie dużej ilości krótkich czasów - a już zwłaszcza na CMOSach, które mają bardzo mały szum odczytu. Zbierz mało byle powyżej szumu i stakuj ile wlezie.

Po drugie jak mądrze prawi Maciek statystyka wymaga by mieć odpowiednią minimalna ilość próbek by uśrednić zakłócenia i się ich pozbyć - 30 to minimum, 50 jest ok, powyżej stu w zasadzie zmiany są minimalne.

 

Jakbym mieszkał w sercu Bieszczad to bym robił sobie OSC, a najlepiej jak kolega Irek z DSLR 5 minutowe suby, 50 szt i jest kosmiczny rezultat. U mnie na granicy Krakowa takiego efektu nie uzyskam z 30 godzin materiału i 1000 klatek.

 

Jak widaćz  tabelki bardzo długie czasy na OSC mają sens tylko tam, gdzie nie ma nic innego niż świecące nocne niebo, wtedy łapiesz wyłącznie sygnał bez LP i możesz zrobić te powiedzmy 30 klatek by uśrednić szum.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

Oczywiście mogę nie mieć racji, ale według mojej wiedzy  dark jest gładki przy mocno schłodzonej matrycy a nie specjalnie zależy to od długości klatki.

 

Co do darków miałem na myśli oczywiście gain i temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Mam ustawione 2 do 4 sekund w zależności od jasności nieba i błąd około 0,5”. Jaki jest sens podążania za fluktuacjami atmosfery?

 

To pewnie jest trochę bardziej skomplikowane... Ja mam montaż na precyzyjnych przekładniach

nie na ślimakowych stąd ma inne właściwości - po prostu wyszło, że taki szybki guiding daje

wyraźnie lepsze wyniki niż wolniejszy... Przynajmniej na tą chwilę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, kubaman napisał:

@Miesilmannimea

Po drugie jak mądrze prawi Maciek statystyka wymaga by mieć odpowiednią minimalna ilość próbek by uśrednić zakłócenia i się ich pozbyć - 30 to minimum, 50 jest ok, powyżej stu w zasadzie zmiany są minimalne.

 

Możesz to sam sprawdzić :) Weź 200 plików i zrób stacki z 1 ;), 2, 4, 8, 16 itd itp. skoryguj krzywymi w PS,

poukładaj stacki jeden na drugim i przełączaj - sam w prosty sposób stwierdzisz ile to "w sam raz"...

Kamery się różnią, ich przetworniki, temperatura itd itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

.....

Jasne, tu masz czasy od 60s do pół godziny: https://www.dropbox.com/sh/dg2trvyerunzoz1/AADMrX4ZT2SxM6ovaPXlQ4iHa?dl=0

 

 

 

 

Powyżej 60 sek nie ma zysku z czasu naświetlania. 

 

Zrzut ekranu 2022-10-29 o 12.20.28.png

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie muszę sprawdzać, bo ja to już dawno sprawdziłem, zaczynając od zabawy PixelMath na pojedyńczych subach

zresztą, zrobili to kompleksowo ludzie dużo bardziej kompetentni ode mnie

bez urazy - wymyślasz koło na nowo - i gdyby choć jakiś ciekawy efekt był to jeszcze można się pomęczyć dla zabawy, ale tylko po to by się pochwalić 30 minutowymi subami, odrazdzam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.