Skocz do zawartości

N.I.N.A. (Nighttime Imaging aNd Astronomy) - tutorial po polsku.


Wiesiek1952

Rekomendowane odpowiedzi

  • Darek_B przypiął/eła ten temat
55 minut temu, sylwas72 napisał(a):

Nie wiem jak w innych użytkowników NINY ale u mnie w Win10 musiałem doinstalować język angielski żeby ustawić kropkę.

 

Druga sprawa to w jakim czasie u Was trwa rozwiązanie w ciemno za pomocą platesolve 3 bo u mnie tak z 15-20 sek, pewnie uzależnione jest to od komputera ? 

 

 

Nie jestem pewien ale chyba nie trzeba doinstalowywać angielskiego - można zmienić na kropkę bez tego.

 

Czas platesolve zależy od dwoch czynników. Pierwszy to komputer a drugi "to stopień komplikacji problemu" - to są algorytmy "progresywne", które sięgają do głębszych zasobów jak w pierwszym podejściu brak rezultatu. U mnie Platesolve 3.8 trwa tyle co na filmiku (nic nie przyśpieszałem tego fragmentu) ale zdarza się, że potrzebuje i kilkunastu sekund na rozwiązanie. Jak do tej pory Platesolve 3.8 poddał się tylko na w pełni szarej klatce z powodu chmur. Był testowany dla teleskopów o ogniskowej 12 m więc moje 2.5 m to "peanuts".

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Nie jestem pewien ale chyba nie trzeba doinstalowywać angielskiego - można zmienić na kropkę bez tego.

Faktycznie, teraz pogrzebałem w komputerze w pracy i jest opcja zmiany, wczoraj chyba było już za późno i umysł słabo funkcjonował 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NINA sama z siebie zapisuje wszystkie ustawienia w momencie wyjścia z programu. Wszystko jest w katalogu:   C:\ -> Users -> TwojUsername -> AppData -> Local -> NINA   - wystarczy skopiować cały katalog i masz pełny backup. W Documents->N.I.N.A masz dwa lub trzy katalogi przechowujące sekwencera, templates i targets.

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wiesiek1952
Wszystko obejrzane. Może przerzucę się niedługo z SGP na nine dzięki Twoim tutorialom bo kilka rzeczy mi się spodobało. Pamiętam jak chciałem 2 lata temu przejść z SGP na nine to zrezygnowałem bo coś było nie tak z kalibracją flatownicy. W sgp było to dość bezproblemowe i działało dobrze, w ninie flaty kompletnie nie pasowały do lightów mimo że metodyka ta sama. Może coś się zmieniło. Fajnie jakbyś jeszcze chwilę temu poświęcił. 
Super robota.

A takie pytanko jeszcze laika ninowego. Czy po meridian flipie w global triggers z automatu jest robione slew and center czy do tego też trzeba dać regułę ?

O. Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło. W pętli startu zaznacza się żeby wszystko zaczęło się podłączać 10min przed zmierzchem. Czy jak się zapisze tą pętle do szablonów to ten czas z każdym dniem jest aktualizowany? W sensie zapisze pętle START w grudniu to zmierzch będzie o innej godzinie niż w kwietniu i czy program sam zmienia tą godzinę startu w szablonie? W zasadzie jak sesja trwa 2 miesiace bo mamy chmury to też może się okazać że ten czas ma się nijak z początku sesji wiec chyba powinno się to zmieniać na logikę (przynajmniej w aktywnej sesji, ale nie wiem jak z zapisanym szablonem).

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przesiadłemz SGP po tym jak zażądali abonamentu co rok choć miałem SGP wykupione. NINA w sensie logiki jest bardzo podobna stąd dość łatwo się przesiąść.

 

Meridian Flip będzie jak zechcesz. Wszystko jest w ustawieniach samego MF. 

 

Options -> Imaging

 

image.png.aaf31f7aa47d40544633c8123d8ef9cf.png

 

 

czyl mam włączonego też AF po flipie. 🙂 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wismat napisał(a):


O. Jeszcze jedno pytanie mi się nasunęło. W pętli startu zaznacza się żeby wszystko zaczęło się podłączać 10min przed zmierzchem. Czy jak się zapisze tą pętle do szablonów to ten czas z każdym dniem jest aktualizowany? W sensie zapisze pętle START w grudniu to zmierzch będzie o innej godzinie niż w kwietniu i czy program sam zmienia tą godzinę startu w szablonie? W zasadzie jak sesja trwa 2 miesiace bo mamy chmury to też może się okazać że ten czas ma się nijak z początku sesji wiec chyba powinno się to zmieniać na logikę (przynajmniej w aktywnej sesji, ale nie wiem jak z zapisanym szablonem).

