Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop dla nowicjusza


klaudiazieba

Pytanie

Hej!

 

Szukam sprzętu na prezent. Jestem zupełnie zielona w temacie. 
Chciałabym żeby był to sprzęt dla osoby początkującej, ale z dużym potencjałem - najlepiej gdyby umożliwiał kompleksowe obserwacje.

Czytałam trochę o Dobsonie 6 i 8 oraz Astromasterze 90 i 130.
 

Czy któryś z wymienionych jest rozsądnym zakupem? Może macie coś lepszego? 

Budżet to od 1.5k do 2.5k maksymalnie.

 

Czekam na Wasze wskazówki. Chcę żeby to był idealny prezent!🔭

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, klaudiazieba napisał(a):

Hej!

 

Szukam sprzętu na prezent. Jestem zupełnie zielona w temacie. 
Chciałabym żeby był to sprzęt dla osoby początkującej, ale z dużym potencjałem - najlepiej gdyby umożliwiał kompleksowe obserwacje.

Czytałam trochę o Dobsonie 6 i 8 oraz Astromasterze 90 i 130.
 

Czy któryś z wymienionych jest rozsądnym zakupem? Może macie coś lepszego? 

Budżet to od 1.5k do 2.5k maksymalnie.

 

Czekam na Wasze wskazówki. Chcę żeby to był idealny prezent!🔭

Kim że jest osoba początkująca?.

Dziecko 5cio / 10cio/ 15to latek?, czy dorosły osobnik i jakiej płci?.

Gdzie będzie obserwacja, która najczęściej nierozłącznie jest związana z miejscem zamieszkania?.

Miasto?, wieś? w domu jednorodzinnym czy np. w bloku na 10tym piętrze?....

Zacznijmy od podstawowych i najważniejszych informacji potrzebnych aby dobrze doradzić a nie znowu walenie na ślepo Dobsn 8 (btw. rzygać już się chce tymi legendarnymi dobsonami 8")

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prezent dla dorosłego osobnika, mężczyzny.

Obserwacja najczęściej będzie odbywać się w domu jednorodzinnym na wsi (całkowity brak latarni/niewielka ilość).

 

Pytam właśnie dlatego żeby nie brać nic na ślepo, chcę żeby to był faktycznie udany sprzęt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli miałbym wybierać z tej trójki, wybrałbym Dobsona 8". Pytanie, czy teleskop koniecznie musi być nowy - mnie udało się złapać Dobsona 10" na olx za 2250 zł (utargowałem z 2500 zł na 2250 zł) i jestem z niego bardzo zadowolony. Podstawowe okulary zawarte w zestawie będą dla początkującego wystarczające (te same będą w Dobsonie 8"). 8" Dobson da sobie radę z księżycem, planetami (Jowisz z księżycami Galileuszowymi, Saturn na spokojnie, tarczka Urana też jest zo znalezienia, fazy Wenus). I obiekty głębokiego nieba (mgławice, gromady gwiazd i galaktyki).

 

Najbardziej zachęcam do kupienia używanego teleskopu - jak największego. 10" znajdziesz  do 2500 zł na spokojnie. :)

 

Jak zaczynałem w zeszłym roku na zimę przygodę z obserwowaniem nieba największe wrażenie zrobiła na mnie Wielka Mgławica w Orionie - myślę że obdarowany teleskopem jak spojrzy na nią pierwszy raz będzie dosłownie - wniebowzięty :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Myślę, że używany dobson 8" będzie w sam raz. Ppza tym to sprzęt dziecinnie prosty w rozstawianiu. Na olx jest sporo sztuk za około 1500 - 1600 zł. 30 mm okular, który jest w zestawie jest całkiem niezły. Zmieniłbym tylko drugi okular z zestawu (9mm) na coś bardziej przyzwoitego (np. ES 11 8.8 mm 82 stopnie) i za 2000 - 2100 zł bedzie bardzo fajny sprzęt na start. A jak się nie sprawdzi to pójdzie na giełdzie bez straty wartości. 

