Skocz do zawartości

EQ8 kontra CQ350.... różnice...


Kriss2022

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Alien napisał(a):

Też jestem ciekaw czy ktoś ma ?

Mnie ciekawie temat bo się zastabaina na dsolidnyn montazem.o ile eq8 jest dużo cięższy i dużo większą ładowność ma Z to CQ350 jest mniejszy i bardziej mobilny. Ale dl a nei waga nie gra roli, do 100kg mogę dziwgac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas też pytałem na tym forum o montaż CQ 350 ale była cisza,tz. że chyba nikt w Polsce go nie ma. Łukasz na sąsiednim forum zrobił jego opis, miał go na teście ale krótko nie było za bardzo pogody. Sam miałem ochotę na ten montaż celem zwiększenia nośności ale za mało danych aby na niego się decydować może lepszym wyborem byłby optron 70 ale jego niema w sklepie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie raczej na szybko to i odpowiem na szybko.

 

Nie wiadomo.

 

Problemem SW nie jest (był?) jakiś ogólny design konstrukcji, który w EQ8 mógłby być lepszy, a w pierwszej kolejności przeniesienie napędu które kulało w początkowych wersjach i nie radziło sobie z tym, co występuje w każdym tego typu montażu tj. między innymi dużej jajowatości ślimacznicy i tworzyło problemy z backlashem oraz poprawnym zazębieniem.

Jak wygląda napęd w CQ350? No właśnie nie wiadomo, ciężko gdybać. Jeśli miałbym kupować nowy montaż to założyłym, że iOptron ma lepsze - bo miał lepsze już lata temu w iEQ45.

 

EQ8 było rozwijane i kolejne wersje są obiektywnie lepsze od poprzednich. Ale w ramach obrony to nawet problemy klasycznego EQ8 mimo, że nie przystoją tej klasie/cenie montażu - to są do opanowania i finalnie montaż prowadzi jak poniżej. Guiduje się praktycznie tylko duże i powtarzalne PE - przynajmniej mojego egzemplarza. Ja nie szukam problemów w nieguidowanych ujęciach, więc tego nie rozwiązuje.

Nie polecałbym tylko tego zakupu osobom, które nie lubią grzebać, bo może okazać się to konieczne.

 

image.thumb.png.7027f944b23e410a2eb3d468167dc1da.png

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Renioo napisał(a):

iOptron ma lepsze - bo miał lepsze już lata temu w iEQ45.

Wlasnie naczytałem się opini na zachodzir i Ioptrony omijam. 

 

Na forach zagranicznych skywatcher ma dobre opinie, tak jak EQ8 tak i CQ350. Oba są w podobne cenie ale różnice w ładowności są. 

11 godzin temu, Antoni napisał(a):

chyba nikt w Polsce go nie ma

Jak mają AP to i te tańsze mają tko mało ktoś się wychyla z konkrentym sprzętem (tak mi napisał kkedys dobry  Kolega stąd) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem recenzje tego montażu tutaj https://deltaoptical.pl/blog/sky-watcher-cq350-pro-moc-pod-kontrola

, wieszanie małych teleskopów SCT 8 czy APO 100  o niskiej wadze nie pokaże jakie ma możliwości ten  montaż  bo i prowadzenie będzie super .Dlaczego nikt nie założył Newtona 12 cali i nie pokazał fotek i możliwości   cq350 przy tak dużym obciążeniu.Bo dopiero wyjdzie co ten montaż tak naprawdę  potrafi.:smokin:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, apolkowski napisał(a):

Tu jest sporo o CQ350.

 

https://www.cloudynights.com/topic/862983-skywatcher-cq350-owners/page-6?hl=%2Bcq350#entry12776718

 

Jak się okazuje bywają i kiepskie egzemplarze.

Przeraża mnie ta losowosc montaży. Jeden dobry drugu złom. Niby cena spora a takie  cuda. 

 

 

Jeśli błąd prowadzenia jest na pograniczy 0,5c to ja jadę na neq6 pro później 0,6 z obciążeniem 15kg. Kusi mnie powieszenie  coś koło 12" stąd moje pytania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zdania. Ani jednego ani drugiego nie miałem w ręce (jeszcze). To są w ogóle dwa różne typy napędów, z opinii użytkowników wynika, że powieszenie kilku tub naraz na P75 nie jest żadnym problemem, a 12" newton przy całkiem mocnych porywach wiatru prowadzi się jak skała. W porównaniu do EQ6 i 8" newtona jest to przepaść. Producent P75 to manufaktura, z wszelkimi tego zaletami i wadami, choć w porównaniu do chińszczyzny, raczej mają same zalety. No i korzystają z onstepa, co mi bardzo odpowiada, a w razie czego można dokupić enkodery w formie kitu i samemu zamontować. Montaże najlepiej kupić bezpośrednio od nich.

W kwestii rozmiarów - na grupie dyskusyjnej jest opublikowana dokumentacja techniczna oraz model 3D jakby ktoś sobie chciał zasymulować oraz pomierzyć.

Dla mnie EQ8 jest skreślony przez nierozwiązane problemy z napędem, które za tę kasę powinny zostać dawno naprawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż cierny ma dużo zalet w stosunku do klasycznych przekładni i sam osobiście polowałem na Gemini G53f, fakt montaże te są dość duże i raczej nie wpadają w kategorie przenośnych. Nie znaczy, że nie da się ich przenieść, ale nie jest to zwyczajnie poręczne.

 

Ale mają małe PE i praktycznie zerowy backlash :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Alien napisał(a):

Ja Cie.. Nawet prowadzenie nie potrzebne. Ciekawe co to za cudo.... I cena też cudowna 

Edytowane przez Kriss2022
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Alien napisał(a):

Spory wybór, ale mam czas to poczekam i może sam sie skuszę na któryś :) 

Wybor spory. Trzeba się grubo zastanowić . Kiedyś mierzyłem w mount ap 1200gto.... Ale zrezygnowałem 

Edytowane przez Kriss2022
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.