 

 

Tak. czasy typu Nautical Dawn czy czas Meridian Flip jest wyliczany w momencie uruchomienia i potem cały czas jesty uaktualniany np. 2h23m01s do flipa czy do zmierzchu. Szablon w momencie wpisania do sekwencera przestaje być szablonem a staje się aktywną sesją. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze dodam - NINA jest pisana przez ludzi, którzy tego używają na codzień. Bardzo przemyślana i często mnie zdumiewa jak jest dobry ten program. Potrzebujesz obracać kopułą - proszę bardzo. Chcesz żeby obrót był tylko między zdjęciami żeby się drgania nie przenosiły - proszę bardzo. Masz rotator i nie chcesz kalibrować PHD2 po każdym obrocie kamery (normalnie by trzeba) - proszę bardzo NINA i PHD2 się dogadują same i kalibracja nie jest potrzebna. Chcesz wykonać kalibrację w PHD2 przed sesją - jak najbardziej da się.  Do tej pory nie trafiłem niczego co by się nie dało zrobić w pełnym automacie. 🙂 

 

EDIT: a flaty można zrobić z palca "w półautomacie" ale można też wstawić do sekwencera i same się zrobią rano czy wieczorem - według życzenia.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Tak jeszcze dodam - NINA jest pisana przez ludzi, którzy tego używają na codzień. Bardzo przemyślana i często mnie zdumiewa jak jest dobry ten program. Potrzebujesz obracać kopułą - proszę bardzo. Chcesz żeby obrót był tylko między zdjęciami żeby się drgania nie przenosiły - proszę bardzo. Masz rotator i nie chcesz kalibrować PHD2 po każdym obrocie kamery (normalnie by trzeba) - proszę bardzo NINA i PHD2 się dogadują same i kalibracja nie jest potrzebna. Chcesz wykonać kalibrację w PHD2 przed sesją - jak najbardziej da się.  Do tej pory nie trafiłem niczego co by się nie dało zrobić w pełnym automacie. 🙂 

 

EDIT: a flaty można zrobić z palca "w półautomacie" ale można też wstawić do sekwencera i same się zrobią rano czy wieczorem - według życzenia.

 

Szkoda tylko że nie da sie tego połączyć z np Suplą :D ale to chyba marzenie ściętej głowy. Wtedy mógłbym i dach otworzyć z niny i zasilanie dać do szopy. Może kiedyś wyjdzie wtyczka.

Odnośnie flatów to oczywiście zakładam że musi być tak jak napisałeś ale flaty wpierw trzeba dobrze skalibrować, żeby w sekwencji było wiadomo do jakiego filtra na jakim binie jaki czas ekspozycji i jaką jasność faltownicy zastosować. Da się to jak najbardziej zrobić ale gdzieś po drodze poległem jakiś czas temu i nie podjąłem kolejnych prób ogarnięcia tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, wismat napisał(a):

Szkoda tylko że nie da sie tego połączyć z np Suplą :D ale to chyba marzenie ściętej głowy. Wtedy mógłbym i dach otworzyć z niny i zasilanie dać do szopy. Może kiedyś wyjdzie wtyczka.

Odnośnie flatów to oczywiście zakładam że musi być tak jak napisałeś ale flaty wpierw trzeba dobrze skalibrować, żeby w sekwencji było wiadomo do jakiego filtra na jakim binie jaki czas ekspozycji i jaką jasność faltownicy zastosować. Da się to jak najbardziej zrobić ale gdzieś po drodze poległem jakiś czas temu i nie podjąłem kolejnych prób ogarnięcia tematu.

