Skocz do zawartości

Lornetka Nikon SE ,CF


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

Obawialem sie, ze za bardzo teoretyzuje w optyce, ale uspokoiles mnie ;)

 

Bylbym ostrozny z ocena optyczna lornetki biorac za kryerium wylacznie sprawnosc. Sprawnosc to tylko (i az) ilosc gubionego swiatla, ale ta nie warunkuje tego, jak niezagubione swiatlo odwzorowuje sie w oku. A to w najwiekszej mierze decyduje o estetyce obrazu - ostrosci. Fujinony bardzo traca na ostrosci przez astygmatyzm i AC, ktora rozmywa brzegi. Pod tym wzgledem Nikony wypadaja duzo lepiej. Ja mam porownanie z Nikonami IF, pod wzgledem ostrosci to jednak zauwazalna roznica na korzysc Nikonow. Zreszta AC rowniez.

Generalnie - widac, ze soczewki Nikona sa robione dokladniej niz Fuji.

 

Na obrone Fuji - nie znam zadnej lornetki, ktora dawalaby w warunkach zmierzchowych wiecej detalu niz 7x50. To jest kurde doslownie noktowizor, przebija 10x70 Nikona i to znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astygmatyzm i AC (conajmniej częściowo) w fujinonach, to taka a nie inna konstrukcja okularów. A wynika z priorytetów technicznych i budżetowych. Choćby porównanie ceny fmt-sx do if-wp.

Soczewki do jednych i do drugich robi pewne jedna fabryka Long Pernga czy United Optics.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie Panowie ale dyskusja wasza - czym jest a czym nie jest sprawności optyczna, etc. przy testach przeprowadzonych przez Edz-a i Holgera jest zgoła groteskowa a wiec nie będę się do niej odnosił :)

Niech każdy cieszy się swoim sprzętem przez, który coś  tam widzi :)

 

ciemnego

 

 

 

J

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Patrząc ostatnio przez lornetkę Nikon 12x50 SE w nocy na dalekie mocne czerwone światło, zauważyłem dziwne halo wokół tego światła i czego wcześniej nie widziałem. Podobne zjawisko widać, patrząc przez lunetę/teleskop gdy zaparuje obiektyw od rosy. Z uwagi, że obiektywy były czyste wiec sprawdziłem tory optyczne metodą świecenia mocną latarką ledową (mocnym punktowym światłem). Zauważyłem świecąc w okular i patrząc przez obiektyw, że powstaje wewnątrz efekt halo po lewej i prawej stronie. W innej podobnej (porro) lornetce Nikon 8x30 EII tego nie ma. Coś podobnego zauważyłem kiedyś w starej zapylonej lornetce ale w kilku miejscach powstawało takie „halo” a nie w jednym miejscu, najprawdopodobniej w/na ostatniej soczewce okularu lub pierwszej powierzchni pryzmatu od okularu. Nikona 12x50 SE mam od nowości i razem z Nikon 8x30 EII były przechowywany w podobnych warunkach na półce w pokrowcu w zamykanej witrynie. Próbowałem zrobić zdjęcie tego. Zamieszczam dwa zdjęcia na którym widać to halo. Dodam, że źródło światła (latarka) ma dużo mniejszą średnice (10/20% średnicy halo) co patrząc oczami widać, a na zdjęciu tego niestety nie. Podejrzewam, że nastąpiło zakurzenie powierzchni (od oparów smaru?) lub nastąpiło zmętnienie warstwy kleju optycznego w okularze (będę chciał oddać lornetkę do serwisu bo bardzo byłem z niej zadowolony). Patrząc w dzień przez lornetkę widać, że nieznacznie kontrast obrazu spadł ale dopiero porównując z inną lornetka (Nikon EII, Fujinon HC 10x42).
 

