Skocz do zawartości

Askar 140 Apo


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

I obserwacja praktyczna - tak długi teleskop gibie się na moim paskowym Avalonie dosyć mocno jak na stosunkowo niewielką wagę względem nośności maksymalnej.

Naprawdę duża tuba.

 

image.png.28bb9dd14a4eacdc8380bd5b43b588ff.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tutaj test kamerką ZWO ASI 662

ponieważ kamera nie ma wbudowanego więc użyłem filtra UV

 

(debayer bez WB)

image.png.6607b94ccaea1758f328c24c02886147.png

 

i WB w PSie

image.png.33cd7c16c90bf9118e648e43a68cae34.png

 

 

teleskop prawie poziomi, odległość do obiektu około 300m

bardzo duża wilgotność jak wiadomo

ustawienie ostrości o tyle ile bo jest wiatr i te gałęzie się ruszają

plik otwarty i screenshot

 

sytuacja:

image.png.bf008a91d263f9810307006f205b48aa.png

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu z innej klatki 1:1

 

debayer bez WB

image.png.9165da850f1b8ce500685787681090f7.png

 

i WB z PS

 

image.png.30de715a99b1af7234aff7ffe7aa9421.png

 

od razu wytłumaczę - żeby obraz się nie zamazywał musiałem robić czasy 0.005s, dlatego musiałem podbić gain i stąd widoczny szum

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, KrisJot napisał(a):

A czy ta lekka aberracja na brzegu pola nie pochodzi od samego okularu? Ciekawe, czy też będzie widoczna w Twoim denku i Pentax'ie. Pisałeś o nich jeśli mnie pamięć nie myli.

też tak myślę, bo w zależności od okularu się zmienia. Pentaxem też patrzyłem i CA na obwodzie pola widzenia była większa niż w orciaku

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj jeszcze zdjęcie z długim czasem ale w miarę nie rozmazane

0.1s i niski gain

 

generalnie test wiadomo że nic nie wart, ale z czystej ciekawości zrobiony

 

      

 

 

 

WB zrobione w PSie

Zrzutekranu2024-01-05152208.png.a1ba9b19a48415757d3bbec7920561df.png

 

 

 

Ewidentnie obraz w kamerce jest bardziej neutralny niż przez okulary. Nie wiem czy to wpływ filtra UV czy same okulary tak wpływają na obraz. W orciaku obraz jest leciutko zielonkawy. W pentaxie czysty, w kamerce jak widać.

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie potrafię zrobić żadnych sensownych zdjęć telefonem tego co widać w okularze

 

a w sumie ważna rzecz

ja się na wizualu nie znam, ale bez diagonala nie ma podejścia

nawet ta wysuwana część nie poradzi, potrzebna jest kątówka

 

 

Ostatnie wrzutka

Dach budynek ok 200m WB w PSie

 

Zrzutekranu2024-01-05152729.png.b6f557b4c06adbc990f5e4786684a90f.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał(a):

niestety nie potrafię zrobić żadnych sensownych zdjęć telefonem tego co widać w okularze

 

a w sumie ważna rzecz

ja się na wizualu nie znam, ale bez diagonala nie ma podejścia

nawet ta wysuwana część nie poradzi, potrzebna jest kątówka

 

 

Ostatnie wrzutka

Dach budynek ok 200m WB w PSie

 

Zrzutekranu2024-01-05152729.png.b6f557b4c06adbc990f5e4786684a90f.png

 

