Skocz do zawartości

Jaka to gwiazda


adams

Rekomendowane odpowiedzi

W lutym 1981 roku zrobiłem zdjęcie M 81. Zdjęcie na niesensybilizowanej emulsji, więc nie ma tam czerwonych gwiazd, ale nie o to chodzi.

W 2022 powtórzyłem swoim teleskopem 3 razy ten sam obiekt. Wyszło mi to. (Zdjęcie zestakowane).

Niedawno postanowiłem porównać zdjęcia i zauważyłem różnicę w prawej górnej części nowszego zdjęcia. Poniżej ten sam fragment na obu zdjęciach.

Gwiazdkę zaznaczyłem literką 'z'. Na AAVSO pojawia się na mapach z zasięgiem 18.5 mag. Tu ma około 14 mag. Nie jest więc zaćmieniowa ani długookresowa.

Raczej nowa powrotna czy inna wybuchowa. Da się jakoś dowiedzieć coś na temat tej gwiazdy ?

 

 

 

 

 

 

 

3.2.1981.jpg

Edytowane przez adams
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, adams napisał(a):

W lutym 1981 roku zrobiłem zdjęcie M 81. Zdjęcie na niesensybilizowanej emulsji, więc nie ma tam czerwonych gwiazd (czy aby na pewno? przypadek cytującego), ale nie o to chodzi.

W 2022 powtórzyłem swoim teleskopem 3 razy ten sam obiekt. Wyszło mi to. (Zdjęcie zestakowane).

Niedawno postanowiłem porównać zdjęcia i zauważyłem różnicę w prawej górnej części nowszego zdjęcia. Poniżej ten sam fragment na obu zdjęciach.

Gwiazdkę zaznaczyłem literką 'z'. Na AAVSO pojawia się na mapach z zasięgiem 18.5 mag. Tu ma około 14 mag. Nie jest więc zaćmieniowa ani długookresowa.

Raczej nowa powrotna czy inna wybuchowa. Da się jakoś dowiedzieć coś na temat tej gwiazdy ?

 

3.2.1981.jpg

 

 

 

     @adams, zapewne chodzi o gwiazdę 2MASS J09532982+6908195 (widoczek z ALADIN-LITE DSS2).

 

star_in_SIMBAD_data-a.thumb.jpg.971389dccd3f5d8d9ab8c10c72a9c224.jpg

 

 

 

... w bazie SIMBAD i NED znajdziesz więcej na ten temat (zwróć uwagę na jej jasność widmową).

 

star_in_SIMBAD_data-b.thumb.jpg.3d1438bd67e20616261a4f7b92afebaf.jpg

źródło: SIMBAD, NED

 

Pozdrawiam,

Jurek.

PS Zrób nowe foty, ale ze stosownym filtrem dla pozyskania IR. Pogadaj z @Tuvoc , bawił się niedawno gwiazdami IR.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie tego samego fragmentu w kolorze.

 

image.png.fe57ccd5d4e80bf9b7596e705c3f73f9.png

 

Słusznie zwróciło to Twoją uwagę.

 

Gwiazda "z" na zdjęciu z 1981 roku zarejestrowała się wyraźnie, choć inne czerwone gwiazdy w okolicy są niewidoczne na zdjęciu, gwiazdy o zbliżonej lub nieco większej jasności.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam, że to artefakt. Obiekt ten jest nieco różni się położeniem, a czerwonawa gwiazdka nie wykazuje żadnej zmienności. Ruch własny według Gaia DR3 jest zbyt mały, byśmy mówili tu o flarującym czerwonym karle, to można spokojnie wykluczyć. Sugerowałbym poszukać czy jest więcej takich przypadków w całym kadrze.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszukał fotek np. z hubble-a z początku lad 90 i zobaczył, czy przypadkiem nie uchwycił tego fragmentu nieba gdzieś.

Są też inne teleskopy kosmiczne, które wykonywały przeglądu nieba w szerszym kadrze, może tam też się złapało.

 

Danych z roku 86' raczej nie znajdziesz, będzie to bardzo ciężkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Klisza nie powinna zarejestrować gwiazd czerwonych, ale zarejestrowana została czerwona gwiazda poniżej, więc jestem zdziwiony. Pozostaje użyć mikroskopu. Zdjęcie naświetlane było około 2 godzin, więc satelity odpadają.

Edytowane przez adams
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.