Skocz do zawartości
  • 0

Nikkor 180/2.8 potrzebuje pomocy


Bentoq

Pytanie

Witam,

 

Mamy może na forum speca od obiektywów? Kupiłem Nikkora AF 180/2.8 ED po przejściach. 

Optycznie jest w miarę w porządku - dzienne zdjęcia wyglądają ok, natomiast na gwiazdach jest gigantyczna koma. Przymykanie poprawia sytuacje, ale nawet na f/5.6 jest spora, w zasadzie tylko centrum kadru wygląda ok. Jednocześnie jest lekkie wgniecenie przy gwincie na filtr, więc podejrzewam, że obiektyw kiedyś oberwał.

Poza tym wymaga czyszczenia i smarowania.

 

Gdzie najlepiej się udać z takim egzemplarzem?

 

Pozdrawiam,

Seba

 

Edytowane przez Bentoq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pokaż jak wyglądają zdjęcia. Obawiam się jednak, że nic z nim nie zrobisz. Miałem dwa takie obiektywy, kupione jako używane i oba miały podobny problem - w jakiś sposób zepsutą kolimację. Cały obraz był w miarę równy, ale każda gwiazda miała nieokrągły kształt. Odesłałem je do serwisu foto i problemem były wyjeżdżone prowadnice soczewek - cała ruchoma przy ostrzeniu grupa soczewek miała luz, przez co była krzywo. Niestety, prowadnice były niemożliwe do dostania, Nikon ich nie miał. Obiektywy wróciły, bo nic innego nie dało się zrobić - soczewki nie posiadają żadnej możliwości regulacji. A jeden z obiektywów miałem w starszej, manualnej wersji, drugi nowszy z AF. Obiektywy sprzedałem i tyle, do dziennego foto komuś posłużą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ahh, człowiek chciał zaoszczędzić, a wyszło jak zawsze, zresztą nie pierwszy raz w tym hobby ?

 

Zdjęcia wyglądają tak (stack 10 klatek):

F/2.8 8sek klatka:

image.thumb.jpeg.d5d7c48a58dd43bae4d3c6dc1661c867.jpeg

 

F/4.0 15sek klatka:

image.thumb.jpeg.9c76bb5c249e5b07c53074ed0d6452e1.jpeg

 

F/5.6 30sek klatka:

image.thumb.jpeg.ebef09703e4b6ee5e201e6fb8d552dc3.jpeg

 

Widać, że rogi lecą, każdy w inny sposób, są krzyże, komety i rozciągnięte.

Tak właśnie myślałem, że kolimacja się kłania, spróbuję pewnie jakiś serwis we Wrocławiu, jak będzie podobna diagnoza to pewnie go tylko wyczyszczę, nasmaruje i puszczę dalej w świat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No u Ciebie wygląda to znacznie gorzej niż u mnie :) Chociaż raczej masz inny problem - głównym problemem jest raczej przekoszenie całości, tj jakby bagnet względem soczewek był krzywo. Zakładam że w innych obiektywach nie masz problemów na tym samym body (nie jest to tilt matrycy)?

Moja klatka z f/2.8 była taka, gwiazdy w kształcie ludzików:

DSC_7086.thumb.JPG.da2e4acf41b4f3aff2c01e11c0fbfe1e.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I wylądował w serwisie póki co, po wstępnych oględzinach Pan stwierdził, że było sporo przy nim majstrowane i rzeczywiście jest tragedia z ostrością w rogach.

Weźmie na warsztat i zobaczy co da się zrobić, dam znać jak historia potoczy się dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mechanikę mogę bez problemu przeczyścić i ogarnąć.

Z optyką jest tam taki myk, że przód obiektywu jest trzymany przez trzy małe śrubki co 120o. Jesli obiektyw upadł, jest spora szansa, że przednia grupa jest równolegle przesunięta o np 0,2-0,3mm w bok i nie jest osiowo z resztą. Można próbować to rozebrać i ponownie złożyć. O ile gwint filtra nie jest mocno wgnieciony, bo jeśli jest  - nie da się wykręcić pierścienia blokująceo przednie soczewki i nie będzie dostępu do tych trzech śrubek,

O szczegółach pisz w P.W.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@TomaszB serwis Pana Tomka znam, zaniosę do niego jak rozłożą ręce tam, gdzie jest teraz, a dałem do fotodoktor.

@Marcin_G było coś majstrowane z przodu, widać przetarcia. Możliwe też, że upadł, jest wgniecenie, a gwint jest lekko przeorany. Pan w serwisu nie da sobie ręki uciąć, ale spróbuje zdemontować.

Dodatkowo coś tam w środku się rusza, więc tez są jakieś luzy na którejś z soczewek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.