Skocz do zawartości
  • 0

Starlink, czy ktoś używa?


OnlyAfc

Pytanie

Siemanko, jako, że internet u mnie na wsi to tylko LTE, nie przekraczające 10-15mb/s, to zastanawiam się, czy nie przejść na ciemną stronę mocy i nie zainwestować w starlinka.

Pytanie do was, czy ktoś ma, używa i jeśli tak, to jak się sprawuje? Chodzi głównie o prędkość, ping i ew. spadki prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
14 minut temu, beny napisał(a):

Przez jakie urządzenie to sprawdzasz? Telefonem?

Mam router zewnętrzny mikrotik z agregacją pasm, ustawiony na bts (próbowałem kilku).

Sprawdzam speedtestem z komputera, podłączonego pod ten router (żadne inne urządzenie nie jest podłączone).

Wiem, że nie jest to idealny system pomiarowy, ale jest jaki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem jest też w tym, że ta agregacja pasm niewiele mi daje, bo jak puszczam monitor sieci w routerze, to mi pokazuje, że tylko lte 800 sięga do mnie i to ledwo.

 

Wcześniej z orange miałem sygnał w okolicy 14dB, ale zmienili 2 miesiące temu nadajniki na bts i zasięg spadł do zera. Teraz używam plusa, ale też jest słabo.

Że względu na moją pracę po prostu muszę mieć neta a teraz to wręcz egzystuje.

Kupiłem router z anteną zewnetrzą za prawie 1,5k i poprawa jest niewielka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pewnie za to niebo masz niezłe ;)

 

Też się męczyłem na podkrakowskiej WSI z LTE - o ile w nocy, czy rano było nieźle to wieczorem jak wszyscy zaczynają filmy oglądać była kiszka. Na szczęście mogę mieć światłowód - wszystkie problemy jak ręką odjął :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, beny napisał(a):

A pokaż jak wygląda mapa zasięgu Twojego operatora

Te ich mapy to sobie można w d*** wsadzić.

Orange mi pokazuje, że mam u siebie zasieg zarówno 5G jak i LTE.

Plus pokazuje dobry zasieg LTE.

 

To marketingowy chłam jest, bez pokrycia w rzeczywistości 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, lkosz napisał(a):

A ta zewnętrzna antena ma charakterystykę kierunkową?

https://www.cyberbajt.pl/produkt/13046/mikrotik-lhgg-lte6-kit-rblhggrampr11e-lte6.html

 

Wieszam ją na dachu, 9 metrów nad ziemią, bez zakłóceń terenowych, ustawione na widoczny niecałe 4km dalej bts, na pewno prawidłowy, bo sprawdzony w routerze, który podaje jego ID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, lkosz napisał(a):

Aż nie do wiary, że z takim zyskiem anteny masz tak słaby zasięg, przy takiej odległości... Może jest uszkodzona? Nie masz tam jakiegoś sąsiada z repeaterem sygnału? Zasilanie jest prawidłowe?

Byłem jeszcze bardziej zawiedziony niż Ty zaskoczony.

Na początku działało znośnie. Zysk był niezły, bo potrafiło mi do 40kb/s działać. 

Potem orange namieszało coś na nadajniku i nagle wszystko niemal zdechło.

 

Zasilanie jest z POE i jest ok. Nie mam z routera ostrzeżeń o problemie z zasilaniem.

Kabel też jest ok, nowy, żelowy,  zewnętrzny. 

Co do uszkodzenia anteny, to nie wiem, nie mam jak sprawdzić. Logi nie wskazują na jakikolwiek problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, lkosz napisał(a):

Próbowałeś ustawiać się na inny maszt w innym kierunku?