 

forum.optyczne.pl :: Zobacz temat - Problem z halo w Nikon 12x50 SE

 

 

 

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2023 o 20:53, YOKER napisał(a):

Sa testy na optyczne.pl

https://www.optyczne.pl/index.php?test=lornetki&test_l=271

 

Nie płaczę ze jej nie kupiłem nawet za tysiaka :)... wykresy mówia wszystko a ścięte źrenice są ostatnim gwoździem do trumny :)))

20230305_204103.jpg

20230305_203931.jpg


Ja natomiast myslalem o WX, ale zobaczylem wykres:

5F11FF37-9A10-475A-BB66-3710B164BDEE.jpeg.8fbdd74a5e8a1107a7b37dad1783475c.jpeg

i szczerze mowiac wole Tundre:

5F08AE11-AD05-4D5E-8098-BF4F2EF20755.jpeg.0b7fa48b495f5b28e3b0e545574ec1b9.jpeg

30k zl w kieszeni :)

Edytowane przez Mateusz Dlutko
  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sprawność optyczna  to tak.

 

ale porównaj teraz ilości szklą  jego grubość, etc. w WX celem osiągniecia danego efektu...

zawsze uwzględniaj te parametry a nie bedzie problemu ze zrozumieniem wykresów transmisji :) .

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2023 o 08:38, YOKER napisał(a):

Jeśli chodzi o sprawność optyczna  to tak.

 

ale porównaj teraz ilości szklą  jego grubość, etc. w WX celem osiągniecia danego efektu...

zawsze uwzględniaj te parametry a nie bedzie problemu ze zrozumieniem wykresów transmisji :) .

OK, ale to pokazuje, na ile miarodajne jest ocenianie optyki przez pryzmat wykresu transmisji.

Patrzyłem zarówno przez Tundrę, jak i przez WXa i nawet gdyby WX miał jeszcze gorszą transmisję, to wolałbym WXa. :)

 

Przez SE patrzyłem dwa/trzy razy w życiu, za mało żeby ocenić. Optycznie i przede wszystkim organoleptycznie wolę serie IF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

OK, ale to pokazuje, na ile miarodajne jest ocenianie optyki przez pryzmat wykresu transmisji.

Patrzyłem zarówno przez Tundrę, jak i przez WXa i nawet gdyby WX miał jeszcze gorszą transmisję, to wolałbym WXa. :)

 

Przez SE patrzyłem dwa/trzy razy w życiu, za mało żeby ocenić. Optycznie i przede wszystkim organoleptycznie wolę serie IF.

ta sprawność optyki ma niestety tez mankamenty...

porównując sprawność EL do Kowy G. - Kowa powinna wygrać, a jest niestety lub stety odwrotnie...

ale Swarek to legenda i wg. mnie bezapelacyjnie robi i robił najlepsze lornetki na świecie ...

to zaczynają rządzić "warstwy", które podbijają na tyle kolorystykę ze przeslania nam to transmisje... no chyba ,ze badania transmisji są lipne :)

WX ma ponoć "zajebiste" pole- "oczy żaby "i to na szali transmisji przesuwa wajchę w druga stronę.

 

Co innego obrazy dzienne i co innego nocne- aczkolwiek EL i NL są juz raczej w obu parametrach dopracowane do perfekcji ...

piszesz ,ze wolisz IF ale chyba ty właśnie sprzedajesz tego Nikona  od dobrych paru miesięcy ?

Ja zostaje przy Fuji - nie sprzedaję ich właśnie z powodu transmisji.

 

SE może i dobre ale jeszcze nie słyszałem o tylu problemach w dużo tańszych EX a wiec nie ma co się pchać bo to bubel...

tak notabene, kupujcie używki sprawdzone ... właśnie taki SE 12x50 poszedł/chyba rok temu/ z sąsiedniego forum do UK i gość nie sprawdził od razu optyki a po czasie wyszły podobne problemy do tych z  optycznych.pl.

https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?p=574729&sid=e1b7f606ea767ff8dd00846e5c4c0aa5#574729

 

 

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, YOKER napisał(a):

porównując sprawność EL do Kowy G. - Kowa powinna wygrać, a jest niestety lub stety odwrotnie...

ale Swarek to legenda i wg. mnie bezapelacyjnie robi i robił najlepsze lornetki na świecie ...

to zaczynają rządzić "warstwy", które podbijają na tyle kolorystykę ze przeslania nam to transmisje... no chyba ,ze badania transmisji są lipne :)

WX ma ponoć "zajebiste" pole- "oczy żaby "i to na szali transmisji przesuwa wajchę w druga stronę.