 

 

Eeeeeeeee.... człowiek małej wiary 🙂 - jest, da się i otworzyć dach i dać zasilanie. 🙂 Nina wszystko potrafi. 🙂 Aktualnie buduję otwieranie i zamykanie mojej budki z automatu. Masz "Switch" czyli dwupołożeniowy przełącznik ON/OFF i masz Dome - z pełną kontrolą kopuły więc trzeba tylko po stronie sterownika odpowiednio zaprogramować komendy z ASCOMa - z dachem dwie wystarczą - otwórz i zamknij. 🙂

 

Flaty - flaty robią się same i w nazwie mają wszystko zaszyte a jak się uprzesz to i w osobne katalogi pójdą dla poszczególnych filtrów. Zrobię o tym odcinek bo jest o czym gadać 🙂

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

 

 

Eeeeeeeee.... człowiek małej wiary 🙂 - jest, da się i otworzyć dach i dać zasilanie. 🙂 Nina wszystko potrafi. 🙂 Aktualnie buduję otwieranie i zamykanie mojej budki z automatu. Masz "Switch" czyli dwupołożeniowy przełącznik ON/OFF i masz Dome - z pełną kontrolą kopuły więc trzeba tylko po stronie sterownika odpowiednio zaprogramować komendy z ASCOMa - z dachem dwie wystarczą - otwórz i zamknij. 🙂

 

 

Też myślę, że głowy ścinać nie trzeba ;)

ASCOM to raczej za daleki stopień komplikacji w tym przypadku, plugin Ground Station ma funkcję "Publish to MQTT broker", można użyć w adv. seq. W Supla Cloud chyba w Konto->Integracje włącza się dostęp do suplowego brokera mqtt. Myślę, że wydanie rozkazu czemukolwiek co tam @wismatmasz z Zamela  jest do wyklikania w kilka minut.

Tak to z grubsza wygląda (nie mam niestety żadnych modułów wykonawczych z Zamel-a), na początek proponuję dobrać się do brokera i pobawić MQTT Explorerem, zaznajomić się z pojęciem topic/payload, na początku może być trudno ale to w sumie prosty i niesamowicie elastyczny protokół.

image.png.8302074e9a4c7e478b4edd57ade9309f.png

 

@Wiesiek1952 naprawdę super, że to publikujesz. Znam, używam i bardzo cenię NINA, nie wiem czy nie jako jeden z pierwszych na forum ją odkryłem i doceniłem po nieudanym romansie z Raspberry/Astroberry.

Filmy powoli "zaliczam", nie wątpię, że jakieś smaczki i pomysły do wykorzystania w nich znajdę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kristofus napisał(a):

Też myślę, że głowy ścinać nie trzeba ;)

ASCOM to raczej za daleki stopień komplikacji w tym przypadku, plugin Ground Station ma funkcję "Publish to MQTT broker", można użyć w adv. seq. W Supla Cloud chyba w Konto->Integracje włącza się dostęp do suplowego brokera mqtt. Myślę, że wydanie rozkazu czemukolwiek co tam @wismatmasz z Zamela  jest do wyklikania w kilka minut.

Tak to z grubsza wygląda (nie mam niestety żadnych modułów wykonawczych z Zamel-a), na początek proponuję dobrać się do brokera i pobawić MQTT Explorerem, zaznajomić się z pojęciem topic/payload, na początku może być trudno ale to w sumie prosty i niesamowicie elastyczny protokół.

image.png.8302074e9a4c7e478b4edd57ade9309f.png

 

 

Nie moja bajka niestety ale dobrze wiedzieć że jak będzie potrzeba to jest to do wykonania przez kogoś w przyszłości :) Kolejny mały plus dla niny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, wismat napisał(a):

 

Nie moja bajka niestety ale dobrze wiedzieć że jak będzie potrzeba to jest to do wykonania przez kogoś w przyszłości :) Kolejny mały plus dla niny.

Jak coś pomogę, to naprawdę nie jest trudne a wszystko co potrzeba jak rozumiem już masz.

Natchnęliście mnie, właśnie sobie uświadomiłem, że przecież od kilku dni mam napęd żaluzji na drzwiach balkonowych, zawsze ją zasłaniałem przed sesją...

Taadaam, przez mqtt to naprawdę bułka z masłem:

nina_gs2.png.07c929f90272be625f0a09cd7d4ef488.pngnina_gs1.png.136f2f70bbdd47528f6e9a9d4808e3c4.png

Właściwie musisz zmienić tylko zaznaczone fragmenty, tutaj skorzystałem z "domowego" brokera w Home Assistant...

 

A żeby nie było całkiem offtopowo.

