Skocz do zawartości

Jaka kamerka planetarna mono ?


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zacząłem zastanawiać się, czy moja kamerka Chameleon 2 nie jest już troszkę przestarzała i czy nie czas wziąć coś nowszego i lepszego. Dobrze, aby miała większą rozdzielczosć, mniejszy pixel i większe pole widzenia. Z tego patrzyłem to raczje byłoby to ASI 178 MM lub ASI 290 MM chyba, że jest coś lepszego w granicach 2000 zł. Jest jeszcze ASI 183MM, ale tu już za wysoka cena jak dla mnie. Kamerka miałaby być do planet, Słońca i Księżyca  i dobrze sprawować się w wąskich pasmach typu UV na Wenus, metan na planetach gazowych, linia h-alpha i CaK na Słońcu. Dodatkowo może jakieś lucky imaging, może gwiazdy zmienne w przyszłości. Generalnie kamerka ma dawać większy obraz (mniejszy pixel) i miała większe pole widzenia niż Chameleon 2. Czy któraś z tych kamerek złapie całe Słońce/ Księżyc z ogniskową 714 mm ? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Charon_X napisał(a):

To Asi 290 wypada blado przy 178

290 ma sensor i elektronikę nowszej generacji i lepszą czułość, a różnica między 2,4µm a 2,9µm nie jest jakaś zatrważająca moim zdaniem i niepotrzebnie się spinasz, żeby piksel był jak najmniejszy; na korzyść 178 przemawia nieco większa matryca - przy czym i tak żadna z nich całego Słońca/Księżyca z taką ogniskową nie obejmie. Tutaj możesz sobie sprawdzić:

https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, teraz większy ból głowy. W sumie to ASI 183mm ma wszystko, tylko ta cena 😒. Patrzyłem sobie inne kamery - ASI 174 ma duze pole, ale duży pixel i wysoką cenę, ASI 1600 średni pixel, ogromne pole i ogromna cena. ASI 178 trochę małe pole, chociaz dużo większe niż moje CHameleon2 i ASI 224MC, 2 sklejki by trzeba było na Słońce i Księżyc. 290 ma najmniejsze pole i nie najmniejszy pixel, nie wiem co miałaby dawać w zamian. Na moją obecną chwilę byłoby brać ASI 178, albo zabić węża w kieszeni i brać ASI 183mm. Ale 4k to jakoś jak dla mnie za dużo na kamerę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do Ha większość matryc (zanim pojawił się Player One). 

Asi 178 generuje PRNU. ASI183 to koszmar, zarówno mono jak i osc:

 

1. https://www.cloudynights.com/topic/700403-pattern-noise-with-asi178mm-non-cooled-with-h-alpha-imaging/

2. https://stargazerslounge.com/topic/372738-asi-178mm-and-asi-183mm-fixed-pattern-noise/

3. Moje zdjęcie z asi183 mono pro, DRAMAT

 

image.thumb.png.90af7f6b8be084a7a38b1ddff691ffd4.png

 

Zresztą samo ZWO ostrzega przed kupnem tej matrycy do Słońca w Ha: https://astronomy-imaging-camera.com/product/asi183mm-pro-mono/

 

image.png.550da091914d1c72ce0de3bac49c62ae.png

 

 

 

 

dla porównania ten sam teleskop, ASI290 mono, moja fota:

 

 

 

image.thumb.png.f46a3972b8d6f2fd3279c0486ddd8038.png

 

 

 

 

 

Ja wtedy przesiadłem się z ASI290 na ASI174. Zbierałem całą tarczę na raz. Sporo większy piksel, ale można robić drizzle x2 (i ewentualnie 50% w dół) i detal jest nadal bardzo ładny. Oczywiście przy letnim Słońcu to ciężko, ale jesienią i wiosną klatki są pięknej jakości.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdzam, ASI183mm nie za bardzo nadaje się do h-alpha. Tutaj ASI432 jest obecnie na topie. W WL ASI183 jest ok i generalnie to bardzo fajna kamera, na planetach z ograniczonym ROI dająca 166FPS (albo 133? chyba jednak 166).

ASI178 to staroć z małym sensorem i raczej bym szedł w coś lepszego...

