Skocz do zawartości

Jaki obiektyw między 14mm a 135mm?


Castro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegoś czasu tak sobie rozmyślam w kwestii obiektywu. Posiadam Canona 6D i 70D - mody, a do nich Samyanga 135mm i 14mm - do szerokich kadrów, timelapse, startrail, w lato jakieś burze, czy zorze jak się trafią itp.

Ale czasami nie ma po co podczepiać tego szerokiego i się zastanawiam czy nie kupić coś pomiędzy nimi w takich wypadkach? Widziałem tu na forum piękne kadry z 50mm, może coś krótszego ale wtedy może za blisko już 14mm będzie, a dłuższe to już tylko chyba z prowadzeniem (choć i 50mm raczej też) i nie wiem czy jest sens czy nie za blisko 135mm. A może jakiś zmiennoogniskowy ale te tutaj czytałem że średnio do astro się nadają, chociaż zawsze jakaś uniwersalność by była?

 

Czy macie jakieś typy do polecenia? Budżetu sam nie wiem, ale Sigmy Arty (bo pewnie te pierwsze będą polecane ;) )raczej po za zasięgiem bo wiele pomysłów w głowie siedzi i nie wiadomo na co pierwsze wydać, a te trochę kosztują.

 

PS. Mowa tylko o Astro, dziennych raczej nie robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji jeśli można - polecicie jakąś stałkę do Cwanona w okolicy 20-35mm?

Żeby dawała przyzwoite gwiazdy przynajmniej przy f2.8 i kosztowała kilka stówek a nie kilka tysięcy ;)

 

Miałem Samyanga 14mm i trzeba było go przymykać dość mocno, no i chyba był dla mnie trochę za szeroki...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Miesilmannimea napisał(a):

Miałem Samyanga 14mm i trzeba było go przymykać dość mocno, no i chyba był dla mnie trochę za szeroki...

 

Też tak zauważyłem, że chyba deczko za szeroki jest, no ale że to moje początki i cena przyzwoita więc taki mam i będę nim sobie "ćwiczył", może kiedyś się przejdzie na wyższy poziom.

 

34 minuty temu, tomekL napisał(a):

Ja osobiście bym został do astro przy stałkach. Polecałbym 50mm, bo moim zdaniem jednak to duża różnica pomiędzy nim a 14'tką.

 

A takie dodatkowe pytanie czy 50tką można coś zdziałać w ogóle ze statywu - bez prowadzenia, chyba słabo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, Miesilmannimea said:

Przy okazji jeśli można - polecicie jakąś stałkę do Cwanona w okolicy 20-35mm?

Żeby dawała przyzwoite gwiazdy przynajmniej przy f2.8 i kosztowała kilka stówek a nie kilka tysięcy ;)

 

Miałem Samyanga 14mm i trzeba było go przymykać dość mocno, no i chyba był dla mnie trochę za szeroki...

Miałem tego Samyanga 14mm, 2 egzemplarze i musiałem mieć pecha, bo w Canonie 6D wychodziły mi słabo, tzn. jeden tragicznie, drugi z mocno pojechanymi narożnikami. No i przesiadłem się na Samyanga 35 f1.4 i jestem zadowolony. Kupiłem sprawdzoną używkę od kolegi DaiuszaB z forum, w cenie 900zł. W tej cenie to bardzo fajne szkło, mogę polecić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Castro said:

 

Też tak zauważyłem, że chyba deczko za szeroki jest, no ale że to moje początki i cena przyzwoita więc taki mam i będę nim sobie "ćwiczył", może kiedyś się przejdzie na wyższy poziom.

 

 

A takie dodatkowe pytanie czy 50tką można coś zdziałać w ogóle ze statywu - bez prowadzenia, chyba słabo?

Nie robiłem bez prowadzenia, generalnie bez prowadzenia osobiście tylko startrialsy robię. Na apsc, żeby zachować punktowe gwiazdy to czas naświetlania 6-7s, , na FF 10s. Czyli raczej niewiele, bo niestety jeśli mówimy o stałce canona 50mm (tej taniej), to trzeba ją przymykać do powiedzmy f3.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Castro napisał(a):

 

 takie dodatkowe pytanie czy 50tką można coś zdziałać w ogóle ze statywu - bez prowadzenia, chyba słabo?

 

Można, to tylko kwestia ekspozycji wystarczająco krótkich, żeby gwiazdy nie pojechały.

Albo akceptowalnie pojechały...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pięćdziesiątki to SIGMA ART jest świetna, choć na pełnej klatce i przy max otwarciu przysłony i tak rogi nie są za fajne. ;)

Ale za to przy ekspozycji w okolicy 10s widać całkiem sporo (to akurat fota z prowadzeniem)

IMG_8160.jpg.c42a68ab838c484628f087e3d79

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lukost napisał(a):

SIGMA ART jest świetna

 

Ehh, wiedziałem że to się stanie, jak widzę te zdjęcia z Sigmy to zawsze ślinka cieknie, chociaż takiego nieba koło siebie nie mam ;)

 

A co do prowadzenia to pytałem bo SWSA mam zarezerwowane dla C6D+135mm, a kolejne kombinować to za dużo chyba by było tych sprzętów, chociaż EQ3 jeszcze można zaprzęgnąć w razie czego 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Miesilmannimea said:

To teraz proszę o przykład fotki z tego 35mm :)

Tutaj cała klatka Samyang 35 f1.4, Canon 6D, iso1600, 180s, f3.5

2021-09-04_22-29_13_6D_1600_180_35_3.5.thumb.jpg.f39e2fa860e835d8f0c4de39e309a177.jpg

Edytowane przez tomekL
Uzupełnienie informacji
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał(a):

Jeśli chodzi o pięćdziesiątki to SIGMA ART jest świetna

Jeśli szukasz czegoś w budżecie około 1000zł to Sigma 50 f/1,4 EX DG HSM jest ciekawym wyborem. Konstrukcja ma już swoje lata, ale ciągle daje radę.
Na szybko znalazłem jedynie klatki mocno przymknięte. Pełna klatka z pełnej klatki. Dla mnie punktowość gwiazd w narożnikach jest akceptowalna. Dużo bardziej uciążliwa jest winieta na FF.

1. Bez prowadzenia 5s f/2,8 ISO3200

Sigmazestatywu5sf_28.thumb.JPG.d99b3e658146d02a929da30048b9280d.JPG

 

2, Z prowadzeniem 180s f/3,5 ISO800

Sigmazprowadzeniem180sf_35.thumb.JPG.b9d831136def2addbb0474144c6ab28f.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.