Próbowałem.

test.thumb.jpg.ed0d680d58f1bee2b1209ce8f6d1a556.jpg

Łączyłem się też do tego BTS-a od play i zasięg też był słaby (ale sąsiedzi, mający play też mówią, że jest bieda z netem w tej sieci w okolicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to zanim pójdziesz w 10GHz na orbicie, sprawdź może dwie rzeczy jeszcze - inne urządzenie, choćby jakiś modem e3372 w pobliżu tego mikrotika, ale wyłączonego - czy ma podobne problemy. Oraz drugą: czy twój dom nie jest przypadkiem źródłem zakłóceń - powyłączaj wszystko, zostaw tylko tego mikrotika, i zobacz czy się nie poprawi. Jeszcze pogadałbym z infolinią tych orendży, może zdarzy się cud i jakiś technik sprawdzi o co cho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, lkosz napisał(a):

Jeszcze pogadałbym z infolinią tych orendży, może zdarzy się cud i jakiś technik sprawdzi o co cho.

A to akurat już robiłem kilka razy.

Powiedzieli mi o prowadzonych na słupie pracach oraz o tym, że nie mam do niego zasięgu po wymianie nadajników. Poprzednie były bez jakiejś certyfikacji (i były mocniejsze), zrobili modernizację i teraz są słabsze.

 

Obecnie mam router wewnętrzny przy oknie na poddaszu (skierowany w stronę bts), którym sprawdzam, jak działa net dodatkowo. Orange działa identycznie, czyli nie działa. Plus działa na 10mb/s max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z mojego doświadczenia, nawet jak siła sygnału byłaby dobra, a prędkość sensowna, to LTE nadal sprawia problemy. Mam nadajnik niecałe 400m od domu, miałem antenę kierunkową z bezpośrednim widokiem na maszt, pełny zasięg cały czas. No i co z tego, jak ten internet jest po prostu niestabilny - średnio kilkanaście razy dziennie miewa krótkie przerwy, a częściej spadki prędkości. Widać też korelację problemów ze zwiększonym obciążeniem sieci np wieczorem i w święta. Zwyczajnie ich sprzęt jest przeciążony. Dla kogoś wymagającego stałego połączenia jest to bardzo problematyczne, a nawet zwykłe przeglądanie stron potrafi irytować. Dlatego myślę, że jeśli jesteś w stanie sobie pozwolić finansowo na starlinka, to jest to dobre rozwiązanie. U mnie w końcu pociągnęli światłowód i mam teraz max jedną awarię na rok, a poza tym transfer stabilny jak skała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, beny napisał(a):

A sprawdź LTE przez telefon, to już chyba będzie finalny test.

I tu jest bardzo dziwne.

Mierzę raz speed test (5min temu) i mam 36mb/s download i 5 upload z telefonu, siedząc w pokoju.

Mierzę 2 minuty później i mam 6mb/s download i upload poniżej 1.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, OnlyAfc napisał(a):

I tu jest bardzo dziwne.

Mierzę raz speed test (5min temu) i mam 36mb/s download i 5 upload z telefonu, siedząc w pokoju.

Mierzę 2 minuty później i mam 6mb/s download i upload poniżej 1.

 

Deszcze nie zaczął padać, albo coś w tym stylu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 hours ago, OnlyAfc said:

https://www.cyberbajt.pl/produkt/13046/mikrotik-lhgg-lte6-kit-rblhggrampr11e-lte6.html

 

Wieszam ją na dachu, 9 metrów nad ziemią, bez zakłóceń terenowych, ustawione na widoczny niecałe 4km dalej bts, na pewno prawidłowy, bo sprawdzony w routerze, który podaje jego ID

Ten modem lte6 to niestety badziew. Agregujd tylko 2 pasma i to nie każda parę. Te pary o największej potencjalnej prędkości (2600, 2100) nie zagreguje. Z mikrotika to wyłącznie lte18  albo atl18. Agreguje 4 pasma, obsługuje wyzsza modulacja, może obsługiwać mimo 4x4 ( tylko atl18). 

Mówiąc krótko to nie jest sprzęt na którym uzyskasz najlepsze rezultaty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.