No robi i to w kazdym zakresie, od marketingu/konfekcji, przez estetyke obrazu, po kulture dzialania mechaniki. Inni moga w czyms byc troszke lepsi (EDG np ma mniejszy astygmatyzm), ale jak wziac wszystkie elementy skladajace sie na odbior optyki, to jednak kazdy inny wydaje sie troche zepsuty do referencyjnego SW.

6 godzin temu, YOKER napisał(a):

piszesz ,ze wolisz IF ale chyba ty właśnie sprzedajesz tego Nikona  od dobrych paru miesięcy ?

Ja zostaje przy Fuji - nie sprzedaję ich właśnie z powodu transmisji.

Bo nie ja chce sprzedac, tylko ktos musi chciec kupic :) Dwa identyczne 10x70 nie sa mi do niczego potrzebne. A transmisja IF i Fuji - oj tutaj bylbym bardzo ostrozny w ocenie. Kazdy IF ma na pewno lepszy kontrast niz Fuji, a 10x70 Nikona mniejsze AC niz wiekszosc znanych mi ED na rynku. To jest naprawde taki maly fenomen rynkowy.

 

A co do SE - nie przekreslalbym po kilku przypadkach wylapanych w necie. Nie kupuje sie optyki w ciemno, od przypadkowych sprzedawcow, a przede wszystkim "okazyjnie taniego" sprzetu.

Edytowane przez Mateusz Dlutko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

No robi i to w kazdym zakresie, od marketingu/konfekcji, przez estetyke obrazu, po kulture dzialania mechaniki. Inni moga w czyms byc troszke lepsi (EDG np ma mniejszy astygmatyzm), ale jak wziac wszystkie elementy skladajace sie na odbior optyki, to jednak kazdy inny wydaje sie troche zepsuty do referencyjnego SW.

Bo nie ja chce sprzedac, tylko ktos musi chciec kupic :) Dwa identyczne 10x70 nie sa mi do niczego potrzebne. A transmisja IF i Fuji - oj tutaj bylbym bardzo ostrozny w ocenie. Kazdy IF ma na pewno lepszy kontrast niz Fuji, a 10x70 Nikona mniejsze AC niz wiekszosc znanych mi ED na rynku. To jest naprawde taki maly fenomen rynkowy.

 

A co do SE - nie przekreslalbym po kilku przypadkach wylapanych w necie. Nie kupuje sie optyki w ciemno, od przypadkowych sprzedawcow, a przede wszystkim "okazyjnie taniego" sprzetu.

no Tropical pokazał swoje walory kontrastowe... :)

Test lornetki Nikon 7x50IF HP WP Tropical - Test lornetki - Optyczne.pl

 

znajdź mi podobne z Fuji. ... nie dość ze różnica P i L to sprawność w 450 nm na poziomie 65- 79 %...,bez komentarz...

dodatkowo każdy IF w porównaniu z fuji ucieka w niebieski i mechanika do bani...

 

EDG ma wygodniejszą mechanikę  ale optyczne nie sięga NL i EL.

tak, tak , nie ty chcesz sprzedać... to po co wystawiasz ?  a może ktoś inny ja wystawia za ciebie ?:flirt:

 

jak tak teraz przeglądam dostępne wykresy lornetek Nikon na optycznych pl. to żadne z wykresów nawet nie jest w stanie zbliżyć się do wykresu Fuji 7x50 FMTRX... nawet EDG za 10 tys. ;)

Lornetki Nikon - Optyczne.pl

 

 

tropical.png

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, YOKER napisał(a):

jak tak teraz przeglądam dostępne wykresy lornetek Nikon na optycznych pl. to żadne z wykresów nawet nie jest w stanie zbliżyć się do wykresu Fuji 7x50 FMTRX... nawet EDG za 10 tys. ;)

Lornetki Nikon - Optyczne.pl

Bo 7x50 jest rzeczywiście wyjątkowe wśród FMTRów, lubię ją najbardziej z tej serii.

 

Godzinę temu, YOKER napisał(a):

tak, tak , nie ty chcesz sprzedać... to po co wystawiasz ?  a może ktoś inny ja wystawia za ciebie ?:flirt:

Bill & Melinda Gates Foundation.

