Skocz do zawartości

C/2022 E3 (ZTF) - moja finalna (?)


diver

Rekomendowane odpowiedzi

"Tak, ten tydzień jest do fotografowania tej komety najlepszy. Ale pogodowo raczej stracony. " Na Słowacji od kilku dni panują świetne warunki obserwacyjne. Dzisiejszej nocy (23.01.2023) C/2022 E3 ZTF dobrze widoczna była gołym okiem :). Sesję obserwacyjno fotograficzną wykonałem z Piotrkiem Guzikiem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotr4d napisał(a):

Subiektywnie kolor troszkę mi nie leży.

 

Dzięki Piotr za "brawo". :)

Jeżeli chodzi o kolor, to po poprzednich uwagach Macieja @Gość na chwilę, niczego tutaj selektywnie nie zmieniałem. Kolor komety był saturowany dość delikatnie i współbieżnie, żadnych skoków w bok czy kombinowania z kolorami. Zdjąłem tylko odrobinę zieleni, bo z matrycy kolorowej zawsze schodzi nadmiar zieleni. Gwiazdki saturowałem nieco mocniej, ale osobno (na masce z gwiazd) właśnie po to, żeby nie popsuć komety. Więc można z grubsza powiedzieć, że kometa ma takie kolory, jak zeszły z matrycy.

A jakie kolory miałaby mieć, żeby Ci leżały? ;)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, .zombi. napisał(a):

Pokaż proszę jedną klatkę L skalibrowaną po stf.

 

L jako taki nie istnieje, bo to OSC. Ale jeżeli umówimy się, że przed debayeryzacją mamy L, to poniżej jest pierwsza z 55 klatek po STF. Crop i resize identyczny jak finalny obrazek.

 

L_L_2023-01-18_1081_C2022_E3__ZTF__Bin1x1_60s_G120__-10C_cr_2000_1300.thumb.jpg.5d9fc7164a2d5ea326d2f60bcaffba5d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, .zombi. napisał(a):

A prowadzenie było na kometę ?

 

Nie, prowadzenie było normalnie na gwiazdy. Obliczyłem z grubsza z przemieszczenia komety na pierwszym i ostatnim kadrze, że wędruje ona na tle gwiazd z prędkością kątową ok. 3'/godz. Więc przy czasie ekspozycji 60 s mamy przesunięcie 3x60/60 = 3". Przy skali 1,91"/px można uznać ten czas ekspozycji za nieco przydługi, ale uznałem że tak małe poruszenie nie będzie jakoś bardzo widoczne. Więc przyjmijmy że przy mojej skali ekspozycja 60 s daje mi jeszcze względnie nie poruszony obraz komety względem gwiazd na pojedynczej klatce. Krótszy czas były pod tym względem lepszy, ale światła byłoby oczywiście mniej.

Dość żmudą obróbkę alignacyjną opisałem tutaj: https://astropolis.pl/topic/88047-c2022-e3-ztf-pierwsze-światło-kolorowe/

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER!

 

:like:

 

   Pozwoliłem sobie dodać do Twojej wyśmienitej foty galaktyki, słabe i odległe, wyraźnie widoczne na Twoim materiale, które kometa machnęła i zaraz machnie ogonem (tyczy się 18-stycznia), lub przykryje komą jak kołderką. ;) Podałem oznaczenia PGC i jasność:

 

comet_ff_grey_Annotated_2000_1300.jpg.f8d06e8683d1495f5054ae41fbd0c3d4jur.thumb.jpg.631f55ca7724a32733d4e5610f97dd1d.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.