Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop - prośba o poradę


njay

Pytanie

Witam Wszystkich!

Poszukuję mojego pierwszego teleskopu, jeszcze tydzień temu byłem kompletnie zielony w tym temacie, przewertowałem mnóstwo stron internetowych szukając odpowiedzi, co kupić, ale im więcej czytam tym mniej wiem...

Mieszkam w Krakowie, jeszcze ciężko jest mi powiedzieć, co planuję oglądać, więc potrzebuję sprzętu raczej uniwersalnego. Kiedyś jako dziecko dane mi było korzystać przez jakiś czas ze Sky Watchera 70/700 i najbardziej podobało mi się oglądanie księżyca, planet, ale i dalekiego pleneru. Np duże wrażenie na mnie robiło, gdy mogłem z drugiego końca miasta policzyć ile jest ludzi na kopcu Kościuszki. Było to przybliżenie raczej 70x, ale obraz był już ciemny i niewyraźny. Atmosfera aż tak nie falowała, więc to raczej kwestia złego okularu. Brakowało mi wtedy większego przybliżenia.

Do rzeczy. Moim celem jest zatem teleskop mogący też służyć za lunetę do dalekich obserwacji terenowych - 100x i więcej. Z Krakowa widać nieraz Tatry czy inne wzgórza i chętnie był sobie na nie popatrzył z bliższa. Oprócz tego oczywiście niebo - głównie księżyc i planety. Mgławic nigdy nie oglądałem, więc to nie jest mój cel, ale może jakbym jakąś zobaczył, to złapałbym bakcyla? W 70/700 duże wrażenie robił na mnie księżyc i jego trójwymiarowość.

Teleskop głównie stałby na balkonie, ale czasem zabierałbym go samochodem za miasto na nocne obserwacje.

Astrofotografia mnie kompletnie nie interesuje.

Mój budżet jest dość elastyczny, zacząłem od założenia 1000-1500zł, ale za coś naprawdę dobrego byłbym w stanie dojść do 3000zł za komplet.

Z powyższych założeń doszedłem do dwóch ścieżek.

1. Mak 127 - wydaje się teleskopem dla mnie idealnym, ale ludzie narzekają w nim na ciemny obraz (na co narzekalem w 70/700) oraz "płaskość" księżyca i planet (a to robiło na mnie wrażenie).

2. Refraktor 90/900 jako uniwersalny balkonowy lukacz. Budżet wystarczyłby na dobry montaż i dobre okulary, więc nie wiem, czy to nie byłby najlepszy wybór. Na nim wyklarowałby się kierunek obserwacji, zbudowałbym ekwipunek (montaż, okulary), a później wymienił samą tubę. Nie wiem tylko, czy to dobra droga, bo okulary byłyby pewnie 1.25, a np do Maków ponoć lepsze są 2''.

Krótkie refraktory mają dużą aberrację, co mnie trochę odstrasza, z kolei Newtony odpadają ze względu na rozmiar i chęć obserwacji dziennych. Z kolei na teleskop ED zabraknie budżetu.

A może pójść w większy refraktor, np. Sky-Watcher BK 1201 EQ3-2 120/1000?

 

Bardzo proszę o poradę :)

Edytowane przez njay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Godzinę temu, lkosz napisał(a):

kiedyś mnie przekonywano, że MAK z wyciągiem 2" jest lepszy, bo łatwiej sprzedać filtry i akcesoria :laughing: (pomijając że wszystko jest 2x droższe). Może to Cię przekona... mnie nie przekonało i używam 1.25" nawet w fotografii. Technicznie zysk z 2" w tym przypadku jest żaden, bino i tak będziesz mieć na 1.25"

Osobiście czasem zakładam zestawowego LET 28 mm żeby zerknąć np. na Plejady (które i tak się w nim nie mieszczą) lub poszukać jakichś DSów (z marnym skutkiem).

Robię tak ponieważ nie mam innego teleskopu ani lornetki do takich obiektów. Planowałem jeszcze dokupić SWAN 33 ale to nie wątek na takie dyskusje.

