Skocz do zawartości
  • 0

Wybór pierwszego poważniejszego teleskopu...


akustyk

Pytanie

Cześć Wam

Od kilku dni wałkuję i przeczesuję różne fora oraz sklepy internetowe w poszukiwaniu pierwszego poważniejszego teleskopu. Teleskop ma służyć do obserwacji/astrofoto (40/60%). Ja i syn (18 lat) chcemy obserwować i fotografować głównie obiekty głębokiego nieba. Na planety czy księżyc pewnie też spojrzymy nie raz. Niestety warunki mamy wokół domu takie:

SQM    19.33 mag./arc sec2
Brightness    1.99 mcd/m2
Artif. bright.    1820 μcd/m2
Ratio    10.7
Bortle    class 6

 

Dopiero ok. 35 km od domu mamy takie:

SQM    20.56 mag./arc sec2
Brightness    0.647 mcd/m2
Artif. bright.    476 μcd/m2
Ratio    2.78
Bortle    class 4
Elevation    267 meters

 

Bardzo często w propozycjach pojawia się teleskop Newton 150/750 na montażu paralaktycznym eq 3-2. Wiem z czym się wiąże taki montaż. Do śledzenia oraz w przyszłości po dokupieniu silnika na 1 oś min. można już zacząć robić ciekawsze zdjęcia. Teraz do konkretów. Znalazłem takie reflektory:

1. https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

2. https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-n-150-750-eq-4/p,22465#specifications

3. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teleskop-BRESSER-Space-Explorer-MC-150-750-z-monta-em-EQ-3.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=9621813&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

4. https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Messier-NT-150S-750-Hexafoc-Optical-Tube.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4850750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

do tego statyw EQ 3-2 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwagi statyw aluminiowy (wiem, że kwota na granicy... ale może warto?)

5. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teslekop-BRESSER-Pollux-150-750-EQ3-z-filtrem-s-onecznym.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4650750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch (brak lunetki do ustawiania statywu na gwiazdę polarną)

 

Budżet w którym chcę się zmieścić to 2 - 2,5 tys. zł. Zależy mi na sprzęcie który będzie stanowił najlepszą bazę do rozbudowy na przyszłość (dokupienie silnika/silników, dodatkowych okularów, filtrów). Czy ktoś może pomóc w wyborze?

 

Oczywiście jeśli macie sugestie to proszę bardzo, zawsze są mile widziane. Nie wiem czy przy takim niebie wokół domu gdzie jednak najczęściej będziemy coś próbowali oglądać cokolwiek zobaczymy. Czy ma sens się ładować od razu w lustro 150 mm? Czy 130 mm na początek nie było by wystarczające i lepiej dokupić 2 okulary. Proszę o porady. Dziękuję bardzo:)))))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 minutę temu, astrokarol napisał(a):

 

A co to oznacza ? Bo jakoś ciężko mi uwierzyć, że masz aż takie wertepy na polu czy podwórku, że teleskop się przewróci ... Jechałem w  ciemno w nowe miejscu po ciemku i stawiałem dobsona bez problemu "byle gdzie".

 

Obserwacje na stojąco nie są zbyt dobre bo tracimy na stabilności ciała. A gdzie mowa o tym, że przy zaawansowany obserwacji wstrzymuje się oddech, "kontroluje" tętno by zmaksymalizować stabilność....

No niestety ogródek to jungla do zrobienia żeby było płasko i równo... jaki masz teleskop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, akustyk napisał(a):

No niestety ogródek to jungla do zrobienia żeby było płasko i równo... jaki masz teleskop?

 

Miałem w sumie 3 Newtony, mam czwarty a po za nim refraktor ED, achromat i Mak 127 (i kilka drobnostek w częściach bo nie ma kiedy dorobić obudów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale gdzież tam. Dobson do 8” jeśli ma tubę typu "boiler", a jeśli to konstrukcja truss-owa to do 12-13" to teleskop całkiem przenośny. Swojego 13" używam wyłącznie w terenie, na polnej drodze, bo na balkon się nie nadaje 😉

zarówno z uwagi na rozmiar, jak i na to, że mieszkam w okolicy zaświetlonej (Bortle 8).

