Skocz do zawartości

N.I.N.A. (Nighttime Imaging aNd Astronomy) - tutorial po polsku.


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym skótowcem to autor chyba trochę przegiął, na początku zdaje się nawet google miało problem ze znalezieniem czegokolwiek o N.I.N.A. A mógł nazwać Zośka czy Jadźka ;) Niemniej, trochę mam to w nosie i będę personifikował, w sumie NIN-kę polubiłem ;)

 

Wtrącę swoje, bo jak widać w wątku o RC-ku koledzy  @Wiesiek1952 i @diver lubią do siebie strzelać  ;)

- ADU/Bit - trochę rozumiem zafrapowanie, pamiętam jak fociłem Nikonem jakoś nigdy do mnie nie trafiło co NINA z tym wyprawia, dopiero z 16-to bitową kamerą wszystko stało się naturalne i intuicyjne. Wtedy nie katowałem migawki na flat-y więc tu nawet nie o flaty chodzi, zwykłe analizy w PIX-e (gdzie można wskazywać głębię) sprawiały problem. Być może i Flat Wizard specyficznie traktuje to co dostaje z kamery? Może ma to jakiś związek z wyborem zapisywanego pliku? Niemniej z kamerą 16-bitową z flatami nie mam problemów, sam Wizard działa spoko, dobór czasów automatem metodą czegoś w rodzaju "dziel i rządź" jak dla mnie szybki i skuteczny.

- ASCOM i problemy z kamerami. Tu Wieśku chyba się faktycznie zagalopowałeś. ASCOM Platform w/g "System Requiements" NIN-y jest "Recommended". Czyli nie "Required". I sprawdziłem, bez Ascom Platform i wszystkiego z nazwą ASCOM w windowsie mój Risingcam imx571 na NIN-owym natywnym sterowniku działa, oczywiście nie działają GS Server, Astrolink  i inne rzeczy. Nie będę się mądrzył jak się NINA z kamerą komunikuje niemniej w/g mnie warstwy ASCOM-owej do tego nie potrzebuje.

Te błędy natomiast, które @diver wrzuciłeś, w moim odczuciu problemu szukałbym w zasilaniu. Mam podobnie jak dowalę w Astrolinku za dużo PWM-a na grzałki co siłą rzeczy nawet przy solidnym (ok. 5m kabla chyba 4x4mm2, po 2 żyły zmostkowane ) podłączeniu powoduje spadek napięcia i finalnie kamerze coś brakuje. Może w Twoim przypadku podłączenie koła filtrowego to ten "języczek u wagi"... A wpływu zastosowanego sterownika dopatrywałbym się na przykład w kontekście parametrów pracy USB (w Touptek "USB Limit") z czym ogólnie bywają schizy, ja na przykład musiałem zrezygnować z HUB-a USB (aktywnego) bo nie dało się używać właśnie przez tego typu błędy.

 

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, kristofus napisał(a):

Tu Wieśku chyba się faktycznie zagalopowałeś. ASCOM Platform w/g "System Requiements" NIN-y jest "Recommended". Czyli nie "Required". I sprawdziłem, bez Ascom Platform i wszystkiego z nazwą ASCOM w windowsie mój Risingcam imx571 na NIN-owym natywnym sterowniku działa....

 

 

 

Ja tam czytam co piszą producenci. Poniżej screenshot ze strony ZWO. Może i działa i bez tego ale... potem jest walka z wiatrakami "bo wszystko robię dobrze a nie działa" 🙂 

 

 

image.thumb.jpeg.03fd88d8e0fc196b2f208fa2f6e7e427.jpeg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Ja tam czytam co piszą producenci. Poniżej screenshot ze strony ZWO.[...]

 

No ale tu wszystko się zgadza.

1. Sterownik ASCOM do kamery nie ma sensu bez ASCOM Platform.

2. W NINA nie połączysz się z z kamerą przez ASCOM driver bez: 1. drivera 2. ASCOM Platform

3 W NINA jak najbardziej połączysz się z kamerą wbudowanym (natywnym) driver-em bez w/w komponentów ASCOM-owych

 

Obejrzałem Ciekawostki #2 i mam mieszane uczucia. Nie znam tego program ale jak sądzę dodałeś warstwę serwerową. Nie mam ZWO EFW ale przekonałoby mnie gdybyś nie mógł się połączyć w NINA Ascom-owym sterownikiem ASCOM->ZWO Filter Wheel równolegle z jakimkolwiek innym programem.

Pytanie tylko "po co"?

Ale, że sterownik ZWOptical->EWF (zwał jak zwał, natywny, wbudowany) "zawłaszcza" połączenie USB z kołem wcale mnie nie dziwi. USB to defacto serial port a takie połączenia współdzielone z natury nie są.

