Skocz do zawartości

Materiał na astro budkę


mcbarlo

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio czytam wszystkie informacje na temat astro budek i zastanawiam się dlaczego praktycznie każdy buduje je z drewna? Czy to jest podyktowane kwestiami ekonomicznymi czy technicznymi?

 

Czy są jakieś przeciwskazania aby wykonać taką konstrukcję np. z płyty warstwowej? Wydaje mi się ona fajnym materiałem - jest lekka, wytrzymała na warunki atmosferyczne i dobrze izoluje. Choć to ostatnie nie wiem czy jest bardziej wadą czy zaletą? Jeśli to wada to możne otynkowana blacha jak na garaże żeby ładnie wyglądała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz taki budynek gospodarczy z tynkowanej blachy. Z zewnątrz nie do odróżnienia od murowanego. :) Przyjechał gotowy, więc samego procesu tynkowania nie widziałem.

 

Po doświadczeniach z drewnianym tarasem oraz elementami elewacji na domu jestem nieco sceptycznie nastawiony do trwałości tego materiału. Egzotyczne drewno już raczej nie spełni kryterium taniości. Dlatego też pomyślałem o innych materiałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, mcbarlo said:

Ostatnio czytam wszystkie informacje na temat astro budek i zastanawiam się dlaczego praktycznie każdy buduje je z drewna? Czy to jest podyktowane kwestiami ekonomicznymi czy technicznymi?

 

Czy są jakieś przeciwskazania aby wykonać taką konstrukcję np. z płyty warstwowej? Wydaje mi się ona fajnym materiałem - jest lekka, wytrzymała na warunki atmosferyczne i dobrze izoluje. Choć to ostatnie nie wiem czy jest bardziej wadą czy zaletą? Jeśli to wada to możne otynkowana blacha jak na garaże żeby ładnie wyglądała?

Ja zbudowałem swoją budkę z drzewa bo:

1. mam dom drewniany i chciałem, żeby stylem budka wyglądała bardzo podobnie. Cała konstrukcja z desek drewnianych 45mm, łączonych na zamek

2. lubię drzewo, jest łatwe w obróbce i czyste

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 godziny temu, tomekL napisał(a):

Ja zbudowałem swoją budkę z drzewa bo:

1. mam dom drewniany i chciałem, żeby stylem budka wyglądała bardzo podobnie. Cała konstrukcja z desek drewnianych 45mm, łączonych na zamek

2. lubię drzewo, jest łatwe w obróbce i czyste

 

Jak długi stoi Twoja konstrukcja? Czy miałeś jakieś problemy z wilgocią szczególnie przy fundamencie?

 

Tutaj są fajne wnioski po wielu latach dla drewnianej konstrukcji: https://astropolis.pl/topic/28048-dziennik-budowy-obserwatorium-by-piotrs/page/4/#comment-928971 . Nie jest to taka bezobsługowa sprawa. Aczkolwiek stal też nie jest niezniszczalna i walka z korozją również może być trudna. Ciężko mi się zdecydować, która zaraza jest lepsza. :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda super. Chyba kluczowe jest stawianie podłogi na słupach, a nie pełny fundament. Beton ciągnie wodę. Jak rozwiązałeś problem śniegu i lodu w prowadnicach od dachu?

 

Czy jest sens budować taki budynek izolowany? Np. płyta OSB + styropian na elewacji tak jak buduje się budynki szkieletowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja budka też już stoi 2 lata i w środku sucho bo nie jest super szczelna więc jest ładny przepływ powietrza. Dodatkowo zrobiłem wywietrzniki na górze dachu i przy dole drzwi wejściowych. Belki tj. u kolego stoją na bloczkach betonowych plus papa pod spodem belek.

Co do budowania super szczelnych konstrukcji to będziesz miał problem z wilgocią jak nie będzie dobrej cyrkulacji powietrza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, mcbarlo said:

Wygląda super. Chyba kluczowe jest stawianie podłogi na słupach, a nie pełny fundament. Beton ciągnie wodę. Jak rozwiązałeś problem śniegu i lodu w prowadnicach od dachu?

 

Czy jest sens budować taki budynek izolowany? Np. płyta OSB + styropian na elewacji tak jak buduje się budynki szkieletowe?

Zanim zacząłem budowę skonsultowałem się ze specem od budek z naszego forum czyli z @Adamo no i w temacie oblodzenia doradził mi zastosowanie klasycznego teownika. Tak też zrobiłem i po 2 zimach mogę powiedzieć, że problem oblodzeń mnie nie dotyczy. Poniżej wrzuciłem fotkę.
Co do izolowania to ja nie widzę żadnych za, poza podanym przez @Miesilmannimea 😄 Po co ocieplanie skoro w budce ma być temperatura zbliżona do zewnętrznej. Izolacja jak się źle położy to może tylko wilgoć gromadzić. Uwierz mi, nie ma sensu. Widziałem kilka budek drewnianych, wszystkie bez izolacji. Ewentualnie można rozważyć izolowane drugiego pomieszczenie, które można sobie dogrzać, jako miejsce dla operatora. Części z teleskopem ja bym nie ocieplał.

 I jeszcze to o czym wspomniał  @beny, cenna uwaga. Też mam sporo naturalnych "wietrzników" i dzięki temu w środku jest prawie tak sucho jak w ogrzewanym pomieszczeniu. Potrafi ma nawiać nawet trochę śniegu przy jakieś silniejsze zawiei, ale ten śnieg szybko samoczynnie znika. Podobnie jak butami naniosę śniegu to on szybko wyparowuje. Na pewno dużo daje to, że budka "wisi" w powietrzu. Nie mniej szopkę o której wspominałem we wcześniejszym wpisie u mnie stoi na gruncie, na ziemi mam tam bruk, i w środku jest bardzo sucho - tutaj zapewne też naturalne nieszczelności dobrze ją przewietrzają. Na drugiej fotce widać te naturalne "wietrzniki".

IMG_3509.thumb.JPG.659157b62c7f3b327d89d056448f9dd4.JPG

 

IMG_3510.JPG

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ociepleniem to pytałem głównie ze względu na to, że płyta warstwowa jest zawsze z izolacją. Ale faktycznie chyba nie ma co wynajdować koła na nowo i trzeba użyć sprawdzonych projektów. Z wielu wątków dotyczących astro budek wynika, że pozbycie się wilgoci jest kluczowe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.