Skocz do zawartości

Jaką lornetkę do obserwacji nieba nocą


krzyn24

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Mam na oku Delta Optical 8x56 lub Celestron 20x80.

 

Te dwie to zupełnie inne klasy sprzętu. Pierwsza ma źrenicę wyjściową na poziomie 7 czyli maksymalną możliwą do uzyskania dla ludzkiego oka. Ta druga ledwie 4, choć oczywiście dużo większe przybliżenie. Ale też większą wagę, a duże przybliżenie trudno utrzymać z ręki. Więc z tych dwóch zdecydowanie pierwsza. Ew jakaś 10x50 - np DO Extreme 10x50 ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być rozsądny kompromis między jakością, ceną a "osiągami" i służyć głównie do astro to cosik z serii BA8 będzie jak znalazł. Używka powinna zmieścić się w twoim budżecie (no, może będzie trzeba dołożyć ze dwie stówy, ale warto, bo to może być już sprzęt docelowy). No i statyw do tego, bo inaczej bida...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bartman napisał(a):

Lornetki 10x50 też są dobre do obserwacji nocnego nieba, w tym przedziale cenowym popularna jest Nikon Action EX 10x50. Tak jak wyżej napisał kolega, bez statywu obserwacje są mało komfortowe.

Nikona takiego miałem i nie byłem zadowolony. Szukam coś z większym przybliżeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro miałeś lornetkę 10x50 i szukasz czegoś o większym powiększeniu to lornetka 8x56 odpada.

Dobre recenzje ma lornetka Opticron Oregon 20x80 w cenie około 1000 zł. Troszke drożej niż Celestron ale podobno warto dołożyć.

Zastanów sie nad lornetką BA8 15x70 (nowa kupisz za około 1800 używaną około 1400 ) . Dopisek ED nie jest potrzebny żeby dawała ładny obraz nieba :) .

Ale statyw jest niezbędny i to już od samego poczatku obserwacji , nawet do lornetki 10x50 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Qrczak99 napisał(a):

Skoro miałeś lornetkę 10x50 i szukasz czegoś o większym powiększeniu to lornetka 8x56 odpada.

Dobre recenzje ma lornetka Opticron Oregon 20x80 w cenie około 1000 zł. Troszke drożej niż Celestron ale podobno warto dołożyć.

Zastanów sie nad lornetką BA8 15x70 (nowa kupisz za około 1800 używaną około 1400 ) . Dopisek ED nie jest potrzebny żeby dawała ładny obraz nieba :) .

Ale statyw jest niezbędny i to już od samego poczatku obserwacji , nawet do lornetki 10x50 :)

Ok to już wiem czego szukać krąg poszukiwań się zacieśnił. A to fakt że już przy 10x50 statyw się też by nie nudził

 Zwłaszcza jak na dworze nocą spadnie temp.na minus - 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, krzyn24 napisał(a):

Ok to już wiem czego szukać krąg poszukiwań się zacieśnił. A to fakt że już przy 10x50 statyw się też by nie nudził

 Zwłaszcza jak na dworze nocą spadnie temp.na minus - 😁

10x50 to klasyka Astronomii. Jeżeli szukasz z czegoś z większym powiększeniem to 15x70. Tu musi być już jednak statyw. W Budżecie 1200 możesz poszukać używanej DO Skyguide. Ja ostatnio taka kupowałem znajomemu za 800 zł. Zostało by Ci 400 stówki na statyw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Pentax SP 20x60 WP, jasna to ona nie jest i niezbyt duże pole, ale za to masz powiększenie, fajny kontrast i przyzwoitą jakość no i wciąż jest kompaktowa, że można trochę próbować z ręki, nawet pomimo małego pola...

Ja osobiście jestem z niej zadowolony...

Dodatkowo dobrze wypada na testach latarkowych w odróżnieniu od budżetowych 15x70 więc strata w świetle nie jest tak duża jakby to mogło wyglądać z danych producentów.

Edytowane przez Setaarius
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Qrczak99 napisał(a):

 

Dobre recenzje ma lornetka Opticron Oregon 20x80 w cenie około 1000 zł. Troszke drożej niż Celestron ale podobno warto dołożyć.

 

To przypadkiem nie ta sama lornetka, bo wygląda identycznie?

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, KrisJot napisał(a):

Co sądzicie o Fujinonie MTR-SX 7x50 do DS i nauki nieba / dziennych obserwacji?

 

Miałem Fuji 7x50, 10x50 i  16x70

Najlepsza optycznie to 10x50

Fuji 7x50 do reki fajna tyle,u że to pole pozorne jest odczuwalnie wąskie.

