Skocz do zawartości

Saturn 2023


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Sebastianus napisał(a):

W jakim celu?


Zauważyłem że obraz z filtrem fioletowym jest bardziej szczegóły i pozwala mi zarejestrować najwięcej detali.
Skutecznie też redukuje / niweluje problemy z seeingiem.

Być może nie jest to zauważalne na ostatnim zdjęciu, warunki były raczej kiepskie :) ale dobrze widoczne jest to na zdjęciach które udało mi się zrobić podczas ostatniego weekendu (gdzie warunki były naprawdę fajne).

 

fioletowy.png.c5eee0fd46cef2644d9cacb038888570.pnguvir.png.89ec34998e5d2655857ab6747649bc4e.png

 

Powyższe zdjęcia to stack z AS3! na tych samych parametrach. Moim zdaniem widoczne jest więcej pasów w atmosferze Saturna, przy użyciu filtra fioletowego.
Próbowałem też nagrywać z filtrem IR Pass, ale rezultat wydawał mi się mniej kontrastowy niż z filtrem #47.

  • Lubię 8
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Andrzej Lach napisał(a):


Zauważyłem że obraz z filtrem fioletowym jest bardziej szczegóły i pozwala mi zarejestrować najwięcej detali.
Skutecznie też redukuje / niweluje problemy z seeingiem.

Być może nie jest to zauważalne na ostatnim zdjęciu, warunki były raczej kiepskie :) ale dobrze widoczne jest to na zdjęciach które udało mi się zrobić podczas ostatniego weekendu (gdzie warunki były naprawdę fajne).

 

fioletowy.png.c5eee0fd46cef2644d9cacb038888570.pnguvir.png.89ec34998e5d2655857ab6747649bc4e.png

 

Powyższe zdjęcia to stack z AS3! na tych samych parametrach. Moim zdaniem widoczne jest więcej pasów w atmosferze Saturna, przy użyciu filtra fioletowego.
Próbowałem też nagrywać z filtrem IR Pass, ale rezultat wydawał mi się mniej kontrastowy niż z filtrem #47.

Ciekawa sprawa z tym filtrem  fioletowym #47 na zdjęciu widać  jest przerwę Enckiegio w pierścieniu Saturna a w  pasie  A pierścienia,  widoczna jest struktura  samych pierścieni . .:hiya:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Moment, przecież ten fioletowy filtr przepuszcza też podczerwień gdzieś od 750nm - dlatego np. niezbyt się nadaje do rejestracji chmur na Wenus.

Nawet trochę wcześniej, bo transmisja zaczyna się od 700 nm. Tu moje testy popularnych filtrów planetarnych z 2017 r. z użyciem Star Analysera 100:

Kolorowe filtry planetarne - końcowa wersja.png

W tym przypadku trzeba dołożyć filtr IR Cut, żeby móc robić zdjęcia chmur tylko w fioletowej części widma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne zdjęcie z czwartku. Spróbowałe i raczej nie powtórzę eksperymentu z użyciem Filtra Baader Red 610 Longpass w połączeniu z kamerą ASI 462MC. Za wolno idzie akwizycja.

Generalnie wybrałem po 20% klatek z 5 przejść po 90 sek.  Coraz bardziej skłaniam się ku kamerze mono.

Na dodatek zdarzył się nieoczekiwany problem sprzętowy. Generalnie wqrwiony wstawiłem sprzęt do garażu i po tych kliku minutach skończyłem sesje. Pogoda i seeing  też były takie se. 

 

 

Saturn.png

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebastianus napisał(a):

Red 610 Longpass w połączeniu z kamerą ASI 462MC. Za wolno idzie akwizycja.

Co przez to rozumiesz? Przecież akurat 462 radzi sobie w podczerwieni bardzo dobrze, a ten filtr to końcówka światła widzialnego i podczerwień właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Co przez to rozumiesz? Przecież akurat 462 radzi sobie w podczerwieni bardzo dobrze, a ten filtr to końcówka światła widzialnego i podczerwień właśnie.

 

Chodzi o to , że przy ustawieniu gain na 300 i barlowem 2.5% jest ciemno. Skutkuje to takimi czasami akwizycji, że mam poniżej 20 fps na ROI 640x640. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebastianus napisał(a):

 

Chodzi o to , że przy ustawieniu gain na 300 i barlowem 2.5% jest ciemno. Skutkuje to takimi czasami akwizycji, że mam poniżej 20 fps na ROI 640x640. 

 

fps nagrywania zależy od wielu czynników, nie tylko od czasu ekspozycji. Sam używam ten filtr i z ASI178MM mam czasy w granicach 10-15 ms. Przy ROI 800x600 spokojnie przekraczam 60 fps. Tu już bardziej dysk nie wyrabia więc zapełniam bufor RAM

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.