Skocz do zawartości

Abell 1656 - gromada galaktyk w Warkoczu Bereniki (doświetlona)


diver

Rekomendowane odpowiedzi

W notce o red. Zbigniewie Przyrowskim, wspomnieni są autorzy rubryki "Niebo nad głową" / "Astronomia dla wszystkich"

https://www.urania.edu.pl/in-memoriam/zbigniew-przyrowski-1921-2008.html

Edytowane przez Andrzej Lach
Za szybko opublikowany post :)
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Andrzej Lach napisał(a):

W notce o red. Zbigniewie Przyrowskim, wspomnieni są autorzy rubryki "Niebo nad głową" / "Astronomia dla wszystkich"

 

Dzięki Andrzej za ten trop. Może kiedyś da mi się znaleźć ten egzemplarza archiwalny, w którym była mowa właśnie o Warkoczu Bereniki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ehhh, mam olbrzymie pudło archiwalnych MT od końca lat 60' ubiegłego wieku, zakopane gdzieś głęboko w jednej z piwnic! Tak samo Fantastyka, EP, EdW i jeszcze kilka innych tytułów. Pocieszam się, że nie wywaliłem, ale nie było już miejsca na trzymanie w chacie (i tak żonka cierpliwie znosi odkurzanie całej ściany książek w jednym z pokoi). :icon_redface:

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suchyy napisał(a):

...ehhh, mam olbrzymie pudło archiwalnych MT od końca lat 60' ubiegłego wieku, zakopane gdzieś głęboko w jednej z piwnic! Tak samo Fantastyka, EP, EdW i jeszcze kilka innych tytułów. Pocieszam się, że nie wywaliłem, ale nie było już miejsca na trzymanie w chacie (i tak żonka cierpliwie znosi odkurzanie całej ściany książek w jednym z pokoi). :icon_redface:

Najstarszy egzemplarz MT (unikat) jaki mi się trafił w domu to ten z lipca 1974r. Pamiętacie, z tyłu jest przedstawiony schemat jedenej z pierwszych polskich rakiet kosmicznych (raczej meteorologicznych) Meteor 2K ?!

Jeden z najtrudniejszych dla mnie działów to był :"Astronomia dla Wszystkich" (to był dopiero komos!) no w ogóle te stricte techniczne tematy, ehm.

Mam masę egzemplarzy MT z ok. poł. lat 80-tych, prawie roczników, chyba powinienem sie jako profan jakoś tego pozbyć, bo sieć zbyt opanowała mój umysł.

Fantastyka, też wtedy to był szał. Dawniej to ludzie prenumerowali elegancki Przekrój, a ja to tylko zbierałem MT, F i magazyny muzyczne.

Edytowane przez Alex 22
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest piękne. Tło jak najbardziej podoba mi się. Jeżeli mógłbym sobie pozwolić na jakiś komentarz, to powiedziałbym, że centra galaktyk są bardzo jasne. Może jakieś detale się tam kryją?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, diver napisał(a):

W latach 70-ych ubiegłego wieku jako mało nastoletni chłopak namiętnie czytywałem "MłodegoTechnika". Była tam stała rubryka poświęcona astronomii. Z wypiekami na twarzy wyobrażałem sobie o czym tam piszą. Pamiętam jak przez mgłę artykuł na temat morza galaktyk w Warkoczu Bereniki. Nie miałem wtedy oczywiście żadnego szkiełka, mogłem sobie co najwyżej pooglądać kiepskiej wtedy jakości zdjęcia i uruchamiać wyobraźnię. Nie pamiętam nawet cholera autora tej rubryki, zapewne któregoś ze znanych popularyzatorów astronomii. Nie mam też niestety żadnego archiwalnego egzemplarza "Młodego Technika". Może też ktoś czytywał, coś więcej pamięta, coś ma? Będę wdzięczny za każdy podrzucony materiał historyczny. Minęło jakieś 48-50 lat. Dziś mam "szkiełko" i zupełnie inną technikę. Teraz mogę zrobić coś, o czym nawet w dzieciństwie nie marzyłem - samodzielnie wykonać obrazek z galaktykami Warkocza Bereniki. Łza się w oku kręci... Wybaczcie ten wspomnieniowy wstęp. Teraz do rzeczy.

 

Poprzednia praca: https://astropolis.pl/topic/83759-coma-galaxy-cluster-abell-1656/#comment-959210  - zbierane w marcu 2022 przy świetle Księżyca i nieco "zakurzonym" niebie. Wydaje mi się, że 4 godziny światła zebranego we względnie dobrych warunkach nadaje temu obrazkowi zupełnie nową jakość. W tej pracy, żeby dać obrazkowi trochę "powietrza", celowo nie obcinałem mocno tła.

 

Co widać w kadrze? 384 galaktyki i 12 gwiazd jaśniejszych niż magV 13.
Dokładniej.
Galaktyki z katalogu NGC/IC: 60 obiektów
Galaktyki z katalogu PGC HYPERLEDA I catalog of galaxies: 323 obiekty
Galaktyki z katalogu Galactic Planetary Nebulae (Kohoutek, 2001): 1 obiekt

 

Setup: iOptron CEM70G, UNC 1000/f5; guider SW Evoguide 50ED 242/50
Zbieranie: APT
ZWO ASI294MC Pro
OSC: 100 x 240 s; gain 120; temp. -10; filtr filtr Baader IRCut Moon&Skyglow; SQM 21,27
ZWO ASI294MM Pro
L: 120 x 120 s; gain 120; temp. -10; filtr Optolong L; SQM 21,27
Skala: 1 "/px
Obróbka: PIX; crop 3700x2775; resize 2000x1500

 

NGC4894_f_2000_1500.thumb.jpg.b095fab2b5a6c811b3a5c2c7a5c767b1.jpg

 

NGC4894_f_grey_Annotated_2000_1500.thumb.jpg.973e7ccadffbf31efeed2babee8a6893.jpg

 

Ale drobnicy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.