Skocz do zawartości

Projekt aplikacji astronomicznej - pytania


mrowka

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, pracuję nad projektem aplikacji (jest to mój temat pracy licencjackiej, studiuję grafikę) i o ile astronomia jest dla mnie bardzo ciekawa, o tyle nie mam o niej praktycznie żadnej wiedzy, a chciałabym zrobić coś, co rzeczywiście byłoby w miarę sensowne, więc mam trochę pytań do osób, które bardziej w tym siedzą. ? Przygotowałam krótką ankietę; nie są to szczegółowe badania naukowe, a bardziej luźne zagadnienia, które trochę mnie naprowadzą przy robieniu interfejsu. Jeśli ktoś byłby chętny poświęcić kilka minut, to byłabym bardzo wdzięczna.

Link do ankiety

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam podobne wrażenie. I to ma niby służyć do stworzenia interfejsu aplikacji astronomicznej? Do czego? Prognozowania pogody? Nauki nieba? Podglądania sąsiadki?

Jak się za coś zabiera to dobrze mieć przynajmniej podstawowe pojęcie o dziedzinie że nie wspomnę już o znajomości  potrzeb...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubamanKażda ankieta musi badać jakie osoby odpowiadają w jaki sposób. To jest istotne kto z jakiej grupy społecznej postrzega pewne rzeczy. Pierwszy raz widzisz ankietę? 

 

A co ro reszty komentarzy, to po prostu kolejne potwierdzenie ze AP to siedlisko ignorantów co myślą, że cała astronomia to ich potrzeby na wyłączanie latarni i zaspamowywaniem statusów pierdołami jak na instagramie. Takie rzeczy jak badanie rynku, potrzeb, analiza biznesowa, a po co to komu? Panie pisz pan, byle co aby było. 

Edytowane przez danon
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tematykę związaną z UX/UI aplikacji do astro to ankieta nie jest zła. Jeśli ktoś korzysta z apek astro raczej sobie poradzi :D  Ankieta to raczej research / benchmark konkurencji.

 

Osobiście nie brakuje mi niczego w aplikacjach do obserwacji wizualnych. Uważam, że są bardzo dobrej jakości np. Skysafari, czy też Stellarium.

 

Autor powinien raczej zapytać, czego potrzebują użytkownicy i na podstawie tego zrobić interfejs, który nie tylko będzie ładnie wyglądał, ale będzie przede wszystkim użyteczny, funkcjonalny i wypełni potrzebę użytkowników :) 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem, ale niestety zbyt często w życiu słyszę słowa - ja się wprawdzie nie znam, ale chciałabym/chciałbym  coś tam zrobić. I dlatego tak reaguję. Nie zamierzałem nikogo urazić a jedynie uświadomić koleżance, że bez podstawowej wiedzy to taki zestaw pytań jest po prostu irytujący.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem, ale niestety zbyt często w życiu słyszę słowa - ja się wprawdzie nie znam, ale chciałabym/chciałbym  coś tam zrobić. I dlatego tak reaguję. Nie zamierzałem nikogo urazić a jedynie uświadomić koleżance, że bez podstawowej wiedzy to taki zestaw pytań jest po prostu irytujący.

 

Maciek, pytania są typowo uxowe, nie ma w nich nic irytującego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie jestem ux-owy, może dlatego.

UX design uwzględnia m.in.:

  • projekt interfejsu użytkownika (zakładki, przyciski, menu),- brak
  • ogólny wygląd strony (design, kolorystyka),- brak
  • treść i architekturę informacji (linki, teksty, ogólny przekaz),- śladowe
  • funkcjonalność (działanie strony),- brak
  • użyteczność (dostępność strony, czytelność informacji),- brak
  • interakcje (animacje).- brak

Tyle wyczytałem z tych pytań. Pewnie za mało wiem..

Ale już nie chcę o tym dyskutować. Jeśli ten stopień ogólności koleżance wystarcza to niech walczy...

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Paweł Sz. napisał:

(...)