Zabieram więc go przeważnie tak ze 40 km od miasta. To nie jest wybetonowany plac, tylko pole z polną drogą. Na prawdę pod Dobsa nie potrzeba betonu. Warto natomiast położyć na ziemi kawał plandeki. To ważne szczególnie przy konstrukcjach truss-owych, gdzie lustro jest bardzo nisko i trzeba je chronić przed kurzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeszukuje OLX za różnymi używanymi... jest tego trochę. Znalazłem takie coś:

https://www.olx.pl/d/oferta/celestron-omni-xlt-150-CID767-IDRtArg.html?chat=1&isPreviewActive=0

 

Ciekawe. Inny statyw i stalowe nogi. Hm.... czy znacie jakiś serwis w wawie, żeby go skolimował i wyczyścił?

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie rozumiem tego strachu przed 10" newtonem. Dwóch chłopów poradzi sobie bez problemu z przeniesieniem takiego sprzętu. Jeden bierze montaż, drugi tubę. Montaż w 20 sekund i gotowe. Jak jesteś sam to robisz dwa kursy i tyle.

 

Co do nierównego podłoża to chyba trochę przesadzasz. Jeśli wynosisz sprzęt przez dom to wyrownaj sobie w wybranym miejscu podłoże i problem znika. 

 

Przy GSO 10" będziesz miał wyżej wyciąg i nie będziesz się tak garbić ale i tak krzesełko jest obowiązkowe.

 

Będziecie mieć sprzęt uniwersalny na początek. I do planet i do jaśniejszych DSów. 

 

 

Zaczynałem od GSO 8" ale szybko dała o sobie dać dwucalica i przerzuciłem się na 10", które dość długo używałem. Uważam, że to złoty środek jeśli chodzi o zamknięte tuby na dobsonie. 

 

 

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, micropoint napisał(a):

Nie rozumiem tego strachu przed 10" newtonem. Dwóch chłopów poradzi sobie bez problemu z przeniesieniem takiego sprzętu. Jeden bierze montaż, drugi tubę. Montaż w 20 sekund i gotowe. Jak jesteś sam to robisz dwa kursy i tyle.

 

Co do nierównego podłoża to chyba trochę przesadzasz. Jeśli wynosisz sprzęt przez dom to wyrownaj sobie w wybranym miejscu podłoże i problem znika. 

 

Przy GSO 10" będziesz miał wyżej wyciąg i nie będziesz się tak garbić ale i tak krzesełko jest obowiązkowe.

 

Będziecie mieć sprzęt uniwersalny na początek. I do planet i do jaśniejszych DSów. 

 

 

8" już jest spora. 10" to już w ogóle. Jak kupować newtony na dobsonie to chyba faktycznie min. 10" żeby zysk światła był duży w stosunku do tego 150/750.

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, akustyk napisał(a):

czy znacie jakiś serwis w wawie, żeby go skolimował i wyczyścił?

 

Dla przypomnienia tekst z pierwszej strony tego tematu:

W dniu 15.11.2023 o 14:45, lkosz napisał(a):

Nigdy nie kupuj teleskopów z brudną optyką. Umyć lustro w newtonie to nie jest wiele pracy. Niedawno mieliśmy tutaj przypadek kiedy ktoś myślał, że lustro jest białe od kurzu, a miało doszczętnie zniszczoną powierzchnię. Tak zaoszczędził, że przepłacił. Optyka w chwili zakupu ma być czysta i nieskazitelna. To co wydaje się pyłkiem lub plamką po deszczu, może być wykwitem pleśni, która zostawiła niezmywalny ślad na lustrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie ma się co podkręcać zyskiem światła pomiędzy 8 i 10". Różnica jest, ale nie jakaś powalająca. Wybór nieco większego czy mniejszego nie jest tu kluczem.

Kluczem jest budżet.

Jeśli myślisz o obserwacjach wizualnych w założonym przez ciebie budżecie to Dobson (8 czy 10") daje maksimum efektu na każdą złotówkę kosztu.

Jeśli myślisz o EAA i prostych fotkach jaśniejszych obiektów, to w tym budżecie jest tylko Seestar S50.

Pamiętaj, że pierwszy teleskop to na prawdę pierwszy teleskop, tzn. potem jest drugi, trzeci itp. 😉

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok. Nie iść w używki... rozumiem. Ten Seestar to zabawka. Nie ma całego procesu powstawania zdjęć czy obserwacji. Tak zgadzam się, że dobson 8 lub 10" daje największy zysk. Pytanie do wizuala ten 150/750 plus dodatkowe 2 dobre okulary do planet i do mgławic będzie aż tak słabym rozwiązaniem? Czasem jakaś prosta fotka planety na razie komórką...