@kubamandla mnie wystarczy Twoja relacja i subiektywna ocena. Oczywiście to co dla Ciebie jest nieakceptowalne dla kogoś innego może być już ok. Przykładowo, czy wokół jasnej gwiazdy w powiększeniu 1.5D lub 2D nie będziesz widział aberki, obrazy dyfrakcyjne przed i za ogniskiem będą równomierne, porównywalne, bez obcych zafarbów. Jak Twój odbiór np detalu na Księżycu, Jowiszu, nasycenie kolorów. Nie jest ekspertem, dla mnie to już sporo mówi o optyce. Bardzo mnie to ciekawi, ponieważ cena tego APO trochę stoi w sprzeczności do dotychczasowych, pozytywnych relacji z innych forów. Mam taką prywatną teorię niepodpartą żadnymi dowodami, że Askar wprowadzając modele 140 i 185 bardzo się do przykłada zwłaszcza do 140tki (albo lepiej mu wychodzi z uwagi na jej parametry). Nie oznacza to, że pozostałe były kiepskie. Ta 140 coraz bardziej kusi 🙂. A Żona niczego nieświadoma zajęła mi potencjalne miejsce w szafie... .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie widzisz te pozytywne opinie, bo ja widzę tylko jedną.

Jeśli liczysz na taką jakość o której piszesz to cena raz 2x, czy 3x Mi to dało tylko Takahashi.

Dobra, tylko te zdjęcia nie wyglądają na APO, tylko tzw ED-APO. Termin ukuty przez Rohra.

Cena czyni cuda ...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał(a):

niestety nie potrafię zrobić żadnych sensownych zdjęć telefonem tego co widać w okularze

 

(...)

 

Nie przejmuj się, bo takie zdjęcia nie mają i tak praktycznie żadnej "wartości testowej", bo jak widać coś dziwnego, to nigdy nie wiadomo, czy kolorki nie od okularu a "miękkość obrazu" od telefonu.

Telefonem przy okularze to tylko jakieś pamiątkowe zdjęcia lub dokumentacja sesji obserwacyjnej...

 

Ja cierpliwie czekam na test gwiazdowy z kamerą dającą fajną skalę, przy dobrym seeingu.

 

Mogłaby być też sztuczna gwiazda, ale focona z odpowiednio dużej odległości, tak, aby można było zapomnieć o aberce sferycznej od nierównoległych promieni.
Według "Star Testing Astronomical Telescopes" Suiter'a, dla apertury 140 mm f/7 powinno to być przynajmniej 20 razy ogniskowa, czyli niestety aż jakieś 20 metrów.
Za to wymagania na wielkość sztucznej gwiazdy są bardzo rozsądne względem tego, co jest teraz powszechnie dostępne na rynku.

Sztuczna gwiazda powinna mieć wielkość mniejszą niż rozdzielczość teleskopu, co przy takiej odległości wymaga średnicy nie większej niż jakieś 100 um.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mareg napisał(a):

 

Według "Star Testing Astronomical Telescopes" Suiter'a, dla apertury 140 mm f/7 powinno to być przynajmniej 20 razy ogniskowa, czyli niestety aż jakieś 20 metrów.
Za to wymagania na wielkość sztucznej gwiazdy są bardzo rozsądne względem tego, co jest teraz powszechnie dostępne na rynku.

Sztuczna gwiazda powinna mieć wielkość mniejszą niż rozdzielczość teleskopu, co przy takiej odległości wymaga średnicy nie większej niż jakieś 100 um.

 

W Krakowie ma być niebo w poniedziałek w nocy. Jeżeli bedzie i jeśli wytrzymam planowane -17C to będą testy na gwiazdach bez flattenera. Jeśli nie to poszukam kogoś z sztuczną gwiazdą, albo sam zrobię. Jedno jest dosyć oczywiste, apo-srapo ten teleskop nie ma widocznej CA i to potwierdza wnuoski z CN. Podobnie też zauważyłem wyraźną  krzywiznę pola.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest widoczna CA, dobre oko zobaczy. Poza tym warunki nie są jakieś specjalne wymagające, nie było Słońca.

Brak ostrości, klarowności obrazu wskazywałby na to, że nie wszystkie kolory się schodzą w punkcie ostrości mimo, że aż tak w tych warunkach nie widać koloru.

Może być nie tak dobra korekcja sferochromatyzmu....

