Skocz do zawartości

Kupię KAMa-127 okazyjnie :)


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, widziałem. Dzięki.

Właśnie zauważyłem, że ten Bresser ma mieć 1900mm i f15. Wydawało mi się, że wszystkie MAKi 127 były spod jednej sztancy i miały około 1500mm...

Jak wypada optycznie ten Bresser w porównaniu z wersja 1500mm?

Mam okulary 20, 9 i 6mm - z wersja 1500mm dostanę 75, 166 i 250x, z wersją 1900mm - 95, 211 i 316x.

 

Nie wiem, czy powiększenie rzędu 316x będzie z takiego teleskopu i taniego okularu miało jakikolwiek sens

Dotychczas najlepszy teleskop jaki miałem (poza Newtonami) to achromat 90/900 który z okularem 20mm dawał sensowny obraz, ale już z 9mm nie - obraz był oczywiście większy, ale detali więcej w zasadzie nie było widać...

 

Czy lepiej mieć 1900mm i trochę dłuższe okulary czy 1500 i krótsze? Będzie widać jakąkolwiek różnicę zakładając podobne powiększenie?

 

No i dochodzi to, że wersja 1900mm jest ciemniejsza a ja chciałbym przynajmniej spróbować jakieś fotki przez niego zrobić - nie ciemne mgławice, ale gromady gwiazd owszem...

 

Z góry dzięki za jakiś komentarz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest z ta plastikową obudową i co jest pod nią (sam nie rozbierałem). Ale Bresserek ma większe lustro od SW  (o kika milimetrów, chyba o 7) no i dłuższą ogniskową. Co oczywiście lepiej! :)

Mam jego mniejszego braciszka 100/1400 i jestem mega zadowolony. 

 

PS

Na Astromaniaku jest fotka i opis co ma pod ta plastikowa obudową z tyłu.

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=8&t=30626

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Jeszcze jedna kwestia - gdybym chciał spróbować robić fotki powiedzmy gromad Makiem niech będzie, że 127/1500 kamerą u4/3  to czy ma jakieś znaczenie czy Mak będzie 2" czy 1.25*? Optycznie oczywiście, bo podłączyć fizycznie kamerę da się pewnie do każdej wersji...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Dzięki.

 

Jeszcze jedna kwestia - gdybym chciał spróbować robić fotki powiedzmy gromad Makiem niech będzie, że 127/1500 kamerą u4/3  to czy ma jakieś znaczenie czy Mak będzie 2" czy 1.25*? Optycznie oczywiście, bo podłączyć fizycznie kamerę da się pewnie do każdej wersji...

 

oczywiście, że będzie różnica ... chociaż ja bym się nie pchał w tak małe apertury i raczej wybrałbym Maka 5" :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.