 

Zawsze mogę po roku czy dwóch sprzedać i skupić się na kompletowaniu sprzętu do astro zaczynajac np od takiego zestawu:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1391&lunety=Teleskop Sky Watcher N 200 200 1000 EQ 5 BKP2001EQ5

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jestem podobnego zdania, chyba trochę się za bardzo przeraziłeś wielkością niutków na dobsonach. Syntę 10" przewoziłem w calosci (tuba + dobson) na tylnej kanapie w Pełżocie 207, wyciąga się to w jedną chwilę wszystko, montaż nie zajmuje dłużej niż kilka minut włącznie z przygotowaniem krzeselka i skladanego stoliczka pod walizkę z okularami. Teren wcale nie musi być idealnie płaski i równy. Osobiście o wiele bardziej chętnie jeździłem na obserwacje z syntą 10" niż nawet z malym maczkiem 127 na jakimś lekkim eq. Oczywiscie nie twierdzę że dobsy są "najlepsiejsze i w ogóle", tez mam montaże eq, ale uzywam ich raczej stacjonarnie. Jednak do "latania" po niebie, to tu, to tam, to jeszcze gdzie indziej, do tego z nastawieniem na ds-y, jeszcze jako zupelnemu poczatkujacemu który nie będzie raczej dopatrywał się w obrazie niewidzialnych defektów tylko skupi się na zlapaniu obiektu, montaż dobsona w połaczeniu z lustrem 8"-10" to będzie prawdopodobnie jeden z lepszych wyborów, a na pewno lepszy niż 150/750 na eq3-2. A jak się wciągniesz bardziej to sobie kupisz za jakiś czas inny teleskop ;)

Edytowane przez Piotrek K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, akustyk napisał(a):

Zawsze mogę po roku czy dwóch sprzedać i skupić się na kompletowaniu sprzętu do astro zaczynajac np od takiego zestawu:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1391&lunety=Teleskop Sky Watcher N 200 200 1000 EQ 5 BKP2001EQ5

 

Sprawdź w praktyce użytkowanie tego zestawu ... Okaże się, że Dobson wygodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, akustyk napisał(a):

Ten Seestar to zabawka. Nie ma całego procesu powstawania zdjęć czy obserwacji.

Tak sądzisz?

Dalej piszesz o ewentualnym pstryknięciu zdjęcia komórką. 

Niestety tu bardzo się mylisz.

Komórką to pstrykniesz najwyżej Ksieżyc. W dodatku marnie.

Spróbuj pstryknąć komórką coś takiego 😉

elephants-trunk.jpg.8512a65e832a8202b8c55d9ebf287ebf.jpg

To fotka zrobiona tą zabawką Seestarem parę dni temu z mojego balkonu (Bortle 8). Zapewniam cię, że proces tworzenia i obróbki nie różni się szczególnie od tegoż procesu na poważniejszym sprzęcie 🙂

Na takim nieco większym też pstryknąłem nieco fotek, więc mam porównanie.

Po prostu "zabawką" wielu rzeczy, które potrafi "poważny" astrograf zrobić się nie da. Za to jest mała, lekka i kosztuje 1/10 ceny "poważniejszego" zestawu.

Wybacz ten off-topic, bo tu dyskusja o Dobsonach, ale nie wytrzymałem, gdy tak kategorycznie wypowiadasz się o sprzęcie, którego nigdy nie używałeś 😉

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, akustyk napisał(a):

Wróciłem ze sklepu. "Macałem" jeden i drugi teleskop. Powiem, że ten dobson 8" to już spora armata. Transport tego faktycznie wyzwanie...  10" nawet nie myślę. Powiem jedno, obserwacja poprzez dobsona jest niewygodna. Pozycja na pół zgarbiona a o szukaczu nie wspomnę. Dodatkowo jak mam go rozstawiać na nierównym podłożu w ogródku lub gdzieś w lesie na polanie to będzie problem ze znalezieniem w miarę równej powierzchni. Przyznam szczerze, że to mnie lekko zniechęciło do niego. Przy tym drugim teleskopie 150/750 mogę sobie fajnie wyregulować żeby się nie garbić. Wiem, że do tego zestawu na dzień dobry musiał bym dokupić lunetkę biegunową jak będę chciał gonić za obiektami tylko kręcąc mikroruchami tylko jedną osią (pewnie czasem poprawić też drugą ;)), dodatkowo filtr polar do planet i księżyca. Jednak poręczniejszy zestaw. Nie kupiłem jeszcze żadnego, ale bliżej mi do tego 150/750 szczerze, ze względu na wygodę.

