Skocz do zawartości

Saturn 2023


karp_killer

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, ZbyT napisał(a):

 

fps nagrywania zależy od wielu czynników, nie tylko od czasu ekspozycji. Sam używam ten filtr i z ASI178MM mam czasy w granicach 10-15 ms. Przy ROI 800x600 spokojnie przekraczam 60 fps. Tu już bardziej dysk nie wyrabia więc zapełniam bufor RAM

 

pozdrawiam

 

W tym konkretnym przypadku zależy tylko od czasu. Na Jowiszu bez filtra i barlowa zasuwa po 170 fps i nie zgubi ani jednej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sebastianus napisał(a):

Chodzi o to , że przy ustawieniu gain na 300 i barlowem 2.5% jest ciemno. Skutkuje to takimi czasami akwizycji, że mam poniżej 20 fps na ROI 640x640. 

no przy skali 0.11 dla 200mm apertury, to cudów nie będzie. Zdolność rozdzielczą masz minimalnie przy 0.59-0.69, jechanie 6x mniej nie ma żadnego sensu. Zbierz więcej klatek w skali natywnej, typu 100 tysięcy, zestackuj z drizzlem i efekt będzie lepszy niż z tym barlowem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sebastianus napisał(a):

 

Chodzi o to , że przy ustawieniu gain na 300 i barlowem 2.5% jest ciemno. Skutkuje to takimi czasami akwizycji, że mam poniżej 20 fps na ROI 640x640. 

Czyli, inaczej mówiąc, musisz mieć czas pojedynczej klatki na poziomie 50ms? No to słabo faktcznie.

Ale barlow 2,5x to sporo za dużo w takim układzie (tak 1,5x to by było spoko); możesz np. dać jakąś przedłużkę do wyciągu, żeby odsunąć kamerę do tyłu, i przeogniskować lustrem głównym - wtedy ogniskowa Ci się wydłuży i bez barlowa (no wiadomo, nie 2,5x, ale dość znacząco na pewno).

A w ogóle to jakie masz powłoki w tym SCTku? Te starsze Starbright, czy nowsze XLT? Pytam, bo w sumie jak patrzę na wykresy na stronie Celestrona, to w podczerwieni transmisja całego teleskopu dupy nie urywa (np. dla 750nm - bo tu się kończy wykres - Starbright ma transmisję ok. 64%, a Starbright XLT 75%)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 28.09.2023, godzina 22:38 - 23:09.

 

CC 8" + ASI462MC, ogniskowa 3.400 mm

Filtry: #47 (fioletowy) oraz UV/IR cut

PiPP => AS3! => ImPPG => WinJupos => PS


Spróbowałem użyć WinJuposa (3 x 20.000 z UV/IR i 4 x 20.000 z #47), jednak efekt nie pokazuje dużej różnicy w porównaniu do efektów be de-rotacji (przynajmniej na tym materiale) :) 
Do obróbki poszło 20% klatek.

 

saturn-winjupos-denoise-colors.png.1466bab3fa0d351fe182720a72957bc3.png

 

4 godziny temu, Matheo_89 napisał(a):

Kojarzycie, czy ktoś uchwycił Encke'go Makiem 127 na foto?


Na Astrobin jest jeden przykład: https://www.astrobin.com/68yphc/B/?q=Skymax 127

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2023 o 11:21, Andrzej Lach napisał(a):
W dniu 4.10.2023 o 07:14, Matheo_89 napisał(a):

Kojarzycie, czy ktoś uchwycił Encke'go Makiem 127 na foto?


Na Astrobin jest jeden przykład: https://www.astrobin.com/68yphc/B/?q=Skymax 127

Tylko czy to na pewno Encke?

Swego czasu chciałem rozgryźć ten temat i mój zapał ostudziły te tematy:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Saturn z września i października

 

07.09.2023

SCT 8" + ASI 224MC: 

Saturnkolor.png.46eb178c51c590808bbaeed37a7adf68.png

 

 Z barlowem 2x i filtrem baader IR

SaturnIRbarlow2x.png.2f10487d0c63d40b2ba8108cf629c950.png

 

Składane IR + kolor

Saturnbarlow2xkolorIR.png.0fddbd7b10bd4131d05237405b9d8fcc.png

 

2 wersja

Saturnbarlow2xkolorIR2.png.59195d7edf5e5fb02398cceccce60ec8.png

 

W pasmie metanu - (SCT z reduktorem 0,63 x ,  ASI 224MC + Baader methane)

Saturn063CH4.png.c43c610781685724a0913756fd2d4d70.png

 

Saturn063CH4drizzle15.png.383a66d9f0e8f896b960a818be5d1504.png

 

 

28.09.2023

SCT 8" + ASI 224MC:

Saturn.png.b1c64bae90fdd0689128dcfb34e87e07.png

 

drizzle 1,5x

Saturndrizzle15.png.9c905abe8381a7568a07b94a56f932ad.png

 

 

23.10.2023

SCT 8" + Chameleon2

SaturnBW.png.41e0fa81c3727c46209ded2c52be0390.png

 

SaturndrizzleBW.png.8553d6409db657efea2b4c9dd453431b.png

 

I z dorobionym kolorem

Saturnkolor.png.56fae6c79ecf7efd63c1f204e9562a06.png

 

Saturndrizzlekolor.png.36d06170c5e8e8336d220a68b85953da.png

 

 

Edytowane przez Charon_X
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, fornax napisał(a):

Z tych fotek  wynika ,że pierścienice Saturna to lód  metanowy bo inaczej  jak interpretować zdjęcia Saturna w paśmie CH4 .:)

 

Ciekawe.... :)

oficjalnie to ponoc nie sa z lodu wodnego, ani amoniaklanego, ani metanowego

 

"Innym zaskoczeniem była mała ilość wykrytego lodu wodnego przez spektrometr bliskiej podczerwieni i światła widzialnego VIMS w zewnętrznej części pierścienia A. Rejon ten był znany z wysokiego współczynnika odbijania promieni słonecznych, a więc był utożsamiany z posiadaniem dużej ilości niezanieczyszczonego lodu wodnego.

