Skocz do zawartości
  • 0

B3zimienny

Pytanie

Witam, mam bojowe pytanie, takie jak temat postu.

 

Posiadam aktualnie aż 1200 polskich smoczych monet (PLN) i już od dłuższego czasu poszukuję okularu do mego teleskopu DO-GSO 10", bodajże f5. Wiem że pytania tego typu na różnych forach już często się pojawiały, jednakże im więcej czytam na temat okularów, kto, co i dlaczego poleca jak i również recenzje, tym bardziej nie mam pojęcia jaki okular zakupić. Dotychczas w mych dłoniach witały zwykłe kitowe super plossl od gso: (6, 9, 12, oraz 30)mm. Chciałbym tu również podkreślić iż zamieszkuję malowniczą wieś na Podkarpaciu, gdzie występuje bardzo często pięknie czyste niebo. Po przestudiowaniu wielu forów na temat okularów, przychylam się ku zakupowi BCO 10mm pod planetki oraz ES82 14mm do mgławic i galaktyk, ale jednak nie wiem czy to dobry pomysł.

 

Reasumując wszelkie zawarte przeze mnie powyżej informacje , dochodzę do fundamentalnego wniosku iż tym postem mam zamiar rozstrzygnąć swój problem, jaki okular do obserwacji planet a jaki do obserwacji DS mam zakupić, co polecicie mi skromnemu człowiekowi?

 

 

 

Edytowane przez B3zimienny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

@B3zimienny, serdecznie witamy na Forum !

To co proponujesz na pewno będzie dobrze działać w Twoim teleskopie mniej więcej w każdych warunkach.
Te okulary to klasyki i tu ciężko się pomylić.

Kiedyś możesz dokupić do nich BCO 6 na dobry seeing do planet i coś szerokokątnego w okolicy 20 mm do szerokich pól.

Jak masz ciemne niebo albo będziesz obserwował z wąskimi filtrami, to kiedyś, kiedyś możesz pomyśleć o ogniskowej 30 mm.

Możesz też rozważyć olanie szerokich pól i wtedy Twój budżet wystarczy Ci na CZTERY BCO 6, 10, 18 i 32 mm.
To pozwoliłoby Ci dobrać okular do praktycznie każdego obiektu i każdych warunków za cenę pola ograniczonego do 50*.

Wszystkie te BCO bardzo dobrze działają w f/5, osobiście sprawdzałem.

A kiedyś jak będziesz miał budżet tak z 8 razy większy, możesz pomyśleć o wymianie tych BCO na Pentaxy XW 5, 10, 20 i 30 mm.
Trochę tu żartuję nawiązując to poprzedniego postu, ale tylko trochę, bo taki był mniej więcej scenariusz u mnie.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do planet z taką średnicą zwierciadła i pod wiejskim niebem, możesz celować w duuuże powiększenia, więc okularami planetarnym mogą być w Sky-Watchery serii SWA z dużym odsunięciem źrenicy i rozsądnym polem 58o. Bierz ogniskowe 5mm i 7mm. Do dobsona nie polecałbym ortoskopów o małym polu - wiekszość czasu będzie gonił planety a nie obserwował je.

Do głębokiego nieba - bierz coś szerokiego (70o-82o) oogniskowej około 30 mm (Pentax, W.O., Tele Vue, ES, Baader, Celestron, Meade, APM)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam i dziękuję za odpowiedzi :)!

 

19 godzin temu, Setaarius napisał(a):

Okulary z serii Pentax XW.

@Setaarius Wielskie dzięki za dość mocno interesującą propozycja odnośnie okulary, jednak aktualnie poza moim budżetem :(. Jak pieniążki się znajdą oraz będę miał już jakieś doświadczenia związane z innymi modelami okularów, to skłonie się ku zakupowi tegoż dzieła by go przetestować.

 

19 godzin temu, Mareg napisał(a):

@B3zimienny, serdecznie witamy na Forum !

To co proponujesz na pewno będzie dobrze działać w Twoim teleskopie mniej więcej w każdych warunkach.
Te okulary to klasyki i tu ciężko się pomylić.

Kiedyś możesz dokupić do nich BCO 6 na dobry seeing do planet i coś szerokokątnego w okolicy 20 mm do szerokich pól.

Jak masz ciemne niebo albo będziesz obserwował z wąskimi filtrami, to kiedyś, kiedyś możesz pomyśleć o ogniskowej 30 mm.

Możesz też rozważyć olanie szerokich pól i wtedy Twój budżet wystarczy Ci na CZTERY BCO 6, 10, 18 i 32 mm.
To pozwoliłoby Ci dobrać okular do praktycznie każdego obiektu i każdych warunków za cenę pola ograniczonego do 50*.

Wszystkie te BCO bardzo dobrze działają w f/5, osobiście sprawdzałem.

A kiedyś jak będziesz miał budżet tak z 8 razy większy, możesz pomyśleć o wymianie tych BCO na Pentaxy XW 5, 10, 20 i 30 mm.
Trochę tu żartuję nawiązując to poprzedniego postu, ale tylko trochę, bo taki był mniej więcej scenariusz u mnie.

 

@Mareg  Cześć, ciekawe rzeczy mi proponujesz,  jednak jeżeli chodzi o zakup całej serii BCO, stwierdzam że raczej nie będzie to za dobry pomysł na początek moich przygód z takim sprzętem.

Masz może pomysł jaki konkretnie model tego okularu (20/30)mm zdałby się u mnie?

Jeżeli chodzi o filtry jestem w tym temacie zielony, jedynie co wiem że istnieją.

To prawda BCO posiada te zaskakujące aż 50° pola, szczerze takie ograniczenie pola widzenia przy ogniskowych okularów głównie nastawionych do obserwacji planet, nie przeszkadza mi.