 

I tak przez 90% czasu siedzi u mnie bino, więc zasadniczo masz rację, jednak różnica w cenie (zwłaszcza używek) chyba jest na tyle nieduża pomiędzy wersją 2" a 1,25" że może jednak warto pochylić się nad wersją 2", tym bardziej że okular LET 28 mm jest naprawdę niezły (czego raczej nie można powiedzieć o 10 mm i 25 mm z wersji 1,25") i szukacz jest inny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, njay napisał(a):

Kupując teleskop, wystarczy kupić tubę i montaż, czy trzeba jakieś niezbędne dodatki typu obejmy? Bo wydaje się, że kupując osobno cenowo wychodzi na jedno jak w zestawie, a wolałbym na początek AZ4 zamiast EQ3-2.

Niezbędnym "dodatkiem" są okulary. Jakieś muszą być by móc obserwować, ale jak nie będzie w zestawie to nie problem dokupić osobno. Na początek dwa powinny wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Arek_P napisał(a):

Niezbędnym "dodatkiem" są okulary. Jakieś muszą być by móc obserwować, ale jak nie będzie w zestawie to nie problem dokupić osobno. Na początek dwa powinny wystarczyć.

Z tego co rozumiem, okulary i złączka jest w komplecie z tubą, np.

https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak-127-sp

 

Rozumiem, że do tego dokupuję osobno AZ4 na statywie i mam wszystko, co potrzebne na start?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
22 minuty temu, njay napisał(a):

Z tego co rozumiem, okulary i złączka jest w komplecie z tubą, np.

https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak-127-sp

tak, są. Kellnery i chyba plastikowa kątówka, ale są i dają obraz

 

22 minuty temu, njay napisał(a):

Rozumiem, że do tego dokupuję osobno AZ4 na statywie i mam wszystko, co potrzebne na start?

tak

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, njay napisał(a):

Z tego co rozumiem, okulary i złączka jest w komplecie z tubą, np.

https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak-127-sp

 

Rozumiem, że do tego dokupuję osobno AZ4 na statywie i mam wszystko, co potrzebne na start?

Jeśli kupujesz nówkę, to tak jak napisał Ikosz dostaniesz okulary na start w zestawie. To będzie pierwsza rzecz do wymiany. Najniższa półka okularowa, ale mimo wszystko coś przez nie widać :)   Fajną torbę dodają do tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

·        FS-60Q radzi sobie lepiej w słabym świetle

·        FS-60Q jest znacznie ostrzejszy na osi

 

dla mnie te 2 punkty świadczą wybitnie o przewadze soczewki nad lustrem...

szkoda ,ze nie było w teście dodatkowo długiego 60mm achromatu by rozwiać wątpliwości  czy aby na pewno wszystkie soczewki tak mają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Arek_P napisał(a):

Jeśli kupujesz nówkę, to tak jak napisał Ikosz dostaniesz okulary na start w zestawie. To będzie pierwsza rzecz do wymiany. Najniższa półka okularowa, ale mimo wszystko coś przez nie widać :)   Fajną torbę dodają do tuby.

Czyli lepiej już dopłacić do wersji 2". Ponoć te akcesoria są lepszej jakości. Nasadka kątowa prostuje obraz, nie trzeba do obserwacji krajobrazu dodatkowych przejściówek?

 

https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak-127-otaw?q=Bkmak+otaw+127&from=listing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tego co ja rozumiem to z wersji 2" w przypadku Maka nic nie wynika jeśli chodzi o jakość obrazu, a to chyba najważniejsze?

Ja bym szukał gołej tuby i dokupywał to co chce...

 

PS. Achromat 90/900 Spinora jeśli go kupić używanego za kilka stówek to bardzo dobry zakup na początek. Mam taki teraz i chyba że mną zostanie na jakiś czas... Co ciekawe miałem niedawno 90/900 Bressera i moim zdaniem był gorszy optycznie. A niby "to samo"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Arek_P napisał(a):

Fajną torbę dodają do tuby.

dementuję, mi w 2018 nie dali :D Ale MAK mieści się w niedużym plecaku więc żadna strata

 

Godzinę temu, njay napisał(a):

Czyli lepiej już dopłacić do wersji 2". Ponoć te akcesoria są lepszej jakości. Nasadka kątowa prostuje obraz, nie trzeba do obserwacji krajobrazu dodatkowych przejściówek?

zamiast dopłacać, kup sobie sam. Lepiej na tym wyjdziesz. Kitowe kątówki standardowo daje się zwierciadlane, które obrazu nie prostują do ziemskiego.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, njay napisał(a):

Czyli lepiej już dopłacić do wersji 2". Ponoć te akcesoria są lepszej jakości. Nasadka kątowa prostuje obraz, nie trzeba do obserwacji krajobrazu dodatkowych przejściówek?

