Skocz do zawartości

Orion z 135mm, zimowy klasyk, w końcu mam i ja!


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Bentoq napisał(a):

Sama sesja była dla mnie przełomowa, było wiele pierwszych razów:

 

Kolego, przełomowa to u Ciebie jest kwestia równych gwiazdek w całym kadrze. Nareszcie!, gratulacje :)

Szkoda tych cirrusów, osobiście bym usunął te klatki, no ale to twoja fotka.

Podoba mi się, że majaczą tam ładnie pyły. Widać, że Samyang z Nikonem bardzo ładnie pracują.

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, OnlyAfc said:

Kolego, przełomowa to u Ciebie jest kwestia równych gwiazdek w całym kadrze.

 

Też byłem zdziwiony, ale nie wiem czego to jest zasługa. W poprzednich zdjęciach podobnym setupem nie było tak dobrze. Czyżby kwestia focusera? Gwiazdy w końcu są małe i aberracja jest o wiele mniej widoczna.

 

11 minutes ago, OnlyAfc said:

Podoba mi się, że majaczą tam ładnie pyły. Widać, że Samyang z Nikonem bardzo ładnie pracują.

 

Tu się zgadzam, szkoda, że nie udało się więcej złapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Michał Z. said:

Porównując do mojego Canona 550D to piękne. 

W czym obrabiane? Też Siril?

 

 

 

W Siril stack i podstawowe zabiegi. Gradient usunięty w graxpert.  Potem głównie Affinity Photos 2. Z szumem poradził sobie Topaz denoise.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Orion jest na tyle znanym i charakterystycznym gwiazdozbiorem, że nie należy go przewracać.

 

Tak po prawdzie to my się przewracamy, bo nam ten stateczek kosmiczny pt. Ziemia wiruje ;)  Jakby zdjęcie było robione w granicach godziny 19 to podobnie właśnie to na niebie teraz wygląda  - więc nie jest to jakiejś nierealne ujęcie tematu

1111111.jpg

Edytowane przez GroundhoppingWLKP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia jest bardzo dobra, powinieneś być zadowolony. Ja tylko w kwestii TYCH gwiazdek dodam, że blask wokół tak jasnych jest ładny, ale nie aż taki. Ale to moja osobiste zdanie. Ważne, że wiesz dlaczego tak jest i w razie czego możesz to zmienić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, AOP.Astrofreak said:

Piękne! Masz jakieś porady co do fotografii mgławic?

 

 

Dzięki! Co do porady, to zakładam, że zastanawiasz się od czego by tu zacząć? Najlepiej chyba przeszukać forum, bardzo dużo porad zostało udzielonych tutaj. Ewentualnie książka "Astrofotografia" Marka Substyk.

Także na youtube można też znaleźć dużo tutoriali/porad po polsku i angielsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2023 o 19:19, Bentoq napisał(a):

 

Też byłem zdziwiony, ale nie wiem czego to jest zasługa. W poprzednich zdjęciach podobnym setupem nie było tak dobrze. Czyżby kwestia focusera? Gwiazdy w końcu są małe i aberracja jest o wiele mniej widoczna.

 

 

Tu się zgadzam, szkoda, że nie udało się więcej złapać.

Pytanko początkującego jak wyciągacie te pyły z fotografii? jest jakiś turtul by się podszkolić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Łukasz.C said:

Pytanko początkującego jak wyciągacie te pyły z fotografii? jest jakiś turtul by się podszkolić

 

Przede wsystkim musisz mieć w miarę ciemnie niebo, tak Bortle 4 i lepiej. Dobrze flaty zrobić i nie wycinać za bardzo tła podczas obróbki. No i materiału trzeba dość dużo zebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bentoq napisał(a):

 

Przede wsystkim musisz mieć w miarę ciemnie niebo, tak Bortle 4 i lepiej. Dobrze flaty zrobić i nie wycinać za bardzo tła podczas obróbki. No i materiału trzeba dość dużo zebrać.

Rozumiem cię , próbowałem twojego stacka przerobić na sirill i PS i nie wyciągnąłem takich ładnych pyłów, a jest deszczowo to by umiejętności w obróbce podszkolił. Jeśli masz jakieś kursy np. na yt to chętnie obejrzę :) . Mówisz nie ingerować za bardzo w tło, ok wezmę to pod uwagę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pyły w moim stacku to chyba najlepszy efekt dało usunięcie gradientu, a do tego użyłem graxpert. W najnowszej wersji mają AI podpięte i bardzo fajnie to sobie radzi. W affinity mam też specjalne makra, które są w stanie takie rzeczy podkreślić, więc może to też kwestia tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Łukasz.C napisał(a):

Rozumiem cię , próbowałem twojego stacka przerobić na sirill i PS i nie wyciągnąłem takich ładnych pyłów, a jest deszczowo to by umiejętności w obróbce podszkolił. Jeśli masz jakieś kursy np. na yt to chętnie obejrzę :) . Mówisz nie ingerować za bardzo w tło, ok wezmę to pod uwagę 

Fajne poradniki dla początkujących mają: Nebula Photos, Delta Astrophotography, czy Bray Falls. O ile dobrze pamiętam, każdy z nich ma filmik odnośnie Oriona.

Edytowane przez KrystianW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bentoq napisał(a):

Jeżeli chodzi o pyły w moim stacku to chyba najlepszy efekt dało usunięcie gradientu, a do tego użyłem graxpert. W najnowszej wersji mają AI podpięte i bardzo fajnie to sobie radzi. W affinity mam też specjalne makra, które są w stanie takie rzeczy podkreślić, więc może to też kwestia tego.

 

Graxpert - tym się jeszcze nie bawiłem, czy ten program jest płatny? I co to jest AI ?

Edytowane przez Łukasz.C
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Łukasz.C said:

 

Graxpert - tym się jeszcze nie bawiłem, czy ten program jest płatny? I co to jest AI ?

 Darmowy jest -> https://www.graxpert.com/ a AI to nic innego jak sztuczna inteligencja, moda teraz jest, żeby każdy bardziej zaawansowany/inteligenty algorytm nazywać AI :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.