Skocz do zawartości

ISS


Merak

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem coś ze 700 zdjęc LPI na 8" SCT MEADE. Ani jedno nie wyszło, bo kamerka robi fotki co pół sekundy, choc naświetlanie było 0,03 sek. Trenowałem na przelatujących samolotach i co 10 wychodzi byle jak, co 50 nieporuszone. Może ktoś spróbuje nie LPI tylko kamerką robiacą 20-30 klatek na sekundę? Czas naświetlania nie jest problemem, ISS jest jasna. Ostrośc ustawiałem na gwiazdy, nawet 3mag widac.

Celowałem nie z softwaru, tylko prowadziłem szukaczem. "prowadziłem" jak zezowaty żołnierz Wermachtu w "Wielkiej ucieczce", bo stacja w okularze leci wsciekle szybko. Panowie, kto ma kamerke internetową albo prawdziwą niech próbuje. 13 lipca ma leciec wahadłowiec, ISS będzie jeszcze "większa". Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieeee, Cygnusie, to po prostu musisz zobaczyć!  :helo:

Zobaczyłem to i... ROZSZYFROWAŁEM TAJEMNICĘ NIEDOSTRZEŻENIA FLARY -7

 

Dzisiaj z biura się zalogowałem do Heavens żeby sprawdzić ISS,

przelot miałem o godzinie 22:39:45 tuż obok Alkaidy, 22:40:45 tuż obok Deneba.

Wieczorem wyrychtowałem wszystko, chmur nie ma. Zerknę sobie jeszce w HEAVENS. Wchodzę i... widze wszystko to samo tylko o... godzinę później. Błogosławieni którzy widzieli i NIE UWIERZYLI. Postanowiłem sprawdzić jednak o 22:39... i był PIĘKNY PRZELOT.

I wszystko jasne. Z roboty się jakoś logowałem do HEAVENS i mam tam prawidłowy czas i lokalizację, a z domu - nie wiedzieć czemu chociaż GMT+2, to jakąś nieznaną lokalizację, co dawało GODZINĘ PÓŹNIEJ wszystkie Time'y!

Czyli w godzinę po flarze szukałem.... flary ale już się była wypaliła!

A teraz zagadka? Dlaczego z domu się nie logowałem? Zapomniałem że mam się logować Cygnus_A! :Boink:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisek dla Cygnusa.

Np. dzisiaj ISS przeleci prawie dokładnie przed Vegą o 22:40:15 - oczywiście dla współrzędnych mojego mjejsca obserwacji. Sprawdź jak będzie to w twoim przypadku. Nawet jestem ciekawy jak daleko minie Vegę względem twojego miejsca - przy okazji sprawdzimy paralaksę. Może być spora bo w końcu ISS będzie wtedy dość blisko (dystans rzędu kilkuset km).

Przeleciała bardzo blisko Deneba, nie Wegi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłem to i... ROZSZYFROWAŁEM TAJEMNICĘ NIEDOSTRZEŻENIA [...]

Z roboty się jakoś logowałem do HEAVENS i mam tam prawidłowy czas i lokalizację, a z domu - nie wiedzieć czemu chociaż GMT+2, to jakąś nieznaną lokalizację, co dawało GODZINĘ PÓŹNIEJ wszystkie Time'y!

Czyli w godzinę po flarze szukałem.... [...]

Rzeczywiście, nie miałeś najmniejszych szans :Boink::Boink::Boink:

Ale dobrze że się wyjasniło :tanczy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę przypadkowo trafiłem na bardzo efektowne przejście ISS.