Przy porównaniu Fuji 7x50 z Luntem 7x50 obraz z Lunta mi się bardziej podobał i tym byłem zaskoczony.

Fuji 7x50 występuje obecnie w trzech wersjach FMTR-SX, FMT-SX i MT-SX. Dwie pierwsze wersje optycznie takie same, różnią się obiciem zewnętrznym (ta z dodatkowym R jest ogumowana). Natomiast MT-SX już ma inną konstrukcję optyki, ponoć gorszą i jest temu tańsza.

Generalnie Fuji to pewniak, ale jakbym miał wybierać między 7x, a 10x zdecydowanie wybrałbym Fuji 10x50, bez względu na zastosowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2023 o 18:38, krzyn24 napisał(a):

Celestron 20x80

To śmieć - wyjątkowo niskiej jakości lornetka, wyjątkowo nietrwała. Unikaj całej serii SkyMaster. 

Pomyśl o Nikon Action EX 10x50

 

@KrisJot - lornetka 7x50 do oserwacji dziennych to nieporozumienie: nie wykorzystasz potencjału źrenicy wyjściowej 7mm. Kup dobrą 8x30 z szerokim polem i będziesz zachwycony! Albo coś klasy 10x42. Obie będą miały większe pole widzenia niż 7x50

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. A gdyby zrobić tak:

Obserwacje dzienne 8x42 Nikon (mam taką), nocne Fuji 7x50. Ten model 7x50 MT-SX na letnim zlocie bardzo mi się spodobał. Czytałem że, względem FMT na nocnym niebie lepiej wypada MT, owszem ma lepiej spłaszczone brzegowe partie pola. Natomiast z opisów właścicieli obu modeli FMT pokazuje więcej odblasków zwłaszcza z jasnym obiektem bliżej brzegu pola. Czy ktoś z Was miał możliwość porównania MT i FMT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie podchodziłbym aż tak miarodajnie do tych opisów. Oznaczenia lornetek Fuji czyta się następująco, np dla serii FMTR-SX

F - "flattener": wbudowany korekto krzywizny pola

MT - "Marine Tested": spełnienie wymagań wytrzymałościowych Marynarki Wojennej USA

R - "rubber" - pokryta gumą (wersje bez "R" pokryte są imitacją skóry)

SX - ich najnowsze powłoki antyodblaskowe

 

model 10x50 w moim odczuciu (patrzyłem przez wszystkie) jest najlepszym wyborem. Zarówno od strony możliwości jak i komfortu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Ja nie podchodziłbym aż tak miarodajnie do tych opisów. Oznaczenia lornetek Fuji czyta się następująco, np dla serii FMTR-SX

F - "flattener": wbudowany korekto krzywizny pola

MT - "Marine Tested": spełnienie wymagań wytrzymałościowych Marynarki Wojennej USA

R - "rubber" - pokryta gumą (wersje bez "R" pokryte są imitacją skóry)

SX - ich najnowsze powłoki antyodblaskowe

 

model 10x50 w moim odczuciu (patrzyłem przez wszystkie) jest najlepszym wyborem. Zarówno od strony możliwości jak i komfortu

A jak się ma ten Fujinon  10x50 do lornetek Delty - Extreme 10x50 ED i Titanium 10x50ML?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy różnica w wycenie pracy tego "szefa" a takiej choćby WO 10x50 ED nie jest przypadkiem zbyt duża i dla niektórych zwyczajnie nieakceptowalna? ;) W sumie nie każdy do codziennej pracy potrzebuje mistrza w swoim fachu, czasem starczy solidny rzemieślnik. No ale to już kwestia indywidualnych preferencji i oczekiwań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

Wszystkie lornetki 10x50 na świecie (może poza Nikonem WX i Swarovskim EL) mówią do Fujinona "szefie".

Delta Extreme to całkiem udany klon Fujinona, ale wiesz - szef jest tylko jeden. Titanium nie znam aż tak dobrze.

 

dzięki za info.

Myślałem że jeśli ta Delta Extreme jest ED, to chociaż jeżeli chodzi o aberrację chromatyczną jest lepsza niż Fujinon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ajot napisał(a):

dzięki za info.

Myślałem że jeśli ta Delta Extreme jest ED, to chociaż jeżeli chodzi o aberrację chromatyczną jest lepsza niż Fujinon...

Chromatyka na nocnym niebie w Fujinonie 10x50 nie jest ŻADNYM problemem.

Ale Delta sama w sobie też jest doskonałym zakupem. I ma gwinty 1,25" w okularach, w odróżnieniu od Fujinona

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.