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, A d a m napisał(a):

Jeśli miałbym wybierać z tej trójki, wybrałbym Dobsona 8". Pytanie, czy teleskop koniecznie musi być nowy - mnie udało się złapać Dobsona 10" na olx za 2250 zł (utargowałem z 2500 zł na 2250 zł) i jestem z niego bardzo zadowolony. Podstawowe okulary zawarte w zestawie będą dla początkującego wystarczające (te same będą w Dobsonie 8"). 8" Dobson da sobie radę z księżycem, planetami (Jowisz z księżycami Galileuszowymi, Saturn na spokojnie, tarczka Urana też jest zo znalezienia, fazy Wenus). I obiekty głębokiego nieba (mgławice, gromady gwiazd i galaktyki).

 

Najbardziej zachęcam do kupienia używanego teleskopu - jak największego. 10" znajdziesz  do 2500 zł na spokojnie. :)

 

Jak zaczynałem w zeszłym roku na zimę przygodę z obserwowaniem nieba największe wrażenie zrobiła na mnie Wielka Mgławica w Orionie - myślę że obdarowany teleskopem jak spojrzy na nią pierwszy raz będzie dosłownie - wniebowzięty :)

 

Bardzo dziekuję za tę analizę!

Rozejrzę się po OLX, obawiam sie tylko jakiś uszkodzeń, ale w razie czego dopytam Was!

 

Świetna społeczność!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

AstroMaster 90 ale tylko w wersji AZ. Nie mniej to ciemny teleskop, dedykowany raczej do jasnych obiektów typu planety, Księżyc. Mieszkając na wsi pod ciemnym niebem po obejrzeniu tych kilku planetek człowiek jak się wciągnie chciałby zobaczysz jakieś galaktyki, gromady. I tutaj ten AstroMaster padnie. Dobson z lustrem 20cm w jakości tego co się zobaczy zje go w podskokach.

AstroMaster 130 EQ - to taki sam teleskop jak polecane wcześniej Dobsony tylko:
1. ma mniejsze lustro

2. jest na montażu paralaktycznym, nawiasem bardzo badziewistym. Montaże paralaktycznete są konieczne np. w astrofotografii. W obserwacjach wizualnych lepiej koszty przesunąć w większe lustro niż montaż EQ. Ten montaż tutaj jest za cienki na tą tubę w efekcie czego obraz ma tendencje do drgania przez co komfort obserwacji jest słaby. Zdecydowanie nie warto iść w tym kierunku.

 

Podsumowując: nie idź tą drogą :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0


Również polecam Newtona 8" na montażu Dobsona (sam miałem lata temu), ale polecam zakup nowego. Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia ze sprzętem astro, to sobie odpuść używane. Teoretycznie możesz oszczędzić parę stówek, ale również sporo stracić jeżeli nie zauważysz jakiejś wady albo wyeksploatowania sprzętu. Większe newtony na dobsonie też bym sobie odpuścił, 8" ma znośną światłosiłę do tańszych okularów - f/6. 10" i więcej wymagają sporo droższych okularów, bo mają światłosiłę f/5.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 25.09.2023 o 15:14, tomekL napisał(a):

AstroMaster 90 ale tylko w wersji AZ. [...]

 

Podsumowując: nie idź tą drogą :)

NIEEEEEE!

 Cała seria Astromaster AZ nadaje się na śmietnik, z powodu fatalnego montażu AZ, akurat nie nadającego się właśnie do obserwacji planet (do serii EQ nic nie mam, pomijam inne cechy tych teleskopów). Niemniej końcowa konkluzja kolegi właściwa i popieram ją w 100%

Aha, biorąc pod uwagę, że beneficjent to dorosły a miejscówka obserwacyjna wiejskie podwórko - Dobson 8" (200/1200). Jak nie starczy budżetu, to i 6" (152/1200) może być. Tak jak już troche osób napisało.

Pozdrawiam

-J.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.