Autor powinien raczej zapytać, czego potrzebują użytkownicy i na podstawie tego zrobić interfejs, który nie tylko będzie ładnie wyglądał, ale będzie przede wszystkim użyteczny, funkcjonalny i wypełni potrzebę użytkowników :) 

 

To ma być praca licencjacka z GRAFIKI, a nie próba stworzenia konkurencji dla naszych apek...

Ankieta zajmuje 2 minuty...
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nich każdy sobie robi co chce, co to za naskakiwanie od razu jak się komuś nie podoba ankieta i nie chce jej wypełnić?

Ja tam akurat nie mam zamiaru informować internety czy jestem introwertyk, pesymista i w jakim jestem wieku i w jakim mieszkam mieście a wszystko to na forumowym e-mailu bez szczególnego pytania mnie o to.

Za bardzo mi to przypomina targetowanie reklam z maila/googla i komercyjne tematy. Nie znam Pani, jest tu nowa. Mnie się nie spodobała taka forma wypytywania, i nie widzę związku z grafiką do apki astro a faktem czy mieszkam w dużym mieście.

  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mareg napisał:

 

To ma być praca licencjacka z GRAFIKI, a nie próba stworzenia konkurencji dla naszych apek...

Ankieta zajmuje 2 minuty...
 

Nie wiem, czy w tym przypadku chodzi o stworzenie konkurencji i pomysłu od zera, czy też po prostu ulepszenie czegoś co już istnieje - obydwa zagadnienia mieszczą się w zakresie "grafiki" ;) 

Akurat w UX/UI siedzę zawodowo od nastu lat - nie ma obecnie czegoś takiego jak grafika dla samej grafiki. Dobre UI aplikacji zawiera sprawdzone praktyki UX, co jest poprzedzone właśnie m.in. researchem. I powinno być użyteczne, mieć sens, a nie tylko wyglądać :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kubaman napisał:

Ale nich każdy sobie robi co chce, co to za naskakiwanie od razu jak się komuś nie podoba ankieta i nie chce jej wypełnić?

Ja tam akurat nie mam zamiaru informować internety czy jestem introwertyk, pesymista i w jakim jestem wieku i w jakim mieszkam mieście a wszystko to na forumowym e-mailu bez szczególnego pytania mnie o to.

Za bardzo mi to przypomina targetowanie reklam z maila/googla i komercyjne tematy. Nie znam Pani, jest tu nowa. Mnie się nie spodobała taka forma wypytywania, i nie widzę związku z grafiką do apki astro a faktem czy mieszkam w dużym mieście.

Akurat jest to tworzenie tzw. persony, czyli odbiorcy / użytkownika aplikacji :) Standard w badaniach pod aplikacje. Mail nie ma tutaj nic do rzeczy - możesz wypełnić anonimowo lub przez maila jeśli jesteś zalogowany do Google w przeglądarce :) Jak ktoś nie chce niech nie wypełnia i po sprawie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Ale ja nie jestem ux-owy, może dlatego.

UX design uwzględnia m.in.:

  • projekt interfejsu użytkownika (zakładki, przyciski, menu),- brak
  • ogólny wygląd strony (design, kolorystyka),- brak
  • treść i architekturę informacji (linki, teksty, ogólny przekaz),- śladowe
  • funkcjonalność (działanie strony),- brak
  • użyteczność (dostępność strony, czytelność informacji),- brak
  • interakcje (animacje).- brak

Tyle wyczytałem z tych pytań. Pewnie za mało wiem..

Ale już nie chcę o tym dyskutować. Jeśli ten stopień ogólności koleżance wystarcza to niech walczy...

To takie mocno uproszczone i bardziej UI niż UX :) Pierwsza lepsza grafika z googla ;) 

1*RbND5-zYgdvY8faYLHxk3Q.png

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że jak produkujesz młotek, to nie zatrudniasz złotnika by zaprojektował grawery na główce na podstawie badania ulubionych kolorów panów pracujących na budowie.

