Skocz do zawartości

Test piera balkonowego NGC1893 + NGC 2683


flamezz

Rekomendowane odpowiedzi

  • flamezz zmienił(a) tytuł na Test piera balkonowego NGC1893 + NGC 2683

Ja uważam, że lepszy rydz niż nic. Nie miał byś piera to nie miał byś tych fotek, masz pier to masz zdjęcia i fajną zabawę. I o to w tym chodzi. Ja od kiedy mam budkę praktycznie puszczam sesję w każdą pogodną nockę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu pytanie do was: Jak zwiększyć jakość w przypadku ograniczonego nieba w sensie czasu klatek? Więcej krótszych czy mniej a dłuższych? :) Wiadomo, że najlepiej dużo długich ale takie rarytasy u mnie odpadają i muszę znaleźć jakiś kompromis 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, flamezz napisał(a):

I tu pytanie do was: Jak zwiększyć jakość w przypadku ograniczonego nieba w sensie czasu klatek? Więcej krótszych czy mniej a dłuższych? :) Wiadomo, że najlepiej dużo długich ale takie rarytasy u mnie odpadają i muszę znaleźć jakiś kompromis 

Im większe LP tym krótsze (muszą być) klatki.  W przecietnych warunkach miejskich to zwykle 3 min to jest max. Te naprawdę długie po 15 - 20 min to przy ciemnym niebie.

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Im większe LP tym krótsze (muszą być) klatki.  W przecietnych warunkach miejskich to zwykle 3 min to jest max. Te naprawdę długie po 15 - 20 min to przy ciemnym niebie.

 

Dzięki! A w przypadku duobanda? W tym przypadku paliłem po 5min 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na duband Canonem 6d pale po 7 minut, ale mieszkam pod miastem, bortle mam takie słabe 5. Musisz potestować, zrób kilka różnych czasów i zobacz jak to wygląda. Bez filtra najczęściej robiłem po 2min, czasami po 3. Od niedawna mam kamerę i ona jest, na moje, jakby mniej czuła na light pollution, daje radę po 4 minuty bez filtrów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, flamezz napisał(a):

Dzięki! A w przypadku duobanda?

Histogram prawdę Ci powie. np. w NINA masz statystykę razem z histogramem. Ma być nieco (ale tylko nieco) odjechany od lewej czyli Min ma być na ok 500 do 1000 ADU a max powinno być poniżej 65535. To Max zwykle jest 65535 bo częśc jaśniejszych gwiazdek jest przepalona i to można i trzeba przeżyć. Jak jest powiedzmy 65535(500px) czyli 500 pikseli przepalonych to jest ok. Jak masz 65535(5000px) czyli przepalonych 5000 pikseli to to już za dużo. Dużo mówi mediana histogramu - zwykle (podkreślam zwykle a nie zawsze) mediana powinna być o około 1000 do 1500 ADU od Min. W zasadzie całość można sprowadzić do optymalizacji pt: "maksymalna mediana przy minimalnej ilości przepalonych pikseli". To Ci daje mniej wiecej obraz czy wykorzystałeś mozliwości rejestratora (sensora kamery). Z pikseli przepalonych nic się już odzyskać nie da. To samo po lewej - z zer nic się nie wyciągnie. 

 

To chyba tyle. 🙂 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Wiesiek1952 napisał(a):

Histogram prawdę Ci powie. np. w NINA masz statystykę razem z histogramem. Ma być nieco (ale tylko nieco) odjechany od lewej czyli Min ma być na ok 500 do 1000 ADU a max powinno być poniżej 65535. To Max zwykle jest 65535 bo częśc jaśniejszych gwiazdek jest przepalona i to można i trzeba przeżyć. Jak jest powiedzmy 65535(500px) czyli 500 pikseli przepalonych to jest ok. Jak masz 65535(5000px) czyli przepalonych 5000 pikseli to to już za dużo. Dużo mówi mediana histogramu - zwykle (podkreślam zwykle a nie zawsze) mediana powinna być o około 1000 do 1500 ADU od Min. W zasadzie całość można sprowadzić do optymalizacji pt: "maksymalna mediana przy minimalnej ilości przepalonych pikseli". To Ci daje mniej wiecej obraz czy wykorzystałeś mozliwości rejestratora (sensora kamery). Z pikseli przepalonych nic się już odzyskać nie da. To samo po lewej - z zer nic się nie wyciągnie. 