Tylko nikomu nie mów, ciii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

No robi i to w kazdym zakresie, od marketingu/konfekcji, przez estetyke obrazu, po kulture dzialania mechaniki. Inni moga w czyms byc troszke lepsi (EDG np ma mniejszy astygmatyzm), ale jak wziac wszystkie elementy skladajace sie na odbior optyki, to jednak kazdy inny wydaje sie troche zepsuty do referencyjnego SW.

Bo nie ja chce sprzedac, tylko ktos musi chciec kupic :) Dwa identyczne 10x70 nie sa mi do niczego potrzebne. A transmisja IF i Fuji - oj tutaj bylbym bardzo ostrozny w ocenie. Kazdy IF ma na pewno lepszy kontrast niz Fuji, a 10x70 Nikona mniejsze AC niz wiekszosc znanych mi ED na rynku. To jest naprawde taki maly fenomen rynkowy.

 

A co do SE - nie przekreslalbym po kilku przypadkach wylapanych w necie. Nie kupuje sie optyki w ciemno, od przypadkowych sprzedawcow, a przede wszystkim "okazyjnie taniego" sprzetu.

Co do SE, to raczej się rozwiało, jaki to świetny sprzęt. Ze zbyt wielu źródeł wychodzi, że nie jest taka ach i och...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mateusz Dlutko napisał(a):

Bo 7x50 jest rzeczywiście wyjątkowe wśród FMTRów, lubię ją najbardziej z tej serii.

 

Bill & Melinda Gates Foundation.

Tylko nikomu nie mów, ciii...

Ty to chyba wszystko lubisz :)))))

Widzisz...tak jak nikony -wszystkie mają  słabe wykresy tak mniemam, ze 10x50 fmtx fuji bedzie miał podobny wykres do siódemki...

 

Po co  ci byly potrzebne 2 takie same lornetki ? W głowę zachodze i nie mogę tego wyczaić...masz 2 pary oczu ??

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2023 o 18:49, Mateusz Dlutko napisał(a):

No wlasnie zauwaz, ze nie maja. 7 ma znaczaco wyzsza sprawnosc niz 10 i to widac nie tylko w tescie Arka, ale od razu, gdy porownuje sie je leb w leb. 
 

Te IFy nie sa identyczne, jeden to wersja HP, drugi SP. Taki troche odpowiednik HG i EDG w porro.

no właśnie nie ma duzej różnicy w sprawności/ mam obie :)/ 

sprawność ogólna :

10x50 fmtx - 92.9% 

7x50 fmtx  - 97.9.9% - dla 450 nm - /dla 450nm - 95%/

8x30 edg : 87.1 %/dla 450nm - 80%/

Test lornetki Nikon 8x32 EDG - Test lornetki - Optyczne.pl

i tu juz jest duża różnica miedzy EDG i Fuji .

 

10x50 fuji ma zerowy efekt "patrzenia przez rurę" czego nie mozna powiedzieć o siódemce... 

do astro tylko 10x50 bo lepszej nie znajdziecie.

 

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W czasach, gdy tego forum jeszcze nie bylo, kupilem swoja pierwsza lornetke w pewnym nowo powstalym sklepie w Nowych Osinach. Byl to Celestron Skymaster 15x70 za oszalamiajace dla licealisty 1.250 zl (do dzis to pamietam). Ten sprzet byl idealnym przykladem tego, o czym piszesz. Obie soczewki mialy rozne powloki o roznej intensywnosci i odcieniu zieleni. Roznica byla tak duza, ze dobrze sie przygladajac, w dzien, jeden z tubusow mial ciut jasniejszy obraz niz drugi, inny balans bieli i kontrast. Natenczas uwazalem, ze to normalne, choc gdy kilka lat pozniej pojawil sie 25x100, wszystko bylo juz symetryczne.

 

Lornetka po trzech latach sporadycznego uzytkowania ot tak stracila kolimacje i odkupil ja ode mnie... Jacek Uniwersal :) Jak sie pozniej okazalo trafila do jednej z lunet na monety w Beskidzie Zywieckim.

 

Taka anegdotka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.