Skocz do zawartości

Tutek - Syntetyczny Flat


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

@Herbert West Zrobiłeś kapitalną robotę i uratowałeś mi zdjęcie, które nieudolnie maskowałem słabszym wyciągnięciem histogramu. Świetna robota z tutorialem. Jestem zdania, że to jedna z bardziej przydatnych tutaj pomocy do obróbki. Komu ani raz nie zdarzyło się źle zrobić/nie zrobić flatów niech pierwszy ciśnie swoją kamerą o ziemię!

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Miesilmannimea said:

Dobrze mi się wydaje, że taki "flat" przy okazji wyrównuje gradient?

Dobrze Ci się wydaje :-) Wynika to z samej natury tego "flata". Który jest po prostu tłem zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, tex88 said:

Czy w takim razie w ogóle trzeba robić flaty ? 😁

Spróbuj wyflatować mgławice zajmujące dużą część kadru ;-) Trzeba być artystą z CloneStamp.

 

Aczkolwiek mam pewien pomysł, który może to ułatwi. Zobaczymy kiedyś...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, dobrychemik said:

Kolejny raz zasugeruję: a gdyby tak zrobić PDFa z tym poradnikiem? Z poprzednimi... A później wrzucić je do jakiegoś łatwo dostępnego, przypiętego wątku... 

Myślałem kiedyś nad wątkiem moich wątków.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, kruzd said:

Taka metoda będzie miała chyba tylko zastosowanie do kadrów bez mgławic? Czym się ona różni od DBE?

 

TLDR:

Powinno się zarówno kalibrować flatami zawsze jak i wyrównywać tło w przeważającej większości przypadków.

Syntetyczny flat jak powyżej to przypadek szczególny, ponieważ zawiera zarówno wady wynikające z toru optycznego jak i gradienty nieba.

 

Wersja pełna:

Nie tylko, ale jeżeli w kadrze są inne struktury poza gwiazdami, czyli struktury o większej skali, to nawet po zastosowaniu MMT i usunięciu wszystkich warstw poza Residual (R), i tak zostaną po nich ślady, które należy usunąć ręcznie. Co będzie tym trudniejsze, im większe one są.

 

Korekcja flatem to prosta operacja matematyczna: obraz_kalibrowany * mean (flat) / flat. Jej wynik zależy od czynników działania. Nie ma ingerencji użytkownika, gdyż, jeżeli flat jest poprawnie zrobiony, jest ona zbędna.

 

Po "flatowaniu" powinny zniknąć gradienty wynikające z nierównomiernego oświetlenia matrycy czy inne stałe wady wynikające z toru optycznego oraz cienie po wszelkich paprochach. Pozostaną gradienty ze wszystkich innych źródeł. Dlatego też kalibracja flatami NIE ZASTĘPUJĘ wyrównywania tła (DBE, ABE, GraXpert, etc.).

 

Natomiast z wyrównywaniem tła już tak łatwo nie jest.

 

Najpierw program czy proces buduje model gradientów- w luminancji w przypadku zdjęcia mono, w kanałach R, G i B w przypadku kolorowego zdjęcia. Budowa modelu, np. w DBE, ABE etc. zależy od wielu parametrów oraz ingerencji użytkownika. GraXpert AI to black box i robi to po swojemu, ale zwykle dobrze- z wyjątkiem obrazów z dużą winietą (nieskalibrowanych flatem).

Następnie model może być odjęty (subtraction) bądź usunięty przez dzielenie (division), w przypadku DBE czy ABE. Tutaj też są parametry do wyboru.

 

Wyrównanie tła/usuwanie gradientów potencjalnie może wyrównać wpływ wad toru optycznego w wielkiej skali, np. winietę o niewielkiej różnicy jasności. Ale nie poradzi sobie z cieniami paprochów (chyba, że zajmują pół klatki) ani z dużym zacienieniem winietą. Wobec tego, wyrównywanie tła NIE ZASTĘPUJE kalibracji flatami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, @Herbert Westbardzo pomocny tutek🙂. Sorki za drobny offtop, ale czy dobrze wnioskuję, że filtr lepiej dać dalej od matrycy, wówczas ewentualne paprochy będą mniej, lub wcale widoczne?

Ja dałem filtr zaraz przy matrycy i z lektury powyższych postów zastanawiam się, czy nie przesunąć go zaraz za reduktor po to by potencjalnie mieć mniej zabawy z późniejszą obróbką zdjęć.

Kamera to 533MC PRO, używane filtry, to wersje 2".

_IMG_000000_000000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrisJot 533 to mała matryca a filtr 2" obsłuży niemalże pełną klatkę. Możesz go przesunąć, ale co z tego, skoro cienie paprochów będą większe, lecz bledsze. Zdmuchnij paprochy gruszką z apteki i rób flaty, jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nada się- do paprochów i wyciągania glutów z nosa ;-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.