Skocz do zawartości

Jaką lornetkę do obserwacji nieba nocą


krzyn24

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym podzielić się z Wami moimi refleksjami po kilku tygodniowych bojach i przeglądach przeplatanych z pogonią za pogodą w poszukiwaniu lornetki do nocnego nieba. Po testach w terenie wybrałem Nikona, delty 8x56 ED i Fuji 7x50, Commodore 10x50 (Japan) ostatecznie wybrałem Fuji MTR. Z tego co czytałem MTR ma te same powłoki SX z najwyższej półki co FMTR, a konstrukcyjnie podstawowa różnica tkwi w dodatkowej soczewce korektora pola , której zadaniem jest poprawa brzegowych jego partii. Osobiście korekcja w MTR jest na bardzo dobrym poziomie, również na brzegach. FMTR jest trochę lepszy na brzegu, ale ja ten obszar rzadko wykorzystuję w obserwacjach.

Moim zdaniem nie tłumaczy to różnicy w cenie (plus dodatkowe ok 100g wagi w FMTR). Odrębną kwestią, jest też dostępność w EU tylko modeli FMTR (przynajmniej ja nie znalazłem w EU MTR'a).

Jest jeszcze jedna sprawa, którą ujął mnie Fuji, to ostrość obrazu aż po diafragmę. Dodatkowo przyjemne pole (dla mnie) i brak efektu tunelu. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie również głębia ostrości i to wrażenie przestrzenności nie tylko pierwszego planu, ale też obiektów przed nim i za nim. W 10x50 też jest ona widoczna, ale 7x50 efekt jest oszałamiający, wręcz wyrywa "z kapci". Ciężko to opisać, w każdym bądź razie lornetka super, jedyne do czego na początku musiałem się przyzwyczaić, to ustawianie ostrości, które realizujemy na każdym okularze z osobna (zamiast centralnie + dioptrie w jednym z okularów).

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, KrisJot napisał(a):

wygląda dokładnie jak Delta którą mam i proponowałem: Lornetka Delta Optical Extreme 7x50 ED

Nawet ma te same gówniane zaślepki na przodzie.

Nie wiem tylko czy Fuji ma szkła ED. 

 

Gratulacje wyboru i czystego nieba. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. W Fujinon nie czuć chińskiej bylejakości. Zaślepki i materiał, z którego są wykonane moim zdaniem z dobrych materiałów. Wspomniana delta i model 8x56 (oba na szlach ED) pokazywały ładnie i ostro, dobrze leżały e dłoni, ale na brzegach traciły na ostrości. Z kolei w Fuji było ostro aż do brzegu.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.