 

https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak-127-otaw?q=Bkmak+otaw+127&from=listing

Okular 2" 28mm jest całkiem w porządku z tego zestawu, ale czy warto dopłacać to ciężko odpowiedzieć. To tylko jeden okular do szerszych kadrów, a potrzebny jest jeszcze jeden do większych powerów na planety/Księżyc. Więc robi się szybko dość wysoka kwota. Ja nie kupowałbym nowego. Kupiłbym z drugiej ręki i podobnie okulary. Nowy teleskop warto kupić jak już kilka przerobisz i będziesz wiedział czego Ci potrzeba. To też wtedy nie będzie zakup na zawsze, ale przynajmniej na dłużej. Chyba, że masz duże dochody i nie będziesz miał problemu z tym by za np. rok sprzedać ten teleskop za 2/3 ceny nowego i trochę więcej dołożyć do kolejnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, njay napisał(a):

Czyli lepiej już dopłacić do wersji 2". Ponoć te akcesoria są lepszej jakości. Nasadka kątowa prostuje obraz, nie trzeba do obserwacji krajobrazu dodatkowych przejściówek?

 

https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sky-watcher-bkmak-127-otaw?q=Bkmak+otaw+127&from=listing

Trzeba ta która jest w tym modelu to 2" kątówka lustrzana która daje obraz odwrócony lewo-prawo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, njay napisał(a):

Nasadka kątowa prostuje obraz, nie trzeba do obserwacji krajobrazu dodatkowych przejściówek?

W nasadce kątowej 90-stopni będziesz miał obraz góra-dół normalny ale odwrócony lewo-prawo (lustrzane odbicie).

W nasadce kątowej 45-stopni będziesz miał obraz "ziemski", czyli prawidłowy zarówno góra-dół jak i lewo-prawo. Takich nasadek nie dodają do teleskopów albo dodają bardzo rzadko.

Bez nasadki będziesz myślał, że za dużo wypiłeś ;)

 

2 godziny temu, Arek_P napisał(a):

Okular 2" 28mm jest całkiem w porządku z tego zestawu, ale czy warto dopłacać to ciężko odpowiedzieć. To tylko jeden okular do szerszych kadrów, a potrzebny jest jeszcze jeden do większych powerów na planety/Księżyc.

Zgadza się. Ten okular z kątówką 2" daje powiększenie ok. 65x. Na planetki to trochę za mało. Na pierwszy obraz fajne, ale szybko chce się większego powera. Dlatego ja po kilku dniach dokupiłem bino.

Jeśli zamierzasz skupić się na obserwacjach Układu Słonecznego, to (jeśli Cię stać) kupuj od razu bino.

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, AviatorL napisał(a):

W nasadce kątowej 90-stopni będziesz miał obraz góra-dół normalny ale odwrócony lewo-prawo (lustrzane odbicie).

W nasadce kątowej 45-stopni będziesz miał obraz "ziemski", czyli prawidłowy zarówno góra-dół jak i lewo-prawo. Takich nasadek nie dodają do teleskopów albo dodają bardzo rzadko.

 

Moze być i kątówka 90 stopni pokazujaca obraz ziemski. To tzw. pryzmat Amici.

https://www.astroshop.pl/akcesoria-do-teleskopow/pryzmaty-i-nasadki-katowe/nasadki-amici-90d/15_20_30

 

Tak przy okazji recenzja Maka 127

http://scopeviews.co.uk/SW127Mak.htm

 

Łatwo te linki znaleźć, ale wiem z doswiadczenia, ze kto pyta na forum, ten nie bardzo lubi szukać. A szkoda bo z forum niewiele mozna sie dowiedziec  w temacie "pierwszy teleskop"....

 

Co do porównania refraktora do Maka czy tez innych teleskopów z obstrukcja centralna, to temat rzeka. Długi achromat kontra krotki APO to kolejny temat na długie dyskusje, to tak na szybko aberracja sferyczna kontra aberracja chromatyczna, aczkolwiek nie tylko to, bo jeszcze chociażby kwestia powłok antyodblaskowych a i narządu wzroku.

