Skocz do zawartości

Początkującym na zachętę - M27 z achromatu 80/400


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Ale kamerkę do guidingu już masz za 1;5 tys. EQ5 też kosztuje. Napęd w 2 osiach ? Guiding sterowany z laptopa czy Asi Air?

W zasadzie to i bez guidingu by można focić z tym montażem i 400 mm ogniskowej, skoro mi EQ3-2 trzyma z 360mm nawet 1 min klatki. 

I gromad gwiazd też za bardzo nie pofocisz, bo byś musiał ograniczać aperturę na cały obiekt. Ale podobno wąskie pasma można tymi achromatami  robić. 

 

Ale w sumie małe apochromaty czy ED to też nie jest jakiś wielki koszt, a i tak zestaw do foto nam zawsze parę tys. wyjdzie.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomekL napisał(a):

po prostu warto focić tym co się ma

 

W 100% się zgadzam :)

 

4 godziny temu, Astroigi napisał(a):

Ile chcesz za tubkę ? ;)

 

Tubka 250, ale dekiel przerabiający ją w APO - myślę, że koło tysiaka ;)

 

3 godziny temu, Charon_X napisał(a):

Ale kamerkę do guidingu już masz za 1;5 tys. EQ5 też kosztuje.

 

Zmontowałem zestaw z tego, co akurat miałem pod ręką.

 

3 godziny temu, Charon_X napisał(a):

Napęd w 2 osiach ? Guiding sterowany z laptopa czy Asi Air?

 

Napęd w 2 osiach, to jest OnStep na silnikach krokowych z paskami. Guiding z laptopa - APT, PHD2, Stellarium. Nota bene, bardzo fajnie działa taki kombajn, choć zajęło mi ładnych parę nocy ogarnięcie co gdzie powłączać, żeby wszystkie trzy programy chciały ze sobą gadać i robiły to, co powinny robić.

 

3 godziny temu, Charon_X napisał(a):

W zasadzie to i bez guidingu by można focić z tym montażem i 400 mm ogniskowej, skoro mi EQ3-2 trzyma z 360mm nawet 1 min klatki.

 

Wg mnie podstawowa sprawa w DSLR-ach to wyjście jasnością tła w istotny sposób ponad szum odczytu. Przez lata fociłem Canonami tak, że górkę histogramu miałem tylko trochę odklejoną od lewej krawędzi wykresu. I wciąż były problemy - a to z bandingiem, a to z jakimiś kolorowymi plamami w tle itp. Zobacz porównanie 2 stacków (surowe, tylko rozciągnięte automatycznie w ASIFitsView) - jeden naświetlony w 1/4 histogramu (na f/5), a drugi ledwo odklejony od lewej strony (na f/10):

 

Autosave-M27-banding.gif.b3167d2bcbafd493fdc339be2da85b3e.gif

 

Wprawdzie porównanie jest trochę nieuczciwe, bo ten na f/5 to łącznie 1,5 h materiału, a ten na f/10 to tylko 15 minut (stackowane średnią, dlatego są hoty), więc jest na nim gigantyczny szum. Ale jest też banding, który na dłuższych klatkach jest zupełnie niewidoczny. Dlatego wg mnie palenie klatek 60 s, na światłosile f/5, to jest zbyt krótko. Jak obrazek ma wyglądać ładnie, to musi mieć czyste tło, co najwyżej z szumem losowym. Więc guiding to podstawa.

 

3 godziny temu, Charon_X napisał(a):

I gromad gwiazd też za bardzo nie pofocisz, bo byś musiał ograniczać aperturę na cały obiekt.

 

Skoro dla gwiazd na fotce M27 wystarczyło 30 x 30 s na f/10, to myślę, że dla gromad otwartych też będzie OK. Co do kulek, to nie wiem, muszę sprawdzić. Ale one też są jasne, a przynajmniej większość. Więc plan jest taki, że gwiazdy, gromady otwarte i gromady kuliste będę palił na f/10, a tło (nawet, jeśli głównym obiektem na zdjęciu będzie jakaś gromada) na f/5, tak żeby było gładkie, bez bandingu itp.

 

3 godziny temu, Charon_X napisał(a):

Ale podobno wąskie pasma można tymi achromatami  robić.

