Skocz do zawartości

Motch-Werner-Pakull 1 (PK 080-10.1) i Alves 1 (PN G79.8-10.2)


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Rejestrowałem odległe galaktyki PGC, które widziałem w paśmie Ha a w OIII nie było śladu- sprawdzałem i sprawdzam, ponieważ największa nadzieja na przypadkowe odkrycie to długie naświetlania. Więc staram się poświęcić czas. Na razie znajdowałem galaktyki albo artefakty.

 

Te też sprawdzę w odpowiednich bazach danych ale muszą poczekać do weekendu. Myślę, że nadal tam będą, czymkolwiek są.

 

Chcę powiedzieć, że sprawdzam bo może się uda coś znaleźć? Ale niewiele z tych "podejrzanych" kropek i plamek to cokolwiek nowego- nawet jak wyglądają obiecująco.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z PS nie rezygnuję całkowicie- ciężko pobić suwaczki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, mam dla Ciebie propozycję, będącą jednocześnie prośbą. Może byłbyś w stanie przygotowywać ze swoich wątków poradniki w formie pdf? Kilka(naście?) dodatkowych zrzutów ekranowych obrazujących poszczególne wypunktowane przez Ciebie kroki i mielibyśmy wspaniały materiał szkoleniowy.

Myślę, że wielu z nas byłoby Ci bardzo wdzięcznych.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pablo12311 napisał(a):

Teraz wstawiaj na AstroBin.

 

Chyba żartujesz? Szkoda żeby ta praca zginęła w chłamie AstroBin. Teraz standardy światowego astrofoto wyznacza Astropolis! Z czego zapewne ucieszy się kolega @Adam_Jesion :)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Michał, mam dla Ciebie propozycję, będącą jednocześnie prośbą. Może byłbyś w stanie przygotowywać ze swoich wątków poradniki w formie pdf? Kilka(naście?) dodatkowych zrzutów ekranowych obrazujących poszczególne wypunktowane przez Ciebie kroki i mielibyśmy wspaniały materiał szkoleniowy.

Myślę, że wielu z nas byłoby Ci bardzo wdzięcznych.

Oskar zmartwię Cię. Nawet jakby HW to zrobił to niewiele da się z tego wykorzystać. Każdy obiekt - a szczególnie tak nietypowy - wymaga indywidualnego podejścia i często są to procedury niepowtarzalne w innych przypadkach. Punktem wspólnym jest kalibracja :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gość na chwilę napisał(a):

Oskar zmartwię Cię. Nawet jakby HW to zrobił to niewiele da się z tego wykorzystać. Każdy obiekt - a szczególnie tak nietypowy - wymaga indywidualnego podejścia i często są to procedury niepowtarzalne w innych przypadkach. Punktem wspólnym jest kalibracja :)

 

Z mojego punktu widzenia byłby taki poradnik bezcenny. Nie chodzi mi o bezmyślne kopiowanie procedury, ale o poznanie możliwości i zrozumienie poszczególnych etapów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd oferuję coś lepszego- w przypadku każdego zdjęcia udostępniam na życzenie cały materiał- od masterów po gotowe zdjęcie ze wszystkimi procesami, uporządkowane chronologicznie i zapisywane etapami. Może nie da się przeczytać, ale da się *zrobić* samemu, co jest cenniejsze. Przynajmniej mnie łatwiej coś opanować, jeżeli mogę aktywnie to zrobić (zepsuć i psuć aż zacznie wychodzić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, dobrychemik said:

 

Z mojego punktu widzenia byłby taki poradnik bezcenny. Nie chodzi mi o bezmyślne kopiowanie procedury, ale o poznanie możliwości i zrozumienie poszczególnych etapów.

Pomyślę. Może w bliżej nieokreślonej przyszłości coś zrobię, choć nie mogę obiecać.

 

Słowo ostrzeżenia- @Gość na chwilę ma w zasadzie rację. Miewałem sytuacje, gdzie używałem krzywych do neutralizacji tła, dynamic background extraction do usuwania nadmiaru jednego koloru bardzo późno w stadium nieliniowym- więc "niezgodnie z instrukcją".

 

Generalnie, zamiast algorytmu czy ścieżki postępowania trzeba mieć skrzynię z narzędziami i brać co działa, nawet jeżeli musisz kluczem wbijać gwóźdź. Nie ma w takim wypadku skrótów i nic nie zastąpi próbowania do skutku, mimo iż potrzeba dużo czasu, prób i błędów żeby się wyrobić.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Setaarius said:

Rzadko się wypowiadam w astrofoto jako rasowy wizualowiec, ale to jest naprawdę dobre, a zwłaszcza należą się w mojej opinii gratulacje za wybranie rzadkiego i nietuzinkowego obiektu zamiast oklepanych standardów...brawo!!!

 

Dziękuję. Od zeszłego roku mam hopla na punkcie dziwnych i unikatowych obiektów- i są to głównie mgławice planetarne.

 

7xf04e.jpg.fcb5f474cbd745b189a25141313fc7e9.jpg

  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, diver said:

 

Chyba żartujesz? Szkoda żeby ta praca zginęła w chłamie AstroBin. Teraz standardy światowego astrofoto wyznacza Astropolis! Z czego zapewne ucieszy się kolega @Adam_Jesion :)

 

Astrobin to coś innego- jak dla mnie bardziej repozytorium dla astrofotografów niż medium społecznościowe, więc znajdą się tam absolutnie śmieci i diamenty bez skaz. A forum na AB nie jest zbyt interesujące.

 

Natomiast Astropolis to forum na bardzo wysokim poziomie. Na AB bywasz- wrzucasz fotkę, poszukasz czegoś. A na AP jesteś ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Herbert West napisał(a):

 

Dziękuję. Od zeszłego roku mam hopla na punkcie dziwnych i unikatowych obiektów- i są to głównie mgławice planetarne.

 

7xf04e.jpg.fcb5f474cbd745b189a25141313fc7e9.jpg

Hmmm...czekam zatem na Pease 1, zbliża się najlepszy okres 🙃

Edytowane przez Setaarius
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Setaarius said:

Hmmm...czekam zatem na Pease 1, zbliża się najlepszy okres 🙃

 

Miej litość :-)

Albo załatw mi coś z kilkoma metrami ogniskowej i min. 50cm zwierciadłem, hehe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Herbert West napisał(a):

 

Miej litość 🙂

Albo załatw mi coś z kilkoma metrami ogniskowej i min. 50cm zwierciadłem, hehe.

Sorki... rozumiem.

Od lat namawiam @Marcinos żeby tam porządnie uderzył ze swoich 16 cali, ale podobno nie trafiają się warunki do odpowiednich powiększeń...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przecież za co :-) To jest ekstremalny cel z wielu powodów- mały tlenowy obłoczek w środku wielkiej żarówy M15. Raczej poza zdolnością rozdzielczą mojego zestawu.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale ręcznie zgłosiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys Wszystkie ciapki i paprochy to odległe galaktyki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Poprawka tła i gwiazd. Dla porządku wrzucam tutaj.

 

MWP1-V2.thumb.png.dab73231ee787902406dd23379a31535.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.