Skocz do zawartości

Saturn 2023


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

Wasze zdjęcia aż dech zapierają a mi właśnie padła kamerka planetarna.  Mimo to zrobiłem kilka zdjęć telefonem przyłożonym do okularu Telementora. Zgranie obiektywu komórki ze źrenicą okularu to loteria. Z kilkudziesięciu zdjęć widać coś na trzech. W dodatku żadnych parametrów ekspozycji ustawić się nie da więc wyszło co wyszło.

Saturna przyciemniłem bo niestety był prześwietlony a tło podbiłem aby wydobyć księżyce.  Zdjęcie nijak się ma do tego co widać w okularze lunety.

 

 

IMG_9334 a cut.jpg

Edytowane przez Chojrak12
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ZbyszekZ napisał(a):

8.09.2023, Mak180

Super wychodzą Tobie te Saturny z Maka180.  Twoje fotki można podciągnąć estetycznie i Saturn wygląda jeszcze lepiej. Na PW wysłałem Tobie moją propozycję. Nie chciałem tutaj, ponieważ z doświadczenia wiem, że niektóre Osoby tego nie tolerują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, *Wojtek* napisał(a):

Super wychodzą Tobie te Saturny z Maka180.  Twoje fotki można podciągnąć estetycznie i Saturn wygląda jeszcze lepiej. Na PW wysłałem Tobie moją propozycję. Nie chciałem tutaj, ponieważ z doświadczenia wiem, że niektóre Osoby tego nie tolerują.

Dzięki. Trafiłem na seeing 8.5/10. Żeby nie widoczne lekkie chmury( co było widać po gwiazdach) dałbym 9.5/10. Wątpię że to wyjdzie lepiej z Maka. A co do obróbki, to nie jestem zadowolony. Nie mogłem ustawić adc prawidłowo, co widać na pojedyńczym zestackowanym zdjęciu. W registax i gimpie nie mogłem się tego pozbyć, trzeba może pomyśleć nad innym programem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, ZbyszekZ napisał(a):

Dzięki. Trafiłem na seeing 8.5/10. Żeby nie widoczne lekkie chmury( co było widać po gwiazdach) dałbym 9.5/10. Wątpię że to wyjdzie lepiej z Maka. A co do obróbki, to nie jestem zadowolony. Nie mogłem ustawić adc prawidłowo, co widać na pojedyńczym zestackowanym zdjęciu. W registax i gimpie nie mogłem się tego pozbyć, trzeba może pomyśleć nad innym programem. 

Patrząc na zestackowane zdjęcie mi to wygląda nie na ADC ale na szczątkowa aberrację chromatyczną ze względu na jej symetrię środkową. Zdjęcie niesamowite i to zaledwie ze 180mm apertury.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ZbyszekZ napisał(a):

Nie mogłem ustawić adc prawidłowo

Ciekawe jest to, że ja przedwczoraj też nie mogłem do końca prawidłowo ustawić ADC i dyspersja była mocno widoczna na nagraniu. Pierwszy raz takie coś miałem. Rok temu było ok. Czyżby coś od tego czasu zmieniło się w atmosferze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn z wczoraj. Warunki słabe. Nagrałem kilkanaście filmików i tylko jeden nadawał się do jakiejś obróbki i to w dodatku nagrany w Bin2x. Nadal mam problem z dokładnym ustawieniem korektora dyspersji. Niebieskiej poświaty nie jestem w stanie całkiem usunąć. Nawet sprawdzałem czy może będzie lepiej bez korektora, jest o wiele gorzej. Jeżeli chodzi o obserwacje wizualne, to chwilami Saturn wyglądał bardzo ładnie, jednak lepszy seeing pojawiał się tylko na króciutkie chwile.

 

Poniżej fotka 100% Bin2x a ta mniejsza, to pokazuje mniej więcej jakiej wielkości mam Saturna w okularze, przy powiększeniu 270x. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że zastosowanie ADC przed Barlowem, wydłuża ogniskową, więc rzeczywiste powiększenie będzie większe. Ale nie chce mi się wyliczać ile dokładnie. Więc wartość 270x opieram na tym, że Barlow 3x w moim teleskopie daje ogniskową 2700 mm i dzieląc przez ogniskową okularu 10 mm daje to powiększenie 270x.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7.12, AutoStakkert 2.6.8, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X9

Sat_23_14_48_2023_09_10.jpg

Sat_23_14_48_2023_09_10 270x.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj seeing znowu był kiepski. Tylko tym razem udało mi się ustawić ADC. Nie było już niebieskiej barwy na nagraniu. Praktycznie ustawienie korektora takie samo jak wcześniej, kiedy nie mogłem zlikwidować dyspersji. Z tej sytuacji wnioskuję, że powodzenie w ustawieniu ADC, chyba również wynika z warunków atmosferycznych.

 

Poniższa fotka to 70% oryginału.

 

Orion Optics UK VX8, Orion Atlas EQ-G, Celestron X-Cel LX 3x 1,25", ZWO ASI462MC, Astronomik IR-BLOCK, FireCapture v2.7.12, AutoStakkert 2.6.8, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X9

 

Sat_23_23_24_2023_09_11.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2023 o 18:46, bajastro napisał(a):

Saturn z dzisiejszej nocy (10.09.2023) z godz 23:56.

Edge HD8", ZWO ADC, Barlow 2x, flitr Baader UV/IR cut (L), ZWO ASI585MC, 30% z 5k klatek:

 

image.png.7050c1e27a89ce704a2562074b62b838.png

 

Po rozciągnięciu gammy w tle złapały się księżyce, najsłabszy jest Mimas o jasności 13,1 mag wg Sky Safari:

 

2023-09-10-2154_9-CapObj_lapl8_ap101_ksiezyce.png.43584cde95d9898ae92c6b5c5a5f2fff.png

Prawdę mówiąc ta wersja z księżycami najbardziej mi się podoba. Te wszystkie powyciągane kolorki i wyostrzenia z innych zdjęć są nienaturalne. Saturn jest kremowo żóty i taki powinien byc finalnie.

 

Edytowane przez Chojrak12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.