 

Był kiedyś taki wątek, na CN albo SGL, kolesia który focił NB achromatem. To już było ze sto lat temu ;) Ja mam zamiar odświeżyć ten patent, bo nie widzę powodu, dla którego miałoby to nie działać. Tyle że z żadnym dualbandem nie poszaleję, bo albo jest ostry zielony, albo czerwony, dwoma naraz nie pomalujesz ;)

 

3 godziny temu, Charon_X napisał(a):

Ale w sumie małe apochromaty czy ED to też nie jest jakiś wielki koszt, a i tak zestaw do foto nam zawsze parę tys. wyjdzie.

 

No i to jest niestety prawda. Nawet najbardziej budżetowa opcja astrofoto to i tak są ciężkie pieniądze jak na standardy normalnych ludzi :( Nawet ten mój zestaw testowy, w wersji minimalnej, też będzie swoje kosztował:

 

Achromacik kupiłem za 350 PLN plus wysyłka, w tym był już szukacz 6x30. Dorobienie do niego złączki w Serwisie Astro to kilkadziesiąt PLN, do tego można podłączyć np. kamerkę T7C, do kupienia używana za ok. 600 PLN. Czyli teleskop plus guider z kamerką zamknie się mniej-więcej w 1000 PLN. Do tego aparat, powiedzmy Canon 1100D, używka za ok. 600 PLN, do tego modyfikacja, bodajże 300-400 PLN. Czyli już mamy razem 2000 PLN. Do tego używany EQ3-2 z napędem, chodzą po ok. 1,5 k PLN i robi nam się 3500 PLN. Dużo, 10x drożej niż sam teleskopik.

 

No ale jakieś małe ED-ki chodzą po ok. 1500-2000 PLN, więc jednak całość wychodzi drożej - a i tak trzeba się pierniczyć z jakimiś złączkami, flattenerami, backfocusami i innymi życio-umilaczami.

 

A mnie po prostu bawi rozkminianie podstawowego sprzętu. O wiele bardziej wolę próbować osiągnąć w miarę łade gwiazdki z achromatu za 350 PLN, niż wydać 10x tyle i mieć od razu dobry obraz (o ile będzie dobry - wiadomo, jak jest z QC sprzętu astro ;) ).

 

Aha, a tu jeszcze fotka tego patentu z usztywnianiem wyciągu teflonową ceratką:

 

20230925_113346.jpg.e02eb63833f9e741fc138eb3e872d34e.jpg

 

Jak zaczynałem z wizualem jakieś 8 lat temu, to to był hit na dzielni, a fabryki teflonowej ceratki nie wyrabiały z produkcją ;) Teraz pewnie mało kto o tym pamieta :)

 

Edytowane przez Piotr K.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota! W kontekście, fotografia bardziej wartościowa niż ktoś mógłby pomyśleć!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubię temat focenia ziemniakami. Od tego zaczynałem - jak w grze samochodowej zaczynasz od starego rzęcha i to największa frajda piąć się po drabinie.  

 

Co powiesz na poniższy zestaw? Za teleskop z montażem zapłaciłem 3 lata temu 750zł. To jest wersja z wyciągiem 1,25 niestety, więc nie ma szans na korekcję komy.
Za aparat 500zł. Napęd i filtry to było dodatkowo jakieś 300-400zł. Żadnego guidingu. 


Montaż: EQ2 + napęd w jednej osi
Sensor: Sony NEX-3N
Ekspozycja: 3087x15s z filtrem UHC, 480x15s z filtrem skyglow + darki, flaty, biasy (łącznie ok 15h)
Filtr: svBony Moon Filter, svBony UHC Filter
Apki: Photoshop, Topaz DeNoise AI, Siril
Materiał zbierany 09.2020, obróbka późniejsza. 

 

image.thumb.jpeg.2230af0b9af75072bf8e03c2740fec42.jpeg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karp_killer napisał(a):

Lubię temat focenia ziemniakami. Od tego zaczynałem - jak w grze samochodowej zaczynasz od starego rzęcha i to największa frajda piąć się po drabinie.

 

Hmmm, to ja chyba odwrotnie - mam ED 120, ED 80, TS 65 Q, Newtona 150 / 750, Samyanga 135, ASI 1600, ale kupiłem 80/400, a obecnie planuję zakup Canona 1100D :) Ponado do modyfikacji pojedzie mój Nikon D5100 (razem z tym Canonem, gdy już go kupię), który daje masakryczne, kolorowe wzorki, jeśli się pali zbyt ciemne klatki (=nie da się wykorzystać całego zakresu dynamicznego matrycy z malutkim szumem odczytu). A najlepsze osiągi prowadzenia mam na EQ3-2 (8 minut na luziku przy skali 1,86 "/px, oczywiście z guidingiem) Kiedyś myślałem, że będę kupował coraz droższy sprzęt - ale wygląda na to, że idę w dokładnie odwrotną stronę :)

 

1 godzinę temu, karp_killer napisał(a):

Co powiesz na poniższy zestaw? Za teleskop z montażem zapłaciłem 3 lata temu 750zł. To jest wersja z wyciągiem 1,25 niestety, więc nie ma szans na korekcję komy.