Web Session fajna ciekawostka, jak wiele innych pluginów, które pewnie opiszesz. Mi się dobrze sprawdza "do poduchy" aby zerknąć na telefon i spokojnie zasnąć (po sprawdzeniu 3 różnych prognoz ;) )

W gronie ulubionych mam jeszcze TPPA, który definitywnie załatwił bez udziału programów trzecich problem niewidoczności polarnej oraz Remote Copy, odpala windowsowy wynalazek w rodzaju linuxowego rsync-a, na bieżąco odciąża dysk kompa do akwizycji i ładuje urobek na szybkiego NAS-a, super wygodne.

Jest wiele powodów aby NINĘ kochać ;)

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kliku latach pracy z APT, od pewnego czasu  usiłuję zaprzyjaźnić się z NINą. Głównie za namową kolegi @Wiesiek1952. Dość intensywnie uczę się i testuję tę aplikację, siłą rzeczy porównując ją z tym, co oferuje APT.

Jeżeli więc można, to pozwolę sobie na pewne uwagi i suplement do pierwszej części tutoriala w zakresie wyboru, konfiguracji i obsługi kamery.

 

1. Wybór podłączanej kamery i sterowniki

 

W swoim tutku kolega Wiesiek wybrał natywny sterownik kamery (ASI 2600MC Pro), a nie sterownik ASCOM. Na poniższym obrazku widać również, że Wiesiek nie miał zainstalowanych sterowników ASCOM dla kamer ZWO ASI, ponieważ nie ma ich na liście wyboru kamery.

 

CamerachoosingnonASCOM.png.6fc2ea970277c876f693b03481dd623c.png

 

Po podłączeniu kamery pojawił się na ekranie poniższy komunikat (po polsku), zapewne zredagowany przez Wieśka.

 

CamerachoosingnonASCOMalert.png.fc2e90a429a1f65552250cc6cef94815.png

 

Czyli wybrany został przez Wieśka sterownik natywny, po czym pojawiła się sugestia, że konieczne jest zainstalowanie sterownika ASCOM. Ten dość zasadniczy i ważny moment Wiesiek pozostawił bez komentarza słownego. Nie wiem więc do czego dokładnie ma się odnosić ten komunikat, ale sokoro jest w kontekście podłączania kamery, to chyba do kamery.

 

Nie jest prawdą, że do obsługi kamer NINA wymaga sterowników ASCOM. Wynika to zarówno z samego tutoriala NINy, jak i z przeprowadzonych przeze mnie testów.

Ja przeprowadzałem testy na swojej kamerze ASI294MM Pro.

 

Poniżej moja lista wyboru kamer z zainstalowanym sterownikiem ASCOM dla kamer ZWO ASI. Możemy wybrać zarówno sterownik natywny ZWO ASI294MM Pro jak i sterownik ASCOM, w typ przypadku ASI Camera (1) (ASCOM).

 

Camerachoice.png.6b7c7887d56d67c6e4c270ecb13f255a.png

 

Po odinstalowaniu sterowników ASCOM dla urządzeń ZWO ASI na liście wyboru pozostaje oczywiście wyłącznie sterownik natywny (tak jak w tutorialu Wieśka).

 

CamerachoicewithoutASCOMdrivers.png.711c5f962764c1f5600c6c15aac0a647.png

 

Niemniej jak napisałem wyżej, NINA łączy się z kamerą ASI i obsługuje ją bez obecności sterowników ASCOM.

POD JEDNYM WARUNKIEM. Że nie będziemy jednocześnie podłączać koła filtrowego ZWO. I to obojętnie czy przez sterownik natywny, czy przez ASCOM.

Reasumując: jeżeli podłączę kamerę przez sterownik natywny a następnie koło filtrowe ZWO (moje koło filtrowe jest takie: ), to przy próbie pobrania fotki z kamery dostaję czasem od NINy bogate komunikaty błędów.

 

CameranativedrivererrorafterconnectingEFWASCOMornative.png.5410702bdb31d973e835d98b1234c356.png

 

Najciekawsze jest to, że taka sytuacja nie występuje zawsze. Na początku działa, a potem przestaje.

Trudno mi rozstrzygnąć, czy problem tkwi w sterownikach ZWO, czy w samej NINie. Podejrzewam jednak ZWO, bo z kołem filtrowym ZWO w NINie miałem i inne sterownikowe problemy, związane z wersją sterowników ASCOM.