Ale apo-srapo da radę ;) 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, astrokarol napisał(a):

 

Zdjęcia czego ? W jakich warunkach ? Przecież ten test to żart. Na podstawie tego wyciągasz wnioski ?

daj spokój, czlowiek ma misję. Każdy w życiu coś robi - on akurat to. I jak mnie jeszcze trochę potroluje to wezmę i kupię sobie TACa 140 tylko po to by się pośmiać. Od razu widać, że w znajdzie CA nawet jak nic nie ma, jeśli tylko to nie jest jego teleskop. Masakra, tyle powiem i przestaję karmić.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał(a):

daj spokój, czlowiek ma misję. Każdy w życiu coś robi - on akurat to. I jak mnie jeszcze trochę potroluje to wezmę i kupię sobie TACa 140 tylko po to by się pośmiać. Od razu widać, że w znajdzie CA nawet jak nic nie ma, jeśli tylko to nie jest jego teleskop. Masakra, tyle powiem i przestaję karmić.

 

Ja się łudzę, że @m_jq2ak tylko tak się droczy. A "Przecież są zdjęcia z kamery... " to tylko sarkazm ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

Kolor nie pasuje. Ale siara :)

 

Żarty żartami, ale mam wrażenie, że mogę zrezygnować z wieszania tego teleskopu na tym montażu. Nośność 25 kg, ale przy tych wymiarach całość jest bardzo mocno narażona na wiatr i gibanie. Jak pisałem wiało dzisiaj i ustawienie czegokolwiek precyzyjnie graniczyło z cudem.

Zdecydowanie lepiej będę się czuł wieszając go w kopule na CEM120 lub na ASA60. Tylko myślałem, że to będzie mobilny teleskop. Nie odważył bym się chyba dawać tego na AM5, na EQ6 bez problemu, ale opaskowanego to już zależy od warunków.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, astrokarol napisał(a):

 

Ja się łudzę, że @m_jq2ak tylko tak się droczy. A "Przecież są zdjęcia z kamery... " to tylko sarkazm ...

Jaki sarkazm nie widzisz zdjęć ? Są podpisane. 

Niebieska linia na dachu i wzdłuż. To są słabo oświetlone elementy. Dlatego tak słabo widać.

140_1.png.04f9b96ec1161b1d108d26b0fbf8f73f.png

 

Tutaj zobacz na gałęziach po jednej stronie jest zafarb żółty po drugiej niebieski, gałęzie wpadają w lekki fiolet...

krawd.png.432a064ce08a2ec95b10a919d7cd954b.png

 

Brakuje rozdzielczości i w powiększeniu jest pikseloza, ale widać to co ma być widać.

 

Może faktycznie mam skrzywienie ;) APO choroba...

9 minut temu, kubaman napisał(a):

daj spokój, czlowiek ma misję. Każdy w życiu coś robi - on akurat to. I jak mnie jeszcze trochę potroluje to wezmę i kupię sobie TACa 140 tylko po to by się pośmiać. Od razu widać, że w znajdzie CA nawet jak nic nie ma, jeśli tylko to nie jest jego teleskop. Masakra, tyle powiem i przestaję karmić.

Każdy ma misję, jakąś, Ty zbierasz Askary, ktoś tam znaczki, ja Takahashi.

TACa o nowa firma :) daj linki, coś nowego na rynku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

 

 

krawd.png.432a064ce08a2ec95b10a919d7cd954b.png

 

Brakuje rozdzielczości i w powiększeniu jest pikseloza, ale widać to co ma być widać.

naprawdę nie widzę powodu by prowadzić tę bezsensowną debatę, ale tylko pokażę na tym przykładzie jak bardzo nie wiesz co mówisz.

To zdjęcie jest 1:1 czy inaczej 100℅ powiększenia. Piksel w piksel i nie ma CA. Gdzie go chcesz szukać? W subpikselach? Kaman, to jest głupie wdawać sie w polemiki na takiem poziomie.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.