 

To chyba tyle. 🙂 

Dziękuję za super wyjaśnienie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomekL napisał(a):

Ja uważam, że lepszy rydz niż nic. Nie miał byś piera to nie miał byś tych fotek, masz pier to masz zdjęcia i fajną zabawę. I o to w tym chodzi. Ja od kiedy mam budkę praktycznie puszczam sesję w każdą pogodną nockę.

I to jest najważniejsze. Moje balkonowe obserwatorium ( opisane tutaj) działa w każdą pogodną noc- tylko dlatego że do odpalenia sesji potrzebne jest  kilka ruchów i nic nie trzeba targać. Włączenie sprzętu, platesolve w celu ustalenia pozycji teleskopu. goto obiekt, ostrzenie, włączenie guidera i poszło.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gość na chwilę napisał(a):

I to jest najważniejsze. Moje balkonowe obserwatorium ( opisane tutaj) działa w każdą pogodną noc- tylko dlatego że do odpalenia sesji potrzebne jest  kilka ruchów i nic nie trzeba targać. Włączenie sprzętu, platesolve w celu ustalenia pozycji teleskopu. goto obiekt, ostrzenie, włączenie guidera i poszło.

Fakt, mega wygodne. Ściągam folie, podpinam laptopa i zmykam do mieszkania. Kilka kliknięć i sesja idzie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, flamezz napisał(a):

Fakt, mega wygodne. Ściągam folie, podpinam laptopa i zmykam do mieszkania. Kilka kliknięć i sesja idzie :)

Dokupisz jeszcze miniPC, to będziesz wszystko załączał wygodnie z fotela przez teamviewera, tylko nogą prund włączysz :D

Ja też uważam, że jak się nie ma warunków do wyjazdów to nie ma co leżakować sprzęt w szafie tylko niech zbiera materiał i cieszy, nawet jeśli jest gorszej jakości :)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wiesiek1952 napisał(a):

To chyba tyle. 🙂 

Żeby za bardzo nie offtopować dodałbym jeszcze, że to Min silnie zależy od ustawionego offsetu kamery i w sumie należy dążyć aby było jak najmniejsze przy jednoczesnym zapewnieniu (offsetem) aby wartość w nawiasie była najlepiej (0px). To daje gwarancję "odklejenia" histogramu od lewego krańca (zero zerowych pixeli) i jednocześnie maksymalne wykorzystanie zakresu dynamicznego kamery. Cuiv miał o offsecie niedawno jakiś film, szybka metoda na biasach.

Liczba (px) przepalonych, no cóż, to już kompromisy. Skrajny przykład, na M42 przy 180s mam 5600, przy 10s 700. Obie wartości za duże ale i obie mogą być prawidłowe w zależności od celu. Coś zawsze trzeba przepalić aby coś innego wypalić ;) Każdy próbny kadr chyba najlepiej "przesmyrgać" myszką (w Pix-ie lewy, w Ninie prawy klawisz) i popatrzeć co się przepala (K=65535 dla 16-bit).