 

Tak więc w przypadku ZWO obsługa kamery na sterowniku natywnym jest jednak problematyczna przy jednoczesnym podłączeniu koła filtrowego ZWO.

Przy użyciu dla kamery sterownika ASCOM ten problem nie występuje.

 

2. Aspekt wyboru sterownika kamery w narzędziu Flat Wizard

 

Kluczową sprawą przy zbieraniu flatów jest ustalenie poziomu ADU. Mądre źródła mówią o sensownym poziomie 40% (25000) dla max ADU 65536.

Tymczasem dla kamery podłączonej przez ASCOM driver NINa oferuje maksymalny poziom ADU 4096, odpowiadający przetwornikowi 12 bitowemu.

 

FlatWizardmaxADUsterownikASCOM.png.25d5896d5933a9ca98f090f978a47d45.png

 

Po podłączeniu kamery przez sterownik natywny mamy skalę max ADU 65536.

 

FlatWizardmaxADUsterowniknatywny.png.94d257130839c8c4bd6f020a1e6815c6.png

 

Praca ze sterownikiem ASCOM i skalą ADU max 4096 skutkuje kilka razy krótszymi czasami naświetlania klatek flat niż z ADU max 65536.

Warto postawić więc pytanie, która opcja jest bardziej poprawna, dająca lepsze wyniki przy kalibracji zebranych kadrów light flatami. Ja nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Może ktoś będzie umiał to skomentować czy wyjaśnić.

 

3. Ustawienia kamery w profilach sprzętowych

 

NINA jak i inne programy do akwizycji umożliwia zdefiniowanie i zapisanie różnych profilów sprzętowych, zawierających ich parametry. Między innymi dane wybory kamery i jej parametrów. Jeżeli w NINie mam y zdefiniowany więcej niż jednej profil sprzętowy, przy uruchamianiu programu pojawia się okno wyboru.

 

Profilechoosing.png.2cf66c69cb0b1b61537529ba30719719.png

 

Wybieram więc sobie np. zestaw sprzętowy, w którym kamerę ASI294MM Pro używam z bin 2x2. Tak jak większość jej użytkowników używam jej domyślnie z bin 2x2.

Niestety w ustawieniach parametrów kamery w NINIe nie znajdziemy parametru "domyślny bin dla kamery". Ani przy połączeniu przez sterownik natywny ani przez sterownik ASCOM.

 

Sterowniknatywny-parametry.png.3cdd1b56e027282a93328c844a6daeb3.png

 

Po podłączeniu kamery za każdym razem trzeba ustawić pożądany bin w zakładce Imaging tudzież Flat Wizard. Niestety NINa tych ustawień nie zapamiętuje i po zamknięciu musimy pamiętać o ponownym ustawieniu pożądanego bin. APT ten parametr zapisywał w ustawieniach profilu, stąd mój dyskomfort.

 

4. Braki w interfejsie NINy w zakresie informacji o kamerze

 

W kluczowym interfejsie Seguencer brak mi sumarycznej informacji o podłączonym sprzęcie, w tym o wybranej kamerze. Żeby sprawdzić jaką kamerę mam podłączoną muszę przejść do zakładki Equipment. Więc czuję się trochę jak ślepy. A może nie umiem takiego widoku sobie ustawić? Jest co prawda na górnym pasku informacja o wybranym profilu, ale to nie to samo co pełna informacja typu "equipment summary info". Bardzo by się przydała.

 

Takie o to bardzo podstawowe problemy i refleksje widzę w swojej dotychczasowej pracy z NINą w świetle pierwszej części tutoraiala Wieśka. Być może czegoś nie rozumiem, czegoś mnie dostrzegam. Chętnie więc poczytam ewentualne komentarze czy wyjaśnienia od kolegów/koleżanek bardziej doświadczonych ode mnie w pracy z NINą 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, diver napisał(a):

Po kliku latach pracy z APT, od pewnego czasu  usiłuję zaprzyjaźnić się z NINą. Głównie za namową kolegi @Wiesiek1952. Dość intensywnie uczę się i testuję tę aplikację, siłą rzeczy porównując ją z tym, co oferuje APT.

Jeżeli więc można, to pozwolę sobie na pewne uwagi i suplement do pierwszej części tutoriala w zakresie wyboru, konfiguracji i obsługi kamery.

