Skocz do zawartości
  • 0

Zmiana sprzętu


PawełED80

Pytanie

Witam 
Mam bardzo wielką prośbę aby ktoś mi doradził w wyborze teleskopu. 
Na chwilę obecną posiadam  ED80, montaż HEQ5 PRO i aparat canon modyfikowany 60D ASIAR PLUS.  Jest to bardzo fajny zestaw ale chciałbym zakupić coś większego o większej średnicy.  Myślałem o NIUTONIE np. 150/750 albo 200/800, ale z tego co wyczytałem to jest trochę z nimi problem jeśli chodzi kolimację i do tego dochodzi jeszcze czyszczenie lustra.
 A może jakiś ED albo APO? Coś z krótką i lekką tubą. 
Co sądzicie o OMEGON Refraktor apochromatyczny Pro APO 110/660 ? 
Nie wiem czy jest wart tych pieniędzy, może ktoś operuje takim sprzętem albo czymś o podobnych parametrach. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pierwsze co przyszło mi do głowy jako nieproblemowy lekki, krótki i do tego zauważalnie większy zasięgiem i szczegółem to właśnie ten Omegon 110mm. Na astrofoto DSów się nie znam, ale wydaje mi się że 110mm szkła ED to już sporo na DSy w szczególności szersze kadry lub większe rozległe obiekty. W wizualu też będzie spora różnica od ED80mm. Owszem Newton 150 czy 200mm sięgnie jeszcze dalej, ale wtedy przesiadasz się z mobilnego setupu na coś naprawdę dużego....ja bym brał tego Omegona 110/660mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wsadzę troszkę kij w mrowisko i inaczej podejdę do sprawy ;)

A może zamiast wydawać kilka tyś na nową tubkę, większy pożytek przyniesie zmiana canona na kamerkę?

Edek80 to całkiem fajna tubka (miałem ją kilka lat, bardzo dobrze wspominam)

Nie wiem czy nie dostaniesz "większego kopa" jak zamienisz lustrzankę na jakąś chłodzoną kamerkę.

Ale jak usilnie chcesz zmienić tubkę to polecam coś z rodziny askarów (w zależności od budżetu) jest bardzo fajna seria FRA odpowienio ogniskowe 400,500,600 - bezobsługowe dobre apo, bez zabawy z flattenerem i tym samym bez zabawy z backfocusem. 

Ja z ed80 przesiadłem się na fra600 - jest świetny!

 

Edytowane przez Maetrik
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

... mam tego Omegona. Jest bardzo poręczny i można powiedzieć że kieszonkowy. Szkło 110mm robi jednak swoją robotę. Nie fotografuję nieba ale tylko obserwuję i po wychłodzeniu jestem bardzo zadowolony obrazem. Na montażu mam powieszonego obok SCT 9.25 i oczywiście są różnice w detalu ale przy uwzględnieniu przejrzystości naszego Polskiego nizinnego nieba Omegon zawsze jest aktywny. Znam tutaj jeszcze jednego użytkownika tego ED i też go zachwala ale może niech sam się wypowie o szczegółach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Maetrik napisał(a):

Wsadzę troszkę kij w mrowisko i inaczej podejdę do sprawy ;)

A może zamiast wydawać kilka tyś na nową tubkę, większy pożytek przyniesie zmiana canona na kamerkę?

Edek80 to całkiem fajna tubka (miałem ją kilka lat, bardzo dobrze wspominam)

Nie wiem czy nie dostaniesz "większego kopa" jak zamienisz lustrzankę na jakąś chłodzoną kamerkę.

Ale jak usilnie chcesz zmienić tubkę to polecam coś z rodziny askarów (w zależności od budżetu) jest bardzo fajna seria FRA odpowienio ogniskowe 400,500,600 - bezobsługowe dobre apo, bez zabawy z flattenerem i tym samym bez zabawy z backfocusem. 

Ja z ed80 przesiadłem się na fra600 - jest świetny!

 

Popieram.

Askar jest super - poczytaj o tym APO. 

Dozbieraj pieniedzy i kup jeszcze Asi 2600 i będziesz w niebie 😉

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Maetrik napisał(a):

Wsadzę troszkę kij w mrowisko i inaczej podejdę do sprawy ;)

A może zamiast wydawać kilka tyś na nową tubkę, większy pożytek przyniesie zmiana canona na kamerkę?

Edek80 to całkiem fajna tubka (miałem ją kilka lat, bardzo dobrze wspominam)

Nie wiem czy nie dostaniesz "większego kopa" jak zamienisz lustrzankę na jakąś chłodzoną kamerkę.

Ale jak usilnie chcesz zmienić tubkę to polecam coś z rodziny askarów (w zależności od budżetu) jest bardzo fajna seria FRA odpowienio ogniskowe 400,500,600 - bezobsługowe dobre apo, bez zabawy z flattenerem i tym samym bez zabawy z backfocusem. 

Ja z ed80 przesiadłem się na fra600 - jest świetny!

 

Jaką kamerkę polecasz? Jaką używasz? 

