Skocz do zawartości

ATM 355/1720


Woj2007

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.07.2023 o 16:14, dobrychemik napisał(a):

Kolorystyka obudowy podejrzanie zbieżna z kolorem stolarki w domu. Nie brakuje Ci teraz drzwi? :flirt:

 

Piękna robota!

Dzięki :)

To ta sama bejca (dąb rustykalny), której kiedyś użyłem do drzwi, stąd podobieństwo :)). A że bardzo mi się spodobał kolor, to i poszedł na stolarkę teleskopu :)

Edytowane przez Woj2007
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ze względu na liczne pytania na pw, podsyłam garść informacji i dodatkowe zdjęcia:

https://drive.google.com/drive/folders/1-0zV-Sa3wCFaotcct900hBakKm1K2JVO

 

1. Zamontowane lusterko wtórne to Antares Optics 78mm (krótsza oś). Cło wyliczone przez WER Zabrze bolało :D ;

 

2. Wykroje sklejki zamawiałem w firmie wycinającej sklejki laserem. Max możliwa do wyciecia grubość sklejki to 10mm, max obszar roboczy maszyny CNC to 70x40 cm, więc pierścienie/ okregi i płozy mające ponad te wymiary sklejałem i skręcałem bądź z połówek na krzyż, bądź łączyłem dwie bliźniacze kopie ze sobą by dały 20mm grubości. Nie wpłynęło to na sztywność IMHO;

 

3. Mocowania rurek znalazłem w niemieckim sklepie muzycznym, są rewelacyjne:

https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Global-Truss-Trussaufnehmer-f-F-14-BLACK-f-20mm-Rohr-max-10kg/art-LIG0008350-000 ;

 

4. Co do struktury inspirowałem się blogiem Roela z Holandii:

http://www.roelblog.nl/category/zelfbouw/

 

5. Nakrętki radełkowane są przykrecone do węższych rurek alu 15mm i wklejone na styk do rusztowań. 

 

6. Obrotnica/ podstawa osadzona jest na łożysku wałeczkowym GSO. W poprzednim projekcie oparłem na okręgu z teflonu, trochę więcej stawiał oporu przy obrotach AZ.

 

7. Płozy zostały podklejone taśmą teflonową 20mm i zabezpieczone blokadami przed opadaniem poniżej linii horyzontu.

 

7. Co bym zmienił w przyszłości? Wyciął elementy struktury samodzielnie z twardszego drewna, zrobił płozy o większym promieniu (obecne - celowo zrobione jako bardziej kompaktowe aby całość po złożeniu zamknęła się w sześcianie - wymuszają dołożenie przeciwwag z tyłu skrzynki celi). Poza tym? Jest super! Działa, sunie płynnie, daje piękne obrazy 😁

Edytowane przez Woj2007
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
39 minut temu, anatol napisał(a):

Najfajniejsze są okucia narożników skrzyń, skąd je wytrzasnąłeś ? To mi wygląda na późne Rokokoko. 😉 

Dzięki:)

Rokokoko znalezione na amazonie:

https://www.amazon.pl/FUXXER®-antyczne-narożniki-metalowe-pasujących/dp/B074SVC7MQ/ref=mp_s_a_1_1?keywords=Fuxxer&qid=1692049310&sr=8-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świadczy o podejściu do projektu - nawet taki drobiazg jak okucie narożnika jest dopracowany. Przyjemnie jest nie tylko patrzeć przez ten teleskop ale też na niego. 

Jedno co mi się nie podoba - jeśli mogę się przyczepić, choć to kwestia gustu raczej (a jak wiadomo "de gustibus non est disputandum"), to sposób malowania/lakierowania drewnianych elementow, ten brąz jest taki smutny, taki "peerelowski". Nie wiem czy nie lepiej byłoby pomalować sklejkę farbą na jakiś konkretny kolor albo użyć jaśniejszego lakieru. Ja jak lakierowalem dobsona (zdj) do mojego newtona 10" to starałem się użyć takiego lakieru żeby naturalny, jasny, wesoły 🙂 kolor sklejki był zachowany. Ale to oczywiście kwestia gustu a to jakiego koloru jest teleskop nie ma żadnego wpływu na obserwacje (choć mogę się mylić, bywa że kolor tuby a zwłaszcza napis na niej magicznie podkręca seeing na najwyższe poziomy) 

 

20230815_112008.jpg

Edytowane przez anatol
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa :)

 

Chyba się zainspiruję Twoją konstrukcją coby odchudzić mniejszy teleskop ;)

 

Co do koloru - pewnie de gustibus... . Mam już jeden jasny i wesoły ATM, ten celowo zrobiłem "na antyka" :) w rzeczywistości nie wygląda na boazerię z Arłamowa 🤣. W planach były jeszcze mosiężne rurki i antyczne śruby, ale może kiedyś. Chciałem zdążyć na sezon letni. I faktycznie Ameryka Północna, Mgławica Łabędzia, M94, M106, M51, M27, M57, M 81 & 82 pod ciemnym niebem spowodowały opad szczęki. 

Po zeszłotygodniowych testach w Górach Sowich teleskop przeszedł formalny odbiór. Do poprawki - muszę zmniejszyć  wysokość głowy aby nie trzeba było dołączać przeciwwag, a w tym celu zrobić krótsze  zamocowanie wtórnego. 

 

"I to drzemie w ATM-ie, ze człowiek poruszy Ziemię, aby z konstrukcji zdjąć zbędne brzemię :)

Edytowane przez Woj2007
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Woj2007 napisał(a):

"I to drzemie w ATM-ie, ze człowiek poruszy Ziemię, aby z konstrukcji zdjąć zbędne brzemię :)

  

Święte słowa, też walczę z nadmiarowymi kilogramami (nie tylko u moich teleskopów 😉 ) - mój newton 10" będzie przechodzić już trzecią kurację odchudzającą, mam nadzieję, że uda się zejść jeszcze pięć kilogramów bez utraty sztywności tuby. 

 

Kurcze pod takim niebem jak w Górach Sowich teleskop musi pokazywać mega widoki, pozytywnie zazdraszczam. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TUR napisał(a):

W lipcu byłem na Wielkiej Sowie. Zachwyciło mnie schronisko Orzeł. Wydaje się, że to świetna baza na obserwacje z widokiem na południe.  Gdzie obserwowałeś ?

 

Trochę niżej, w Rzeczce, przy szlaku rowerowym na Osówkę. Fakt, ciemne niebo. Miałem dobry widok na południe i zachód. Góra trochę zasłaniała horyzont, więc Laguny nie dało rady zobaczyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.