Skocz do zawartości

Saturn 2023


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Moja kolorystyka wynika z tego, że dołożyłem warstwę IR do RGB, przez co finalny obraz jest nieco ostrzejszy i bardziej kontrastowy, ale oczywiście zdaję sobie sprawę, że mieszanie tych warstw przekłamuje przy okazji nieco kolory.

W tym zdjęciu, które wrzuciłem było 100% RGB + 100% IR, ale mam też wersję z 50% IR. Po prostu wrzuciłem tą, która wydawała mi się fajniejsza :)

Różnice w kolorach powstają też, gdy ktoś używa opcji RGB Balance w RegiStaxie a ktoś inny nie używa.

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2023 o 14:32, *Wojtek* napisał(a):

Ciekawe jest to, że ja przedwczoraj też nie mogłem do końca prawidłowo ustawić ADC i dyspersja była mocno widoczna na nagraniu. Pierwszy raz takie coś miałem. Rok temu było ok. Czyżby coś od tego czasu zmieniło się w atmosferze?

Tez długo walczyłem z ADC bo brakowało mi zakresu regulacji. W końcu obróciłem nieco cały korektor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mogę do końca zrozumieć o co chodzi z tymi rozmiarami fotek. Avikuję w ROI 400x400 px, ale po stackowaniu zapisuję wynikowy obraz na dysku w rozmiarze 600x600 px (wolną przestrzeń wypełniam czarnym) i w takim rozmiarze je tutaj wrzucam. Dzięki temu mam zachowane proporcje wszystkich planet. Gdy potem przeglądam kolekcję, to widać o ile większa jest tarcza np. podczas opozycji. Zauważyłem, że gdy na początku zapisywałem obrazy w 200x200 albo 400x400, to potem na niektórych urządzeniach przy otwieraniu były one rozciągane, przez co taki rozciągnięty Saturn w 200x200 był na ekranie większy niż w 600x600. Na PC niektóre przeglądarki grafiki też tak robią.

Więc gdy piszecie, że wrzucacie 100% zdjęcia albo cropa albo zmniejszone do 70% to czy nie powinno się jeszcze podawać w jakim ROI to było avikowane?

Pomijam tutaj fakt stosowania barlowów.

Edytowane przez AviatorL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, AviatorL napisał(a):

A ja nie mogę do końca zrozumieć

ROI nie zmienia wielkości Planety (ani ogniskowej teleskopu) tylko rozmiar rozdzielczości, w której się nagrywa. To kiedy piszę, że zmieniłem wielkość fotki z oryginału na 70%, to po prostu tylko po to, że czasami mniejsza fotka wygląda lepiej, kiedy materiał jest słabej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Rozumiem to. Ale nadal występuje ten efekt, że niektóre urządzenia lub przeglądarki grafiki rozciągają mniejsze obrazy do rozdzielczości natywnej aby wypełnić całe pole. Innymi słowy, Twoja (czy moja, czy kogoś innego) fotka na różnych urządzeniach może wyglądać inaczej. Jeśli wrzucisz ją w mniejszej rozdzielczości (de facto w mniejszym rozmiarze), to może zostać rozciągnięta przez co efekt będzie odwrotny i zamiast wyraźniejszych detali, będzie miała mniej (pikseloza). Dlatego zastanawiam się jak z tym skutecznie walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn z wczoraj, godzina 22_30_26. Niebo czyściutkie, gwiazdy świeciły jak szalone, nawet Jowisz, nisko na horyzontem, jak żarówa 300W, tylko co z tego, jak seeing słaby. Nagrałem z 8 filmików i jeden dał taką jakość, że na siłę można coś pokazać.

 

Ogniskowa 2700 mm 100%,  z korektorem ADC (FireCapture pokazuje) = 3850 mm

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7.12, AutoStakkert 2.6.8, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X9

 

 

Sat_22_30_26_2023_09_15a.jpg

Sat_22_30_26_2023_09_15b.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, *Wojtek* napisał(a):

Niebo czyściutkie, gwiazdy świeciły jak szalone, nawet Jowisz, nisko na horyzontem, jak żarówa 300W, tylko co z tego, jak seeing słaby. Nagrałem z 8 filmików i jeden dał taką jakość, że na siłę można coś pokazać.

 

Widzę, że nie tylko u mnie taka sytuacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.