Skocz do zawartości

Lornetka Vortex Viper HD 10x50


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Czy ta lornetka nadaje się do obserwacji astronomicznych takie jak gwiazdy zmienne czy inne obiekty na nocnym niebem?

 

Co to jest te HD ? 

 

Niby lornetka dachowa ale Bak-4 pryzmat. 

 

Bo kusi mnie ten zakup w przyszłości ale czy warto 😁

 

Link poniżej

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_350&products_id=6114&lunety=Lornetka Vortex Viper HD 10x50 SKU V202

 

 

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam monokular Vortex 10x36. Bardzo szybko oberwał się w nim od tulei okularu gumowy pierścień regulujący ostrość .

W efekcie kręciła się sama guma, a nie tuleja.

Taki to niby produkt premium. Działa pod warunkiem, że używasz okazjonalnie, bo przy częstej eksploatacji po prostu się rozlatuje-rozkleja.

Piszę o tym bo bardzo podobnie wygląda w tej lornetce regulacja korekcji okularu, podejrzewam że to podobny ulep.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 10x50 nigdy nie patrzałem, ale od 4 lat używam z zadowoleniem modelu 8x42 :) W moim egzemplarzu nic się nie odkleja, a używam Vipera często w różnych warunkach.

 

Jeśli chodzi o samą optykę to gwiazdy mają mały astygmatyzm.  Kolor również uważam za dobrze oddany, choć w ocenę gwiazd zmiennych się nie bawię ;) 

 

Dla mnie Viper to głównie sprzęt do swobodnego przeglądu nieba i wyławiania jasnych DS.

 

Tutaj recenzja wariantu 8x42.

 https://www.bestbinocularsreviews.com/Vortex8x42ViperHD-79.htm

 

 

 

 

 

 

 

  • Dziękuję 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ajot napisał(a):

Mam monokular Vortex 10x36. Bardzo szybko oberwał się w nim od tulei okularu gumowy pierścień regulujący ostrość .

W efekcie kręciła się sama guma, a nie tuleja.

Taki to niby produkt premium... 

Vortex solo 10x36 za ~500pln, to zgrubsza poziom dachówki za ~1000pln. To jest bardzo, bardzo ekono/ entry level. Z Vortexa premium mógłby być model Recce Pro HD 8x32 za 1800pln. To coś w okolicach dachówki za ~4000pln. To nie poziom cenowy produktów premium, marek premium.

Ale Vortex potrafi zrobić dobre lornetki taniej niż wielkie marki.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bartolini napisał(a):

Vortex solo 10x36 za ~500pln, to zgrubsza poziom dachówki za ~1000pln. To jest bardzo, bardzo ekono/ entry level. Z Vortexa premium mógłby być model Recce Pro HD 8x32 za 1800pln. To coś w okolicach dachówki za ~4000pln. To nie poziom cenowy produktów premium, marek premium.

Ale Vortex potrafi zrobić dobre lornetki taniej niż wielkie marki.

W sumie racja że lornetka za 1000zł to żadne premium.

Jednak cena tego monokularu jest i tak 2 x wyższa od podobnych produktów tanich marek jak Levenhuk, więc oczekiwałem że będzie miał jakieś wady, ale chociaż się nie rozleci.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wchodzac w szczegoly - nie nadaje sie do astronomii. Nada sie natomiast ta

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1969&lunety=Lornetka TS Optics 10x50 MX Marine ED SKU TS1050MX
lub ta

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2672&lunety=Lornetka Delta Optical Extreme 10x50 ED

 

Jeszcze lepszy bylby Fujinon 10x50, drozszy ale jeden na cale zycie. Choc od czasu, gdy za jego dystrybucje wzial sie Fujifilm Polska, to jakos magicznie wyparowaly ze sklepow.
 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Ajot napisał(a):

W sumie racja że lornetka za 1000zł to żadne premium.

Jednak cena tego monokularu jest i tak 2 x wyższa od podobnych produktów tanich marek jak Levenhuk, więc oczekiwałem że będzie miał jakieś wady, ale chociaż się nie rozleci.

 

Mam takiego Vortexa Solo 8x25, dostanego na Mikołaja. Też popsuło się ostrzenie, objawy były jak Ciebie, ale problemem był trzpień wkręcany w obudowę okularu, który przesuwał go przy obrocie muszli. Trzpień się wykręcił i muszla obracała się swobodnie. Trzeba rozkleić elastyczną część muszli i wkręcić trzpień na klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2024 o 18:32, dja.obserwator napisał(a):

Witam.