Po górowaniu, we wschodniej części nieba na wysokości 40-50 stopni tor lotu ISS przeciął się pod kątem mniej więcej prostym z torem jakiegoś innego satelity, biegnącym z południa na północ, tak, że najmniejsza odległość między obu obiektami wynosiła nie wiecej niż KILKA stopni! Mało brakowało żeby się.. zdrzyły! :buahaha:

Ten drugi obiekt był znacznie słabszy, kierunek jakby ENWISAT ale nie zagadza się czas. Pewnie to był jakiś szpiegowski KOSMOS. :)

Nawet zdążyłem córkę z kuchni przywołać i też to widziała!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział ktoś na tle Ksieżyca - bo ja nie.  :angry:

Na tle? trochę obok!

Oglądałem, ale się spóźniłem 15 sekund, znowu nie byłem automatycznie zalogowany i mnie oszukował HEAVENS o godzinę...

Przypuszczalnie że znacznie dalej od Księżyca niż na tej mapce dla Torunia wykreślonej.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę przypadkowo trafiłem na bardzo efektowne przejście ISS.

Po górowaniu, we wschodniej części nieba na wysokości 40-50 stopni tor lotu ISS przeciął się pod kątem mniej więcej prostym z torem jakiegoś innego satelity, biegnącym z południa na północ, tak, że najmniejsza odległość między obu obiektami wynosiła nie wiecej niż KILKA stopni! Mało brakowało żeby się.. zdrzyły! :buahaha:

Ten drugi obiekt był znacznie słabszy, kierunek jakby ENWISAT ale nie zagadza się czas. Pewnie to był jakiś szpiegowski KOSMOS. :)

Nawet zdążyłem córkę z kuchni przywołać i też to widziała!

 

Potwierdzam, widziałem to zjawisko całkiem przypadkowo bo nieczekałem na ISS tylko ustawiałem montaż :) Ta satelita byla troche ciemniejsza, ciekawe co to było.

 

ps. Patrze dzis w Starry Night a tu obok ISS Progress M53 zbliżający się do niej, obserwował ktos to zjawisko? Może SN cos mi zle pokazuje :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwował ktoś DOKOWANIE WAHADŁOWCA przy ISS?

 

Obserwowałem przelot wahadłowca i ISS kilka(naście) minut po ich rozdzieleniu. Poniżej zdjęcie, niestety niezbyt efektowne. Obok gwiazdy pewnego charakterystycznego gwiazdozbioru.

 

01963.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj z żoną oglądaliśmy przelot ISS, baardzo majestatycznie się prezentowała, mam nadzieje że pojaśnieje z doczepionym Discovery.

 

Potem 22.47 59" miała byc flara Iridium -4 mag , wyszedlem 5 minut przed czasem i co widze: z polnocy na poludnie leci flara ok 0 mag, pociemniala i poleciala dalej ,

po 2 minutach druga tym razem z poludnia -4 mag, myslalem że Heavens above klamie albo zegarek mi się popsuł ale poczekałem cierpliwie i o czasie poszła trzecia, z południa może -3 mag , wszystkie poszły praktycznie w jednej linii ok 30 stopni nad poludniowo-zachodnim - zachodnim horyzontem, aż dziwne że o tamtych dwóch pozostałych nie pisali na Heavens above...

 

ah co to byl za satelitarny wieczór !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że okres widoczności ISS właśnie się kończy, tak że chyba nie będziemy świadkami tańca wahadłowca wokół ISS.

 

U mnie ostatni widoczny przelot 16 lipca, więc może coś zobaczę. A i trasa przelotu ISS wielce smakowita.

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.a...8549.8029194128

 

O tutaj widać lepiej o co mi chodzi :D

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.a...&Mouse=?128,223

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...przepraszam za mały off-topic ale być może jest troszkę powiązany...Mam pytanie czy zauważył ktoś wczoraj ok. godziny 00.10 w w lewym obszarze gwiazdozbioru Herkulesa 10 sek. rozbłyski dwóch "obiektów" położonych w nie wielkiej odległości jeden nad drugim?? Zastanawiam się co to mogło być... (jasność obiektów ok -1,5 m i 0 m ). Dzięki....

 

P.S. Proszę przenieść gdzie trzeba jeśli nie trafiłem w kategorię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.