Co mnie najbardziej zaciekawiło w tym porównaniu APO do SCT, to zauważenie wpływu obstrukcji centralnej na postrzeganie seeingu (co mnie bardzo usatysfakcjonowało, bo pisałem o tym wiele razy i byłem tu uważany za głupka). Jak to jest, że u nas to kompletnie nieznany temat, a tam wiedzą o nim wszystko...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Arek_P napisał(a):

Mogliśmy już wiele razy przekonać się jak wielką rzeką są wymienione przez Ciebie tematy. Nieustannie o tym przypominasz gdzie tylko możesz, także w wątkach dotyczących zakupu pierwszego sprzętu. Mogę Cię zapewnić, że nowicjuszy nie fascynuje wpływ obstrukcji centralnej na postrzeganie seeingu. Nie jesteś w stanie pomóc początkującym, gdyż chcesz ich nakłaniać do swojego, bardzo wysublimowanego, punktu widzenia. Co gorsze, zakładasz, że wszyscy powinni lubić to co Ty i nie potrafisz pogodzić się z tym, że może być inaczej. Zostaw przynajmniej początkujących w spokoju. Konfrontuj się z równymi sobie pod względem doświadczenia i nie mąć w głowach tym co zaczynają swoją przygodę z astro. Taką mam do Ciebie prośbę.

Wielu nie powinno pisac w takich tematach, bo nie ma ani wiedzy ani doswiadczenia. 

To nie jest mój punkt widzenia tylko normalnie przyjeta na calym swiecue wiedza. Przeczytales chociaz te liniki ktore podałem? Czy uważasz ze nie musisz juz cztac bo  wiesz wszystko.... czyli tak naprawdę nic?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby nie bylo niedomówien, bo widze, ze po prostu insynuuje sie tu. Uważam Maka za bardzo fajny teleskop. Z różnych wzgldów nie tylko optycznych.

Sam mam Maka 100mm i jestem z niego bardzo zadowolony, o czym chociazby mozna przeczytac np. tu 

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=19&p=606257#p606257

 

Trzeba jednak znać sztuke równoważenia argumentów starożytnych Greków... kto czytal podane przeze mnie linki w tym temacie, to wie o co chodzi.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, JSC napisał(a):

Wielu nie powinno pisac w takich tematach, bo nie ma ani wiedzy ani doswiadczenia. 

To nie jest mój punkt widzenia tylko normalnie przyjeta na calym swiecue wiedza. Przeczytales chociaz te liniki ktore podałem? Czy uważasz ze nie musisz juz cztac bo  wiesz wszystko.... czyli tak naprawdę nic?

Wiem tylko, że to jest wątek dotyczący pierwszego sprzętu i jak słusznie zauważył Ikosz powinieneś głosić "przyjętą na całym świecie wiedzę" w specjalnie do tego stworzonym wątku. Bez odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Arek_P napisał(a):

Wiem tylko, że to jest wątek dotyczący pierwszego sprzętu i jak słusznie zauważył Ikosz powinieneś głosić "przyjętą na całym świecie wiedzę" w specjalnie do tego stworzonym wątku. Bez odbioru.

Watek dotyczący pierwszego sprzetu wymaga rzetelnych informacji. I takie informacje przedstawione sa w linkach ktore podałem.

Co ci sie w tych linkach nie podoba? Przeczytanie tych tekstów nie powinno boleć. Odbiór, bo to wazne dla wszystkich w miare ogarniętych i niesfrustrowanych amatorów obserwacji nocnego nieba.

 

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, JSC napisał(a):

Watek dotyczący pierwszego sprzetu wymaga rzetelnych informacji. I takie informacje przedstawione sa w linkach ktore podałem.

Co ci sie w tych linkach nie podoba? Przeczytanie tych tekstów nie powinno boleć. Odbiór, bo to wazne dla wszystkich w miare ogarniętych i niesfrustrowanych amatorów obserwacji nocnego nieba.

 

60mm refraktorem DSów autor wątku nie poogląda i podprogowe polecanie go jest śmieszne. Zastanawia mnie dlaczego polecasz akurat drogi fluoryt a nie np. 72mm ED Sky Watchera ?