 

Może podam na przykładach:

- GS Serwer - ewidentnie driver klient-server i to bardzo potrzebne, NINA dla slew, PHD2 do guidingu i np CdC pokazuje czy na pewno montaż jest tam gdzie chcemy.  Co więcej panel GS-a ładnie pokazuje ile aplikacji się podpięło.

- Astrolink - tu też. Jednocześnie łączy się AstroLink Panel i NINA

- kamera ASI290 - nie jest. Próba podłączenia SharpCap-a wywala połączenie z PHD2. Ale tak w sumie... po co tu równoległa praca? Przecież jeśli jedna apka naświetla klatkę kilka minut to druga nie może z nią walczyć. Przynajmniej w kontekście akwizycji tutaj opcja klient-server jak dla mnie nie ma sensu i jak widać jej nie ma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, kristofus napisał(a):

....Ale tak w sumie... po co tu równoległa praca? Przecież jeśli jedna apka naświetla klatkę kilka minut to druga nie może z nią walczyć. Przynajmniej w kontekście akwizycji tutaj opcja klient-server jak dla mnie nie ma sensu i jak widać jej nie ma.

No niestety czasami jest potrzebna. Dla przykładu ONAG - do działania wymaga informacji o tym jaki filtr jest aktywny w systemie (mówię zresztą o tym w trakcie filmiku). Tego nie da się "wyjąć" z koła ZWO jeśli jest już zapięte do NINA. Z Fokuserem w ONAGu to samo. Oczywiście podłączenie kamery do dwóch urządzeń nie ma sensu ale już fokusera albo EFW jak najbardziej tak a oba są w układzie Client i nie chcą "gadać' z nikim innym poza NINA. ONAG pozwala na ciągłe ostrzenie - tj. pilnuje ostrości także w trakcie wykonywania długiego zdjęcia. 

 

 

EDIT: PHD2 i NINA ma ten sam problem z rotatorem. W NINA musi być obsługiwany bo kadrowanie a w PHD2 też musi być obsługiwany bo kalibracja. 

 

 

 

46 minut temu, kristofus napisał(a):

...

Ale, że sterownik ZWOptical->EWF (zwał jak zwał, natywny, wbudowany) "zawłaszcza" połączenie USB z kołem wcale mnie nie dziwi. USB to defacto serial port a takie połączenia współdzielone z natury nie są.

 

 

eeeee... no są... sam podałeś przykład montażu - też po USB i dzielony na dwa albo i trzy programy NINA, PHD2, CdC... 🙂 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sylwas72 napisał(a):

Mam następne pytanie, czy do flatów trzeba schładzać kamerę ?

Zdania uczonych są podzielone. Trzymając się zasady "tak jak w trakcie zdjęć" to i ostrość (położenie fokusera) i temperatura kamery/sensora powinny być takie same. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

No niestety czasami jest potrzebna. Dla przykładu ONAG -

 

Ok, rozumiem, nie mam koła więc pewnie nie do końca czuję te potrzeby.

Ale pomijając to, w filmie mówisz cały czas o driverze EFW, który jest w grupie ZWOptical a nie o tych z kategorii ASCOM (ZWO FilterWheel (1) i (2)).

Więc taki mój tok myślenia, że od driver-a nie-ascomowego (nie wiem czy to driver z NINy czy od ZWO) nie ma co oczekiwać, że się podzieli urządzeniem.

Czyli krótko, dla pewności: te drivery z kategorii ASCOM tak samo nie lubią się z innymi apkami gadającymi z kołem przez ASCOM-a?

 

6 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

eeeee... no są... sam podałeś przykład montażu - też po USB i dzielony na dwa albo i trzy programy NINA, PHD2, CdC... 🙂 

No tak, są i nadal wszystko się zgadza: GS Server zawłaszcza USB/serial do montażu i jak sama nazwa wskazuje dodaje warstwę "dzielenia się" poprzez mechanizmy zawarte w ASCOM-ie (no ok, pracuje w architekturze klient-server).

Ale jeśli np. połączę się z montażem apką SynscanPro, która nie robi tego przez Ascom-a, GS usłyszy delikatne "spie..." ;) , żadnego współdzielenia USB nie będzie.

 

Tak nawiasem zdaje się Ascom Alpaca idzie jeszcze dalej,  w "sieć",  czyli montaż mógłby być podpięty do innego kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kristofus napisał(a):

 

Czyli krótko, dla pewności: te drivery z kategorii ASCOM tak samo nie lubią się z innymi apkami gadającymi z kołem przez ASCOM-a?

 

 

 

Tak. To samo jest w przypadku fokusera czy rotatora. Z rotatorem może być szczególnie bolesne bo jak PHD2 jest wycięty bo rotator gada tylko z NINA to albo ten Optec ASCOM Server albo... kalibracja po każdym obrocie rotatora. GS Server jest w architekturze serwer i CdC czy PHD2 działąją z montażem bez względu na to czy GS Server jest uruchomiony czy nie bo driver jest typu "serwer". Sam driver nie GS czy EQMOD bo oba korzystają z tego samego drivera -serwera.