Co polecasz jeszcze oprócz fra600? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, PawełED80 napisał(a):

Jaką kamerkę polecasz? Jaką używasz? 

Co polecasz jeszcze oprócz fra600? 

Ja tez kiedyś goniłem za ogniskowymi i średnicami ale ostatecznie skończyłem na 81mm/380mm do tego zainwestowałem w kamerę mono ponieważ w moich warunkach kolor słabo by się sprawował. Montaż do tego masz ok. Chyba ze celujesz w planety i małe galaktyki to już trzeba czegoś większego. Ja mam co prawda GT81 ale jak koledzy piszą Askar to fajny teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, benek napisał(a):

Popieram.

Askar jest super - poczytaj o tym APO.

 

Odrobinę zaskakująca jest co prawda aberracja chromatyczna w refraktorze za taką cenę ale przynajmniej jest gratis więc nie ma co narzekać :)

 

 

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, PawełED80 napisał(a):

Jaką kamerkę polecasz? Jaką używasz? 

Co polecasz jeszcze oprócz fra600? 

Askar Fra500, ewentualnie do tego reduktor i masz 350mm. Kamerkę myślę, że od Asi533mc pro w górę.

 

2 godziny temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Odrobinę zaskakująca jest co prawda aberracja chromatyczna w refraktorze za taką cenę ale przynajmniej jest gratis więc nie ma co narzekać :)

 

 

Ja mam FRA500 i nic takiego nie zauważyłem!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dyspersja armosferyczna może? Ale to by było raczej po całosci.

Effect-of-atmospheric-dispersion-on-the-simulated-spots-taking-into-consideration-the-QE_ppm.png.2f66468b86f092321134e15d199ee518.png

https://www.researchgate.net/figure/Effect-of-atmospheric-dispersion-on-the-simulated-spots-taking-into-consideration-the-QE_fig3_337387227

 

Poza tym tak sobie myślę (po kiku kielichach ;) ) , że  ze względu na wielkość dysków Airego zależną od długosci fali, to kolorowe obwódki w bardzo duzych powiększeniach bedą widoczne  zawsze, nawet w lustrze (?). W wizualu tego nie widac, ale na fotkach możliwe że tak.

lateral_chromatism021.png.ab33bbdda7cbbf0550e1c8bdabe98a38.png

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, PawełED80 napisał(a):

A coś tańszego i podobnego

ASI 533  Pro (chłodzona). Chip mniejszy, ale cena dużo niższa, a pozostałe parametry (piksel, studnia potencjału) podobne jak w 2600.

Czy wersja kolor MC czy mono MM, to zależy od tego jak chcesz focić. Ja używam MC i sobie chwalę (przesiadłem się na te kamerkę sporo czasu temu z Canona 500d - widać różnicę, szum maleńki w porównaniu z Canonem, darków można w ogóle nie robić).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 8.04.2023 o 15:26, PawełED80 napisał(a):

Witam 
Mam bardzo wielką prośbę aby ktoś mi doradził w wyborze teleskopu. 
Na chwilę obecną posiadam  ED80, montaż HEQ5 PRO i aparat canon modyfikowany 60D ASIAR PLUS.  Jest to bardzo fajny zestaw ale chciałbym zakupić coś większego o większej średnicy.  Myślałem o NIUTONIE np. 150/750 albo 200/800, ale z tego co wyczytałem to jest trochę z nimi problem jeśli chodzi kolimację i do tego dochodzi jeszcze czyszczenie lustra.
 A może jakiś ED albo APO? Coś z krótką i lekką tubą. 
Co sądzicie o OMEGON Refraktor apochromatyczny Pro APO 110/660 ? 
Nie wiem czy jest wart tych pieniędzy, może ktoś operuje takim sprzętem albo czymś o podobnych parametrach. 
 

Miałem tryplet apo Omegona 90/600 (kupiony przeze mnie nowy w Astroshop) i jest to świetny refraktor. Mimo, że trzy dni po dostarczeniu musiałem mu kolimować soczewki. Jeśli do 110/660 jest dedykowany korektor krzywizny pola, to śmiało można iść w tę stronę.

 

Klasyką gatunku jest również TS 130/900

Albo ASKAR 90/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, tex88 napisał(a):

Asi 183 do fajną skalę. 

Faktycznie... jest jeszcze asi 183.... trochę więcej mpx i prostokątna matryca :) asi 533 pro to 3008x3008 - to mnie w niej denerwowało.
Ceny podobne także jednak bardziej po stronie asi 183mc pro.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam ponownie

Bardzo dziękuje wszystkim za rady, ale kolega z forum wbił mi klina odnośnie zostawienia EDKA a kupna kamerki. Teraz jest kolejny problem jaką kamerkę kupić. Myślałem nad ASI 533 jest fajna ale ma kwadratową matryce. Wolał bym prostokąt, myślałem nad ASI 071, ASI 294 i ASI 1600. Jest tyle różnych że już mam mętlik w głowie. Która z wymienionych kamerek nie będzie wykazywać  amp-glow.

Bardzo proszę o jakieś opinie, może ktoś z was na forum ma którąś z tych kamer albo coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.