Hej.

     Miałem newtona 150/750 na montażu eq3-2 do obserwacji  wizualnych i była to kompletna porażka. Najbardziej irytowało mnie ciągle przekręcenie tuby w obejmach. Nie polecam, ten zestaw w ogóle nie był wygodny. Lepiej mi się obserwowało tym teleskopem na montażu azymutalnym.....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Jacek1977 napisał(a):

Hej.

     Miałem newtona 150/750 na montażu eq3-2 do obserwacji  wizualnych i była to kompletna porażka. Najbardziej irytowało mnie ciągle przekręcenie tuby w obejmach. Nie polecam, ten zestaw w ogóle nie był wygodny. Lepiej mi się obserwowało tym teleskopem na montażu azymutalnym.....

EQ jest do studiowania detalu i czekania na chwile idealnego seeingu. Do maratonow Messiera nie nadaje sie, no chyba ze GoTo, ale GoTo to odbieranie sobie radochy odszukania obiektu i nauki nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sorki dla wszystkich ale za 2,5 tys zł do astrofoto to tylko seestar S50 mały bez zbędnego pier....... Bez kabli oprogramowań i wiecznego pier....... Że to nie działa i tamto co innego jak masz te 15 tys zł co i tak dupy nie urywa ale już coś tam możesz skompletować w tym przedziale cenowym do astro foto  bez wizuala seestar bije wszystko na łeb

 

Pozdrawiam serdecznie 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim pierwszym "poważnym" teleskopem był newton GSO 10" na dobsonie.  Z perspektywy lat to był jeden z najlepszych zakupów w mojej astro karierze. Dał wiele frajdy i satysfakcji. Najpierw obserwowałem i fociłem Słońce i Księżyc. Później dokupiłem platformę paralaktyczną i robiłem takie zabawy z DS-ami:

A jeszcze później kupiłem montaż NEQ6 i  w przerwach focenia DSów, wieszałem tą tubę 10" na nim do avikowania planet. To właśnie ten teleskop był ze mną najdłużej. 

Dla ułatwienia wypadów w teren zrobiłem do niego taczki: 

Kilkaset metrów polną drogą, nie stanowiło problemu. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, DarX86 napisał(a):

Moim pierwszym "poważnym" teleskopem był newton GSO 10" na dobsonie.  Z perspektywy lat to był jeden z najlepszych zakupów w mojej astro karierze. Dał wiele frajdy i satysfakcji. Najpierw obserwowałem i fociłem Słońce i Księżyc. Później dokupiłem platformę paralaktyczną i robiłem takie zabawy z DS-ami:

A jeszcze później kupiłem montaż NEQ6 i  w przerwach focenia DSów, wieszałem tą tubę 10" na nim do avikowania planet. To właśnie ten teleskop był ze mną najdłużej. 

Dla ułatwienia wypadów w teren zrobiłem do niego taczki: 

Kilkaset metrów polną drogą, nie stanowiło problemu. 

Woow!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, skuter202 napisał(a):

Bez kabli oprogramowań i wiecznego pier.......

@skuter202 to wcale nie jest tak. Nie chciałabyś widzieć jak ta fotka wyglądała "na surowo". Dopiero po obróbce jakakolwiek fotka wygląda sensownie. Więc to "bez kabli oprogramowań" to jest bardzo na wyrost. Bez oprogramowania do obróbki z żadnego setupu czy takiego za dwa i pół czy z takiego za dwadzieścia pięć tysięcy ładna fotka sama nie wyskoczy 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, piotrfie napisał(a):

@skuter202 to wcale nie jest tak. Nie chciałabyś widzieć jak ta fotka wyglądała "na surowo". Dopiero po obróbce jakakolwiek fotka wygląda sensownie. Więc to "bez kabli oprogramowań" to jest bardzo na wyrost. Bez oprogramowania do obróbki z żadnego setupu czy takiego za dwa i pół czy z takiego za dwadzieścia pięć tysięcy ładna fotka sama nie wyskoczy 😉

 

Na szczęście i photoshop i lightroom mi nie groźny:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.