Skocz do zawartości
  • 0

Uszkodzone mocowanie lustra głównego


PatrykR

Pytanie

Witam wszystkich i prosze o pomoc, tak jak widac na zdjęciu, mam zniszczone mocowanie lustra głównego. Teleskop to SW 200/1000.

Pytanie tyczy się, gdzie dostane takie mocowanie?? Szukałem trochę po necie, i nic nie moglem znaleźć. Pozdrawiam wszystkich. 

IMG_20240410_092642.jpg

Edytowane przez PatrykR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Gadaj z SerwisAstro.pl - może Ci Tomek dorobi bo naprawić tego to się raczej nie da. 

Tylko i wyłącznie wymiana, dziękuję za wskazówkę do kontaktowania się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, PatrykR napisał(a):

Witam wszystkich i prosze o pomoc, tak jak widac na zdjęciu, mam zniszczone mocowanie lustra głównego. Teleskop to SW 200/1000.

Pytanie tyczy się, gdzie dostane takie mocowanie?? Szukałem trochę po necie, i nic nie moglem znaleźć. Pozdrawiam wszystkich. 

IMG_20240410_092642.jpg

Nawet nie chce wiedzieć jak do tego mogło dojść .Mam gdzieś całą celę od 200/1000 ale muszę sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, fornax napisał(a):

Nawet nie chce wiedzieć jak do tego mogło dojść .Mam gdzieś całą celę od 200/1000 ale muszę sprawdzić.

Stalo sie to w trakcie robienia kolimacji, kolimator wskazywal ze jest na miejscu wszystko, lecz promien lasera nadal nie byl w centrum lustra(ok 0.7cm), próbując nastawic to uszlyszalem pekniecie. Po tej tragedi ruszylo mnie by na drugim sprawdzic kolimacje, i rowniez to samo bylo . Temu dalem spokoj akurat :p. Kupiłem nowy kolimator i... Okazalo się ze stary jest wadliwy. Przez te proby wyszlo co widac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, PatrykR napisał(a):

Stalo sie to w trakcie robienia kolimacji, kolimator wskazywal ze jest na miejscu wszystko, lecz promien lasera nadal nie byl w centrum lustra(ok 0.7cm), próbując nastawic to uszlyszalem pekniecie. Po tej tragedi ruszylo mnie by na drugim sprawdzic kolimacje, i rowniez to samo bylo . Temu dalem spokoj akurat :p. Kupiłem nowy kolimator i... Okazalo się ze stary jest wadliwy. Przez te proby wyszlo co widac. 

Z tego wynika najlepszy jest zwykły kolimator z dziurką w środku  .:yes:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, OnlyAfc napisał(a):

Ciesz się, że nie lustro.

Swoją drogą, jak gówniany musi być odlew, żeby pękł od kręcenia śrub kolimacyjnych

 

ZnAl pewnie. A śruba to jednak dużą siłę wywiera jak się ją dokręci więc nic dziwnego...

 

Przypuszczam, że najsensowniej byłoby sprzedać telepa jak jest - może ktoś szuka dawcy części do DIY i upolować drugą sztukę na OLX...

 

Ps. A tak w ogóle to to powinno się dać pospawać...

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Miesilmannimea napisał(a):

 

ZnAl pewnie. A śruba to jednak dużą siłę wywiera jak się ją dokręci więc nic dziwnego...

 

Przypuszczam, że najsensowniej byłoby sprzedać telepa jak jest - może ktoś szuka dawcy części do DIY i upolować drugą sztukę na OLX...

 

Ps. A tak w ogóle to to powinno się dać pospawać...

 Kruche jak chipsy. 

 Powiem tak, koszta jakie ponioslem przy kupnie tej tuby są bardzo niskie.. 500 zł. :)

IMG_20240411_092925.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, PatrykR napisał(a):

 Kruche jak chipsy. 

 Powiem tak, koszta jakie ponioslem przy kupnie tej tuby są bardzo niskie.. 500 zł. :)

IMG_20240411_092925.jpg

Patrząc na to wszytko musiało to  już być pęknięte wcześniej  tylko dokończyłeś dzieło .:facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie znam się jakoś specjalnie na spawalnictwie, pewnie TIGiem by się to od biedy dało pospawać, ale gównolit to się chyba bardziej lutuje jak już, ewentualnie można to jakoś zgrzewać, czy coś.

A i tak nie będzie za dobrze trzymać i raczej takie naprawy w elementach przenoszących obciążenia nie wydają się uzasadnione. No i jeszcze dochodzi kwestia kosztów - nie wiem, czy jakikolwiek w miarę ogarnięty spawacz będzie chciał się z tym dziadostwem babrać za jakieś rozsądne pieniądze (wiadomo, że jak się zapłaci odpowiednio dużo, to chętny się znajdzie - tylko czy to będzie miało sens?).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.