 

Poniżej praktyczny kod do Pix-a znaleziony w jakimś wątku na CN, wygodnie i szybko ilościowo wypluwa na konsolę liczbę zerowych "nZero" i przepalonych "nSat" pixeli. Do wklejenia w okienku "Edit instance source code" ikonki Pixelmath-a.

var P = new PixelMath;
P.expression = "nZero += ($T == 0.000);\n" +
"nBright += ($T >= (mean($T) + (sdev($T) * wSigma)));\n" +
"nSat += ($T <= HighVal/65535) && ($T >= LowVal/65535);";
P.expression1 = "";
P.expression2 = "";
P.expression3 = "";
P.useSingleExpression = true;
P.symbols = "nZero = global(+);\n" +
"nSat = global(+), LowVal = 64879, HighVal = 65535;\n" +
"nBright = global(+), wSigma = 4.0;";
P.clearImageCacheAndExit = false;
P.cacheGeneratedImages = false;
P.generateOutput = false;
P.singleThreaded = false;
P.optimization = true;
P.use64BitWorkingImage = false;
P.rescale = false;
P.rescaleLower = 0;
P.rescaleUpper = 1;
P.truncate = true;
P.truncateLower = 0;
P.truncateUpper = 1;
P.createNewImage = false;
P.showNewImage = true;
P.newImageId = "";
P.newImageWidth = 0;
P.newImageHeight = 0;
P.newImageAlpha = false;
P.newImageColorSpace = PixelMath.prototype.SameAsTarget;
P.newImageSampleFormat = PixelMath.prototype.SameAsTarget;
/*
 * Read-only properties
 *
P.outputData = [ // globalVariableId, globalVariableRK, globalVariableG, globalVariableB
   ["nBright", 104797, 104797, 104797],
   ["nSat", 0, 0, 0],
   ["nZero", 0, 0, 0]
];
 */

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minutes ago, Gość na chwilę said:

I to jest najważniejsze. Moje balkonowe obserwatorium ( opisane tutaj) działa w każdą pogodną noc- tylko dlatego że do odpalenia sesji potrzebne jest  kilka ruchów i nic nie trzeba targać. Włączenie sprzętu, platesolve w celu ustalenia pozycji teleskopu. goto obiekt, ostrzenie, włączenie guidera i poszło.

Zawodowa robota, pier wygląda znakomicie.

Maciej na rację. Wygoda, łatwy dostęp do setupu i szybkie uruchamianie oznacza O WIELE więcej zebranego materiału. I mniej frustracji.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się coś wyrwać z obięć balkonu i przerwy między chmurami :)

duoband, łącznie jakoś półtorej godzinki w klatkach po 5min.

 

Chyba tutaj będę wstawiał takie strzały bo na oddzielne posty to nie zasługuje.

ngc 2371.png

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, flamezz napisał(a):

Udało się coś wyrwać z obięć balkonu i przerwy między chmurami :)

duoband, łącznie jakoś półtorej godzinki w klatkach po 5min.

 

Chyba tutaj będę wstawiał takie strzały bo na oddzielne posty to nie zasługuje.

ngc 2371.png

Panie mega robota,  😮..Jak użytkowanie?

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.01.2024 o 13:38, flamezz napisał(a):

Fakt, mega wygodne. Ściągam folie, podpinam laptopa i zmykam do mieszkania. Kilka kliknięć i sesja idzie :)

 

Zostawiasz cały sprzęt pod folią, nic się dzieje ?

Mam zamiar zrobić coś takie tylko, że na rogu balkonu, będę miał większy zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje :) nawet lepiej dla elektroniki bo nie rosi. Ciągle jest na stałej niskiej temperaturze i nie ma wysokich różnic temperatur 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sylwas72 napisał(a):

 

Zostawiasz cały sprzęt pod folią, nic się dzieje ?

Mam zamiar zrobić coś takie tylko, że na rogu balkonu, będę miał większy zasięg.

A kabelki schowane w skrzynce :)

IMG20240203144955.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, sylwas72 napisał(a):

 

Musze przemyśleć taką opcję, jedyny problem to częste wiatry u mnie na morzem, trzeba może będzie coś trwalszego zrobić.

Gdybyś szukal czegoś na balkon to zapraszam ,razem przemyslimy co byś chciał i jakie są opcje . 

Pozdrawiam Mateusz 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.