Skocz do zawartości
  • 0

Pytanie o Konwerter nikon nav 1.6x w bino


Amatorex

Pytanie

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Hej.

     Rozmawiałem z kumplem który posiada takiego Barlowa. Obliczał kiedyś i z nasadka bino wyszła  krotność około 2.4x No ale to też zależy od nasadki, jaką ma długość toru optycznego. Z tego co wiem to można kupić korektory pola firmy TS lub inne, chyba w Astroschopie widziałem....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli ma być krotność 1.3-1.7x, to zwykły barlow się nie nadaje, jedynie tzw telecentryczny nie zwiększy znacznie swojej krotności po włożeniu nasadki. W standardzie 2" znajdziesz Baadera GPC 1.7x (mam, używam z nasadką Zeiss, świetny optycznie) i APM telecentric barlow 1.5x (używam na razie w mono, świetny optycznie. Właśnie dorabia się złączka do połączenia z bino). APMa można czasem znaleźć na ebayu lub giełdach:

APM 2" telezentrische Barlow & Newton Komakorrektor 1,5x | Astronomie.de - Der Treffpunkt für Astronomie

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Super dzięki, ten apm fajna sprawa by była, ale widzialem ze na ebayu ponad 2tysiące kosztuje, takze w moim przypadku w tej cenie jest bez sensu chyba. Ogolnie chcialem barlowa takiej krotnosci zeby w sct 8" móc użyć w różnych powerach parki delite 15mm, ale chyba łatwiej i taniej bedzie dokupić drugą sztukę nikona nav sw 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Amatorex napisał(a):

Super dzięki, ten apm fajna sprawa by była, ale widzialem ze na ebayu ponad 2tysiące kosztuje, takze w moim przypadku w tej cenie jest bez sensu chyba. Ogolnie chcialem barlowa takiej krotnosci zeby w sct 8" móc użyć w różnych powerach parki delite 15mm, ale chyba łatwiej i taniej bedzie dokupić drugą sztukę nikona nav sw 10mm

Hej.

    Chyba dobrze kombinujesz. Jedną sztukę już masz a to bardzo dobre okulary. No i mniej szkła bez barlowa będzie w drodze optycznej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

    Chyba dobrze kombinujesz. Jedną sztukę już masz a to bardzo dobre okulary. No i mniej szkła bez barlowa będzie w drodze optycznej...

No masz racje, chociaż nie wiem jeszcze jak ten nikon wypadnie na księżycu. Jakby pokazywał te same szczegóły w taki sam sposób co fujiyama i delite to byłby kosmos :D hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W zależności gdzie zamontujesz Barlowa, będziesz miał dane powiększenie.  Chyba, że będzie z ujemną soczewką, wtedy niezależnie, taki powermate TV

Z tego co wiem do Maxbriht II są dedykowane path glass korektory, szczególnie do kątówki pryzmatycznej. Montuje się je tuż przed bino, bo robią korektę sferochromatyzmu.

Patrz instrukcja https://www.baader-planetarium.com/en/downloads/dl/file/id/154/product/1265/instruction_manual_for_baader_maxbright_binocular_viewer.pdf

Ten APM to raczej do newtona... (korekta komy)...

 

Wszystko zależy od tego do czego chcesz to podłączyć i na czym Ci zależy.

Bo użycie barlowa z bino to jeszcze długość toru optycznego i rodzaje kątówek.

 

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pisałeś o SCT 8". Ja z kolei zaproponowałbym korektor drogi optycznej tak dobrany aby w miarę możliwości skompensował backfocus (drogę optyczną) bino. W ten sposób unikniesz zbędnego przeogniskowania układu teleskopu. Jakiś czas temu miałem MAK'a 7", to miało to znaczenie (z tego co pamiętam, to zasada działania podobna jest do SCT). W skrajnym przypadku przeogniskowanie mogło prowadzić do przycięcia stożka światła i ograniczenia pracującej apertury (spadek rozdzielczości, jasności obrazu).

Rozwiązaniem, które się sprawdzało, był zamówiony korektor u Harrego Siebert'a z USA, tak dobrany do mojego bino (Zeiss ~140mm drogi optycznej, ten sam model, co Jacka), by przy krotności ~1.3x w pełni kompensował drogę optyczną bino (są też dostępne inne krotności, np 1.5x). Optycznie bardzo dobrze wykonany (zresztą potwierdzają to też testy i opinie na CN). Cenowo wyszło podobnie jak zakup Nikona SW 10mm z kraju Kwitnącej Wiśni, którego parkę sensu stricto też testowałem w tym układzie. Okulary mają spore pole, jak na zestaw do bino, ale Księżyc w nich oczarowuje swoją plastyką i grą światłocienia. Zresztą pewnie to wiesz, z tego co zrozumiałem, masz przecież jednego.