 

Czy ta lornetka nadaje się do obserwacji astronomicznych takie jak gwiazdy zmienne czy inne obiekty na nocnym niebem?

 

(...)

 

Mam tego Vipera w wersji 8x42 i jak najbardziej nadaje się do obserwacji astronomicznych.
Jego zaletą są gabaryty, ciężar i oczywiście optyka wygrywająca z moimi lornetkami porropryzmatycznymi o podobnych rozmiarach, Nikonem 7x35 EX i Olumpusem 8x40 DPS I, które są jednak z zupełnie innej półki cenowej.
Przewagą dachówki od razu rzucającą się w oczy jest wyraźnie ciemniejsze tło nieba. Centrum pola jest także najostrzejsze.
Przy normalnych obserwacjach astronomicznych problem spajków od pryzmatów dachowych nie istnieje, z wyjątkiem najjaśniejszych obiektów, typu Księżyc w dużej fazie, gdzie jednak tych spajków trzeba specjalnie wypatrywać.

W dzień aberka chromatyczna jest wyraźna poza centrum pola, ale porównywalna z wymienionymi lornetkami porro.
Wydaje mi się, że dachówka jest bardziej wrażliwa na niecentralne patrzenie.
Gdy wymiary i sporo większy ciężar są mniej istotne, do zastosowań astronomicznych jako 10x50 w podobnym budżecie wolałbym raczej porropryzmatyczną APM 10x50 ED.
Tę mam w wersji 25x100 i tu w dzień aberki chromatycznej praktycznie nie ma, tak że to "HD"w praktyce zdecydowanie przegrywa z "ED".

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam tego Vipera 8x42 i uważam że to bardzo dobra lornetka , pole ogromne , przyzwoita punktowość gwiazd i nawet na jasnych obiektach nie widać charakterystycznej dla dachówek „krechy” od pryzmatów.

 

Tylko uczciwie trzeba przyznać że 42mm to skromna jak na astro apertura. Jeśli nie ma to być sprzęt podręczny to raczej polecałbym porro co najmniej 15x70 na statyw.

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mateusz F napisał(a):

Też mam tego Vipera 8x42 i uważam że to bardzo dobra lornetka , pole ogromne , przyzwoita punktowość gwiazd i nawet na jasnych obiektach nie widać charakterystycznej dla dachówek „krechy” od pryzmatów.

 

Tylko uczciwie trzeba przyznać że 42mm to skromna jak na astro apertura. Jeśli nie ma to być sprzęt podręczny to raczej polecałbym porro co najmniej 15x70 na statyw.

 

 

Tak bo właśnie do obserwacji i ocen gwiazd zmiennych lornetka musi być dobra duże szerokie pole widzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja posiadam lornetkę DeltaOptical titanium 7x50 Porro ale zaciekawiło mnie system w tych lornetkach Vartox Viper HD/ED. 

 

Jednak pracownik ze sklepu sprzętu optycznego znanej marki w Polsce polecił mi jednak kanonicznie brać Porropryzmatyczną lornetkę do astronomii obserwacji gwieździstego nieba 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, dja.obserwator napisał(a):

Jednak pracownik ze sklepu sprzętu optycznego znanej marki w Polsce polecił mi jednak kanonicznie brać Porropryzmatyczną lornetkę do astronomii obserwacji gwieździstego nieba 😁

 

To bardzo dobrze Ci doradził . Skoro masz 7x50 to co chcesz osiągnąć zmianą na dachówkę 8x42 ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
13 godzin temu, Mateusz F napisał(a):

 

To bardzo dobrze Ci doradził . Skoro masz 7x50 to co chcesz osiągnąć zmianą na dachówkę 8x42 ?

 

Racja.

 

Moja lornetka DeltaOptical titanium 7x50 posiada 10 lat gwarancji. Lepiej już nie kombinować 😁

 

Lornetka DeltaOptical titanium 7x50 dobrze wychodzi nawet na testach:

 

mała aberracja chromatyczna,


przyzwoicie korygowany astygmatyzm i koma,


małe pociemnienie na brzegu pola widzenia,


dobre odwzorowanie bieli,


dobre wyczernienie wewnątrz tubusów,


dobrej klasy pryzmaty ze szkła BaK-4.

 

Co do wady dystorsji nie widzę beczkowatego obrazu a widać czyste płaskie pole widzenia 😉

 

 

PSX_20240304_165533.jpg

PSX_20240304_193452.jpg

Edytowane przez dja.obserwator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.