Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy sprzęt


Krystian111111

Pytanie

Witam wszystkich na starcie.

Chciałbym kupić jakiś pierwszy sprzet. Mieszkam na wsi. Chciałbym teleskop do DS i US. Budżet ok 3000zł. 

Trochę poczytałem forum i doszedłem do wniosku, że Dobson 10'' będzie ok. Ponadto podobno warto dokupić jakiś lepszy okular planetarny, filtr słoneczny i do Jowisza. 

Czy taki zestaw na początek to dobra opcja. Czy może warto jeszcze coś dokupić? A może polecacie coś zupełnie innego. Jestem nowy w tym temacie, dlatego proszę o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jak poczytaleś forum to może trafiłeś na tabelę gdzie wlasnie SYNTA 8 i 10 jest najbardziej polecana. Wielu twierdzi nawet ze własnie 10 jest optymalna. Potrzebny ci bedzie jakiś okular do szerokiego pola przy tej ogniskowej taki dobry okular nie jest tani. Czasem nawet lepiej kupić drugi teleskop do tego np SW 102/500 . Poszukaj tematow z doborem okularów do tego teleskopu ale nie spiesz się,kup najpierw teleskop i zobacz jak działa, bardziej sprecyzujesz czego ci potrzeba.. Czy np wolisz wiekszy ER czy wieksze pole np w przypadku tanich okularów jest to ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, Flaytec1 napisał(a):

Potrzebny ci bedzie jakiś okular do szerokiego pola przy tej ogniskowej taki dobry okular nie jest tani. Czasem nawet lepiej kupić drugi teleskop do tego np SW 102/500 .

 

Ja bym bardziej pomyślał aby uzupełnić dobsona o lornetkę 10x50. Szczególnie jeśli nie oglądałeś nocnego nieba wcześniej żadną optyką, to szerokie pole lornetki ułatwi Ci nawigowanie po niebie teleskopem.

 

Co do wyboru teleskopu, moim zdaniem jak najbardziej okej.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, Flaytec1 napisał(a):

Potrzebny ci bedzie jakiś okular do szerokiego pola przy tej ogniskowej taki dobry okular nie jest tani. Czasem nawet lepiej kupić drugi teleskop do tego np SW 102/500

Taki achromat również będzie wymagał dobrego okularu czytaj droższego.

Jeśli mieszkasz na wsi i masz w miarę dobre niebo to to 10 cali będzie dobrym wyborem. Kiedyś miałem gdzie są 10 potem je sprzedałem po paru innych teleskopach znowu wróciłem do dziesiątki żeby było śmiesznie uzywam go  głownie na balkonie w mieście. Chodź radzę ci najlepiej przed zakupem zobaczyć taką armatę osobiście 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Krystian111111 napisał(a):

Witam wszystkich na starcie.

Chciałbym kupić jakiś pierwszy sprzet. Mieszkam na wsi. Chciałbym teleskop do DS i US. Budżet ok 3000zł. 

Trochę poczytałem forum i doszedłem do wniosku, że Dobson 10'' będzie ok. Ponadto podobno warto dokupić jakiś lepszy okular planetarny, filtr słoneczny i do Jowisza. 

Czy taki zestaw na początek to dobra opcja. Czy może warto jeszcze coś dokupić? A może polecacie coś zupełnie innego. Jestem nowy w tym temacie, dlatego proszę o pomoc.

 

Z grubsza idziesz we właściwym kierunku, ale

- przy założonym budżecie raczej kupiłbym 8"

- do tego okulary 30mm/2", 15mm szeroki i planetarne 5 + 7

- Do mgławic koniecznie filtr UHC oraz CLS 2"

- filtr słoneczny zrobisz sam z folii Baadera.

 

małym druczkiem: mam do sprzedania fabrycznie nowego Morpheusa 31mm/72o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Z grubsza idziesz we właściwym kierunku, ale

- przy założonym budżecie raczej kupiłbym 8"

małym druczkiem: mam do sprzedania fabrycznie nowego Morpheusa 31mm/72o

Myślę, że lepiej od razu kupić większy teleskop, a później  z czasem dokupić jakieś filtry i okulary.

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Smorff84 napisał(a):

A taki jest ?

Miałem na myśli Hyperiona :)

Za dużo Morpheusy ostatnio używam

 

Takiego mam, nie użyty ani razu:

https://deltaoptical.pl/okular-baader-hyperion-asferyczny-31-mm-2-1-25-quot?q=hyperion+31&from=listing

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.