 

Ekstra :) A co to był za teleskop? Po spajkach wnioskuję, że Newton. Ej, może 130/900?? :)

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr K. napisał(a):

 

Hmmm, to ja chyba odwrotnie - mam ED 120, ED 80, TS 65 Q, Newtona 150 / 750, Samyanga 135, ASI 1600, ale kupiłem 80/400, a obecnie planuję zakup Canona 1100D :) Ponado do modyfikacji pojedzie mój Nikon D5100 (razem z tym Canonem, gdy już go kupię), który daje masakryczne, kolorowe wzorki, jeśli się pali zbyt ciemne klatki (=nie da się wykorzystać całego zakresu dynamicznego matrycy z malutkim szumem odczytu). A najlepsze osiągi prowadzenia mam na EQ3-2 (8 minut na luziku przy skali 1,86 "/px, oczywiście z guidingiem) Kiedyś myślałem, że będę kupował coraz droższy sprzęt - ale wygląda na to, że idę w dokładnie odwrotną stronę :)

 

 

Ekstra :) A co to był za teleskop? Po spajkach wnioskuję, że Newton. Ej, może 130/900?? :)

 

 

 

 

Ups, uzupełniłem opis. To jest dokładnie ten zestaw: 
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-13065-eq2-130-650

Wciąż go posiadam. Kiedyś wielokrotnie jeździł ze mną na rowerze :D

 

Czy potrafisz porównać efekty z ED 120 do N 150/750?

 

 

2020-07-30-03_13_16d.thumb.jpg.2f8753b44ffcd4a8bd48ab203a560ece.jpg

  • Lubię 4
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, karp_killer napisał(a):

To jest dokładnie ten zestaw: 
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-13065-eq2-130-650

Wciąż go posiadam. Kiedyś wielokrotnie jeździł ze mną na rowerze

 

Extra :) Do tego ten malutki i lekki aparacik, i można śmigać. Kurczę, może ten NEX 3N byłby fajną opcją...?

 

11 godzin temu, karp_killer napisał(a):

Czy potrafisz porównać efekty z ED 120 do N 150/750?

 

Jeszcze nie. Nie mam montażu, który by mi pociągnął skalę ok. 1,4"/px z ciężkim i/lub długim teleskopem. Mój EQ5, mimo tuningu / regulacji, jak na razie prowadzi średnio 0,7-0,8", bywa że schodzi do 0,6", ale często też wędruje do 1,0". Wciąż przy nim kombinuję, może wreszcie mi się uda osiągnąć sensowną dokładność, to będę próbował coś sfocić z N150 i ED120 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Piotr K. napisał(a):

 

Extra :) Do tego ten malutki i lekki aparacik, i można śmigać. Kurczę, może ten NEX 3N byłby fajną opcją..

 

44 minuty temu, Piotr K. napisał(a):

 

 

Jakby co to mam do sprzedania dwa aparaty u4/3 Nexa chyba 5 i jakiegoś Panasa - jeszcze mniejszy :)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

 

Extra :) Do tego ten malutki i lekki aparacik, i można śmigać. Kurczę, może ten NEX 3N byłby fajną opcją...?

Pisałeś wcześniej o czerwonym szumie. Jeśli lubisz takie rzeczy na swoich zdjęciach, to polecam tego soniaka :D

 

6 godzin temu, Piotr K. napisał(a):

Jeszcze nie. Nie mam montażu, który by mi pociągnął skalę ok. 1,4"/px z ciężkim i/lub długim teleskopem. Mój EQ5, mimo tuningu / regulacji, jak na razie prowadzi średnio 0,7-0,8", bywa że schodzi do 0,6", ale często też wędruje do 1,0". Wciąż przy nim kombinuję, może wreszcie mi się uda osiągnąć sensowną dokładność, to będę próbował coś sfocić z N150 i ED120 :)

Mam podobny błąd też na EQ5 i wieszam na nim nawet N200/1000 i jeszcze mnie astro police nie złapało. 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.