Skocz do zawartości

Barlow x20


kraku

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm...Znajomy twierdzi iz jego znajomy posiada i czasem korzysta z Barlowa x20.

Mnie wydaje sie to jakas totalna pomylka. Ale moze sie myle?Czy istnieja takie Barlowy? Jesli tak to kiedy moga sie przydac?

 

 

 

ps. Forum przeszukiwalem i jedyne co znalazlem, to wypowiedzi ze zwiekszanie poweru powyzej x3 mija sie z celem. Dlatego pytam Was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze to jakies nieporozumienie, nie wyobrazam sobie funkcjonujacego poprawnie ukladu optycznego z soczewka Barlowa 20x (nigdy nawet takiej nie widzialem, nawet na stronach WWW). Moze to Barlow 2x?

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno chodzi o x20, dlatego wlasnie tu pisze...Gdzie mialem pomysl szukalem i nie znalazlem... Przekonam sie jak zobacze na wlasne oczy, albo mnie uswiadomicie ze gosc ma prawo cos takiego miec i mu sie to do astro przyda.

 

Kraku, jako Informatyk powineneś myśleć logicznie i wiedzieć, że nie należy słuchać opinii użytkowników, zaś jako Roleplayowiec - mieć trochę wyobraźni.

 

Oczywiście, że można mieć Barlowa 20x. Na przykład jakbyś wyobraził sobie teleskop o aperturze 1 m, ale taki krótki, że mieściłby się na balkonie, a więc o ogniskowej, powiedzmy, 0,5 m. Wówczas dzięki takiemu okularowi miałbyś ogniskową 20x większą, a więc 10 m, i wypadkową światłosiłę f/10. Odlot po prostu.

Co prawda nie mamy jeszcze soczewek o takich parametrach, ale to szczegół.

A tak z technicznego punktu widzenia, to zapewne kolega ma Barlowa opisanego 2.0x i kropka mu się starła...

 

Dopisek: wyobraźnia - wyobraźnią, a coś mi tu się z geometrią nie zgadza. Czy soczewka/lustro, zakładając nawet ich absolutną doskonałość optyczną mogą mieć ogniskową mniejszą lub równą połowie swojej średnicy? To znaczy, czy ognisko nie wypadłoby wówczas wewnątrz soczewki/lustra. To dopiero byłby odlot!

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hihi, BBwro niezly tekst. Potwierdzam patenty z przeklamywaniem napisow przez amatorow. Sam mialem identyczna sytuacje. Do Optisana mialem mala 1'' uklad odwracajacy obraz. Przy okazji robil za pseudo-barlowa i powieksza troche. Na etykietce mial 1.5x, tyle, ze mocno zatarte. Na poczatku myslalem ze to cud-maszynka generujaca prosty obraz i podbijajaca power o 15x lub + 15x :szczerbaty: Polapalem sie po 2 czy 3 dniach, jak mi sie kompletnie powiekszenia nie zgadzaly.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=42 - tutaj masz "Barlowy" do 5x. Ja mam x4 i uwierz mi, że nie mija się z celem jego stosowanie  ;)

Rysiek, mocne postawienie sprawy :rolleyes:

Rozumiem, że w Twoim refraktorze stosowanie barlowa/powermate x4 do obserwacji wizualnych nie przynosi dobrego rezultatu? Bo widzialem zdjęcia planet z metrowych refraktorów właśnie z powermate x4. Bardzo dobre zdjęcia. Czy testowałeś może swój sprzęt pod kątem webcama? Bardzo jestem ciekawy jak by Ci wyszło - Marsik się zbliża dużymi krokami, może warto spróbować?

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy interesują mnie wyłącznie obserwacje wizualne, do których Powermate x4 jak i x2 doskonale się nadają. Z moim x4 ćwiczył w Bieszczadach Przemas z doskonałym skutkiem na Saturnie. Ja mając tylko achromat jestem z tych Powermate zadowolony. Przykładowo Pentax 40mm + Powermate x4 = power 120X przy którym widać w całości Słońce i Księżyc. Aberracja oczywiście jest widoczna, ale specjalnie nie przeszkadza. Nie wiem jak spisuje się Powermate x5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do webcamowania planet krótkoogniskowym sprzętem powerowy barlow jest bardzo przydatny. Używałem układu x8 i działa. Pamiętajmy jednak że barlow nie jest jedynym sposobem na wyciąganie ogniskowej, mógłbym wyciągnąć ogniskową nawet x14,5 ale tego nie praktykowałem i raczej nie będę.

Do wizuala to raczej lepiej użyć krótkoogniskowego okularu chyba że barlow jest wysokiej klasy.

Wracając do tego barlowa x20 to też wydaje mi się że jest tu jakieś przekłamanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, czepiasz się z tą jakością. Pomyśl jakie byłoby powiększenie. Zaprzęgając takiego barlowa do mojego SCT miałbym 40m!!! ogniskowej i nie wiem czy Jowisz zmieściłby mi się w polu widzeniu :ha:. jak bym pokazał znajomym to ze stołków by pospadali :lol:

 

A tak na serio to barlow do 5x dla mnie jest już górną granicą, powyżej tego nie widzę za bardzo sensu stosowania takich układów. Osobiście korzystam jedynie z barlowa 2x i tylko przy webcamerze. Do wizuala stosuję tylko i wyłącznie okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu jako Barlowa dużej mocy uzywałem plastykowej soczewki od wizjera aparatu jednorazowego, Wbrew pozorom obraz był przyzwoity a wyciagając takim Barlowem ogniskowa Optisana z 900mm do 4000mm zrobilem takie fotki

 

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/-%2...Slajd%20100.jpg

 

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/-%2...peria%20400.JPG

 

tak naprawdę Saturn wyszedł lepiej, tylko to skanowanie pozostawia wiele do zyczenia Foto Best Kodaka <_< dobre sobie :szczerbaty: teraz już tylko Agfa :)

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...Znajomy twierdzi iz jego znajomy posiada i czasem korzysta z Barlowa x20.

Mnie wydaje sie to jakas totalna pomylka. Ale moze sie myle?Czy istnieja takie Barlowy? Jesli tak to kiedy moga sie przydac?

ps. Forum przeszukiwalem i jedyne co znalazlem, to wypowiedzi ze zwiekszanie poweru powyzej x3 mija sie z celem. Dlatego pytam Was.

 

To niech jeszcze "znajomy zapyta znajomego": Jak znajomy ocenia jakość obrazu? :) Z teoretycznego punktu widzenia wszystko jest możliwe. Wydaje się jednak, że spadek jakości obrazu będzie znaczny.

 

Czy 3x mija się z celem..? No pewnie nie mija się... skoro ktoś stosuje. Swoją drogą w fotografii łączy się telekonwertery...

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.