Mam zamiar przetestować jeden okular z małym polem widzenia oraz jeden z dużym polem.

Co do Pentax XW, je w przyszłości sprawdzę, wpierw będę musiał uzbierać polskie złoto (PLN) by móc je kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Marcin_G napisał(a):

Do planet z taką średnicą zwierciadła i pod wiejskim niebem, możesz celować w duuuże powiększenia, więc okularami planetarnym mogą być w Sky-Watchery serii SWA z dużym odsunięciem źrenicy i rozsądnym polem 58o. Bierz ogniskowe 5mm i 7mm. Do dobsona nie polecałbym ortoskopów o małym polu - wiekszość czasu będzie gonił planety a nie obserwował je.

Do głębokiego nieba - bierz coś szerokiego (70o-82o) oogniskowej około 30 mm (Pentax, W.O., Tele Vue, ES, Baader, Celestron, Meade, APM)

 

 

SIema, co do dużych powiększeń mogę zastosować mojego barlowa 2,5x od Celestoronu ( https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-celestron-luminos-2-5x-2-quot ) - ten model, wraz z okularem (8/9/10)mm nawet z tym co proponujesz SW SWA-58, ale nie wiem czy to dobry pomysł, dzięki temu miał bym z jednym okularem dwa różne powiększenia. Odnośnie okularów pod planety z polem widzenia 60° słyszałem o takich modelach: TS HR, TMB oraz Omegon Cronus WA. Nie wiem który z nich jest najlepszy, nigdzie nie widziałem recenzji tego Cronusa, lecz jak pytałem się odnośnie tego cuda w astroshop, dostałem odpowiedź że posiada on niemal identyczną konstrukcję co TS HR. Miałeś może z którymś z tych modeli do czynienia, a jak tak to mógłbyś opisać mi swoje wrażenia na jego temat? (Te pytanie kieruję do każdej osoby czytającą ten post).

Co do obserwacji głębokiego nieba, coraz bardziej skłaniam się do zakupu tego ES82°, jednak że zastanawiam się jeszcze nad Baader Morpheus'em np. (12,5 lub 17,5)mm nie byłby lepszym wyborem, lecz tu jeden taki zjadłby mi naraz cały mój budżet za który chcę kupić okulary do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Morpheus to moja ulubiona seria okularów (mam 4 parki + 4,5 mm "solo") ale nawet 17,5mm ciężko uznać za okular z dużym polem.

Bierz Baadera Hyperiona 31/72o lub konstrukcję 30mm /70o osiągalną jako APM UFF, Altair Astro, SkyRover i inne.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, B3zimienny napisał(a):

@Setaarius Wybacz trochę źle skonstruowałem swoje pytanie (zaraz to zmienię), dokładnie chodzi mi o to jaki konkretny model okularu poleciłbyś mi do obserwacji planet a jaki do obserwacji DS. 

Aaaaa w takiej sytuacji to do DS np. Baader Morpheus 12,5mm na początek, a do planet np. jakieś dobre japońskie Ortho 6mm i 9mm.

Sorry, że oscyluje w takich pułapach cenowych, ale po prostu po tylu latach obserwacji wiem, że długofalowo wraz z doświadczeniem nie warto iść na półśrodki...

12,5mm dlatego że większość DS to maluszki, jeżeli wolisz oglądać duże to odpowiednio coś powyżej 20mm. 

6mm i 9mm dlatego że nie zawsze będą warunki na 6mm

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Morpheus to moja ulubiona seria okularów (mam 4 parki + 4,5 mm "solo") ale nawet 17,5mm ciężko uznać za okular z dużym polem.

Bierz Baadera Hyperiona 31/72o lub konstrukcję 30mm /70o osiągalną jako APM UFF, Altair Astro, SkyRover i inne.

 

Ten baader wydaje się dość ciekawą propozycją, ale czy przypadkiem nie uzyskam nim, zbyt małego powiększenia do obserwacji mniejszych obiektów głębokiego nieba?

 

 

11 minut temu, Setaarius napisał(a):

Aaaaa w takiej sytuacji to do DS np. Baader Morpheus 12,5mm na początek, a do planet np. jakieś dobre japońskie Ortho 6mm i 9mm.

Sorry, że oscyluje w takich pułapach cenowych, ale po prostu po tylu latach obserwacji wiem, że długofalowo wraz z doświadczeniem nie warto iść na półśrodki...

12,5mm dlatego że większość DS to maluszki, jeżeli wolisz oglądać duże to odpowiednio coś powyżej 20mm. 

6mm i 9mm dlatego że nie zawsze będą warunki na 6mm

Właśnie coraz bardziej mnie kusi do tego Morpheus'a :d, byłbym w stanie nawet na niego te 50 zł więcej dopłacić. Jeżeli chodzi o obserwacje przez te japońskie ortho, to jak to wygląda z wygodą podczas obserwacji? Wyczytałem gdzieś że są to świetne okulary do planet, dają ostry jak brzytwa obraz jednak brakuje u nich tego komfortu przy obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To właśnie zależy od osobistych preferencji...mi nigdy żadne Ortho nie sprawiało problemu, nie noszę również okularów, ale niektórym osobom, nie obserwuje się komfortowo i wolą kupić okulary z większym ER i polem. Niestety jeżeli chcesz mieć jakość zbliżoną do dobrego Ortho i porządny komfort obserwacji to wtedy Pentax XW lub Nikon :)

Oczywiście jest wiele innych okularów które można wykorzystać do planet, nie dadzą jakości Pentaxa, Nikona czy porządnych Ortho... poczytaj o Vixen LVW, SLV, NLV, LV. Celestron X-Cel LX, lub dość tanie Baader Classic Ortho.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.