A jak sklep, to szukasz wodotrysków by się wyróżnić i zintegrować wszelkie sposoby wydawania pieniędzy.

Ale my tu raczej o narzędziach mówimy, tak zakładam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dużej mierze częścią procesu projektowego, jest poznanie i identyfikacja potrzeb użytkownika.

I ta ankieta z pewnością temu służy. Ankieta pokazuje że @mrowka odrobił(a) pracę domową i przygotowała się do tematu (pytania w niej zawarte na to wskazują).

 

A skąd w Was takie agresywne podejście do prośby zamieszczonej na forum, to nie rozumiem, przecież można było zignorować ten post a nie obśmiewać lub zarzucać niekompetencję autorowi / autorce (samemu wykazują dużą dozę ignorancji).

 

A co do rozwiązań typu SAP, czy też inne rynkowe rozwiązania, to oczywiście że UX w nich kuleje.
Część z nich powstawała właśnie w czasach, kiedy użyteczność była sprowadzona tylko do  rozmowy o "przyciskach lub zakładkach" 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, kubaman napisał:

Chodzi o to, że jak produkujesz młotek, to nie zatrudniasz złotnika by zaprojektował grawery na główce na podstawie badania ulubionych kolorów panów pracujących na budowie.

Produkujesz młotek tak, aby dobrze leżał w dłoni, był ergonomiczny, spełniał swoją funkcję. Robisz wtedy badania nie na temat ulubionych kolorów, ale np. czy używasz go częściej na drabinie wbijająć kołki, czy też raczej na taborecie majstrując przy małych elementach z gwoździami. Kolor będzie potem, inaczej wszyscy produkowaliby białe młotki, a tak jednak nie jest :D 

UX rzeczy też istnieje :) 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tego nie neguję w najmniejszym stopniu, śmieszy mnie tylko wrzucanie do jednego wora całego świata opcji i rozwiązań. Mood map dla młotka to naprawdę przegięcie :)

to znaczy może nawet i rozumiem na poziomie akademickim, ale jak to zwykle bywa - to po prostu w dużej mierze nadmiar wymyślany po to, by ktoś mógł z tego robić szkolenia. A ja wolę brzytwę okhama.

nie zajmuję się informatyką ani projektowaniem interfejsów ale tu wystarczy być świadomym swojego otoczenia

co innego w środowisku - jak to w którym działam - gdzie regulacje prawne i branżowe są tak ścisłe, że nie ma miejsca na nic innego niż efektywność i konkret, ja tego patrzenia nie zmienię po tylu latach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

ja tego nie neguję w najmniejszym stopniu, śmieszy mnie tylko wrzucanie do jednego wora całego świata opcji i rozwiązań. Mood map dla młotka to naprawdę przegięcie :)

to znaczy może nawet i rozumiem na poziomie akademickim, ale jak to zwykle bywa - to po prostu w dużej mierze nadmiar wymyślany po to, by ktoś mógł z tego robić szkolenia. A ja wolę brzytwę okhama.

nie zajmuję się informatyką ani projektowaniem interfejsów ale tu wystarczy być świadomym swojego otoczenia

co innego w środowisku - jak to w którym działam - gdzie regulacje prawne i branżowe są tak ścisłe, że nie ma miejsca na nic innego niż efektywność i konkret, ja tego patrzenia nie zmienię po tylu latach

Gdzieś, kiedyś wyczytałem, że jesteśmy sumą naszych doświadczeń i jak piszesz, czasem ciężko się od nich uwolnić i spojrzeć na temat z boku. Osobiście w tym konkretnym przypadku dostrzegam pewną nie szablonowość przy realizacji zadania pod tytułem praca dyplomowa. To, że przyjęta na wstępie forma realizacji może lekko przypominać anegdotę ze strzelaniem do muchy z armaty. Może że jest to przejaw górnolotnych ambicji promotora, choć z drugiej strony na łatwych case'ach najlepiej pojąć logikę procesu . Jakby nie było u mnie plus za oryginalność pomysłu na pracę dyplomową i trzymam w kciuki:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.