 

1. Wybór podłączanej kamery i sterowniki

 

W swoim tutku kolega Wiesiek wybrał natywny sterownik kamery (ASI 2600MC Pro), a nie sterownik ASCOM. Na poniższym obrazku widać również, że Wiesiek nie miał zainstalowanych sterowników ASCOM dla kamer ZWO ASI, ponieważ nie ma ich na liście wyboru kamery.

 

 

 

Oczywiście, że natywny a nie jakiś ogólny. Natywny czy nie to też sterownik ASCOM - działa zgodnie z "instruction set" ASCOM.  Natywny może być rozszerzony o instrukcje spoza standardu ASCOM. Konieczne jest zainstalowanie środowiska ASCOM o czym mówię i pokazuję na początku odcinka. Jeśli jest natywny ASCOM to powinno się wybierać natywny. Środowisko ASCOM (to z początku filmu) MUSI być zainstalowane i drivery (ASCOM) dla poszczególnych urządzeń też. Bez tego działanie jest nieprzewidywalne.  EDIT: Sterowniki natywne od ZWO pokazują się w okienku (w Equipment -> Camera) jedynie po podłączeniu kamery. Jak kamera jest niepodłączona to ich tam nie ma.

 

O flatach to jeszcze nic nie mówiłem na ten temat więc nie mam się do czego odnieść. Jest osobny wątek dyskusji o samym NINA więc może tam...

 

Cyt: 

 

Praca ze sterownikiem ASCOM i skalą ADU max 4096 skutkuje kilka razy krótszymi czasami naświetlania klatek flat niż z ADU max 65536.

Warto postawić więc pytanie, która opcja jest bardziej poprawna, dająca lepsze wyniki przy kalibracji zebranych kadrów light flatami. Ja nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Może ktoś będzie umiał to skomentować czy wyjaśnić.

 

 

NINA skaluje wszystko do 16 bit. Najpierw. Skaluje czyli mnoży to co dostaje z kamery o ADU 4096 przez 16. Rozciąga skalę. Nie ma niebezpieczeństwa, że flaty będą w zakresie 0-4096. Skalowanie nie poprawia dokładności ale nie ma obawy, że będzie źle zrobione.

 

 

Podoba mi się podejście - jeszcze nie zacząłem używać ale już mam uwagi i narzekania (to zresztą też chyba nie ten wątek). Na discordzie jest grupa dyskusyjna i tam można zgłaszać swoje pomysły. Nie wiem czy zakładka "equipment summary" jest sensowna - po mojemu nie. Większość urządzeń w "centrali kontrolnej" czyli w Imaging wyświetla swój stan a nawet czy się poruszają czy nie (np. fokuser podaje, że jest "moving"). Te niepodłączone są wyszarzone (np. kamera). Bin jest domyślnie 1x1 co można sobie zmienić w sekwencerze - używałem ASI294MM przez dwa albo trzy miesiące - nie miałem z tym żadnego kłopotu bo intensywnie używam sekwencera i tam raz ustawione wystarczy.

 

image.png.0771a0ce319446a0355bf400feb8614f.png\

 

 

NINA to skrót. FIAT, PZU czy PKO to też skróty. NINą, NINy wygląda cudacznie i chyba nie dotyczy programu NINA tylko NIN 😜

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

NINA to skrót. FIAT, PZU czy PKO to też skróty. NINą, NINy wygląda cudacznie i chyba nie dotyczy programu NINA tylko NIN


Według serwisu Polszczyzna.pl prawidłowa odmiana skrótowca NINA będzie wyglądała tak, jak pisze kolega @diver, tylko że z dywizem: NIN-ą, NIN-ie itp. Wygląda to dziwnie, ale to zapewne dlatego, że bardzo rzadko się takiej odmiany używa, więc nie jesteśmy przyzwyczajeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr K. napisał(a):


Według serwisu Polszczyzna.pl prawidłowa odmiana skrótowca NINA będzie wyglądała tak, jak pisze kolega @diver, tylko że z dywizem: NIN-ą, NIN-ie itp. Wygląda to dziwnie, ale to zapewne dlatego, że bardzo rzadko się takiej odmiany używa, więc nie jesteśmy przyzwyczajeni :)

  Z tej samej strony 🙂 (w j.polskim akcent jest na drugą sylabę chyba?)

 

 

 

image.png.c72c95fbfb5360c365b66da4a173acb2.png

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.