Skocz do zawartości

Montaz harmoniczny.


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Pomalutku rozwazam zakup. Nie zebym potrzebowal. Chce po prostu ;)

Rynek nam  sie pieknie rozwija i jest w czym wybierac.

Mnostwo ludzi tu w UK kupuje AM5. Mamy jeszce do wyboru cala mase od iOptrona, Pegasus...ale trzymajmy sie AM5 jako referencyjnego w kontekscie moich potrzeb.

Chetnie wyslucham doswiadczen osob uzywajacych montazy harmonicznych.

Zapraszam do dyskusji :)

 

 

Edytowane przez Marvaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny montaż!

Bardzo kompaktowy (często biore na wyjazdy) szybko się rozkłada, tak samo szybko się ustawia (z AsiAir pracuje rewelacyjnie) piękna kultura pracy, do mniejszych tubek nie trzeba pręta i przeciwwagi. Lekki, wygodny - jak dla mnie same plusy, złego słowa powiedzieć nie mogę :)

Zdecydowanie polecam!

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuj ! Warto ! Potwierdzam to co napisał Piotrek. Dodam tylko, że w moim AM3 błąd prowadzenia jest na poziomie 0,3-0,4". Po przejsciu z HEQ5 miałem wrażenie jakbym się przesiadł z Poloneza do BMW. 

Cichutko pracuje. Do tego jest mega mobilny. 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, .zombi. said:

 

Jeżeli po prostu chcesz to kupuj i nie pytaj ;) ale jak napiszesz do czego chcesz go ewentualnie wykorzystywać to ktoś Ci może coś doradzi.

Przemek prawda jest taka ze potrzebuje drugi montaz, bo bede w przyszylym sezonie focil na dwa identyczne zestawy. 

Moglbym kupic druga tania HQ5tke i problem z glowy, ale celuje w harmoniczny ze wzgledu na kilka wyjazdow jakie planuje na 2024 ( pierwszy juz w lutym). :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O AM5 mogę mówić w plusach. Jakościowo w rozumieniu jakości uzyskanego materiału w stosunku do swojego ( powtórzę: swojego) HEQ5 nie zyskałem ale o nim od zawsze mogłem mówić w superlatywach i pięknie pracował na obu półkolach.

Wracając do AM5: doświadczenia z używania bardzo pozytywne. Jestem obstawiony komponentami ZWO więc obecny setup z AsiAir to bardzo duża łatwość i przyjemność akwizycji materiału.

Zakupu dokonałem pod kątem wyjazdów i jeśli to tak zawsze ( czyt. długo :) ) będzie działało to dla mnie ruch w dobrym kierunku. Oszczędzam dużo kilogramów.

.

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2023 o 11:06, Marvaz napisał(a):

Nie zebym potrzebowal. Chce po prostu ;)

[...]

Zapraszam do dyskusji :)

Cześć

Tak się składa, że mam AM5 oraz NYX-101. Nie żebym potrzebował. Chiałem po prostu. Na zlocie w Bukowcu miałem nawet prezenatację / wystąpienie na temat obu. Tu szybko Ci podsumuję ich "zady i walety"

:Arrow: AM5

+

(1) mały, lekki,

(2) duży i szeroki zacisk fabrycznymi dodatkowymi gwintami,

(3) mieści się futerale po ustawieniu na szerokość ~50-52N, w futerale miejsce na pret przeciwwagi

(4) seryjnie z prostym sterownikiem ręcznym,

(5) bardzo stabilne WiFi,

(6) łatwe mocowanie na dużych statywach fotograficznych.

(7) Wygodna i precyzyjna orientacja na biegun

 

-

(1) Program do sterowania montażem od ZWO bardzo prymitywny,

(2) wszystkie przewody mocowane kręcą się wraz z ruchem montażu w kącie godzinnym (zimą, gdy zesztywnieją, może być problem)

(3) brak zasilacza seryjnego

 

:Arrow: NYX-101

+

(1) Wyższa nośność,

(2) bardzo fajny program Unity do sterowania montażem,

(3) seryjnie z zasilaczem,

(4) seryjnie z adapterem do Polarscope od QHY,

(5) wszystkie przewody podłączone do montażu pozostają nieruchome, niezależnie od pozycji na niebie

(6) opcjonalny zacisk Losmandy z hubem USB / 12V

 

-

(1) seryjnie bez adaptera regulacji azymutu podczas orientacji na biegun

(2) przekładnia ślimakowa do regulacji nachylenia osi w praktyce mało precyzyjna, szczególnie gdy na montażu wisi 15 kg or more..... 

