Skocz do zawartości

Pytanie, jakie powiększenie w takiej konfiguracji daje Barlow?


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

    Do obserwacji układu słonecznego z refraktorem ts115/800 używam nasadkę bino Zeiss.

    Aby mi sprzęt ostrzył używam Barlowa. Posiadam 2 soczewki, pierwsza to Explore Scientific Focal Extender 2x1 ,25 cala a druga to Tele Vue 3x1,25 cala.

     Jeżeli chodzi o Barlowa Explore Scientific to ma ona niezależność krotności od położenia na osi optycznej i wydłużenie ogniskowej jest zawsze 2x -czyli jasna sprawa, chyba 😁. Różnica w obrazie między Barlowem 2x a 3x jest bardzo duża.

     No ale jak to jest z Barlowem Tele Vue 3x1.25? 

     Mam bino Zeiss, wg specyfikacji droga optyczna z fokuserami Beadera wynosi 135mm. Mocowanie bino do teleskopu jest za pomocą pierścienia z gwintem T2. Dorobiłem pierścień który jest tam wkręcany i w niego wkręcam samą soczewkę Barlowa Tele Vue 3x1.25 bo ma inny gwint.

      Poniżej zdjęcia specyfikacji bino i jak to wygląda po złożeniu Barlowa z bino ze zmierzonymi odległościami.

      Z bino wychodzi tej drogi optycznej więcej, tą różnicę jakoś się przelicza procentowo i z tego można policzyć jakie faktycznie jest powiększenie czy nie tędy droga i źle kombinuję?

      

    

Screenshot_20230913-161138.png

IMG_20230913_171313.jpg

IMG_20230913_170856.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydawało mi się, że najprościej jest spojrzeć na linijkę, albo zmierzyć czas przejścia gwiazdy przez pole widzenia. Dokładniej jest popatrzeć na tablicę testową (papier milimetrowy?) jednym okiem uzbrojonym, a drugim nie i z tego policzyć powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

     Kiedyś jak miałem maka to też drążyłem temat. Kombinowałem z papierem milimetrowym ale jakoś tak chyba nie za bardzo dokładnie mi to wyszło. Może coś nie tak zrobiłem.

      Można to z jakiegoś wzoru obliczyć, tak jak przedstawił diagram kolega Pawlik czy raczej zostaje zmierzenie źrenicy wyjściowej na papierze milimetrowym?

        Dzięki 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2023 o 20:31, Pawlik napisał(a):

Weź również pod uwagę diagram ze strony TeleVue, jak zmienia się powiększenie w zależności od odległości barlow - okular. Tylko w przypadku Powermate ( z wyjątkiem 5x) zmiana krotności ze zmianą odległości praktycznie nie występuje. 

 

 

For astro-imagers, ...

 

 

Hej.

     Za waszą radą zmierzyłem źrenice wyjściową jaka wychodzi w konfiguracji jak opisałem na początku postu, czyli sama soczewka barlowa Tele Vue 3x wkręcona do bino i okulary fujijama orto 18mm.

     Bardzo ciężko jest wykonać ten pomiar i nie wiem czy jest on do końca prawidłowy.

     Źrenica wynosi 0.45 mm, czyli obiektyw teleskopu 115 podzielony przez 0.45 daje 255 razy powiększenia?! 

      Czy jest możliwe że aż tak bardzo wzrosła krotność tego Barlowa czy mój pomiar jest aż tyle niedokładny?

     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem kamerką zdjęcie dalekiego obiektu naziemnego z różnymi odległościami od Barlowa i potem zmierzyłem (wielkość w pikselach) w programie graficznym. Tak samo można w nocy (plate solve zbędne, o ile na każdym zdjęciu widać tę samą parę gwiazd).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, WielkiAtraktor napisał(a):

Ja robiłem kamerką zdjęcie dalekiego obiektu naziemnego z różnymi odległościami od Barlowa i potem zmierzyłem (wielkość w pikselach) w programie graficznym. Tak samo można w nocy (plate solve zbędne, o ile na każdym zdjęciu widać tę samą parę gwiazd).

Hej. 

     Podziwiam nocne niebo tylko oczami, brak kamerki itp😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.