 

Ja to rozumiem tak, że w ZWO te ichnie drivery są driverami ASCOM - stąd ich wymaganie do instalacji środowiska ASCOM. To że nie ma tam słowa ASCOM nic nie oznacza bo driver można sobie nazwać absolutnie dowolnie co nawet ja potrafię zrobić bo pisałem sobie drivery typu Client. Dalej nie umiem napisać drivera Server ale to inna bajka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kajojk napisał(a):

@Wiesiek1952 a da radę ustawić w sequencer że jak guiding straci gwiazdę to cała procedura robienia zdjęcia zatrzyma się ?? A jak powróci działanie guiding to zaczną się robić zdjęcia? 

 

W sekwencerze w panelu od zdjęć w Trigger dodaj "Restore Guiding" - powinno zadziałać. Dodatkowo zalecają użycie "Center after Drift" - tez w trigger.  U mnie pilnuje tego Cloudwatcher i zwykle parkuje teleskop zanim wystąpią problemy z guidingiem ale mam oba triggery aktywne 🙂 

 

 

Instrukcja tak o tym pisze:

 

 

 

image.png.b06eb244949a5b7687754b506196c40b.png

 

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Alien napisał(a):

Tutki obejrzane, ale ten sequencer :) skomplikowany.

To tylko tak przerażająco wygląda na początku. Po dwóch trzech próbach okazuje się proste i logiczne. Można sobie spisać na kartce co po kolei robimy "ręcznie" a potem wystarczy to wpisać w sekwencera.

 

Będzie jeszcze conajmniej jeden odcinek o sekwencerze 🙂 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

To tylko tak przerażająco wygląda na początku. Po dwóch trzech próbach okazuje się proste i logiczne. Można sobie spisać na kartce co po kolei robimy "ręcznie" a potem wystarczy to wpisać w sekwencera.

 

Będzie jeszcze conajmniej jeden odcinek o sekwencerze 🙂 

W razie co mam najbliżej do Ciebie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć i czołgiem.
Temat "jak znalazł" dla mnie. Właśnie się przesiadam na N.I.N.A. z AsiAir. Obejrzałem 3 odcinki i fajnie się to ogląda - takie "nie wyreżyserowane" 😆
Podczas oglądania brakowało mi kilku rzeczy... (jeśli mogę) moim zdaniem troszkę za dużo przeskakiwania... to tu, to tam...
Jak byś jechał po kolei i omawiał każdą opcję po kolei (do tego również ustawienia zaawansowane - można gdzie nie gdzie porozwijać) i tworzył może krótsze odcinki (długość mi nie przeszkadza, ale dla ciebie mniej roboty jednorazowo).

Oczywiście czekam też na kilka słów o PHD2.

A teraz ja:)
Mam pytanie i problem jak byś był łaskawy mi pomóc będę wdzięczny.

 

Mam kamerę 6200 i w AsiAir + była opcja, że mogłem przestawić ustawienia kamery na APS-C i jechał mi na rozdzielczości 6xxx, a nie na pełnej 95xx czy w N.I.N.A. też takie coś jest?

 

Problem z PlateSolving - chwilę działało, a teraz wywala błąd (mowa o Platesolve3) mógł byś proszę wyjaśnić o co c'mon z tym "The regional settings of windows need to be set to use a point as the decimal symbol" - Ustawienia regionalne windowsa potrzebują być ustawione, aby kropka była symbolem dziesiętnym 🤔

Dziękuję i pozdrawiam

Błąd mam taki (jak klikam, żeby zrobił Plate z pliku)

image.png.00648ec53e0b31f17907e303f71b50a8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, benek napisał(a):

 

 

Mam kamerę 6200 i w AsiAir + była opcja, że mogłem przestawić ustawienia kamery na APS-C i jechał mi na rozdzielczości 6xxx, a nie na pełnej 95xx czy w N.I.N.A. też takie coś jest?

 

 

 

NINA jest programem akwizycyjnym i używa ASCOMa do komunikacji ze "światem zewnętrznym". Jeśli producent kamery i ASCOMa (czy ogólniej drivera) do niej nie przewidział / nie udostępnił takiej opcji to jej nie ma. AsiAir to "wewnętrzny" hardware ZWO ASI i zapewne może się dostać do tych nieudostępnionych funkcji kamery. Żaden inny program tego nie zrobi.