(3) montaż do futerału wchodzi tylko w pozycji "na równiku" - za każdym razem trzeba go przestawiać

(4) do tej pory brak sterownika ręcznego (ma być w ofercie na dniach)

(5) fatalne, niestabilne i kapryśne WiFi, w praktyce używam tego montażu TYLKO przez kabel USB

Mały zacisk, mały rozstaw śrub mocujących (mechanicznie niezbyt korzystnie)

(6) dość duży i ciężki jak na "harmoszkę"

 

Jak widzisz, wady i zalety mają różną istotność, część jest kluczowa, cześć być może dla Ciebie bez znaczenia.....

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że podepnę się do wątku. Sam rozważam kupno AM5 vs HAE29. Do podpięcia WO FLT 120. I myślę tutaj wyłącznie o mobilnym visualu. Z tej perspektywy interesuje mnie w zasadzie, czy AM5 ma opcję 3 star alignment (lub jakikolwiek star alignment). Z tego co czytałem AM5 po upgrade firmware oferuje multiple one star alignment. Czy ktoś z Was, kto posiada AM5, dałby znać, czy ten montaż w ogóle posiada tę opcję, jak / czy ona działa i jak dokładnie? 

 

Na cloudynights / forum AM5 niestety nie ma jakichś konkretów w tym temacie. Z góry dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam po co do wizuala 3 star alingment? Na obserwacje wizualne jeździsz z komputerem?

 

Ja swój AM5 (podobnie zresztą jak NYXa) precyzyjnie na biegun ustawiam tylko przed sesją planetarną. Robię to za pomocą Polarscope od QHY. Do wizuala - w boczną stopkę wsuwam oprawkę z laserem i lunetką biegunową, pokazałem to w temacie o AM5.

 

I rozważałbym (mimo wszystko) użycie przeciwwagi, bo masz OTA o dość dużym momencie bezwładności.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to ja bym do wizuala używał montażu w trybie azymutalnym (i nie przejmował się w związku z tym ustawieniem na biegun, tylko wypoziomowaniem), ale ja truskawki cukrem...

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Przede wszystkim to ja bym do wizuala używał montażu w trybie azymutalnym (i nie przejmował się w związku z tym ustawieniem na biegun, tylko wypoziomowaniem), ale ja truskawki cukrem...

Krzychoo - dość długi ref będzie kolidował z nogami statywu w trybie alt-az. Tu trzebaby jeszcze  ze 30-40 cm kolumnę. Choć koncepcja alt-az, w oparciu  oszukacz i sterownik ręczny, jest bardzo słuszna!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin_G napisał(a):

A ja zapytam po co do wizuala 3 star alingment? Na obserwacje wizualne jeździsz z komputerem?

 

Ja swój AM5 (podobnie zresztą jak NYXa) precyzyjnie na biegun ustawiam tylko przed sesją planetarną. Robię to za pomocą Polarscope od QHY. Do wizuala - w boczną stopkę wsuwam oprawkę z laserem i lunetką biegunową, pokazałem to w temacie o AM5.

 

I rozważałbym (mimo wszystko) użycie przeciwwagi, bo masz OTA o dość dużym momencie bezwładności.

 

No właśnie chodzi mi o wypad bez kompa, kamerek itp. i sterowanie wszystkiego z pilota lub z apki (SkySafari, Stellarium itp.). Z tego co czytałem na forach, one star alignment w AM5 ma kilku stopniowy błąd i ponoć zwiększa się z kolejnymi celami.  Wybacz mi domniemania, bo nigdy nie miałem montażu go-to, a czytałem zazwyczaj, że 3 star jest najdokładniejszy. 

 

Co do przeciwwagi to dzięki! Zakładam też i piera zapewne, aby ustrzec się kolizji OTA ze statywem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.