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chameleon2 mi łapie całą tarczę w h-alpha, bo Lunt to tylko 350mm ogniskowej. Małe APO 60/360 gdzie nagrywam WL i CaK też łapię całą tarczę, ale apertura jest mała. Więc fajnie byłoby łapać całą tarczę WL i CaK w większym refraktorze ED 102/714 (Chameleon łapie gdzieś ok 1/4). ASI 432 ma ogromny pixel z tego co widzę. W komentarzach wszyscy skupili się na Słońcu w h-alpha, a są jeszcze planety. Z ASI 432 będę miał planetę prawie 3x mniejszą niż w ASI 224 MC. W ASI 178 będzie o połowę większa niż w 224, to w SCTku 8" bawet bez barlowa będzie już przyzwocie. Nie wiem jak nagrywanie w wąskich pasmach - Wenus w UV i Jowisz/ Saturn w Metanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo wybierz co dla Ciebie najbardziej się liczy i kamerę dobierz pod to. Godząc się, że w pozostałych zastosowaniach ta kamera będzie ustępować innym.
Lub  pogódź się z myślą, że jedna kamera to za mało do tylu różnych działań. 
Ja już dawno się pogodziłem, że do Słońca w h-alpha potrzebuję innej kamery i do foto Księżyca czy planet innej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do tematu - jak nie można kamery uniwersalnej, to jednak bardziej kamera byłaby do planet, więc duży pixel i działanie w wąskich pasmach (podczerwień, UV, metan). W zasadzie nie wiem dlaczego temat rozwinął się do całej tarczy Słońca w h-alpha, jak nie trzeba dużego pola do ogniskowej 350mm Lunta, a większy Lunt mi póki co nie grozi, ew. przeróbka, ale wtedy tak czy siak będą to fragmenty tarczy. Całą tarczę w refraktorze 102/714mm dotyczyło bardziej Słońca WL, Słońca w CaK i Księżyca. Ale to nie jest konieczne. Wracamy więc do ASI 178mm i ASI 290mm. Koszt podobny. ASI 290mm ma znacznie mniejsze pole i trochę mniejszy pixel od 178, w czym góruje ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Charon_X napisał(a):

kamera byłaby do planet, więc duży pixel

Raczej mały piksel - będzie prościej uzyskać dużą skalę obrazu.

 

4 minuty temu, Charon_X napisał(a):

ASI 290mm ma znacznie mniejsze pole i trochę mniejszy pixel od 178, w czym góruje ?

290 ma trochę większe piksele niż 178 (2,9µm vs 2,4µm), ale tym bym się specjalnie nie przejmował. Zaletą 290 jest nowsza matryca z HCG, co się przekłada na nieco mniejszy szum przy zachowaniu pełnej dynamiki z większym gainem (ale to nie są jakieś drastyczne różnice); 290 jest też wyraźnie szybsza od 178 (wg producenta 737,5fps vs 479,7fps przy ośmiu bitach i ROI 320x240), a przy planetach przeważnie im szybciej tym lepiej.

 

Jeszcze fajna jest 462MM - rozmiar matrycy i piksela takie jak 290, troszkę wolniejsza od 290, ale ma wyższą sprawność kwantową i, przede wszystkim, najlepszą chyba czułość w podczerwieni (czyli np. w paśmie metanu). Ale już niedostępna jak widzę, przynajmniej w Teleskopach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2023 o 19:07, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Raczej mały piksel - będzie prościej uzyskać dużą skalę obrazu.

 

290 ma trochę większe piksele niż 178 (2,9µm vs 2,4µm), ale tym bym się specjalnie nie przejmował. Zaletą 290 jest nowsza matryca z HCG, co się przekłada na nieco mniejszy szum przy zachowaniu pełnej dynamiki z większym gainem (ale to nie są jakieś drastyczne różnice); 290 jest też wyraźnie szybsza od 178 (wg producenta 737,5fps vs 479,7fps przy ośmiu bitach i ROI 320x240), a przy planetach przeważnie im szybciej tym lepiej.

 

Jeszcze fajna jest 462MM - rozmiar matrycy i piksela takie jak 290, troszkę wolniejsza od 290, ale ma wyższą sprawność kwantową i, przede wszystkim, najlepszą chyba czułość w podczerwieni (czyli np. w paśmie metanu). Ale już niedostępna jak widzę, przynajmniej w Teleskopach.

 

ASI 290 ma jednak dramatycznie małe pole widzenia, sprawdziłem w tym symulatorze to tarcza Słońca wchodzi na styk w Luncie 50 , a więc gorzej niż w moich ASI 224MC i PGR Chameleon2. A musi być jakiś zapas, żeby się protuberancje złapały, poza tym zawsze jest lekki dryf. Szerokość to ok, ale wysokość to by się przydało te 200-300 pixeli więcej. W APO 60/360 już tarczę zetnie.

Patrzyłem 462 jest też kolorowa, ale również niedostępna u nas w obu sklepach.  A tak wczoraj zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej wymienić sobie kamerę kolorową ASI224MC na 462MC - kolorowych planetarnych jest widzę sporo, moze jakaś inna. A kamerę mono wtedy celować z większym polem widzenia i większym pixelem (np te ASI 174mm) - która byłaby głównie do Słońca i Księżyca.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.