Wracając do Harrego, zauważyłem, że do Niego najlepiej najpierw wysłać email z krótkim opisem co i do czego potrzebujesz, dać mu ze dwa dni i dograć z Nim szczegóły przez telefon. Doradzi, wytłumaczy, jest z wykształcenia inżynierem optycznym i podchodzi z pasją do tego co robi. Jedna rada, jeśli będziesz z Nim rozmawiał, unikałbym tematów ATM, chyba że masz wolne dodatkowe pół godziny🙂.

 

Co do samego barlowa Nikon EIC16, to niedawno przeliczałem tor optyczny do focenia planet z jego wykorzystaniem. Może Ci się przyda wyliczony przy okazji przybliżony współczynnik liniowego powiększenia ~10.5mm / 0.1x (na bazie pomiarów z okularami Nikon SW 7mm). Moim zdaniem jest to bardzo dobry barlow, który w niektórych testach na CN był stawiany na równi ze produktami Zeiss'a (tutaj jest ciekawy wątek na ten temat, po którym zdecydowałem się na zakup). Porównywałem EIC16 w różnych konfiguracjach z TV 2x i 3x i moim zdaniem jest przynajmniej tak samo dobry.

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 4.11.2023 o 03:19, KrisJot napisał(a):

Pisałeś o SCT 8". Ja z kolei zaproponowałbym korektor drogi optycznej tak dobrany aby w miarę możliwości skompensował backfocus (drogę optyczną) bino. W ten sposób unikniesz zbędnego przeogniskowania układu teleskopu. Jakiś czas temu miałem MAK'a 7", to miało to znaczenie (z tego co pamiętam, to zasada działania podobna jest do SCT). W skrajnym przypadku przeogniskowanie mogło prowadzić do przycięcia stożka światła i ograniczenia pracującej apertury (spadek rozdzielczości, jasności obrazu).

Rozwiązaniem, które się sprawdzało, był zamówiony korektor u Harrego Siebert'a z USA, tak dobrany do mojego bino (Zeiss ~140mm drogi optycznej, ten sam model, co Jacka), by przy krotności ~1.3x w pełni kompensował drogę optyczną bino (są też dostępne inne krotności, np 1.5x). Optycznie bardzo dobrze wykonany (zresztą potwierdzają to też testy i opinie na CN). Cenowo wyszło podobnie jak zakup Nikona SW 10mm z kraju Kwitnącej Wiśni, którego parkę sensu stricto też testowałem w tym układzie. Okulary mają spore pole, jak na zestaw do bino, ale Księżyc w nich oczarowuje swoją plastyką i grą światłocienia. Zresztą pewnie to wiesz, z tego co zrozumiałem, masz przecież jednego.

Wracając do Harrego, zauważyłem, że do Niego najlepiej najpierw wysłać email z krótkim opisem co i do czego potrzebujesz, dać mu ze dwa dni i dograć z Nim szczegóły przez telefon. Doradzi, wytłumaczy, jest z wykształcenia inżynierem optycznym i podchodzi z pasją do tego co robi. Jedna rada, jeśli będziesz z Nim rozmawiał, unikałbym tematów ATM, chyba że masz wolne dodatkowe pół godziny🙂.

 

Co do samego barlowa Nikon EIC16, to niedawno przeliczałem tor optyczny do focenia planet z jego wykorzystaniem. Może Ci się przyda wyliczony przy okazji przybliżony współczynnik liniowego powiększenia ~10.5mm / 0.1x (na bazie pomiarów z okularami Nikon SW 7mm). Moim zdaniem jest to bardzo dobry barlow, który w niektórych testach na CN był stawiany na równi ze produktami Zeiss'a (tutaj jest ciekawy wątek na ten temat, po którym zdecydowałem się na zakup). Porównywałem EIC16 w różnych konfiguracjach z TV 2x i 3x i moim zdaniem jest przynajmniej tak samo dobry.

Dzięki za odpowiedź, jednak zostane przy opcji dokupienia drugiego nikona. Jest to dla mnie łatwiejsze. Troche mialem nadzieje na cos prostrzego, typu wsadzenie barlowa w nosek bino 2" i umieszczenie tego w 2" kątówce gso. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, wojt0000 napisał(a):

Jeżeli chcesz zmienić 15mm na 10mm to najprościej byłoby dokupić dwa barlowy 1,25" (np przyzwoity vixen) i same soczewki wkręcić w noski okularów.  Dadzą one dokładnie krotność 1,5x bez ingerencji w układ teleskop-bino. 

Dzięki, a mógłbyś pokazać o którą dokładnie soczewke barlowa vixena chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Amatorex napisał(a):

Dzięki, a mógłbyś pokazać o którą dokładnie soczewke barlowa vixena chodzi?

https://teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-Vixen-2x-/-1,25--z-T2-teleskopy-774.html

Tylko nie używamy całego barlowa tylko odkręcamy samą soczewke i wkręcamy w nosek okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0
1 godzinę temu, Amatorex napisał(a):

Barlowy Televue mają gwint celi soczewek, nie pasujący do gwintu filtrowego 1.25". Nie da się ich wkręcić w okular. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.