 

Od lat przyjęło się, że balkonowym wymiataczem do miasta jest Mak127, który ma świetny stosunek jakości do ceny i daje ładne obrazy Księżyca, planet i  jaśniejszych DSów, ale widzę że usilnie pracujesz nad tym aby to stwierdzenie zmienić, że najlepszy do wszystkiego to fluoryt, niezależnie od średnicy mimo, że nawet proste rachunki pokazują, że już Mak102 zbierze około 2x więcej światła od takiego 60mm refraktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, biedronek napisał(a):

 

60mm refraktorem DSów autor wątku nie poogląda i podprogowe polecanie go jest śmieszne. Zastanawia mnie dlaczego polecasz akurat drogi fluoryt a nie np. 72mm ED Sky Watchera ?

 

Od lat przyjęło się, że balkonowym wymiataczem do miasta jest Mak127, który ma świetny stosunek jakości do ceny i daje ładne obrazy Księżyca, planet i  jaśniejszych DSów, ale widzę że usilnie pracujesz nad tym aby to stwierdzenie zmienić, że najlepszy do wszystkiego to fluoryt, niezależnie od średnicy mimo, że nawet proste rachunki pokazują, że już Mak102 zbierze około 2x więcej światła od takiego 60mm refraktora.

@ biedronku, a czy orientujesz sie może jakie maksymalne pole ma Mak127? Czy pokaze np. cale Plejady? Orientujesz sie moze tez ze ludzie oglądaja DSy malymi lornetkami? 

Ale jasne... refraktorów powinno sie zabronić...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, JSC napisał(a):

@ biedronku, a czy orientujesz sie może jakie maksymalne pole ma Mak127? Czy pokaze np. cale Plejady? Orientujesz sie moze tez ze ludzie oglądaja DSy malymi lornetkami? 

Ale jasne... refraktorów powinno sie zabronić...

 

 

1.4 stopnia z 2" okularem. Całych plejad nie ogarniesz Makiem, ale Mak to nie teleskop do szerokich pól...a DSy to nie tylko Plejady czy inne lornetkowe asteryzmy, ale też mgławice i galatyki oraz gromady kuliste, a te ostatnie Maki pokazują bardzo ładnie. Jaśniejsze mgławice też Mak ładnie pokaże i nie trzeba mieć dużego pola. Ostatnio widziałem jakieś bzdury na ładnie wyglądającej stronie WWW jakiegoś anglika, który pisał, że Makiem 102 nie zaobserwuje się M42 i nawet nie ma sensu próbować. Za to Ty dalej usiłujesz upracie i nieudolnie podważyć stwierdzenie, że "Mak 127 to balkonowy wymiatacz do miasta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, biedronek napisał(a):

 

1.4 stopnia z 2" okularem. Całych plejad nie ogarniesz Makiem, ale Mak to nie teleskop do szerokich pól...a DSy to nie tylko Plejady czy inne lornetkowe asteryzmy, ale też mgławice i galatyki oraz gromady kuliste, a te ostatnie Maki pokazują bardzo ładnie. Jaśniejsze mgławice też Mak ładnie pokaże i nie trzeba mieć dużego pola. Ostatnio widziałem jakieś bzdury na ładnie wyglądającej stronie WWW jakiegoś anglika, który pisał, że Makiem 102 nie zaobserwuje się M42 i nawet nie ma sensu próbować. Za to Ty dalej usiłujesz upracie i nieudolnie podważyć stwierdzenie, że "Mak 127 to balkonowy wymiatacz do miasta".

A czy nie uważasz w takim razie że Newton 200mm byłby lepszym wyborem? Nawet niekoniecznie Dobson. Przelicz na szybko ile on zbiera światla. Przelicz tez jakie ma pole, jaka ma zdolnosc rozdzielcza...

Zapewniam tez , że taki Newton 200/1000 jest calkiem mobilny. Wiem bo mam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
44 minuty temu, biedronek napisał(a):

 

1.4 stopnia z 2" okularem.

Tak przy okazji...

A co tu ma do rzeczy 2" okular jak srednica przelotu optycznego Maka 127 to 27mm? Dodac trzeba ze za tym waskim gardłem 27mm bedzie coraz mniej, bo mamy do czynienia ze stozkiem swiatła.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.