 

19 minut temu, benek napisał(a):

 

 

Problem z PlateSolving - chwilę działało, a teraz wywala błąd (mowa o Platesolve3) mógł byś proszę wyjaśnić o co c'mon z tym "The regional settings of windows need to be set to use a point as the decimal symbol" - Ustawienia regionalne windowsa potrzebują być ustawione, aby kropka była symbolem dziesiętnym 🤔
 

 

Tak. MUSI być kropka dziesiętna a nie przecinek.  Jest o tym w odcinku #1 i w opisie pod filmem na YouTube. To zresztą jest nie tylko z PlateSolve 3 - parę innych programów astro ma to samo.

 

 

EDIT: Ustawienia zaawansowane są dla... zaawansowanych. Nie ma specjalnie sensu komplikować i tak złożonego opisu omawiając coś czego większa część userów nigdy nie użyje. To co jest w ustawieniach zaawansowanych jest naprawdę przemyślane i poprawnie ustawione "na początek". Co do skakania po tematach - to jest zawsze dylemat co jest lepiej. Czy szybko ogarnąć całość i robić zdjęcia i się doszkalać czy przejść nudny kurs szczegółowo omawiający wszystkie opcje? Wybrałem tą pierwszą wersję.

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

NINA jest programem akwizycyjnym i używa ASCOMa do komunikacji ze "światem zewnętrznym". Jeśli producent kamery i ASCOMa (czy ogólniej drivera) do niej nie przewidział / nie udostępnił takiej opcji to jej nie ma. AsiAir to "wewnętrzny" hardware ZWO ASI i zapewne może się dostać do tych nieudostępnionych funkcji kamery. Żaden inny program tego nie zrobi.

 

Tak, tak dedykowane oprogramowanie to wiadomo... myślałem, że może gdzieś ukryte jest :) Dzięki
 

Cytat

Tak. MUSI być kropka dziesiętna a nie przecinek.  Jest o tym w odcinku #1 i w opisie pod filmem na YouTube. To zresztą jest nie tylko z PlateSolve 3 - parę innych programów astro ma to samo.

 

Już mam dziękuję ! I tak bym sam do tego nie doszedł :) 

 

 

Cytat

EDIT: Ustawienia zaawansowane są dla... zaawansowanych. Nie ma specjalnie sensu komplikować i tak złożonego opisu omawiając coś czego większa część userów nigdy nie użyje. To co jest w ustawieniach zaawansowanych jest naprawdę przemyślane i poprawnie ustawione "na początek". Co do skakania po tematach - to jest zawsze dylemat co jest lepiej. Czy szybko ogarnąć całość i robić zdjęcia i się doszkalać czy przejść nudny kurs szczegółowo omawiający wszystkie opcje? Wybrałem tą pierwszą wersję.

 

Skoro domyśle są wystarczające to wiadomo, nie ma co komplikować. Sam mówiłeś, że chcesz zabić czas z każdą opcją po kolei byś miał więcej roboty :D  Jest ok.... 

Dziękuję za pomoc👊 




 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, benek napisał(a):

.... Sam mówiłeś, że chcesz zabić czas z każdą opcją po kolei byś miał więcej roboty :D  ....

 

 

W moim wieku czasu się nie zabija bo go za dużo nie zostało. Można zabić nudę a to trochę co innego. Nie zdawałem sobie do końca sprawy ile czasu trzeba na to, żeby te filmiki wyglądały tak jak wyglądają. Tak ogólnie z 10 razy więcej niż czas filmu a w niektórych przypadkach i więcej. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

W moim wieku czasu się nie zabija bo go za dużo nie zostało. Można zabić nudę a to trochę co innego. Nie zdawałem sobie do końca sprawy ile czasu trzeba na to, żeby te filmiki wyglądały tak jak wyglądają. Tak ogólnie z 10 razy więcej niż czas filmu a w niektórych przypadkach i więcej. 

 

Wiesz co miałem na myśli :) 

Wiem jak to jest z filmikami, też swojego czasu coś próbowałem robić "autorskiego" i masakra - zrezygnowałem, profesjonalnym lektorem nie jestem, poprawki za poprawkami łączenie, składanie aż w końcu tym pi.... 

 

Zawsze można też lektora wygenerować przy pomocy AI, ale później by trzeba było stanąć i ruszać ustami.... 😆😆😆

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, benek napisał(a):

moim zdaniem troszkę za dużo przeskakiwania... to tu, to tam...

 

Bo to tak jest - konkretna opcja ma obsługę w jednym miejscu, a konfigurację w drugim. Też na początku miałem z tym problem, ale można się przyzwyczaić i po jakimś czasie nawet zaczyna mieć to sens :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 hours ago, Wiesiek1952 said:

... Tak ogólnie z 10 razy więcej niż czas filmu a w niektórych przypadkach i więcej. 

 

 

Trzeba było iść z duchem czasu, wrzucać 15s filmiki na tiktoika ;)

P.S. Ja nie narzekam, mi się przyjemnie słucha, ekstra materiał 👍

Edytowane przez tomekL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.