Skocz do zawartości

M101 jaki filtr do astrofoto?


Afur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

próbowałem ostatnio uchwycić M101 ale nic z tego nie wyszło. Na koniec udanej sesji z Rosettą skierowałem teleskop na M101, miałem założony filtr l-extreme i o dziwo po 5 min klatce prawie nic nie było widać. Nie próbowałem już więcej fotografować, zwinąłem sprzęt. 
Wyglada na to że l-extreme nie nadaje się do tego typu obiektów. 
Jaki filtr użyć aby najlepiej spisał się na galaktykach? Mam jeszcze, UHC, Baader Neodymium i uv/ir cut Svbony. 
 

sprzęt:

WO ZS 81 apo+ flattener

SW heq5 pro

Asi 533 mc pro

Asi 120mm

AsiAir plus

Zwo eaf

Artesky guide 60mm

niebo bortle 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L-extreme to filtr waskopasmowy, dedykowany do mgławic. Przepuszcza wodór i tlen. Galaktyki świecą w duzo duzo szerszym pasmie - mozna przyjac, ze w calym pasmie...Dlatego z wymienionych najlepiej sprawdzi sie zwyczajny uv/ir cut pod warunkiem, ze dobierzesz gain i czasy tak, zeby nie wypalic sobie łuny na zdjeciu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kirien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nic nie widać na jednej klatce nie znaczy, że nic tam nie ma.

Równie dobrze mogłeś zrobić 300 x 1 sekundę - liczy się łączny czas ekspozycji.

Zrób godzinę, dwie, trzy w dowolnym wybranym przez ciebie czasie ekspozycji, zestackuj, to zaczniesz coś widzieć.

Przyjrzyj się jak robią inni koledzy tutaj, niektórzy zbierają materiału po 50 godzin.

Tak, to filtr wąskopasmowy, a galaktyki najlepiej w pełnym rgb - co nie znaczy, że nic nie złapiesz.

 

I najważniejsze - nie zniechęcaj się, bo nic nie widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli słabe niebo, to do galaktyk potrzebujesz filtr antyLP, któryś z poniższych:

- neodymowy, np. Baadera, którego masz

- Optolong L-Pro

- Antlia Triband RGB

Efekty powinny być wyraźnie lepsze niż przy użyciu UV/IR Cut, którego warto używać pod dobrym, ciemnym niebem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voult napisał(a):

Równie dobrze mogłeś zrobić 300 x 1 sekundę - liczy się łączny czas ekspozycji.

Tak jak piszesz to by było, gdyby kamera nie generowała szumu odczytu - ale generuje (choć fakt, że nowe matryce niewiele), więc to nie do końca tak działa; na jednosekundowych klatkach pewne rzeczy się nie zarejestrują, choćbyś nie wiem ile ich nazbierał, a np. z dziesięciosekundowych już wyjdą.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

Tak jak piszesz to by było, gdyby kamera nie generowała szumu odczytu


Jasne, masz rację, generalizowałem, chodziło mi bardziej o podejście, że jednak „kilka godzin”, a nie jedna klatka.

 

Jest kilka problemów i szum odczytu jest jednym z nich.

 

Stad moje zdziwienie jak to ogarnęli tutaj

 


Bardzo też polecam, co sam wziąłem mocno do serca, szczególnie że działam w Bortle 6, tak jak kolega autor tematu

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o info jakie obiekty mogę fotografować za pomocą l-extreme, a jakie za pomocą innych filtrów. Może jest gdzieś baza obiektów/ spis jakie obiekty i jakie do nich filtry? Znalazłem kiedyś taką listę ale dość starą, nie uwzględnia dzisiejszych filtrów jak l-extreme itd  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Afur napisał(a):

Proszę jeszcze o info jakie obiekty mogę fotografować za pomocą l-extreme, a jakie za pomocą innych filtrów. Może jest gdzieś baza obiektów/ spis jakie obiekty i jakie do nich filtry? Znalazłem kiedyś taką listę ale dość starą, nie uwzględnia dzisiejszych filtrów jak l-extreme itd  

To tak nie działa kolego. Najpierw trzeba włożyć pewien wysiłek w zrozumienie jak działa dany filtr, co i po co blokuje. M 101 chciałeś fotografować filtrem typu dual narrowband. Dostałeś porcję informacji do przyswojenia i teraz praca jest po Twojej stronie. Nie widziałem nigdy listy obiektów pod konkretny filtr, ale wiem co emituje mgławica emisyjna, wiem np. jak fotografować mgławice refleksyjne i czego spodziewać się po pozostałościach po supernowych. To trzeba zrozumieć, a nie szukać gotowych list obiektów.

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak :) chciałem iść na skróty, ale masz racje. Muszę to poznać, zrozumieć . Właśnie o tym czytam, mamy mgławice refleksyjne i emisyjne. L-extreme nie nadaje się do refleksyjnych jak Irys tak? Bo one odbijają światło konkretnej gwiazdy. I do tego obiektu najlepiej stosować filtr jak l-pro? Dobrze kumam? Do emisyjnych jak Rosetta, która emituje wodór i tlen nadaje się właśnie l-extreme tak?
Mam jednak problem zdefiniować mgławice M1 jaki filtr stosować do tego obiektu i jak go sklasyfikować? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M1 to pozostałość po supernowej, więc jest bogata w przeróżne pierwiastki. Dlatego niezależnie jaki filtr weźmiesz, to efekt będzie ciekawy. Co innego gwiezdne powijaki, w których dopiero mają powstawać młode gwiazdy - tam jest niemal sam wodór, więc warto używać Ha. Są jeszcze mgławice planetarne, czyli pozostałości po gwiazdach-średniakach, gdzie zawsze znajdziesz oprócz wodoru jeszcze sporo tlenu - i tu najlepszy będzie Duo-Band.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.