Dane z sondy wykluczyły zawartość lodu amoniakalnego i metanowego w pierścieniach. Nie udało się też wykryć związków organicznych, co jest niespodzianką, bo podczas ostatniego lotu statku między pierścieniem D i atmosferą materiał organiczny został przez instrumenty sondy wychwycony."

 

 

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/najbardziej-szczegolowe-obrazy-pierscieni-saturna

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, JSC napisał(a):

Ciekawe.... :)

oficjalnie to ponoc nie sa z lodu wodnego, ani amoniaklanego, ani metanowego

 

"Innym zaskoczeniem była mała ilość wykrytego lodu wodnego przez spektrometr bliskiej podczerwieni i światła widzialnego VIMS w zewnętrznej części pierścienia A. Rejon ten był znany z wysokiego współczynnika odbijania promieni słonecznych, a więc był utożsamiany z posiadaniem dużej ilości niezanieczyszczonego lodu wodnego.

Dane z sondy wykluczyły zawartość lodu amoniakalnego i metanowego w pierścieniach. Nie udało się też wykryć związków organicznych, co jest niespodzianką, bo podczas ostatniego lotu statku między pierścieniem D i atmosferą materiał organiczny został przez instrumenty sondy wychwycony."

 

 

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/najbardziej-szczegolowe-obrazy-pierscieni-saturna

Dziwna bardzo sprawa z tymi pierścieniami Saturna  i materiału  z czego są utworzone .:icon_rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fornax napisał(a):

Z tych fotek  wynika ,że pierścienice Saturna to lód  metanowy bo inaczej  jak interpretować zdjęcia Saturna w paśmie CH4

Inna interpretacja byłaby taka że to Saturn pochłania światło w paśmie metanu, bo metan jest w jego atmosferze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, stratoglider napisał(a):

Inna interpretacja byłaby taka że to Saturn pochłania światło w paśmie metanu, bo metan jest w jego atmosferze.

Foto było zrobione przez @Charon_X i  filtr metanowy, atmosfera Saturna  nie świeci  ale pierścienie świecą w paśmie metanu CH4 i to jest pytanie  dlaczego świecą  w CH4 .:icon_question:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, fornax napisał(a):

Foto było zrobione przez @Charon_X i  filtr metanowy, atmosfera Saturna  nie świeci  ale pierścienie świecą w paśmie metanu CH4 i to jest pytanie  dlaczego świecą  w CH4 .:icon_question:

Planeta i pierścienie nie "świecą" (w sensie - własnym światłem), tylko odbijają światło Słońca. Ta długość fali, którą przepuszcza filtr metanowy, jest akurat pochłaniana przez... no metan właśnie - więc skoro Saturn jest ciemny, to znaczy, że w jego atmosferze tenże metan jest (i to by się zgadzało), a pierścienie są w tym paśmie jasne, bo metanu w nich nie ma najwyraźniej i odbijają dużo światła w tym zakresie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fornax napisał(a):

ale pierścienie świecą w paśmie metanu CH4 i to jest pytanie  dlaczego świecą  w CH4 .:icon_question:

 

Co świeci w paśmie metanu?

- jeśli jest zimne, to wszystko oprócz metanu, bo świeci światłem odbitym od słońca.

- jeśli jest gorące, to tylko metan, bo świeci światłem własnym 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Planeta i pierścienie nie "świecą" (w sensie - własnym światłem), tylko odbijają światło Słońca. Ta długość fali, którą przepuszcza filtr metanowy, jest akurat pochłaniana przez... no metan właśnie - więc skoro Saturn jest ciemny, to znaczy, że w jego atmosferze tenże metan jest (i to by się zgadzało), a pierścienie są w tym paśmie jasne, bo metanu w nich nie ma najwyraźniej i odbijają dużo światła w tym zakresie.

 

28 minut temu, stratoglider napisał(a):

 

Co świeci w paśmie metanu?

- jeśli jest zimne, to wszystko oprócz metanu, bo świeci światłem odbitym od słońca.

- jeśli jest gorące, to tylko metan, bo świeci światłem własnym 🙂

To by się zgadzało to co widać ale ciekaw jestem jak wygląda tarcza Słońca w pasmie metanu CH4 i trzeba poprosić @Charon_X o taka fotkę bo ja nie mam filtra CH4.Ostatecznie zdjęcie spektroskopowe  pierścieni powinno wyjaśnić całą sprawę  co tam świeci.

Edytowane przez fornax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Krzysztof z Bagien, im więcej metanu tym ciemniej: https://rk.edu.pl/pl/fotografowanie-planet-w-pasmie-metanu/ . Na Słońcu spektakularnych efektów nie ma, bardziej już UV - daje wyraźniejsze pochodnie i obraz bardziej zbliżony do linii CaK. Tutaj robiłem porównanie:

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.