Skocz do zawartości

C/2023 E1 (ATLAS)


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy raz w kometę C/2023 E1 wycelowałem jakieś dwa tygodnie temu. Wtedy z ledwością udało się ją wyzerkać. Wczoraj w nocy ponownie udało się na nią skierować teleskop. Tym razem widoczna bez problemu, jako dosyć duża (d: 3'), bez wyraźnej centralnej kondensacji (DC: 2) czy też warkocza. Jej jasność oceniłem na 11.1 mag. 

Korzystając z okazji, podjąłem również próbę obserwacji komety 237P/LINEAR, która z jasnością około 12.5 mag, obecnie jest widoczna nad ranem w Orle. Kometę udało się wyzerkać, natomiast jak na moje lustro, jest jeszcze odrobinę zbyt słaba.

Pogodnego nieba!

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ErykB napisał(a):

Pierwszy raz w kometę C/2023 E1 wycelowałem jakieś dwa tygodnie temu. Wtedy z ledwością udało się ją wyzerkać. Wczoraj w nocy ponownie udało się na nią skierować teleskop. Tym razem widoczna bez problemu, jako dosyć duża (d: 3'), bez wyraźnej centralnej kondensacji (DC: 2) czy też warkocza. Jej jasność oceniłem na 11.1 mag. 

Korzystając z okazji, podjąłem również próbę obserwacji komety 237P/LINEAR, która z jasnością około 12.5 mag, obecnie jest widoczna nad ranem w Orle. Kometę udało się wyzerkać, natomiast jak na moje lustro, jest jeszcze odrobinę zbyt słaba.

Pogodnego nieba!

 

Czym obserwujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometę obserwowałem 29.06 tuż przed północą, oceniłem jej jasność na 9,6 mag, średnica=3,2', a DC=3,5, które ciut się poprawiło w ostatnim tygodniu.

2023 E1 wczoraj minęła peryhelium i będzie się oddalać od Słońca, ale jeszcze trochę pojaśnieje, bo najbliżej Ziemi przeleci 18 sierpnia

Jutro pełnia, a później Księżyc będzie podążał nisko nad horyzontem, więc warto będzie na nią polować.

Przez wakacje będzie podążać od Małej Niedźwiedzicy, przez Cefeusza, Łabędzia do Pegaza, więc całą noc będzie wysoko nad horyzontem :brawo:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zachęcony powyższym zdjęciem postanowiłem i ja zaobserwować ją fotograficznie - niestety tylko z Krakowa.

Nie widziałem jej wizualnie - nie było szans, ale na 10 sekundowych klatkach dało się ją wyłuskać. 

WO Zenithstar 70, TV 0.8x, Nikon D5300, NexStar GoTo, 29x10s., ISO 3200.

Montaż znalazł pobliską galaktykę NGC 7137, co ułatwiło potem znalezienie komety. 

C_2023_E1_ATLAS_NGC_7137_2023_08_24_29x10s_ISO_3200b_2.jpg

 

C_2023_E1_ATLAS_NGC_7137_2023_08_24_29x10s_ISO_3200_siatkab.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kometa oddala się już od Ziemi stąd jej jasność z dnia na dzień słabnie. W swoim pozornym ruchu po niebie szybko wędruje na południową półkulę nieba. Aktualnie znajduje się w południowej części gwiazdozbioru Wodnika.

Kompozycja poglądowa 11x2min., FSQ106ED, Nikon810A.

 

E1_DBE_crop_ABE.thumb.jpg.208d69a36245bc2c2c7676cad107f8e7.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.